Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2014, 11:18:11
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Post Acatistul Bunei Vestiri

Buna ziua tuturor.Am citit pe net ca este foarte bine sa citim Ac Bunei Vestiri caci prin acesta Cinstim si laudam pe Maicuta Domnului.Multi au spus ca au citit de cate 12 ori sau 40 de zile si mult folos au avut si le-a mers bine,caci Maica Domnului il ajuta mult pe Acela care ii face acatistul,ba chiar am vazut ca un preot sfatuieste de la Muntele Athos ca sa citim de 12 ori pt a ni se implini o cerere care sigur sa fie catre mantuire nu neaparat ceea ce ne dorim noi lumesc,ati citit dintre dvs si ati simtit caci intradevar mare putere are acest acatist?Il gasim printre acatistele pentru diferite trebuinte sau printre canoane ca fiind foarte puternic si implinitor de dorinte care sunt ajutatoare pentru sufletul nostru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2014, 14:39:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor.Am citit pe net ca este foarte bine sa citim Ac Bunei Vestiri caci prin acesta Cinstim si laudam pe Maicuta Domnului.Multi au spus ca au citit de cate 12 ori sau 40 de zile si mult folos au avut si le-a mers bine,caci Maica Domnului il ajuta mult pe Acela care ii face acatistul,ba chiar am vazut ca un preot sfatuieste de la Muntele Athos ca sa citim de 12 ori pt a ni se implini o cerere care sigur sa fie catre mantuire nu neaparat ceea ce ne dorim noi lumesc,ati citit dintre dvs si ati simtit caci intradevar mare putere are acest acatist?Il gasim printre acatistele pentru diferite trebuinte sau printre canoane ca fiind foarte puternic si implinitor de dorinte care sunt ajutatoare pentru sufletul nostru.
Toate Acatistele Maicii Domnului sunt de mare folos , inclusiv Paraclisul.
Puterea lor nu sta insa in numarul citirii lor , ci in dragostea si evlavia noastra fata de Maica Domnului , caci poti citi de mii de ori si gandul iti zboara complet aiurea si te "framanta" doar a contabiliza numarul citirilor facute , nimic nu-i cu folos , ci doar o osteneala fara rost !
Singurul in masura in a ne spune ce , cum si cat citim , este duhovnicul .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.09.2014 at 14:42:47.
Reply With Quote
Răspunde