Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2014, 18:36:18
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Question Psaltirea Maicii Domnului

Hristos a înviat!

Psaltirea M.D poate fi citită în cantitate mai mare sau chiar întreagă dacă tot nu este o carte canonică și dacă este dorință de a cinstii mai mult pe Împărăteasa noastră?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2014, 19:37:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Multe intrebari. Multe probleme. Nu sunt inca sigur daca esti troll sau daca “universul tau” este tulburat. In orice caz ai nevoie de ajutor si nu de aici, de pe forum.
Cateva din intrebarile tale (toate cu topic nou deschis):
- “Psaltirea M.D poate fi citită în cantitate mai mare? (oricum interesanta exprimare)
- Imi place Lady Gaga si vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici (tu ai fost mai plastic in exprimare)
- Imi plac anumite cantari catolice is vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici (tu ai fost mai plastic in exprimare. Si cum ma pot vindeca.
- Care sunt pericolele citirii Psaltirii?
- Poti fi crestin fara Biserica si cum vreti sa ii barfiti pe cei care cred asta? (tu ai spus-o sub o alta forma dar asta vroiai sa intrebi)
- Uite-o pe calugarita catolica care se bataie si canta muzica “moderna”.
- Care este treaba cu povestile (=basmele) sectantilor care “au murit si s-au intors cu marturii despre viata de dincolo.
- Etc.

Pe scurt, pana sa “ te linistesti si sa te asezi” in credinta, cauta-ti un duhovnic, spovedeste-te, cere-i bibliografie (oricum recomandat este sa incepi cu Sf Scriptura si Catehismul Ortodox) si cand mai ai intrebari, ti le notezi si le discuti cu duhovnicul. Chiar daca esti bine intentionat nu de aici ai sa obtii raspunsuri si nu ai sa te formezi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2014, 21:58:15
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Multe intrebari. Multe probleme. Nu sunt inca sigur daca esti troll sau daca “universul tau” este tulburat. In orice caz ai nevoie de ajutor si nu de aici, de pe forum.
Cateva din intrebarile tale (toate cu topic nou deschis):
- “Psaltirea M.D poate fi citită în cantitate mai mare? (oricum interesanta exprimare)
- Imi place Lady Gaga si vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici (tu ai fost mai plastic in exprimare)
- Imi plac anumite cantari catolice is vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici (tu ai fost mai plastic in exprimare. Si cum ma pot vindeca.
- Care sunt pericolele citirii Psaltirii?
- Poti fi crestin fara Biserica si cum vreti sa ii barfiti pe cei care cred asta? (tu ai spus-o sub o alta forma dar asta vroiai sa intrebi)
- Uite-o pe calugarita catolica care se bataie si canta muzica “moderna”.
- Care este treaba cu povestile (=basmele) sectantilor care “au murit si s-au intors cu marturii despre viata de dincolo.
- Etc.

Pe scurt, pana sa “ te linistesti si sa te asezi” in credinta, cauta-ti un duhovnic, spovedeste-te, cere-i bibliografie (oricum recomandat este sa incepi cu Sf Scriptura si Catehismul Ortodox) si cand mai ai intrebari, ti le notezi si le discuti cu duhovnicul. Chiar daca esti bine intentionat nu de aici ai sa obtii raspunsuri si nu ai sa te formezi.

Am cerut o opinie,nu critica întrebărilor mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2014, 22:13:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Am cerut o opinie,nu critica întrebărilor mele.
O parere am exprimat si eu. Si daca nu ai sa inveti sa inveti din orice ti se intampla si ai sa respingi orice critica nu ai sa ajungi nicaieri. Da, ai probleme. Da, ai nevoie de ajutor. Cu asta trebuie sa incepi, cu constientizarea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2014, 09:51:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Multe intrebari. Multe probleme. Nu sunt inca sigur daca esti troll sau daca “universul tau” este tulburat. In orice caz ai nevoie de ajutor si nu de aici, de pe forum.
Totusi, inainte de a incepe sa citeasca din bibliografie ( pe care duhovnicul o sa-i
recomande) cateva sfaturi de inceput nu strica:

Ia sa vedem Bogdane:
Citat:
- “Psaltirea M.D poate fi citită în cantitate mai mare?
Vorbeste cu duhovnicul tau.
Citat:
- Imi place Lady Gaga si vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici
Da, exista. Se numeste posedare demonica.

Citat:
- Imi plac anumite cantari catolice is vreau sa stiu daca exista efecte nocive ale acestei muzici. Si cum ma pot vindeca.
Da exista, efecte nocive.Pentru a scapa, incearca sa nu mai asculti astfel de muzica.
Tine post in zilele de luni, miercuri, vineri. Daca nu trece, mergi la duhovnic si spovedit acest lucru.

Citat:
- Care sunt pericolele citirii Psaltirii?
Pentru linistea ta sufleteasca, intreaba-l pe duhovnic.
Citat:
- Poti fi crestin fara Biserica...
Nope.
Citat:
- Uite-o pe calugarita catolica care se bataie si canta muzica “moderna”.
Posesie demonica, postmodernista.
Citat:
- Care este treaba cu povestile (=basmele) sectantilor care “au murit si s-au intors cu marturii despre viata de dincolo.
Exista numeroase cazuri in care satana, ia chip de inger de lumina, pentru a induce
in eroare sau pentru a induce anumite stari. Sfintii Patericului duceau dese razboaie
cu astfel de pseudo-ingeri-luminati(ei de fapt fiind ingerii decazuti) si nu au acceptat sa stea de vorba cu astfel de duhuri "luminate".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2014, 10:16:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

As vrea si eu sa stiu de ce o persoana care totusi ar vrea sa mearga pe drumul credintei ortodoxe nu merge cu toate problemele astea la un duhovnic.

Ca maine o sa ne intrebe "pot sa ma spovedesc prin sms sau pe site -ul cutare? dezlegarea e valabila imediat sau doar dupa ce achit factura?"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2014, 19:16:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
As vrea si eu sa stiu de ce o persoana care totusi ar vrea sa mearga pe drumul credintei ortodoxe nu merge cu toate problemele astea la un duhovnic.
Poate pentru ca nu asta cauta de fapt.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2014, 20:35:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Hristos a înviat!

Psaltirea M.D poate fi citită în cantitate mai mare sau chiar întreagă dacă tot nu este o carte canonică și dacă este dorință de a cinstii mai mult pe Împărăteasa noastră?
Psaltirea Maicii Domnului este foarte frumoasa si e foarte bine sa fie citita. Atatea rugaciuni frumoase! Iar Maica Domnului nu ramane datoare celor care o cinstesc. Exista si acatiste si paraclise care pot fi citite, dar Psaltirea are ceva aparte. Ai grija de relatia ta sincera cu Maica Domnului si incepe cu raugaciuni scurte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2014, 20:41:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
As vrea si eu sa stiu de ce o persoana care totusi ar vrea sa mearga pe drumul credintei ortodoxe nu merge cu toate problemele astea la un duhovnic.

Ca maine o sa ne intrebe "pot sa ma spovedesc prin sms sau pe site -ul cutare? dezlegarea e valabila imediat sau doar dupa ce achit factura?"
Sa-i primim cu bratele deschise si sa-i incurajam pe cei care-L cauta pe Dumnezeu! Toate intrebarile au un rost. Sigur ca nu-l putem inlocui pe duhovnic, totusi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2014, 18:04:49
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O parere am exprimat si eu. Si daca nu ai sa inveti sa inveti din orice ti se intampla si ai sa respingi orice critica nu ai sa ajungi nicaieri. Da, ai probleme. Da, ai nevoie de ajutor. Cu asta trebuie sa incepi, cu constientizarea.
Conștientizez... Doar că unele persoane ca tine vorbesc în necunoștință de cauză.
Reply With Quote
Răspunde