Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 07.08.2012, 20:13:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ma intreb cum mai puteti crede ca acest om spune adevarul. Face exact ceea ce ii acuza pe altii la inceput: dezinformeaza, si inca cu mare seninatate si convingere. Nici macar nu trebuie studiata medicina pentru a sti ca nu-i asa, trebuia doar putina iubire si fata de femeie, si porumbelul ar fi fost evitat.
Vreți să spunenți că ceea ce scrie acolo nu are susținere științifică. Am o întrebare aveți cunoștință despre funcționarea sistemului endocrin și a strânsei legături a acestuia cu sistemul nervos. Adică dacă avem un dezechilibru în plan endocrin atunci putem regăsi acest dezechilibru în plan nervos.

Și mai am o întrebare: De revelație ați auzit? Părintele și fără a studia Medicina ar fi știut aceste aspecte pentru că i s-au relevat, eu tind să cred că medicina a făcut-o doar pentru a a avea mai multă credibilitate în fața unora care nu cred în Dumnezeu.
  #222  
Vechi 07.08.2012, 20:21:30
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Avea...a avut cursuri de medicină. Nu a terminat Medicina...dar a participat la cursuri de medicină.

Cred că ai citit o altă carte sau ai înțeles greșit. Dacă ești foarte atentă părintele combate toate păcatele sexualității/desfrâului, începând de la onanie, curvie, preacurvie și așa mai departe.

Păi da. Medicina îți spune de planificare familială și de multe alte practici care nu sunt creștinești. Ești de acord că medicina e ok numai până la anumit punct și apoi deraiază? Un medic îți poate spune să avortezi pe când un duhovnic nu cred că ar face așa ceva. Adică degeaba ești medic dacă nu profesezi după legile lui Dumnezeu. Acum să nu se înțeleagă greșit că nu sunt medici buni. Sunt medici care merg la Biserică și profesează având frică de Dumnezeu și dragoste față de oameni.
Articolul il citisem de pe Ortodoxia Tinerilor, pot sa il compar sa vad daca-i identic cu ce ati postat, dar la o prima vedere imi pare acelasi.
Aici nu se discutau erorile pe care le fac sau nu medicii, ci cele facute de Arsenie Boca si care s-ar fi putut evita cu un dram de iubire si pentru femeie. In rest, fiecare da socoteala pentru greselile lui. Eu atat am zis, ca din cauza lipsei de iubiri manifestata fata de femeie in discursul sau si modul cum s-a folosit de pseudo-stiinta pentru a o sustine, m-a facut sa nu mai citesc nimic altceva scris de el. Si in aceste conditii nici nu ma surprinde ca este acuzat de rataciri si pe alte planuri. Ma mira insa ca altii continua sa creada orbeste in el acolo unde ar merita sa fie mai atenti si precauti in ceea ce iau de la dansul ca invatatura.
  #223  
Vechi 07.08.2012, 20:26:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

El a dezbătut un aspect care din păcate nu este foarte clar. El clarificat acest aspect al sexualității atât din punct de vedere religios cât și știițific. Știu că este greu de acceptat, dar nu și greu de înțeles.
  #224  
Vechi 07.08.2012, 20:28:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ma mira insa ca altii continua sa creada orbeste in el acolo unde ar merita sa fie mai atenti si precauti in ceea ce iau de la dansul ca invatatura.
Înainte de a te mira îți recomand să mergi până la Prislop să vezi cât de "rătăcit" a fost Sfântl Ardealului, canonizat de zeci și sute de pelerini care merg la mormântul dânsului.
  #225  
Vechi 07.08.2012, 20:30:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu atat am zis, ca din cauza lipsei de iubiri manifestata fata de femeie in discursul....
Unde e lipsa de iubire? Că ne-a spus ce avem de făcut și de ce să ne ferim? Eu asta o numesc dragoste adevărată, spunând păcatului pe nume.
  #226  
Vechi 07.08.2012, 20:31:45
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vreți să spunenți că ceea ce scrie acolo nu are susținere științifică. Am o întrebare aveți cunoștință despre funcționarea sistemului endocrin și a strânsei legături a acestuia cu sistemul nervos. Adică dacă avem un dezechilibru în plan endocrin atunci putem regăsi acest dezechilibru în plan nervos.

Și mai am o întrebare: De revelație ați auzit? Părintele și fără a studia Medicina ar fi știut aceste aspecte pentru că i s-au relevat, eu tind să cred că medicina a făcut-o doar pentru a a avea mai multă credibilitate în fața unora care nu cred în Dumnezeu.
Cu siguranta am mult mai multe cunostinte in domeniu decat a avut vreodata Arsenie Boca. Exista legatura intre sistemul endocrin si nervos al unei persoane, de-a lungul intregii vieti, de la copil pana la batran, dar nicidecum nu exista legatura intre sistemul endocrin al unui barbat si cel nervos al unei femei, nu exista asa ceva, femeia nu are nevoie sa ia hormoni din lichidul prostatic al barbatului, asa aiureala nu s-a pomenit vreodata in istoria medicinii. Insa Arsenie Boca a vrut neaparat sa o faca pe femeie "atarnatoare" de barbat si sa o sperie ca daca nu accepta va avea probleme mentale si nervoase. Asta se cheama, pe langa minciuna, manipulare si lipsa de iubire fata de femeie. Si vad bine ca multora de aici pur si simplu le face placere sa fie manipulati, este mai comod si mai putin dureros decat a privi adevarul in fata si a avea puterea de a infrunta dezamagirea acolo unde este cazul...
  #227  
Vechi 07.08.2012, 20:38:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înainte de a te mira îți recomand să mergi până la Prislop să vezi cât de "rătăcit" a fost Sfântl Ardealului, canonizat de zeci și sute de pelerini care merg la mormântul dânsului.
Nu multumesc, nu atarn deloc de domnia sa si nici de teoriile sale. Odihneasca-se in pace!
  #228  
Vechi 07.08.2012, 20:40:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cu siguranta am mult mai multe cunostinte in domeniu decat a avut vreodata Arsenie Boca. Exista legatura intre sistemul endocrin si nervos al unei persoane, de-a lungul intregii vieti, de la copil pana la batran, dar nicidecum nu exista legatura intre sistemul endocrin al unui barbat si cel nervos al unei femei, nu exista asa ceva, femeia nu are nevoie sa ia hormoni din lichidul prostatic al barbatului, asa aiureala nu s-a pomenit vreodata in istoria medicinii.
De aici și simpla explicație că medicina ridică din umeri când vine vorba de cancer, sida sau alte boli pe care nu le pot rezolva.
  #229  
Vechi 07.08.2012, 20:48:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu multumesc, nu atarn deloc de domnia sa si nici de teoriile sale. Odihneasca-se in pace!
Aveți perfectă dreptate, dar asta nu vă îndreptățește să dați cu piatra. Cine este fară de păcat sa arunce primul piatra.
  #230  
Vechi 07.08.2012, 20:57:28
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și care sunt cuzele cele mai frecvent întâlnite?
Sunt multe de spus, puteti gasi gramada literatura de specialitate daca va intereseaza cu adevarat raspunsul. Daca nu va descurcati, reveniti cu intrebarea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27