Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2015, 14:40:18
michaiela michaiela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2015
Mesaje: 6
Implicit Vreau sa ma marit

Buna.Am intalnit un baiat, pe care l-am indragit foarte mult.El era credincios asa ca mine.Mergea des pe la manastire. L ainceput era frumos ce e drept , dar la un moment dat s-a detasat de mina, era rece , dur.Ne intalneam rar din cauza asta .Am observat chestia asta si eram dezamagita.Din discutia mea cu o prietena de-a lui , am aflat ca era un nesimtit . Pur si simplu ma insela .M-a dezamagit total. Nu stiu ce sa fac.Eu inca tin la el .As vrea sa fie al meu din nou.Dra el nu tine deloc la mine.Ce pot face ca sa il cuceresc din nou?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2015, 15:05:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Simplu.
Nu incerca.
Iti gasesti altul.

Altfel, nu vad de ce ai vrea sa cuceresti un nesimtit.

In plus, asta cu "cuceritul" e treaba de baieti. Fata trebuie sa zica "da" sau "nu" in functie de ce impresie a facut respectivul.
Tu ai zice "da" la un nesimtit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.11.2015 at 15:07:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2015, 17:35:59
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Rabdare

Daca iubirea a fost reciproca, merita sa astepti. Daca a fost in schimb o simpla inflamatie de moment, atunci va trece, la fel cum a venit. Rabdare, rabdare, rabdare, rabdare si cand iti vine sa cedezi, ia-o de la capat: rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare...Asta ca sa il parafrazez pe pr. Cleopa, ca nu cred ca exista o alta solutie rezonabila aici.

Cred Doamne, ajuta necredintei mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2015, 18:29:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
Din discutia mea cu o prietena de-a lui , am aflat ca era un nesimtit.
Ia sub titlu de inventar ce afli de la "o prietena de-a lui". Sunt multe bancuri amuzante pe tema asta.


Citat:
Pur si simplu ma insela.
Ca sa insele, trebuie sa fi incalcat un juramant. Ati ajuns la juraminte de dragoste/fidelitate ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2015, 19:05:39
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Degeaba tii tu la el, daca el la tine nu.
Sunt o groaza de alti baieti credinciosi si cuminti, lumea nu incepe si nici nu se sfarseste cu omul ala.
Asta este, ,,unii oameni apar in viata noastra ca o lectie, altii ca o binecuvantare". El pentru tine a fost o lectie, mergi mai departe. Nu vad de ce ai ramane canalizata pe un baiat care nu te iubeste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2015, 20:52:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
Buna.Am intalnit un baiat, pe care l-am indragit foarte mult.El era credincios asa ca mine.Mergea des pe la manastire. L ainceput era frumos ce e drept , dar la un moment dat s-a detasat de mina, era rece , dur.Ne intalneam rar din cauza asta .Am observat chestia asta si eram dezamagita.Din discutia mea cu o prietena de-a lui , am aflat ca era un nesimtit . Pur si simplu ma insela .M-a dezamagit total. Nu stiu ce sa fac.Eu inca tin la el .As vrea sa fie al meu din nou.Dra el nu tine deloc la mine.Ce pot face ca sa il cuceresc din nou?
Nu e bine sa doresti sa te mariti cat ai bate din palme. Vei umple un gol, dar depinde cu ce. Asteapta cu rabdare, roaga-te sa te poti marita bine. Daca e nesimtit si s-a indepartat de tine, bine a facut. Trebuie sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru asta. Iubirea e chioara, insa. Lasa sa mai treaca ceva timp si nu te gandi sa te mariti cu cineva anume. Tu roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa poti intemeia o familie crestina. De restul se ocupa El.

Daca a avut doar o ispita de moment, si tu tii inca la el, cere sfat de la duhovnic sa vezi ce e de facut. E nevoie de incredere reciproca intr-o familie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2015, 14:28:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, nu cred ca discutia cu o prietena ar fi cea mai sigura sursa pentru a afla daca respectivul barbat v-a inselat!

Apoi trebuie sa va ganditi - lasand la o parte emotiile inerente- ce fel de sentimente aveti sau nu si ce simtiti fata de omul respectiv. Acest lucru se afla in timp, nu peste noapte, si numai dupa ce il vedeti cum se comporta in diferite situatii, modul cum petreceti timpul impreuna, pasiunile, idealurile, principiile si gusturile fiecaruia, etc.

Daca insa intradevar v-a inselat (insa asta nu se afla din auzite, ca a zis x sau y), atunci, din pacate, e destul de clar ca nu simte nimic fata de dumneavoastra. Ori dragoste cu forta nu se poate.

Este intradevar destul de dureros, insa trebuie sa mergeti mai departe- aveti toata viata inainte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2015, 17:01:12
Vanessa Vanessa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2015
Mesaje: 1
Implicit

Dupa parerea mea ,cel mai bun raspuns l-a dat Alin. Nu merita sa faci compromisuri
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2015, 16:49:58
Ionell Ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2015
Locație: Campulung
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Cred ca o intoarcere la "nesimtit" ar fi o greseala. Dragostea nu se cerseste ci se daruieste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2015, 17:58:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Si eu vreau...dar nu m-as marita in niciun caz cu un "nesimtit" :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare