Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2014, 11:28:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce cautam in Consilul Mondial al Bisericilor?

Ne-a cerut cineva parerea noua, crestinilor, daca vrem sau nu ca BOR sa faca parte din Consilul Mondial al Bisericilor? Ni s-a explicat ce implicatii are acest fapt? Biserica suntem si noi, credinciosii, de aceea trebuie sa ni se explice aceste lucruri, nu sa se ia hotarari peste capetele noastre.

Eu cred ca ar trebui de urgenta sa cerem sa iesim din CMB. Crearea unei asociatii in acest dens ar fi binevenita. De ce sa ne trezim ca nu stiu ce preot sau ierarh este silit sa faca niste compromisuri care sa-i puna pe credinciosi in incurcatura? De ce sa existe ierarhi care sa fie sminteala pentru credinciosi?


FOR ar trebui sa se sesizeze si sa ia masuri penru apararea BOR. Sa ne vedem de ortodoxia noastra. Sufletele noastre nu sunt de vanzare, totusi.

Dar si noua, credinciosilor, ar trebui sa ne pese in ce directie o ia Biserica. Sa ne informam si sa cerem revenirea la Traditie.
http://www.atitudini.com/2010/01/par...a-la-traditie/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2014, 12:07:37
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ne-a cerut cineva parerea noua, crestinilor, daca vrem sau nu ca BOR sa faca parte din Consilul Mondial al Bisericilor? Ni s-a explicat ce implicatii are acest fapt? Biserica suntem si noi, credinciosii, de aceea trebuie sa ni se explice aceste lucruri, nu sa se ia hotarari peste capetele noastre.Eu cred ca ar trebui de urgenta sa cerem sa iesim din CMB. Crearea unei asociatii in acest dens ar fi binevenita.
Eu cred ca Consiliul Mondial al Bisericilor este un fel de ONU.
Dar tu antonia, sa faci ordine: adica sa dai cu matura, sa dai cu aspiratorul.
Iar daca sub covor gasesti un drac ascuns, da-i cu matura in cap,ca astia misuna precum gandacii.Fa ordine.Pune-i la punct si pe draci si pe gandaci.

Citat:
De ce sa ne trezim ca nu stiu ce preot sau ierarh este silit sa faca niste compromisuri care sa-i puna pe credinciosi in incurcatura? De ce sa existe ierarhi care sa fie sminteala pentru credinciosi?
Chestia asta imi aduce aminte de o conferinta (dezbatere) pe tema religioasa
unde venise un tip(pastor baptist parca era... in fine) sa spuna ortodocsilor
cum sta treaba cu Dumnezeu.
Si era un puradel in primul rand.Si incepe pastorul sa le zica ortodocsilor
cine este Dumnezeu, etc.
La care, puradelul il intrerupe si il intreaba:
"-Bine bre, noi stim cine este Dumnezeu.Dar tu cine esti si ce vrei ?"

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.09.2014 at 12:12:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2014, 12:41:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Eu cred ca Consiliul Mondial al Bisericilor este un fel de ONU.
Dar tu antonia, sa faci ordine: adica sa dai cu matura, sa dai cu aspiratorul.
Iar daca sub covor gasesti un drac ascuns, da-i cu matura in cap,ca astia misuna precum gandacii.Fa ordine.Pune-i la punct si pe draci si pe gandaci.
Pai asta trebuie sa faci si tu: sa-i pui la punct pe draci, nu sa faci voia lor. Asta trebuie sa faca orice crestin, altminteri degeaba se numeste crestin.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Chestia asta imi aduce aminte de o conferinta (dezbatere) pe tema religioasa
unde venise un tip(pastor baptist parca era... in fine) sa spuna ortodocsilor
cum sta treaba cu Dumnezeu.
Si era un puradel in primul rand.Si incepe pastorul sa le zica ortodocsilor
cine este Dumnezeu, etc.
La care, puradelul il intrerupe si il intreaba:
"-Bine bre, noi stim cine este Dumnezeu.Dar tu cine esti si ce vrei ?"
Poate vii, totusi, cu un raspuns serios la o problema atat de srioasa. Chestia cu puradelul si cu pastorul nu se leaga, orice ai spune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2014, 12:53:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai asta trebuie sa faci si tu: sa-i pui la punct pe draci, nu sa faci voia lor. Asta trebuie sa faca orice crestin, altminteri degeaba se numeste crestin.
Pai dracii se pun la punct prin rugaciune, nu prin organizatii.

Citat:
Poate vii, totusi, cu un raspuns serios la o problema atat de srioasa. Chestia cu puradelul si cu pastorul nu se leaga, orice ai spune.
Ba se leaga.Puradelul ala avea...ehm.... trezvia mintii.Pustiul ala s-a prins ca
tipul ala incerca sa-i prosteasca pe fatza si a avut curajul sa i-o spuna in fatza.

Prin reducere la absurd, daca s-ar intampla ca intr-o biserica ortodoxa sa te
pomenesti in loc de preot ortodox, cu ... o alta aratare, atunci tu avand
trezvia mintii observi pe loc.
Daca altii nu observa insa, atunci asta este plata pentru superficialitatea lor
in credinta.Acolo unde este trezvia mintii acolo nu-i superficialitate si invers.

Ai inteles ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2014, 12:58:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai dracii se pun la punct prin rugaciune, nu prin organizatii.


Ba se leaga.Puradelul ala avea...ehm.... trezvia mintii.Pustiul ala s-a prins ca
tipul ala incerca sa-i prosteasca pe fatza si a avut curajul sa i-o spuna in fatza.

Prin reducere la absurd, daca s-ar intampla ca intr-o biserica ortodoxa sa te
pomenesti in loc de preot ortodox, cu ... o alta aratare, atunci tu avand
trezvia mintii observi pe loc.
Daca altii nu observa insa, atunci asta este plata pentru superficialitatea lor
in credinta.Acolo unde este trezvia mintii acolo nu-i superficialitate si invers.

Ai inteles ?
In legatura cu subiectul propus poti sa adaugi ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2014, 13:07:57
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In legatura cu subiectul propus poti sa adaugi ceva?
Da, te agiti degeaba ca un pepsi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2014, 14:21:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Prezența BOR în CMB este inerțială în acest moment. Instituția respectivă pare să fi eșuat în încercarea de a găsi numitorul comun al tuturor confesiunilor ce-și spun creștine, iar prezența ei în spațiul public nu mai atrage atenția nimănui. Ultimul mare pretext ideologic, alianța împotriva secularizării globaliste, a fost subminat de alegerea aripii protestante și neoprotestante de a se seculariza masiv.

O prezentare accesibilă, dar bine structurată, a istoriei CMB din multiple puncte de vedere găsiți în cartea lui Christos Yannaras, "Adevărul și unitatea Bisericii":



Unitatea Bisericii este Har – harismă a lui Dumnezeu pentru oameni: i se dăruiește omului, la fel cum i se dăruiește viața în fiecare clipă, existența prin nașterea firească, așa cum i se dăruiește lumea în toată splendoarea ei; toate sunt daruri potențiale. Unitatea Bisericii este har, harismă și posibilitatea ca omul să participe la viața lui Dumnezeu, înfăptuind, în acest fel, adevărul și autenticitatea lui existențială.
Omul intră în realitatea comuniunii eclesiale prin intermediul marelui și inițiatorului dar al Botezului; participă la respirația trupului, care este rugăciunea Bisericii; se lasă condus de rugăciunea sfinților, se roagă cu rugăciunile lor... Se hrănește din potirul Cuminecăturii, din aceleași merinde cu care s-au hrănit mii de martiri și mărturisitori: darul Trupului și Sângelui lui Hristos, pâinea și vinul care unesc cerul cu pământul.
Euharistia unește existența noastră dezbinată și firea noastră fărâmițată, viața noastră biologică și viața noastră duhovnicească, pe cei vii și pe cei adormiți, pe păcătoși și pe sfinți „într-o unitate dumnezeiască de cuget, într-o singură și unică suflare”.


Analiza se oprește la nivelul anilor 80', dar este extrem de utilă pentru o bună introducere în problematica CMB, mai ales că include și argumente teologice profunde împotriva presupusei coerențe dogmatice pancreștine pe fundamentul căreia CMB și-a construit rațiunea de a fi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2014, 14:53:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui de urgenta sa cerem sa iesim din CMB.
Cereti. Este dreptul dumneavoastra.
Faceti o petitie catre Consiliul Parohial de care apartineti!
Si rugati sa fie trimisa mai departe.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2014, 15:50:12
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

C.M.B. sunt initialele exclamatiei unui arhicon: "Ce mai bordel!". Cemebeul este un bordel energetic pentru desfatarea arhiconilor de toate ereziile, care se odihnesc acolo de truda lunga de secole.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2014, 08:35:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Antonia, te agiti degeaba.

Arhiereii vor da seama pentru ce fac. Multi arhierei nu au treaba cu traditia si cu credinta ci doar cu jocurile lumesti si cu etica morala lumeasca. Nu inteleg curatenia Ortodoxiei si vor sa o desfraneze cu restul lumii.

O sa ridice Dumnezeu oameni sa lupte impotriva CMB si a uniatiei pentru ca toate proorocirile spun ca se va incerca o unire cu Catolicii, o unire falsa.

Eu zic sa lupti pentru mantuirea ta intai si de restul are grija Dumnezeu la timpul lor. Mantuirea ta este prima ta grija.

@oaie_cugetatoare - chiar vrei ca toti de pe forum sa-ti spuna ca posturile tale nu sunt ok, sa nu spun altfel ? Parca esti atatator de zazanie si nu crestin. Ai o optica foarte ingusta pe fiecare problema dar o expui de parca ar fi singura. Nemultumirile si obiectiile tale la fiecare problema nu sunt "CALEA" ci sunt gandurile unui suflet care nu s-a eliberat de patimi si care mai are de progresat duhovniceste.



-------------------------------------------------------------------
Legat de CMB - este o carte aparuta recent scoasa de Danion Vasile in care ii ia interviu unei femei crestine din Romania, casatorita, care locuieste cu sotul in Grecia.

Femeia aia spune ca i-a aparut in vis Sf. Cosma Protosul si care i-a cerut sa-i faca o icoana in Romania, sa ia o particica din sfintele moaste si sa-l faca cunoscut si in Romania.

Motivul: sfantul i-a spus in vis de mai multe ori ca in Romania trebuie sa LUPTAM si sa REZISTAM impotriva incercarii de uniatie care va urma.

A mai spus ca el a fost omorat de catolici tocmai pentru ca luptat impotriva ereziilor lor.

Bine ar fi sa citesti cat poti pentru ca doar citind vei aflat TOTUL. Dumnezeu descopera totul dinainte Bisericii; bine ar fi ca Biserica sa aiba "urechi de auzit" si sa nu fie inmormantata in griji...
Reply With Quote
Răspunde