Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2013, 15:54:34
Armyw0w Armyw0w is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2013
Mesaje: 25
Implicit Al 3-lea ochi

Pe scurt pentru cei care nu stiu... in mijlocul creierului este o glanda numita Glanda Pineala care are puterea sa calatoreasca prin univers.


Exista foarte multa istorie in spate despre al 3-lea ochi, el deobicei fiind in frunte.. si nu numai gasim si in ortodoxie..

În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii). Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.”

Exista cai manuale de a deschide acest ochi..

http://www.almeea.com/sapte-pasi-pen...-treilea-ochi/

Dar.. din cate mai stiu si eu.. prin rugaciune ne putem deschided Al 3-lea ochi (exemple sunt calugarii, preotii s.a.m.d care au puterea sa-l vada pe Satana, demoni si ingeri.. doar ca Al 3-lea ochi nu este tot timpul activat)

Din pacate.. cei care si-au activat si-au dorit sa nu o faca deoarece.. "cica" e enervant cand vezi ca cineva se uita la tine insistent (e clar ca spiritele) sau sa calatoresti prin alte dimensiuni (e frumos cand poti sa vezi de ex un colt de Rai dar e urat cand poti ajunge si in Iad si sa nu stii sa mai iesi..)

Deci cand ne deschidem ochiu automat avem cunostintele universului.. doar ca deschiderea asta "manuala" seamana mult cu ritualurile alea budiste...

Intrebare, faci un pacat cand iti deschizi al 3-lea ochi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2013, 16:02:56
Armyw0w Armyw0w is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2013
Mesaje: 25
Implicit

Comenariul unui om oarecum:

"Am citit articolul, am citit comentariile…..Articolul, fara suparare este extrem de slab. Eu mi-am deschis al treilea ochi cu multi ani in urma….si am fost inundat de viziuni, pana la punctul in care am calatorit la persoana pe care vroiam sa o vad, dar pentru ca am vazut multe lucruri am hotarat ca e mai bine sa il inchid. Pentru cei ce vor sa si-l deschida va spun atat fiti pregatiti sa vedeti lucruri care nu o sa va placa si mai ales faceti protectie pentru ca odata deschis al treilea ochi sunteti expusi la cele mai intunecate energii."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2013, 16:04:40
Armyw0w Armyw0w is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2013
Mesaje: 25
Implicit

Alt comentariu:

"Am citit intimplator aceste comentarii. Este bine ca sunteti interesati de ezoterism Intrebarea mea este de ce doriti sa va deschideti o singura chakra [cea a ochiului al treilea ] ? Faceti o mare greseala lucrind pe chakra a sasea . Sa stiti ca totul pe pamint ca si in ceruri este intr-o deplina ordine . Asa si cu corpul uman . Pina la al treilea ochi avem mult de lucru . Acordati-va mai intii la energia iubirii [chakra inimii ] , dezvoltati-o si apoi , in functie de schimbarile ce se produc in voi veti simti si daca mai este prioritar acest ochi al treilea . S-ar putea sa descoperiti alt sens al vietii si sa aveti alte prioritati . Si atentie cu aceasta chackra . Unii care au deschis-o haotic au avut parte de mari suferinte . Si nu intotdeauna veti vedea lucruri placute . S-ar putea sa intrati in lumi infricosatoare , in dimensiuni pe care nu stiti sa le mai controlati . Aveti grija de ceea ce va doriti , atita timp cit nu stiti cu ce se maninca .Nu va aventurati in misiuni pe care nu le puteti duce . Eu am avut deschis acest ochi ,am muncit mult cu mine , insa asa cum l-am deschis asa m-am si rugat pentru inchiderea lui . In permanenta , ca aveam ochii deschisi sau ii aveam inchisi, cineva din spatele ochilor fizici ma privea insistent. Si serioa nu era ceva foarte placut . Atentie ce faceti . Mai bine cereti indrumare competenta de la un cunoscator ."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2013, 16:05:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Armyw0w Vezi mesajul

Intrebare, faci un pacat cand iti deschizi al 3-lea ochi?
Pai dincolo de vorbele goale privind "cautarea" celui de-al treile a ochi, obtinerea "inaintevederii" nu ne este noua dat a o cere, ci numai lui Dumnezeu a ne-o darui. Iar ce e de la Dumnezeu, nu poate fi pacat!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2013, 16:19:11
Armyw0w Armyw0w is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2013
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pai dincolo de vorbele goale privind "cautarea" celui de-al treile a ochi, obtinerea "inaintevederii" nu ne este noua dat a o cere, ci numai lui Dumnezeu a ne-o darui. Iar ce e de la Dumnezeu, nu poate fi pacat!!!
Dumnezeu ne-a dat maini si picioare sa lucram, D-zeu ne-a dat minte sa gandim, Tot D-zeu ne-a dat al 3-lea ochi...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2013, 17:45:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Armyw0w Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat maini si picioare sa lucram, D-zeu ne-a dat minte sa gandim, Tot D-zeu ne-a dat al 3-lea ochi...
Cred ca nu esti foarte constient de ceea ce spui. Pentru ca te contrazici. Pentru ceea ce deja ne-a dat, sa facem cele de trebuinta si sa-I multumim Lui. Pentru cel de-al treilea ochi, mie nu mi l-a dat si nici nu i-L cer. Daca faci totul doar pentru a-l obtine... ratacesti amarnic. Dintre pustnicii si calugarii care din cand in cand Dumnezeu le "deschide" cel de-al treilea ochi, cred ca intelegi ca nu se intampla la vointa lor, ci doar fiindca intervine Harul. Unde nu vorbim de Har, vorbim de ratacire. Asta este esenta... in linii largi!...
Dar daca tu doresti, iti poti cauta si al patrulea ochi, iar eu n-o sa te mai supar cu parerile mele. Un lucru ar trebui sa stii: viata ta te priveste personal. Cat despre influenta nefasta asupra vietilor altora, va trebui sa dai socoteala intr-o zi. Nu incerca sa smintesti din mandrie pe cei care pot fi mai slabi in credinta si chiar sa creada ca "e interesant" sa cerceteze aceasta latura a "paranormalului"... Cel putin pe un forum crestin-ortodox, a vorbi despre asa ceva mi se pare o erezie!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2013, 17:48:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Armyw0w Vezi mesajul
În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii).
Inca un newagist care ia Biblia dupa cum il taie capul, sau ma rog, newage -ul care i-a impuiat capul..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2013, 18:01:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

De ce va trebuie fratilor atata new age ca sa calatoriti prin univers? Niste DMT, ciuperci sau salvie si oameni sunteti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2013, 18:16:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Armyw0w Vezi mesajul
Pe scurt pentru cei care nu stiu... in mijlocul creierului este o glanda numita Glanda Pineala care are puterea sa calatoreasca prin univers.


Exista foarte multa istorie in spate despre al 3-lea ochi, el deobicei fiind in frunte.. si nu numai gasim si in ortodoxie..

În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii). Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.”

Exista cai manuale de a deschide acest ochi..
In felul acesta o sa ajugem sa vorbim si despre a treia ureche, al doilea nas etc.

Cred ca mergem pe o pista gresita atunci cand cautam sa descoperim si sa beneficiem de puterea unor "organe de simt" despre care credem ca se afla in stare latenta, cand de fapt noi nu suntem in stare sa pazim, si sa induhovnicim, nici macar cele cinci simturi.

Trebuie sa fim sinceri cu noi insine, recunoscand ca nu ne foloseste la nimic sa "calatorim prin univers" sau sa "detinem toata cunostinta lumii", atat timp cat acestea nu sunt daruri primite de la Dumnezeu, nu sunt roade ale unirii cu El.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2013, 18:32:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Domnul Iisus Hristos. Daca in acea Biblie scrie "Isus", nu e buna.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare