Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2016, 12:27:24
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile Propovadirea Evangheliei

Evanghelie stim ca inseamna ,,Veste buna,, sau vestea buna despre,,,,. Despre Imparatia lui Dumnezeu. Si se mai spune ca aceasta veste buna a Imparatiei va fii propovaduita pe intreg pamantul si apoi va veni sfrasitul. Intr-un loc din Psalmi se spune asa ,,Ce frumoase sant picioarele celor ce vestesc pacea,,. Cine sant cei care vestesc pacea astazi ? Sau cine pot fii. Sau ce inseamna cuvintele ,,Rodul buzelor care marturisesc numele sau,,. Stim ca tema principala a Bibliei este Imparatia lui Dumnezeu despre care a vorbit insusi Hristos Iisus de atatea ori. Cuvintele ,,Drept aceea , mergand invata-ti popoarele,, se refera doar la cei care ne-au botezat intreb sau si la cei care am fost botezati. Adica cine face propovaduirea Evangheliei astazi si unde? La popoarele budiste si hinduse , musulmane. Ca asa reiese din cuvintele lui Hristos. Faptul ca se casatoreste un roman cu o chinezoaica sau o musulmana si ea trece la Ortodoxie sau Catolicism nu cred ca asta e problema in cazul asta.Ce inseamna ,,invatarea popoarelor,,. Continua acest proces pana cand si cine il face astazi.

Last edited by Ionel28; 03.01.2016 at 13:45:06. Motiv: Propovaduirea Evangheliei
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2016, 23:38:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Credinta in Hristos, astazi si in Epoca Sfintilor Parinti

Recomand , pentru cine are rabdare , sa citeasca un articol extrem de intereseant si folositor , semnat de Parintele asistent universitar dr. Alexandru Moldovan , care a fost publicat pe acest site .
Iata cateva din cele dezbatute :

Prezenta – absenta a lui Hristos

Kerygma si Didahia

Sa redescoperim propovaduirea

Realegerea lui Iisus ca Domn si Stapan al vietii noastre

http://www.crestinortodox.ro/religie...nti-98968.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2016, 18:25:19
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

[quote=cristiboss56;609781]Sfârsitul lumii nu va fi inainte de a fi propovaduita Evanghelia la toate popoarele , proces care continuă si va continua.
Este adevarat ca Sfantul Ioan Gura de Aur raporta aceste prorociri ale lui Hristos doar la generatia apostolilor si la daramarea Ierusalimului. in conceptia sa, apostolii trebuiau mai intai sa raspandeasca Evanghelia in lume si abia apoi va veni sfarsitul Ierusalimului (iar nu al intregii lumi). Dar mai tarziu mitropolitul Stefan (lavorski) a explicat de ce implinirea poruncii lui Hristos cu privire la propovaduirea Evangheliei "la toate popoarele" nu poate fi raportata la timpurile apostolilor: "Intrucat n-a fost inca propovaduita tuturor limbilor, caci si la rasarit si la apus se afla tari multe si mari, in care nu s-a auzit nici urma de propovaduirea Evangheliei. De aici ni se da sa vedem limpede ca inca nu este vremea sfarsitului lumii si nici a venirii lui antihrist. Lumina pamantului celui nou, nascocita de vremurile de acum, nu a fost cunoscuta apostolilor, intrucat stim ca era de la oameni, ci s-a nascocit cu putin inainte de vremurile noastre."
Iata inca un loc din Scriptura, incomod pentru propovaduirea unui sfarsit al lumii instantaneu: "Iar despre ani si despre vremuri, fratilor, nu aveti nevoie sa va scriem, caci voi insiva stiti bine ca ziua Domnului vine asa, ca un fur noaptea. Atunci cand vor zice: pace si liniste (securitate, in textul rusesc), atunci, fara de veste, va veni peste ei pieirea" (1 Tes. 5, Da asa este cu propovaduirea Evangheliei Imparatiei , dar nu stim oare inca cine va trebui sa faca lucrul asta inaintea sfarsitului lumii rele? . Astazi daca acest proces continua cine il face? .Cine merge si vorbeste asa cum se spune si in Isaia si in alte locuri ,,Ce frumoase sant picioarele celor ce vestesc PACEA,,,,, Cei care ne-au boteazat ca si crestini sau si noi cei botezati dupa momentul botezului . Este o obligatie sau o datorie a fiecarui crestin oare , cum reiese din Biblie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2016, 23:20:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma ionele, macar scoate abureala aia cu "ortodox" si pune acolo "martoru' lui Peste" sau "adventistul lui White".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2016, 19:52:16
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma ionele, macar scoate abureala aia cu "ortodox" si pune acolo "martoru' lui Peste" sau "adventistul lui White".
Nu e nici o abureala . De ce ai impresia ca un ortodox nu poate pune astfel de intrebari? Sau ceilanti nu le vad , sau cum. Eu am pus o intrebare pe care ar trebui multi sa o punem la fel.Ca de aia e un forum de discutii religioase. Cum sa putem afla ce gandim daca nu punem intrebari. Chiar pe acest forum nu mai stiu ce nume avea a intrebat cineva in felul urmator. ,,Daca sufletul este nemuritor inseamna ca Adam exista in ceruri la Dumnezeu inainte ca sa fie facut din tarana pe pamant. El astepta raspuns. Nu stiu daca i-s raspuns cineva. La fel este si cu propovaduirea Evangheliei .Cine o face astazi, de ce se spune clar ,,Mergeti de invatati popoarele,, Cine merge azi la toate popoarele , sau nu mai continua acest proces de invatare . Populatiile budiste sau hinduse sau musulmane nu trebuie sa devina si ele crestine. Astea sant intrebari si multe altele pe care inca nu le stim ,,
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2016, 20:09:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dragule, sufletul e nemuritor DUPĂ ce-l face Dumnezeu. Sufletele copiilor mei neconcepuți încă nu există, dar vor fi nemuritoare de îndată ce Dumnezeu va îngădui începerea proceselor biologice respective.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2016, 21:21:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dragule, sufletul e nemuritor DUPĂ ce-l face Dumnezeu. Sufletele copiilor mei neconcepuți încă nu există, dar vor fi nemuritoare de îndată ce Dumnezeu va îngădui începerea proceselor biologice respective.
"Aud pe nenascutii caini cum latra..", zicea Poetul.
E drept insa si ca, nu/i asa, cainii nu au suflet...:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2016, 21:27:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba au. Vrei o poză cu labradorița mea? Nu se poa' să n-aibă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2016, 21:40:41
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dragule, sufletul e nemuritor DUPĂ ce-l face Dumnezeu. Sufletele copiilor mei neconcepuți încă nu există, dar vor fi nemuritoare de îndată ce Dumnezeu va îngădui începerea proceselor biologice respective.
CE intelegi prin nemurire? Indestructibilitate?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2016, 00:41:16
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba au. Vrei o poză cu labradorița mea? Nu se poa' să n-aibă...
Dar poate este, nu trebuie sa aiba ... la fel as spune si despre frati crestini.

Si orice vietate din mine face parte!
De pe Pamant sau de pe Marte.
Si Adam cuprinde totul din creatie.
De la atom, o stea si putrefactie.

Bine ti se potriveste fabula lui Grigore Alexandrescu.

Câinele și cățelul

"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace,
Cum lupii, urșii, leii și alte câteva,
Care cred despre sine că prețuiesc ceva!
De se trag din neam mare,
Asta e o-ntâmplare:
Și eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.
Oamenii spun adesea că-n țări civilizate
Este egalitate.
Toate iau o schimbare și lumea se cioplește,
Numai pe noi mândria nu ne mai părăsește.
Cât pentru mine unul, fieștecine știe
C-o am de bucurie
Când toată lighioana, măcar și cea mai proastă,
Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."
Așa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.
Cățelul Samurache, ce ședea la o parte
Ca simplu privitor,
Auzind vorba lor,
Și că nu au mândrie, nici capricii deșarte,
S-apropie îndată
Să-și arate iubirea ce are pentru ei:
"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată,
Și sentimentul vostru îl cinstesc, frații mei."
- "Noi, frații tăi? răspunse Samson plin de mânie,
Noi, frații tăi, potaie!
O să-ți dăm o bătaie
Care s-o pomenești.
Cunoști tu cine suntem, și ți se cade ție,
Lichea nerușinată, astfel să ne vorbești?"
- "Dar ziceați..." - "Și ce-ți pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
Adevărat vorbeam,
Că nu iubesc mândria și că urăsc pe lei,
Că voi egalitate, dar nu pentru căței."
Aceasta între noi adesea o vedem,
Și numai cu cei mari egalitate vrem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare