Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2014, 03:27:57
anonima17 anonima17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 18
Implicit Va rog, nu inteleg de ce...

De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2014, 04:12:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Buna
Eu nu imi acoper capul dar intru in biserica cu fusta sau rochie, in Rom la manastiri stiu ca f strict nici nu iti da voi sa intri cu pantaloni si fara batic o esarfa ceva sau chiar palarie.
Scrie si in Biblie nu? femeia cu capul acoperit si barbatul invers.
De pantaloni nu stiu daca scrie in Biblie poate stiu alti formulisti sa ne spuna.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2014, 11:23:43
anonima17 anonima17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 18
Implicit

Eu stiu ca scrie si in Biblie, dar vreau sa inteleg gandirea din spatele acestor idei, nu doar suprafata...Stiu ca asa trebuie, dar de ce?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2014, 11:44:09
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Poate asta te va ajuta
http://www.teologie.net/2014/05/27/d...eile-ortodoxe/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2014, 12:12:10
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Eu stiu ca scrie si in Biblie, dar vreau sa inteleg gandirea din spatele acestor idei, nu doar suprafata...Stiu ca asa trebuie, dar de ce?
Doarece podoaba capilara feminina poate distrage atentia celorlalti de la
scopul lor de a fi in Biserica.

Pe barbati(mireni) ii poate duce cu gandul la...alte ganduri lumesti.
Pe alte femei le poate duce cu gandul la...alte ganduri lumesti.

Si atunci in loc sa fie atenti la ce spune preotul in Biserica si la scopul la
care au venit , atentie le este abatuta de etalarea podoabei capilare a domnisoarei X care a venit direct din salonul de infrumusetare la Biserica.

Atunci cand atentia iti este abatuta in momentul rugaciunii in Biserica, mintea in loc sa fie locuita de logosul cunoasterii Dumnezeiesti va fi
locuita de catre gandurile lumesti, realizandu-se asfel o deconectare de la
cele spirituale.Astfel se ajunge in situatia de a fi cu corpul in Biserica
dar cu gandul in alta parte(la cele lumesti), chestie care repetata des,
va duce catre sminteala.

Implicatiile pe termen lung sunt insa mult mai mari:
Daca podoaba capilara a domnisoarei X va induce pe altii catre sminteala
domnisoara respectiva se face vinovata ca a contribuit la indepartarea
altora de la credinta.

Implicatiile pe termen scurt constau in faptul ca ii indeparteaza pe ceilalti
de a fi cu gandul la Dumnezeu.Cu alte cuvinte domnisoara X actiuneaza
impotriva lui Dumnezeu, ea nedandu-si seama ca efectele pe care le
creaza au un puternic caracter antihristic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2014, 13:14:17
anonima17 anonima17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 18
Smile

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Doarece podoaba capilara feminina poate distrage atentia celorlalti de la
scopul lor de a fi in Biserica.

Pe barbati(mireni) ii poate duce cu gandul la...alte ganduri lumesti.
Pe alte femei le poate duce cu gandul la...alte ganduri lumesti.

Si atunci in loc sa fie atenti la ce spune preotul in Biserica si la scopul la
care au venit , atentie le este abatuta de etalarea podoabei capilare a domnisoarei X care a venit direct din salonul de infrumusetare la Biserica.

Atunci cand atentia iti este abatuta in momentul rugaciunii in Biserica, mintea in loc sa fie locuita de logosul cunoasterii Dumnezeiesti va fi
locuita de catre gandurile lumesti, realizandu-se asfel o deconectare de la
cele spirituale.Astfel se ajunge in situatia de a fi cu corpul in Biserica
dar cu gandul in alta parte(la cele lumesti), chestie care repetata des,
va duce catre sminteala.

Implicatiile pe termen lung sunt insa mult mai mari:
Daca podoaba capilara a domnisoarei X va induce pe altii catre sminteala
domnisoara respectiva se face vinovata ca a contribuit la indepartarea
altora de la credinta.

Implicatiile pe termen scurt constau in faptul ca ii indeparteaza pe ceilalti
de a fi cu gandul la Dumnezeu.Cu alte cuvinte domnisoara X actiuneaza
impotriva lui Dumnezeu, ea nedandu-si seama ca efectele pe care le
creaza au un puternic caracter antihristic.
Pai bine, dar asta ar insemna sa ne imbracam ca maicile si calugarii la biserica pt ca sa putem fi siguri ca nu o sa ispitim pe nimeni...omul poate fi ispitit si de o privire si de capul acoperit si de acea fusta lunga; imaginatia este nemarginita si adesea din cauza ei se ajunge la pacat...e un lucru psihologic aici...banuiesc acum ca e bine sa facem asta din respect pentru cele sfinte si ca sa nu ii indepartam pe ceilalti de rugaciune si credinta, dar altfel nu stiu...adica spre exemplu unii barbati pot fi mai atrasi de o fata in fusta, de fapt cred ca asa si e:))...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2014, 13:44:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
De fapt, nu e "chiar atat de important". Adica nu este ceva fundamental credintei. Dar este, totusi, un lucru care are importanta lui. Daca am fi invitati la primar la cina, am avea grija cum ne imbracam si am face-o asa cum stim ca i-ar placea si asa cum ne cere o anumita eticheta pe care apropiatii lui o fac cunoscuta. Intre "cum ne place noua sa ne imbracam" si "cum se asteapta el de la noi sa o facem" daca exista unele incompatibilitati, le-am rezolva repede optand pentru a nu ne imbraca asa cum primarul a spus clar sa NU o facem. Daca apropiatii primarului, transmitandu-ne invitatia la cina, ne-au spus sa nu ne imbracam in verde, dar noi ne imbracam; totusi, in verde, oricare comesean va fi de acord ca o facem din sfidare fata de regula primarului, facand invers decat a spus sa se faca. E greu de gasit alt motiv decat afrontul, cand stim bine ca s-a spus si s-a scris sa nu ne imbracam in verde.

Dar daca nu primarul ne invita la cina, ci Cel Preainalt, Imparatul Imparatilor, atunci de ce sa facem invers decat colaboratorii Lui ne indeamna sa o facem ?

Sa mai observam un lucru. Intre cele doua, "acoperire capului" si "purtatul fustei" e o diferenta atat de staruinta cat si de precizie a recomandarii. Recomandarea de acoperire a capului este 1) staruitor mentionata si 2) bine precizata de apostoli. Dimpotriva, nu acelasi lucru se poate spune despre purtatul fustei. Aceasta recomandare este 1) mentinata o singura data si 2) nu in forma precisa, ci sub forma de "vesminte femeisti" versus "vesminte barbatesti". Traim vremuri in care pantalonii nu mai sunt indeobste considerati "vesmant barbatesc" fiindca marea majoritate a femeilor poarta pantaloni. Pe de alta parte, fusta poate fi considerata "vesmant specific femeiesc", de aceea, daca cineva vrea sa-si sublinieze feminitatea, va purta fusta sau rochie.
Citat:
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Capul (parul, mai ales) e podoaba femeii. Capul, parul lung, eventual carliontat ori impodobit la randul lui e ceea ce atrage privirile. Cel putin in prima secunda. Ca, dupa aceea, privirile indraznete coboara de-a lungul corpului e alta poveste. Dar, orice om are mai intai contact vizual cu capul. Ati auzit de expresia "podoaba capilara" ? Ei bine, despre asta e vorba. Asta trebuie acoperita. De ce ? Din modestie. Din acest motiv, din modestie, are capul acoperit Sfanta Fecioara. Si in toate icoanele vedem ca toate sfintele au capul acoperit, uneori cu exceptia Sf Maria Magdalena (dar numai in arta apuseana). De ce tocmai aceasta exceptie si de ce numai in arta apuseana ? Aici e alta poveste, dar nu chiar fara nicio legatura cu subiectul...

Citat:
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Aici avem o problema de logica. Daca cea in pantaloni e asemenea fariseilor si nu cea in fusta ? Pe urma, de unde antiteza asta intre forma si fond, in sensul ca respectarea intr_o parte ar duce la nerespectarea in cealalta ? Modelul nostru e "sau-sau" ori e "si-si" ? Ce ar fi sa luam un model care sa fie conform atat FORMEI cat si FONDULUI pe care Cristos il asteapta de la noi ?

Citat:
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si eu prefer fustele. Pe sotia si pe fiica mea le-am rugat sa poarte pe cat posibil fuste, atunci cand sunt cu mine. Eu vad bine ca pe la nunti, serate, etc niciunei femei nu-i da prin cap sa vina in blugi. De unde, atunci, aceasta adevarata obsesie de a purta pantaloni la Liturghie ? Cu certitudine, nu e de la Dumnezeu.


Citat:
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...
Dar nu exista o porunca de a purta batic. Exista, insa, una de acoperire a capului. Este cu totul altceva. Nu imi amintesc de cuvantul "batic" in toata Biblia. Cu ce anume va acoperiti capul ? Asta tine de imaginatia dv, de bunul gust sau, pur si simplu, de capriciu. Aici, adica IN CADRUL respectarii acestei porunci apostolice, aveti deplina libertate.

Citat:
ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Mai intai, ma intreb daca, nu cumva, aveti o conceptie gresita despre smerenie. Smerenia e un lucru pe care il avem in raporturile noastre cu Cristos si nu inseamna "sa nu iesim in evidenta fata de ceilalti". Insasi preocuparea de ce vor zice ceilalti nu are legatura cu smerenia, putand duce la falsa modestie.
Pe urma, da, exact asa (precum si altfel) puteti transmite mesajul "ia uite ce crestina sunt eu". Acoperindu-va capul. Tinand post. Rugandu-va. Punand, daca aveti, doi banuti in cutia milei. ACESTEA sunt fapte bineplacute Domnului. Pentru El le facem.
Acuma, asta nu inseamna sa le facem "de pe acoperisuri". Pe de alta parte, facandu-le in public, sunt mijloace de evanghelizare si nu pierd nimic din caracterul bineplacut Domnului. Abia cand ne laudam cu ele incepe sa nu mai fie bine. Cand ne laudam cu cat postim noi, sau cum mai mergem noi in fiecare Duminica cu capul acoperit, atunci abia pierdem tot meritul acestor fapte de credinta. Cand va faceti cruce in tramvai trecand prin fata unei biserici, sper ca nu va ganditi ca faceti un act de fariseism. Atunci, de ce sa va ganditi la asta cand va acoperiti capul ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.07.2014 at 13:56:57.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2014, 14:05:17
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Pai bine, dar asta ar insemna
Sa iti pui doar un batic pe cap, si o fusta lunga si fara machiaj si fara
zugraveala(fond de ten).
Citat:
omul poate fi ispitit si de o privire si de capul acoperit si de acea fusta lunga;
Dar atunci doar omul acela e de vina pt ca el cauta ispita.Deja este alta problema si in acest caz este raspunzator.Dar una este ca acel om sa fie ispitit fara vointa sa si fara a dori acest lucru, si alta este s-o caute el din vointa proprie.

Citat:
adica spre exemplu unii barbati pot fi mai atrasi de o fata in fusta, de fapt cred ca asa si e:))...
Dar in acest caz este pacatul barbatului respectiv pt ca "si-o cauta cu lumanarea" iar daca pica in pacat, in acest caz, tu nu ai nici o vina pentru
ca ai respectat cele necesare si nu l-ai ispitit.

Ia imagineaza-ti urmatoarea chestie:
vine domnisoara X cu podoaba capilara aranjata la un salon de frumusete,
direct in Biserica, iar facandu-si loc printre lume, parul ei atinge lumanarea
aprinsa a unui persoane.Ia foc parul, in cateva secunde ajunge la scalp si
ii ia foc scalpul, pielea incepe sa se topeasca, parul insa fiind imbibat atat
de aromele folosite la salonul de infrumusetare, dar si avand grasimea naturala acestea intretin arderea si o accelereaza .

Pot sa sara ceilalti sa-i puna domnisoarei repede pe cap o patura sa stinga
focul.Dar stai.Actiunea se petrece intr-o Biserica, in timpul slujbei, majoritatea sunt concentrati la slujba, nu are nimeni o patura langa el si
nu exista nici o patura in vecinatatea apropiata.Pana cand se dumireste
lumea de ce intampla si pana cand se ia o masura, timpul trece , iar in
fiecare secunda focul consuma din piele si din carne.

Pana cand ii se stinge domnisoarei focul, fata are deja pana acum jumate
de fatza topita, arsa cu arsuri de gradul II si III.

Urmeaza o lunga perioada de tratament in spital , transplant de piele,
calmante pt durerile de la arsuri, tratamente adjuvante pt infectiile de la
pielea arsa, etc, etc.Adica suferinta, durere, risipa de bani( caci intr-un spital totul costa si inca mult).

Ce urmeaza dupa asta: iarasi o alta perioada lunga de durere suflteasca
de data asta. In primul rand va fi mutilata pe viata, cand se va uita in
oglinda o apuca o asemnea depresie , incat va plange saptamani in sir.
(propria suferinta psihica).
Apoi cand va merge pe strada, lumea o s-o evite sprea a o privi iar ea
va evita sa priveasca lumea.(o alta suferinta: autoizolarea de lume
din cauza constrangerilor si nu din vointa proprie).

Cat despre intemeierea unei familii:multa bafta in gasirea unui barbat
care sa-i fie indiferent la cicatricele lasate de arsuri pe fatza:zona cea mai
descoperita a corpului care mai tot timpul ramane descoperita pt ca face
parte din interfata de comunicare(vizuala) cu altii oameni.(suferinta, suferinta si iar suferinta).
Ar merita atata suferinta din cauza unei prostii ?

Si daca domnisoara noastra X,lovita tot timpul de aceste suferinte, citeste
ea intr-o zi , ca scria undeva in Biblie ca este recomandat ca femeile sa-si
acopere parul, nu se da domnisoara noastra cu capul de toti peretii ca n-a
citit mai inainte de tragedie chestia asta ? (si se mai adauga iarasi o alta
suferinta:binele pe care ti l-ai fi putut face tie, dar nu ti l-ai facut)

Ehm iar la toate astea se mai adauga o alta suferinta:cati angajatori ar angaja o femeie mutilata la fatza , cand in CV-uri acum angajatorii se uita la poza din CV (fizonomia fetzeii) inainte de a citi pregatirea persoanei respective ?Eh ?

Iar toate chestiile astea puteau fi evitate, daca domnishoara purta parul strans sub un batic: o carpa curata, menita sa previna si printre altele si intamplari din astea.

Fetelor, va jucati cu focul, si nu l-a figurat ci chiar la propriu.

Last edited by oaie_cugetatoare; 29.07.2014 at 14:15:24.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2014, 15:11:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Iar toate chestiile astea puteau fi evitate, daca domnishoara purta parul strans sub un batic: o carpa curata, menita sa previna si printre altele si intamplari din astea.

Fetelor, va jucati cu focul, si nu l-a figurat ci chiar la propriu.
Poate acest argument îl au în vedere și femeile care vin la biserică îmbrăcate sumar și tunse scurt.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2014, 21:55:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sa iti pui doar un batic pe cap, si o fusta lunga si fara machiaj si fara
zugraveala(fond de ten).

Dar atunci doar omul acela e de vina pt ca el cauta ispita.Deja este alta problema si in acest caz este raspunzator.Dar una este ca acel om sa fie ispitit fara vointa sa si fara a dori acest lucru, si alta este s-o caute el din vointa proprie.


Dar in acest caz este pacatul barbatului respectiv pt ca "si-o cauta cu lumanarea" iar daca pica in pacat, in acest caz, tu nu ai nici o vina pentru
ca ai respectat cele necesare si nu l-ai ispitit.

Ia imagineaza-ti urmatoarea chestie:
vine domnisoara X cu podoaba capilara aranjata la un salon de frumusete,
direct in Biserica, iar facandu-si loc printre lume, parul ei atinge lumanarea
aprinsa a unui persoane.Ia foc parul, in cateva secunde ajunge la scalp si
ii ia foc scalpul, pielea incepe sa se topeasca, parul insa fiind imbibat atat
de aromele folosite la salonul de infrumusetare, dar si avand grasimea naturala acestea intretin arderea si o accelereaza .

Pot sa sara ceilalti sa-i puna domnisoarei repede pe cap o patura sa stinga
focul.Dar stai.Actiunea se petrece intr-o Biserica, in timpul slujbei, majoritatea sunt concentrati la slujba, nu are nimeni o patura langa el si
nu exista nici o patura in vecinatatea apropiata.Pana cand se dumireste
lumea de ce intampla si pana cand se ia o masura, timpul trece , iar in
fiecare secunda focul consuma din piele si din carne.

Pana cand ii se stinge domnisoarei focul, fata are deja pana acum jumate
de fatza topita, arsa cu arsuri de gradul II si III.

Urmeaza o lunga perioada de tratament in spital , transplant de piele,
calmante pt durerile de la arsuri, tratamente adjuvante pt infectiile de la
pielea arsa, etc, etc.Adica suferinta, durere, risipa de bani( caci intr-un spital totul costa si inca mult).

Ce urmeaza dupa asta: iarasi o alta perioada lunga de durere suflteasca
de data asta. In primul rand va fi mutilata pe viata, cand se va uita in
oglinda o apuca o asemnea depresie , incat va plange saptamani in sir.
(propria suferinta psihica).
Apoi cand va merge pe strada, lumea o s-o evite sprea a o privi iar ea
va evita sa priveasca lumea.(o alta suferinta: autoizolarea de lume
din cauza constrangerilor si nu din vointa proprie).

Cat despre intemeierea unei familii:multa bafta in gasirea unui barbat
care sa-i fie indiferent la cicatricele lasate de arsuri pe fatza:zona cea mai
descoperita a corpului care mai tot timpul ramane descoperita pt ca face
parte din interfata de comunicare(vizuala) cu altii oameni.(suferinta, suferinta si iar suferinta).
Ar merita atata suferinta din cauza unei prostii ?

Si daca domnisoara noastra X,lovita tot timpul de aceste suferinte, citeste
ea intr-o zi , ca scria undeva in Biblie ca este recomandat ca femeile sa-si
acopere parul, nu se da domnisoara noastra cu capul de toti peretii ca n-a
citit mai inainte de tragedie chestia asta ? (si se mai adauga iarasi o alta
suferinta:binele pe care ti l-ai fi putut face tie, dar nu ti l-ai facut)

Ehm iar la toate astea se mai adauga o alta suferinta:cati angajatori ar angaja o femeie mutilata la fatza , cand in CV-uri acum angajatorii se uita la poza din CV (fizonomia fetzeii) inainte de a citi pregatirea persoanei respective ?Eh ?

Iar toate chestiile astea puteau fi evitate, daca domnishoara purta parul strans sub un batic: o carpa curata, menita sa previna si printre altele si intamplari din astea.

Fetelor, va jucati cu focul, si nu l-a figurat ci chiar la propriu.
Doamne fereste de asa ceva eu nu am auzit sa-si fi aprins cineva parul chiar in halul asta, tocmai in biserica, tu ai avut ocazia sa vezi asa ceva?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare