Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2012, 02:49:53
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit De ce barbatii vor doar aspectul fizic?

Nu inteleg! Dupa spusele unor barbati urata fizic nu sunt, nici nu ma imbrac foarte urat nici frumos. Pe scurt incerc sa fiu o persoana normala, care prefera sa-si piarda timpul cu altceva decat cu studiul "despre cat de bine arati". Dar nu inteleg barbatii. Cauta femei care sa le fie sotie, dar totusi vor topmodele sau partenere de pat. Una spun si alta fac. Ma simt atat de deznadajduita. Si in biserica daca mai caut intampin fraze de genul: "imi place ca femeia de langa mine sa arate bine, sa fie bine imbracata etc." si totusi mai spun "vreau o sotie credincioasa". CUM SA SE COMPLETEZE UNA PE ALTA. Incep sa cred din nou ca toti barbatii sunt la fel, indiferent daca sunt sau nu credinciosi. Doamne ajuta si miluieste!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2012, 08:11:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De superficiali ce sunt!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2012, 09:33:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Incep sa cred din nou ca toti barbatii sunt la fel, indiferent daca sunt sau nu credinciosi.
Ceea ce au toți bărbații este o natură bărbătească. Ea există, indiferent că sunt credincioși sau nu. Căutarea unei soții frumoase este un lucru sădit în această natură. "Fete frumoase, băieți înalți". Ați fost pe vreo insulă grecească ? Flora arboricolă de acolo constă, practic, în coexistența a două specii, care parcă se caută una pe alta. Chiparoși și măslini. Chiparosul este drept și înalt, vârful lui parcă s-ar lansa către cer. Măslinul este un arbore cu tot felul de forme, care parcă ar vrea să acopere pământul. Chiparoși și măslini, bărbați și femei.

Nu aș spune chiar că toți bărbații umblă după topmodele. Unora le place un stil, altora altul. Dar toți dau multă importanță aspectului fizic, în sensul de îngrijire. La rândul lor, femeile au sădită în inima lor o anumită cochetărie. Dilema clasică din psihologie "instinct sau achiziție culturală ?" am clarificat-o de când sunt tată și de când am și băiat, și fată. Fără să le arate nimeni, băiatul văd că e înclinat spre mașini și arme, fata spre păpuși și găteli, încă de pe când erau fiecare în leagănul lor.

De aceea, dacă vreți să "aveți vizibiliatate", nu vă reprimați cochetăria sădită de Dumnezeu în natura dv. Un zuluf, o cordeluță, purtarea unui element șic de vestimentație, astea nu sunt păcate: nu înseamnă imodestie, nici că umblați dezbrăcată. Noi nu știm ca Domnul nostru să se fi adresat femeilor cu porunca: "fiți lălâi !". Și, mai ales, țineți cont de secretul lui Polichinelle, pe care văd, totuși, că multe fete l-au uitat. Aveți pantaloni ? Păstrați-i în dulap, de unde puneți-i direct în rucsac, pentru când mergeți la munte. Cea mai tâmpită fustă sau rochie este MULT mai atrăgătoare pentru bărbați decât cea mai grozavă pereche de pantaloni, chiar dacă sunt mulați pe corp și scrie "Steilman" pe ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.09.2012 at 09:36:10.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2012, 09:50:45
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Pai, a arata bine, nu inseamna neaparat sa te imbraci si sa te porti vulgar! Este o arta si asta, sa fii credincioasa, dar in acelasi timp sa-ti impaci si barbatul. Pentru ca da, barbatul, indiferent daca este crestin sau nu, este tot barbat.. SI toate au rostul lor.. Cu rugaciune, si post (cu sufletul mai ales) daca poti, Dumnezeu ni le descopera pe toate, ne invata si ne ajuta!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2012, 10:25:38
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce generalizezi si ne bagi pe toti in aceeasi oala? Nu cred ca e corect....Cei care spun ca vor doar aspect fizic nu realizeaza inca ce e important in viata. Prin urmare trebuie sa insisti si sa mai cauti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2012, 10:29:40
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

un barbat mai uratel nu pretinde sa se casatoreasca cu o femeie top-model, deci poate ca tu iei in calcul numai barbatii foarte aratosi...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2012, 11:04:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
un barbat mai uratel nu pretinde sa se casatoreasca cu o femeie top-model, deci poate ca tu iei in calcul numai barbatii foarte aratosi...
Ei nu, ai fi surprinsa! Oricum, poate tu il vezi uratel, dar el in oglinda se vede un Fat-Frumos si atunci..vrea si el o fata top-model, sa ii completeze imaginea.
Acum nu sunt sigura, dar parca barbatii cand se uita in oglinda nu zic "vai ce urat sunt" "vai ce nas mare am" "vai, spranceana nu este aranjata cum trebuie" "vai am umerii prea lati" etc. Asta parca e mai mult la fete (doar sa nu fie metrosexuali) Posibil sa gresesc.

Last edited by Laura19; 10.09.2012 at 11:08:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2012, 12:02:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu. Așa e. Femeile zic mereu: vai ce grasă sunt, vai mi-au ieșit 1,5 riduri, aoleu celulita mea!
Bărbații în schimb se cred cel puțin Adonis. Ce Adonis? Rudolf Valentino!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2012, 15:29:41
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Femeia creștină nu este neapărat miss. Ea are o frumusețe interioară superioară celei fizice. Poate fi foarte frumoasă, dar în același timp decentă și modestă, fără să-și exploateze frumusețea, să cadă în penibil sau mai rău în desfrânare, înțelegând că tot ceea ce este și ce are este darul lui Dumnezeu. În acest sens, avem exemplul sfintelor Ecaterina și Varvara.

Nu trebuie neapărat să poarte batic și fustă lungă, deși ar fi de dorit. O fată căreia îi place mult să se machieze pentru că suferă de vreun complex, poate avea un suflet foarte bun și să iubească pe Dumnezeu și Biserica. Nu putem judeca omul după aparențe, mai ales pe tinerii care se îmbracă după moda anilor aceștia. Dumnezeu știe viața și faptele fiecăruia...

Păcatul este cel care ne urâțește, ne murdărește sufletul. Și de fiecare dată ni se urâțește și trupul, chiar dacă nu ne dăm seama. Orice păcătos, dacă nu ar păcătui, ar fi și mai frumos. Frumusețea sufletească ni se resfrânge pe chip.

http://ortodoxiatinerilor.ro/tinerii...ciunea-ei.html
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2012, 16:38:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa fim seriosi, daca femeile n-ar face la randul lor nazuri vizavi de fizicul barbatilor, n-ar ajunge sa se planga ca barbatii pe care ii doresc au alte preferinte de ordin fizic decat cele intrupate de propria persoana.

Sa aleaga pe unul care este macar putin sub propria clasa de frumusete fizica si el va fi mai mult decat fericit si multumit de ce a primit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 23:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 19:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44