Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2014, 06:50:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Jertfa

Pentru că mă preocupă ideea jertfei în sens creștin și pentru a nu mai încărca alte topice deschise în alte scopuri, și pentru că nu am mai găsit un topic similar, vă invit aici la a ne împărtăși înțelegerea, așteptările, experiența și alte aspecte legate de jertfă.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=402

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=404

Link-urile de mai sus sunt la niște mesaje de început pe această temă.

M-ar interesa și exemple ... de genul celor adunate de părintele Steinhardt în Sfinți și oameni iubiți

http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...oameni-iubiti/

Aici nu e vorba numai de jertfă, ci și de alte exemple de atitudine, trăire a creștinismului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2014, 07:12:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În legătură cu discuțiile anterioare, în care se pomenea și de jertfa de a renunța la (atașamentul de) un anumit confort material, aș vrea să înțeleg mai bine acest lucru.

Nu cred că e obligatoriu ca existența unui confort să presupună, mereu, atașamentul de acesta. Deși e foarte probabil, într-adevăr. Asta Domnul știe cel mai bine.

De exemplu, dacă ar fi vorba de o problemă de sănătate a unui membru al familiei, aș considera normal să mă mut ... cu chirie, să zicem, pentru a avea bani de o operație...

Am o prietenă care vrând-nevrând a renunțat la un anumit confort, că are patru copii și normal că e greu să-i crești... Mi se pare clar că a ales bine, dar Dumnezeu a pus-o (pe ea și pe soțul ei), într-o situație concretă...

Eu nu prea văd în jur, în zilele noastre, ocazii de jertfe din astea, mari. (De altfel am și postat citatul din Steinhardt în care suntem invitați la a face jertfe mici, zilnice, de genul politețe, bunăvoință etc. - care cer și ele un anumit efort și o anumită stare, dacă ne gândim că putem fi obosiți, stresați, solicitați la datorie etc.).

Adică azi nu mai suntem duși în închisoare sau nu ni se confiscă averea pentru mărturisirea credinței...

Dacă ar fi, așa de bună voie, să aleg sărăcia, păi m-aș gândi serios la călugărie, măcar să fac un lucru ca lumea...

Referitor la carieră, care a fost și ea adusă în discuție - dacă ar fi de exemplu un chirurg foarte bun, care evident a studiat și a muncit enorm pentru a fi astfel, pe lângă darul primit de la Dumnezeu... ar trebui el să se ducă medic la un dispensar... pentru a alege sărăcia și a se feri de păcatul mândriei, inerent, cred unii, pentru un om care are o carieră?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2014, 08:14:51
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dacă ar fi, așa de bună voie, să aleg sărăcia, păi m-aș gândi serios la călugărie, măcar să fac un lucru ca lumea...
Intrarea in monahism este un lucru foarte serios.Trebuie sa fii hotarata si
serioasa in aceasta privinta si sa nu fie doar un gand de moment.
Citat:
Referitor la carieră, care a fost și ea adusă în discuție - dacă ar fi de exemplu un chirurg foarte bun, care evident a studiat și a muncit enorm pentru a fi astfel, pe lângă darul primit de la Dumnezeu... ar trebui el să se ducă medic la un dispensar... pentru a alege sărăcia și a se feri de păcatul mândriei, inerent, cred unii, pentru un om care are o carieră?
Nu, neaparat.Nu oricine poate sa devina chirurg.Din pozitia de chirurg
poate salva foarte multe vieti.Ori daca se face medic de dispensar, atunci
oamenii pe care el i-ar fi putut salva, nu-i mai poate salva.Si va fi intrebat
la judecata de ce a refuzat sa salveze vieti(si o sa i se enumere pe cine ar
fi putut salva, dar nu i-a salvat).De ce a refuzat sa-i salveze, pe cei pe care
Dumnezeu i-a trimis la el ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2014, 08:25:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Intrarea in monahism este un lucru foarte serios.Trebuie sa fii hotarata si serioasa in aceasta privinta si sa nu fie doar un gand de moment.
De acord. Nu se pune problema în această perioadă ca eu să mă călugăresc.


Citat:
Nu, neaparat.Nu oricine poate sa devina chirurg.Din pozitia de chirurg
poate salva foarte multe vieti.Ori daca se face medic de dispensar, atunci
oamenii pe care el i-ar fi putut salva, nu-i mai poate salva.Si va fi intrebat
la judecata de ce a refuzat sa salveze vieti(si o sa i se enumere pe cine ar
fi putut salva, dar nu i-a salvat).De ce a refuzat sa-i salveze, pe cei pe care
Dumnezeu i-a trimis la el ?
Păi da. Dar dacă e un profesor universitar, sau de liceu, dar i s-ar cere, în spiritul jertfei, să fie doar învățător, la o școală primară, eventual cât mai modestă, pentru a dovedi că e modest, nu e legat de carieră, de poziție, de confort...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2014, 08:49:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul

Păi da. Dar dacă e un profesor universitar, sau de liceu, dar i s-ar cere, în spiritul jertfei, să fie doar învățător, la o școală primară, eventual cât mai modestă, pentru a dovedi că e modest, nu e legat de carieră, de poziție, de confort...
Inevitabil mi-am adus aminte de aceasta:
http://www.gandul.info/reportaj/vorb...useni-11721125
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2014, 08:57:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
Păi da. Dar dacă e un profesor universitar, sau de liceu, dar i s-ar cere, în spiritul jertfei, să fie doar învățător, la o școală primară, eventual cât mai modestă, pentru a dovedi că e modest, nu e legat de carieră, de poziție, de confort...
I-ar cere Dumnezeu explicit acest lucru ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2014, 09:10:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Inevitabil mi-am adus aminte de aceasta:
http://www.gandul.info/reportaj/vorb...useni-11721125
Foarte frumos exemplul. Tot respectul.
Aș fi curioasă să îi cunosc motivația din spate. Cred că există o satisfacție să le oferi lumină unor copii care par uitați de soartă...
Sunt mai liniștită că a rămas în Cluj, făcând naveta, și nu s-a mutat de tot la țară :-)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2014, 09:10:58
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
I-ar cere Dumnezeu explicit acest lucru ?
Asta nu știu. Dar există oameni care pun această problemă...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2014, 09:18:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Foarte frumos exemplul. Tot respectul.
Aș fi curioasă să îi cunosc motivația din spate. Cred că există o satisfacție să le oferi lumină unor copii care par uitați de soartă...
Sunt mai liniștită că a rămas în Cluj, făcând naveta, și nu s-a mutat de tot la țară :-)
Am citit mai bine, am aflat și motivația... de a face ceva mai bun în viață decât bani pentru firmă... E ok.

Copiii nu erau chiar uitați de soartă, ci au calculatoare acasă și cont pe facebook... Asta mă cam miră... dar așa scrie...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2014, 09:44:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Foarte frumos exemplul. Tot respectul.
Aș fi curioasă să îi cunosc motivația din spate.
Eu banuiesc, ca principala motivatia a fost scarba si dezgustul fata de
relatiile inter-umane din cadrul multinationalei unde era.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare