Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2015, 14:55:12
alexa2680 alexa2680 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2011
Mesaje: 2
Implicit Sfat!

Buna ziua tuturor!

Am o problema la care va cer un sfat sau o parere, ptr ca sincer eu nu-i dau de cap. Am incercat sa o iau pe toate partile posibile si imposile insa as dori si parerea cuiva care este obiectiv.
Stiu ca in viata sunt suisuri si coborasuri pe care trebuie sa le trecem cu ajutorul lui Dumnezeu, insa simt uneori ca o i-au razna.
Problema este urmatoarea: la jumatatea lunii iunie a venit in vizita cumnata mea. De atunci absolut totul este pe dos mie si sotului meu. Proiectele pe care le aveam antamate s-au anulat fara nici un motiv logic, tot ce ne propunem sa facem se duce pe apa sambetei fara sa-i spunem absolut nimic. Daca la inceput am crezut ca este o coincidenta (mereu cand ii spuneam ca vrem sa mergem in parc, se intampla ceva si nu mai ajungeam, daca ii spuneam ca vrem sa ne luam ceva sigur nu mai apucam si exemplele pot continua) acum mi se pare ceva mai mult decat ciudat. Ea a trecut la islam (nu am nimic cu nimeni atata timp cat sunt oameni si fac fapte bune din suflet, desi nu sunt de acord sa treci la o alta religie pe motiv ca ti se sterg toate pacatele, dar e strict parerea mea) dar are o agresivitate la toti preotii si la religia noastra care este crestin ortodoxa.
Nu vreau sa vorbesc cu pacat ca ea ar fi cauza problemelor noastre, daca e pacat, pacatul sa fie al meu, dar nu gasesc nici o explicatie.

Un sfat sau o parere din partea dvs. mi-ar prinde bine, poate sunt eu mult prea obiectiva, dar in decursul anilor s-au intamplat atatea incat nu mai cred ca este doar o coincidenta.

Va multumesc tuturor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2015, 15:21:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Preotul ce zice?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2015, 15:30:59
alexa2680 alexa2680 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Preotul la care ma duc de obicei vine de abia saptamana asta in Bucuresti, am discutat in mare cu dansul despre problema dar m-a rugat sa astept pana cand se intoarce in Bucuresti
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2015, 16:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si nu crezi ca e mai bine asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2015, 01:35:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fuga e rusinoasa, dar e sanatoasa. Cumva trebuie sa o faceti sa inteleaga ca a gresit trecand la islam. Feriti-va de vizitele ei. Spuneti-i clar ca nu o primiti pana nu se intoarce la Ortodoxie. Altmintei, va zapaceste ea pe voi. Nu exista mantuire la islam.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2015, 01:53:56
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În sfârșit, după ani de căutări chinuitoare am găsit răspunsul la întrebarea: de ce îmi merg mie toate pe dos?
Răspunsul e simplu și l-am găsit tocmai pe acest topic:
1) zilnic întâlnesc atei, musulmani, budiști, hinduși, adventiști și chiar vrăjitori (am o vecină vrăjitoare)
2) am fost prieten de când mă știu cu băieți care aveau alte credințe decât ale mele (eu fiind ateu convins, cam până acu vreo zece ani)
3) am ajutat prin contact emoțional foarte profund o mulțime de oameni care nu erau creștini ortodocși
4) am primit în vizită în nenumărate rânduri tot felul de oameni.

Acum e limpede: de azi înainte voi fi fericit și împlinit. Cum? Simplu: nu îmi vor mai trece pragul casei decât sfinții. Și încă ăi mai mari dintre cei mai mari! Nu voi mai vorbi decât cu sfinții. Nu voi mai privi decât sfinți și numai sfinți.
Ce simplu era totul, de fapt!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2015, 01:58:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Acum e limpede: de azi înainte voi fi fericit și împlinit. Cum? Simplu: nu îmi vor mai trece pragul casei decât sfinții. Și încă ăi mai mari dintre cei mai mari! Nu voi mai vorbi decât cu sfinții. Nu voi mai privi decât sfinți și numai sfinți.
Ce simplu era totul, de fapt!...
Si nu era mai simplu o mica rugaciune:"Doamne eu vreau asa si asa,
arata-mi cum este mai simplu si mai corect decat ce-mi propun eu ?"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2015, 02:02:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Oaie, nu te-am întrebat nimic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2015, 03:04:51
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si nu era mai simplu o mica rugaciune:"Doamne eu vreau asa si asa,
arata-mi cum este mai simplu si mai corect decat ce-mi propun eu ?"
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Oaie, nu te-am întrebat nimic.
Hm! Pe cat de trist, pe atat de amuzant! In fond... aceeasi drama: neputinta de a intelege. Cred ca e mai vinovat cel ce crede ca intelege decat cel ce se trezeste vorbind!...
Frate Cezar, dincolo de aparente, este un singur raspuns. Care se afla in fiecare dintre noi, fara niciun fel de exceptie. Toate celelalte sunt "vreascuri pentru focul sangelui"!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare