Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1381  
Vechi 23.10.2014, 17:36:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
La ce-ti foloseste ? Voi ateii oricum nu credeti in Dumnezeu si in existenta sufletului ...
Iar cine crede in Dumnezeu oricum nu are nevoie de astfel de dovezi.
Pentru ca nu prea are legatura cu credinta fiecaruia in Dumnezeu sau cu existenta sufletului. Daca cineva nu crede literal in evenimentele biblice, asta nu inseamna ca nu crede deloc in Dumnezeu.

Last edited by abaaaabbbb63; 23.10.2014 at 17:39:20.
  #1382  
Vechi 23.10.2014, 17:53:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca cineva nu crede literal in evenimentele biblice, asta nu inseamna ca nu crede deloc in Dumnezeu.
Asa este, poate crede intr-un personaj ... asa cum il taie pe el capul ... Tu esti un bun exemplu.
  #1383  
Vechi 23.10.2014, 23:34:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Da, cu exceptia celor care nu duc la moartea individului dintre care eu am dar ca referinta soarecii si ratonul.

Cred ca ai luat exemplul lui Albert de a nu citi referintele. Tantarii din metrou nu se mai reproduc cu cei de la suprafata si sunt foarte diferiti. Soarecii sunt 6 specii diferite acum. Soparlele sunt specii diferite, au o dieta diferita si celor noi le-a crescut un organ nou

Mai multe exemple aici.
Vad ca dialogul s-a cam terminat pentru ca tu nu stii despre ce vorbim. Desi ti-am explicat si eu de cateva ori. Mai ramane posibilitatea ca tu sa te informezi macar cateva minute. Tu ai inteles ca daca un om ramane chel inseamna ca s-a transformat in alta specie. Citeste ce sunt speciile, rasele, mutatiile, etc.
De exemplu cu soarecii aia, ca i-ai pus de cateva ori. Tu nu citesti articolele, nu mai spune asta de mine. Unde scrie acolo ca sunt specii diferite? Scrie ca sunt populatii, nu specii. Mai mult, nu au gasit pana acum diferente fizice fata de soarecii normali, singurul lucru este ca s-au unit niste cromozomi. Cum ai dat si un link, chiar si la un om se poate intampla asta, fara vreo consecinta.
Da, am citit ca tantarii sunt diferiti pentru ca musca si oamenii, in timp ce cei de deasupra musca doar pasari. Ciudat, tantarii de la mine ma musca si pe mine, desi nu stau in metrou. Mai ai exemple din astea multe?
Daca esti sigur pe tine te poti duce sa primesti premiul Nobel, astia e chinuie de zeci de ani sa obtina o specie noua si tu ai descoperit deja. Si mai interesant, noua specie nu e cu nimic diferita de cea veche, dar putem sa ne inchiupuim cum ar fi daca ar fi diferita. Pentru ca si teoria evolutionista tot doar pe imaginatie se bazeaza.
  #1384  
Vechi 24.10.2014, 09:41:34
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca dialogul s-a cam terminat pentru ca tu nu stii despre ce vorbim. Desi ti-am explicat si eu de cateva ori. Mai ramane posibilitatea ca tu sa te informezi macar cateva minute. Tu ai inteles ca daca un om ramane chel inseamna ca s-a transformat in alta specie. Citeste ce sunt speciile, rasele, mutatiile, etc.
De exemplu cu soarecii aia, ca i-ai pus de cateva ori. Tu nu citesti articolele, nu mai spune asta de mine. Unde scrie acolo ca sunt specii diferite? Scrie ca sunt populatii, nu specii. Mai mult, nu au gasit pana acum diferente fizice fata de soarecii normali, singurul lucru este ca s-au unit niste cromozomi. Cum ai dat si un link, chiar si la un om se poate intampla asta, fara vreo consecinta.
Da, am citit ca tantarii sunt diferiti pentru ca musca si oamenii, in timp ce cei de deasupra musca doar pasari. Ciudat, tantarii de la mine ma musca si pe mine, desi nu stau in metrou. Mai ai exemple din astea multe?
Daca esti sigur pe tine te poti duce sa primesti premiul Nobel, astia e chinuie de zeci de ani sa obtina o specie noua si tu ai descoperit deja. Si mai interesant, noua specie nu e cu nimic diferita de cea veche, dar putem sa ne inchiupuim cum ar fi daca ar fi diferita. Pentru ca si teoria evolutionista tot doar pe imaginatie se bazeaza.
Nu stiu ce intelegi tu prin "specii diferite", in materialele citate de mine inseamna specii apartinand de populatii care nu se incruciseaza. In acest citat al meu sunt 8 (opt) exemple.
  #1385  
Vechi 24.10.2014, 10:49:52
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

t4ilgunn3r, doar tu, Remus Cernea, abaaaabbbb63 si inca cativa care faceti cca 4% din populatia Romaniei si maxim 15% din cea a Europei mai credeti in doctrina materialist-atee evolutionista ...

Last edited by AlbertX; 24.10.2014 at 12:52:55.
  #1386  
Vechi 24.10.2014, 14:41:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
t4ilgunn3r, doar tu, Remus Cernea, abaaaabbbb63 si inca cativa care faceti cca 4% din populatia Romaniei si maxim 15% din cea a Europei mai credeti in doctrina materialist-atee evolutionista ...
16% din populatia lumii.
Dar aproximativ 28% din populatia lumii crede in creationism (din diferite religii) fara evolutie , in timp ce 68% constientizeaza evolutia (impreuna cu creationismul sau nu). Restul de 4% nu stiu ce sa creada.

Oricum, nu vad cum e asta relevant.

Last edited by abaaaabbbb63; 24.10.2014 at 14:46:37.
  #1387  
Vechi 24.10.2014, 15:22:49
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Oricum, nu vad cum e asta relevant.
abaaaabbbb63, pentru cei ca tine nimic nu e relevant, semnificativ si cu sens. Ce sa-i faci, nu exista padure fara uscaturi.

Last edited by AlbertX; 24.10.2014 at 15:37:22.
  #1388  
Vechi 24.10.2014, 15:47:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, pentru cei ca tine nimic nu e relevant, semnificativ si cu sens. Ce sa-i faci, nu exista padure fara uscaturi.
Si pe ce se bazeaza afirmatia asta?

Consider multe lucruri relevante, poate inclusiv procentele, dar in alt context decat cel prezent.
  #1389  
Vechi 24.10.2014, 16:19:08
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Consider multe lucruri relevante, poate inclusiv procentele, dar in alt context decat cel prezent.
Ce sa-i faci, asa patesti cand nu te raportezi corect la forumul ortodox pe care te afli: esti mereu "in alt context decat cel prezent".
  #1390  
Vechi 24.10.2014, 16:39:40
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Istoria gândirii evolutioniste - http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria...u%C8%9Bioniste

Poate ajuta la ceva si istoria asta ...

Last edited by AlbertX; 25.10.2014 at 00:04:03.
Subiect închis