Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2014, 11:38:31
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Necazurile din familie

Atatea necazuri ma apasa si atatea neintelegeri caci nu stiu ce sa mai fac incotro sa apuc si cum sa rezolv,ultima optiune este postul negru dar pe care nu stiu mai exact ce inseamna si ce trebuie facut decat ca am citit multe despre puterea postului negru.iata ce am gasit......

""""Imi amintesc ca atunci cand eram mic, mama mea a avut o serie de necazuri teribile si a aplicat o solutie extrema, sa-i zicem: postul negru in fiecare miercuri si vineri. Si, copil nestiutor fiind eu, imi amintesc ca am fost teribil de surprins de puterea postului negru pe care mama il tinea!

Ca o minune extrem de evidenta, problemele se "daramau" singure ca intr-un joc de domino. O zi de post negru aducea o alta minune, pe care mama o povestea tuturor celor ce vroiau sa o asculte. Si nu erau minuni de rutina, ci realmente ceva ce tinea de incredibil"""".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2014, 12:35:16
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Atatea necazuri ma apasa si atatea neintelegeri caci nu stiu ce sa mai fac incotro sa apuc si cum sa rezolv,ultima optiune este postul negru dar pe care nu stiu mai exact ce inseamna si ce trebuie facut decat ca am citit multe despre puterea postului negru.iata ce am gasit......

""""Imi amintesc ca atunci cand eram mic, mama mea a avut o serie de necazuri teribile si a aplicat o solutie extrema, sa-i zicem: postul negru in fiecare miercuri si vineri. Si, copil nestiutor fiind eu, imi amintesc ca am fost teribil de surprins de puterea postului negru pe care mama il tinea!

Ca o minune extrem de evidenta, problemele se "daramau" singure ca intr-un joc de domino. O zi de post negru aducea o alta minune, pe care mama o povestea tuturor celor ce vroiau sa o asculte. Si nu erau minuni de rutina, ci realmente ceva ce tinea de incredibil"""".
Primul sfat si cel mai valoros este sa mergeti sa va cautati un duhovnic la care sa va spovediti cu sinceritate. Sa ii si spuneti necazul si sa cereti un sfat.
Daca ati facut-o deja, si aveti deja un canon de rugaciune, sau o invatatura de la duhovnic indepliniti-le cu credinta si lucrurile se vor schimba in bine. Fie vor disparea necazurile, fie veti capata mai multa rabdare de la Dumnezeu si problemele care persista vor fi abordate cu mai multa putere si rabdare.

Adaugati la acestea si urmatoarele: Timp de 40 de zile consecutive cititi paraclisul Maicii Domnului si in fiecare vineri din acest interval tineti post negru pana dupa amiaza (cel putin pana la ora 15 sau cat puteti mai mult) apoi mancati putin de post si beti apa.
Sa vedeti ca dupa aceste rugaciuni si post se va schimba totul si veti ajunge la zile mai bune.
Desigur ca si miercurile trebuie sa va fie zile de post, cu mincare de post.
Postul din miercuri si vineri sa le tineti toata viata precum si celelalte posturi randuite de biserica.
Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2014, 16:43:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Postul smerește? Dacă mintea e prea plină de sine, dacă lacrimile de căință nu își fac loc la rugăciune, dacă rugăciunea e varză, dacă omu rămâne tare de cerbice și vrea ca totul să fie cum vrea el și numai cum vrea el, dacă nici vreo boală ori necaz nu îl pune la pământ ca să i se mai potolească nițel trufia, dacă ...
atunci postul negru și alte canoneli poate îi mai frâng cerbicia. Zice omul.
Însă postul în sine face minunea? Sau mai degrabă, atunci când omul canonit de post ajunge să își dea seama că e țărână și vierme, ridică și el o rugă spre Dumnezeu și uite că Dumnezeu îl ascultă pe om, I Se face milă de om.

Dacă mândria e așa de mare, atunci să încercăm s-o scoatem și cu post, negru-verde cum o fi, numai să ne smerim - că doar așa e datina prin Biserică.

Cine spune că postul scoate dracii se înșală. Unii, din ce postesc din aia se prostesc și se porcesc. Că cică au făcut mare ispravă, postind. Dacă omul nu are dispoziție lăuntrică spre umilință, postul i se face taman invers - prilej de umflare de sine. La fel și cu rugăciunea. Unii se îndrăcesc taman de la rugăciune, că o fac cu mândrie ascunsă. Unde nu e inima curată, postul și rugăciunea duc la efecte contrarii celor așteptate. Presupun că știe toată lumea asta, nu? Biserica nu e iarmaroc de leacuri magice (formule de postire, formule culinare, formule de rugăciuni), ci spital de smerire de sine, adică de intrare în realitate și părăsire a nebuniei minții trufașe. Pentru a odrăsli iubirea.

Doar inima înfrântă și smerită, duhul umilit - doar acestea atrag harul și, venind harul din Mila lui Dumnezeu, se duc și dracii cu toate ale lor... Că Domnul este foc mistuitor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2014, 15:23:53
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Postul smerește? Dacă mintea e prea plină de sine, dacă lacrimile de căință nu își fac loc la rugăciune, dacă rugăciunea e varză, dacă omu rămâne tare de cerbice și vrea ca totul să fie cum vrea el și numai cum vrea el, dacă nici vreo boală ori necaz nu îl pune la pământ ca să i se mai potolească nițel trufia, dacă ...
atunci postul negru și alte canoneli poate îi mai frâng cerbicia. Zice omul.
Însă postul în sine face minunea? Sau mai degrabă, atunci când omul canonit de post ajunge să își dea seama că e țărână și vierme, ridică și el o rugă spre Dumnezeu și uite că Dumnezeu îl ascultă pe om, I Se face milă de om.

Dacă mândria e așa de mare, atunci să încercăm s-o scoatem și cu post, negru-verde cum o fi, numai să ne smerim - că doar așa e datina prin Biserică.

Cine spune că postul scoate dracii se înșală. Unii, din ce postesc din aia se prostesc și se porcesc. Că cică au făcut mare ispravă, postind. Dacă omul nu are dispoziție lăuntrică spre umilință, postul i se face taman invers - prilej de umflare de sine. La fel și cu rugăciunea. Unii se îndrăcesc taman de la rugăciune, că o fac cu mândrie ascunsă. Unde nu e inima curată, postul și rugăciunea duc la efecte contrarii celor așteptate. Presupun că știe toată lumea asta, nu? Biserica nu e iarmaroc de leacuri magice (formule de postire, formule culinare, formule de rugăciuni), ci spital de smerire de sine, adică de intrare în realitate și părăsire a nebuniei minții trufașe. Pentru a odrăsli iubirea.

Doar inima înfrântă și smerită, duhul umilit - doar acestea atrag harul și, venind harul din Mila lui Dumnezeu, se duc și dracii cu toate ale lor... Că Domnul este foc mistuitor.

Rugaciune inainte de toate. Postul si rugaciunea omoara mandria.
primi pasi ai omului pacatos spre pocainta sunt rugaciunea si postul. Astfel si numai asa se obtine smerenia.
Smerenia NU o poti avea inainte de rugaciune si post.

Sfântul Ioan Scărarul arată că "smerenia se naște în inima omului și din mulțimea rugăciunilor, căci cine are trebuință de ajutorul lui Dumnezeu face multe rugăciuni și pe cât le înmulțește, pe atât i se smerește inima sa. Nimeni, rugându-se și cerând, nu va putea să nu se smerească". Același sfânt spune că smerenia se naște și din cunoștința de sine: "Dreptul ce nu-și cunoaște neputința sa, are lucrările sale pe ascuțișul biciului, nefiind departe de cădere și de leul făcător de stricăciune. Cel ce nu-și cunoaște neputința sa, este lipsit de smerita cugetare" (Cuv. 21).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare