Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2015, 12:05:08
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Question "să ucidă fiecare pe aproapele său"..

Din nou deschid un topic in care va cer părerea. Momentan nu am bani sa îmi cumpăr carti cu explicatii ale VT. Am ajuns la partea aceea in care Moise a zis oamenilor că Domnul a zis să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său si pe aproapele său. Aici e vorba de faptul ca oamenii au început sa se închine la idoli când Moise era pe munte si se ruga Domnului? Pentru ca nu inteleg care este motivul pentru care Dumnezeu a dat o astfel de poruncă.


De asemenea mi se par ciudate jertfele. De ce trebuiau omorate niste animale? Nu postez acum ca sa vorbesc împotriva. Pur și simplu nu înțeleg și vreau să înțeleg.

Last edited by bogdan.mx; 25.08.2015 at 12:21:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2015, 12:29:42
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Momentan nu am bani sa îmi cumpăr carti cu explicatii ale VT.
Da ba o adresa postala sa-ti trimit io un porcoi de bani sa nu mai faci foamea niciodata si sa-ti cumperi si tu macar o carte ortodoxa in biblioteca plina cu Friedrich Engels si Friedrich Nietzsche. Ca vad ca numa la texte biblice de la ateiprostanaci.ro ai ajuns cu citirea si ai venit repede pa forumu ortodox sa o faci pa niznaiu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2015, 12:41:06
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Da ba o adresa postala sa-ti trimit io un porcoi de bani sa nu mai faci foamea niciodata si sa-ti cumperi si tu macar o carte ortodoxa in biblioteca plina cu Friedrich Engels si Friedrich Nietzsche. Ca vad ca numa la texte biblice de la ateiprostanaci.ro ai ajuns cu citirea si ai venit repede pa forumu ortodox sa o faci pa niznaiu.
Deci, nu pot sa cred ca pe un forum crestin ortodox primesc astfel de raspunsuri. Nu fac foamea, doar ca nu imi permit momentan sa imi cumpar carti. Am intrat pe forumul acesta ca sa imi gasesc un raspuns lucrurilor pe care nu le inteleg. Ai vreo problema cu asta? Mi se pare ca in sectiunea asta se poate dezbate o tema ca acesta. Sau pentru ce e forumul asta? Numai pentru babute care au evlavie la diferiti preoti si ii fac sfinti si nu mai asculta de Biserica? Si apoi vin aici sa isi spuna visele si vedeniile? Cum e cu parintele Arsenie Boca sau parintele Iustin Parvu. Sincer nu pot intelege mentalitatea unora ca tine. Pur si simplu am cerut o lamurire a ceea ce nu inteleg. Nu sunt impotriva ortodoxiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2015, 21:50:22
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Din nou deschid un topic in care va cer părerea. Momentan nu am bani sa îmi cumpăr carti cu explicatii ale VT. Am ajuns la partea aceea in care Moise a zis oamenilor că Domnul a zis să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său si pe aproapele său. Aici e vorba de faptul ca oamenii au început sa se închine la idoli când Moise era pe munte si se ruga Domnului? Pentru ca nu inteleg care este motivul pentru care Dumnezeu a dat o astfel de poruncă.


De asemenea mi se par ciudate jertfele. De ce trebuiau omorate niste animale? Nu postez acum ca sa vorbesc împotriva. Pur și simplu nu înțeleg și vreau să înțeleg.
Bogdan, ce versiune a Bibliei citesti? Noul Testament l-ai citit? Sau ai inceput direct cu Vechiul care e mai greu de inteles?

Uite iti recomand o versiune online, gratis a Bibliei (exista si in format clasic pe hartie), cu explicatii, note de subsol, studii introductive la fiecare carte, trimiteri catre exegeze patristice etc. E versiunea revizuita de Mitropolitul Bartolomeu Anania, de aceea se si cheama "Biblia Bartolomeu".
http://www.dervent.ro/biblia.php

Si daca vrei si talcuiri suplimentare facute de sfintii parinti, vezi aici tot gratis, online
http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro...-parintiq.html

Exista multe alte resurse, disponibile gratis online, dar deocamdata atat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2015, 23:22:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Din nou deschid un topic in care va cer părerea. Momentan nu am bani sa îmi cumpăr carti cu explicatii ale VT. Am ajuns la partea aceea in care Moise a zis oamenilor că Domnul a zis să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său si pe aproapele său. Aici e vorba de faptul ca oamenii au început sa se închine la idoli când Moise era pe munte si se ruga Domnului? Pentru ca nu inteleg care este motivul pentru care Dumnezeu a dat o astfel de poruncă.
Da, este vorba de oamenii care se dedasera la cel mai grav pacat: idolatria. Aceasta este o incalcare a poruncii 1.

Citat:
De asemenea mi se par ciudate jertfele. De ce trebuiau omorate niste animale? Nu postez acum ca sa vorbesc împotriva. Pur și simplu nu înțeleg și vreau să înțeleg.
La inceput, Dumnezeu nu a cerut nicio jertfa. A fost ideea oamenilor din a doua generatie. Au jertfit Abel si Cain. Jertfa lui Abel i-a placut Domnului, dar jertfa lui Cain nu i-a placut. Jertfele erau produse ale muncii oamenilor pe care ei le ofereau Domnului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2015, 23:36:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poate intelege jertfele de animale. E strict vegetarian.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2015, 10:34:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu poate intelege jertfele de animale. E strict vegetarian.
asta a fost tare!
ps: e greu sa inteleaga cineva in secolul 21 vechile jertfe de animale, mai ales ca nu vechiul popor evreu le-a inventat
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2015, 20:20:45
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Bogdan, ce versiune a Bibliei citesti? Noul Testament l-ai citit? Sau ai inceput direct cu Vechiul care e mai greu de inteles?

Uite iti recomand o versiune online, gratis a Bibliei (exista si in format clasic pe hartie), cu explicatii, note de subsol, studii introductive la fiecare carte, trimiteri catre exegeze patristice etc. E versiunea revizuita de Mitropolitul Bartolomeu Anania, de aceea se si cheama "Biblia Bartolomeu".
http://www.dervent.ro/biblia.php

Si daca vrei si talcuiri suplimentare facute de sfintii parinti, vezi aici tot gratis, online
http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro...-parintiq.html

Exista multe alte resurse, disponibile gratis online, dar deocamdata atat.
Bună.

Citesc Biblia Ortodoxă. Mi se pare ca orice carte se începe cu începutul. De aia am început cu VT.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2015, 22:01:35
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Bună.

Citesc Biblia Ortodoxă. Mi se pare ca orice carte se începe cu începutul. De aia am început cu VT.
Asta nu-i orice carte! :)
In Cartea Facerii, doar primele doua capitole din intreaga Biblie ne relateaza istoria creatiei asa cum a vrut Dumnezeu sa fie. De la capitolul al 3-lea al Facerii, odata cu caderea omului in afara vietuirii in har, se trece la relatarea istoriei lumii asa cum a vrut omul sa fie.

Asa ca, ce a fost la inceput in intentia lui Dumnezeu cand a facut lumea si pe om, se vede de-abia mai spre sfarsitul cartii, cand apare Hristos intrupat in istoria umanitatii.

Vezi ca in linkul trimis ai foarte multe explicatii, pas cu pas, verset cu verset.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2015, 00:55:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Bună.

Citesc Biblia Ortodoxă. Mi se pare ca orice carte se începe cu începutul. De aia am început cu VT.
Noul Testament e un Nou Inceput.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare