Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2016, 23:59:49
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Ateismul- "sah mat"

Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
  #2  
Vechi 27.01.2016, 01:13:59
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
Nu au nici o valoare argumentele daca un om nu vrea sa creada.E vorba despre altceva decat de logica si argumentatie.Asa ca ai apucat pe un drum gresit.Cel mai greu lucru pentru om e sa fie sincer cu sine pana la capat...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #3  
Vechi 27.01.2016, 10:09:53
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
Intreaba-i daca a reusit vreun om de stiinta sa biruiasca moartea. Intreaba-i asta.
  #4  
Vechi 27.01.2016, 11:13:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Intreaba-i daca a reusit vreun om de stiinta sa biruiasca moartea. Intreaba-i asta.
Pai ce conteazca daca au reusit sau nu?

De cand s-a inventat presa, se insinueaza ideea ca "suntem aproape".

Regenerare, manipulare ADN, criogenie, transplant de cap, etc.

Toate "stirile" insinueaza ca "suntem aproape" cu nemurirea.

Adica chiar si unul pe la 50 ani care pesupune ca o sa ajunga pe la 70-80 inca se mai poate gandi ca isi poate trai viata oricum, ca in 10-20 ani stiinta il va face nemuritor si nu va da niciodata socoteala pentru ce a facut (sau nu).

Ca sa nu mai vorbim de o intreaga industrie a machiajului, programelor cosmetice, chirugie cosmetica, etc. iluzii implementate inca de la gradinita - trucuri cu care se da impresia ca natura si timpul pot fi pacalite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #5  
Vechi 27.01.2016, 11:16:47
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ce conteazca daca au reusit sau nu?

De cand s-a inventat presa, se insinueaza ideea ca "suntem aproape".

Regenerare, manipulare ADN, criogenie, transplant de cap, etc.

Toate "stirile" insinueaza ca "suntem aproape" cu nemurirea.

Adica chiar si unul pe la 50 ani care pesupune ca o sa ajunga pe la 70-80 inca se mai poate gandi ca isi poate trai viata oricum, ca in 10-20 ani stiinta il va face nemuritor si nu va da niciodata socoteala pentru ce a facut (sau nu).

Ca sa nu mai vorbim de o intreaga industrie a machiajului, programelor cosmetice, chirugie cosmetica, etc. iluzii implementate inca de la gradinita - trucuri cu care se da impresia ca natura si timpul pot fi pacalite.
Vrajeala. Nu vor reusi niciodata sa invie un mort. Eu nu vorbesc de mentinerea in viata pe perioada lunga.

Cum adica ce conteaza? Intreaga noastra credinta se bazeaza pe invierea lui Hristos.
  #6  
Vechi 27.01.2016, 11:28:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Vrajeala. Nu vor reusi niciodata sa invie un mort. Eu nu vorbesc de mentinerea in viata pe perioada lunga.

Cum adica ce conteaza? Intreaga noastra credinta se bazeaza pe invierea lui Hristos.
http://www.dailymail.co.uk/health/ar...urs-death.html

Nu stiu cat de solida este credinta ta daca se bazeaza numai pe un singur aspect din crestinism.

Last edited by abaaaabbbb63; 27.01.2016 at 11:37:47.
  #7  
Vechi 27.01.2016, 11:40:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
In primul rand, trebuie o cultura ENORMA.
Daca ala arunca o afirmatie stupida cu aparente stiintifice si tu nu ai cultura in domeniul stiintific, e foarte greu sa dai un raspuns la obiect.
Ba mai rau, s-ar putea in sinea ta sa crezi ca are dreptate.

Exemplu:

"fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie"
Raspuns: fizica nu a demonstrat nimic, "big-bang" e doar o teorie care nici macar nu e validata complet din punct de vedere teoretic. Experimental sa nu mai vorbim.
O mare parte din reputatie, stiinta o datoreaza confirmarilor experimentale.

Stim ca exista gravitatia pentru ca aici pe Pamant, daca dam drumul oricand unui obiect cade mereu cu aceeasi viteza (in functie de distanta) specificate de teoria newtoniana.
La fel, o buna parte din teoria relativitatii este verificata si verificabila experimental.

Dar cand vorbim de evolutie sau cum a aparut universul, experimentul iese din chestiune, deci sunt pure teorii.

" psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni "

Simplu: ii spui sa te cheme la o demonstratie atunci cand prin efectul placebo, hipnoza, etc. se va vindeca lepra, oribii sa vada, mortii sa invie, etc.
In plus, baza credintei nu sta in miracole, deoarece si diavolul poate produce (aparente) miracole.

"s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi "
Relevanta fiind care? Orice activitate fizica sau psihica are o expresie in creier.
Dar asta nu inseamna ca omul este limitat la creier, ca sufletul nu exista.
Stiinta are inca dificultati in a intelege cum functioneaza creierul de fapt.
Se vorbeste intens de inteligenta artificiala dar adevarul este ca n-am reusit sa facem A.I. nici macar la nivelul unui sobolan.
Sa-ti spuna atunci cand stiinta va demonstra, indubitabil ca nu exista suflet.

"" si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ""
Exista minuni si false minuni, exista Dumnezeu si falsi zei, etc.
Tu stii care e credinta adevarata, e alegerea ta, asa cum nici ei nu pot demonstra ca Dumnezeu nu exista dar totusi cred asta - e alegerea lor.

Pentru ca da, ateismul este o credinta si orice credinta tine foarte mult de o alegere personala si oarecum individuala.

Pe langa aceasta alegere si motivatiile ei oamenii mai introduc o serie de argumente care seamana cu capetele hidrei - este inutil sa lupti, tai unul mai apar 10 si tot asa pana te izbesti de ceea ce practic, sunt niste alegeri, nu argumente.

Nimeni nu o sa-ti zica de la bun inceput care sunt adevaratele motive pentru care si-au insusit respectivul crez, poate nici ei nu sunt pe deplin constienti de ele.

Mai bine incerci sa afli care e sursa alegerii si in functie de asta poti sa discuti la obiect.

O buna parte le place pur si simplu o viata desfanata - practic pentru asta traiesc si in asta isi gasesc satisfactia.
Ei nu pot intelege credinta decat ca ceva care le rapeste aceasta unica sursa de satisfactie si nu le ofera nimic in loc.
Este inutil sa lupti cu pseudo-argumentele cu care ei acopera asta, nu o sa ai timp sau energie pentru asa ceva ca sa ajungi cat de cat undeva.

ltii poate doar sunt influentati de mediu, in sinea lor sunt potentiali credinciosi dar au fost instruiti de persoane sau surse de informare pe care le respecta sa fie ostili credintei.
Uneori, cu acestia poti discuta dar iarasi - e nevoie de timp, energie, cultura generala, etc. - lucruri care nu se dobandesc peste noapte.
Si nu in ultimul rand, rugaciune.

Sau poate chiar in primul rand, pentru ca exista si abordarea asta - daca Dumnezeu iti da sa vorbesti cu cineva despre credinta, iti va da si cuvintele necesare.
Daca nu, e posibil sa fie doar ambitia si orgoliul tau si atunci e bine sa fii pregatit cu cele ale tale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #8  
Vechi 27.01.2016, 12:25:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu in ultimul rand, rugaciune.

Sau poate chiar in primul rand, pentru ca exista si abordarea asta - daca Dumnezeu iti da sa vorbesti cu cineva despre credinta, iti va da si cuvintele necesare.
Daca nu, e posibil sa fie doar ambitia si orgoliul tau si atunci e bine sa fii pregatit cu cele ale tale.
Foarte bun întreg mesajul, dar partea citată o găsesc mai importantă.

Pe de o parte, Apostolul Pavel recomandă evitarea „certurilor de cuvinte”, a discuțiilor argumentate și interminabile cu privire la credință. Iar, pe de altă parte, Hristos însuși le spune apostolilor să nu se gândească înainte ce vor răspunde atunci când vor fi luați la întrebări prin sinagogi cu privire la mărturisirea de către ei a Evangheliei: Duhul Sfânt îi va învăța ce să răspundă.

Deci rugăciunea și o viață curată pentru a nu stinge Duhul Sfânt din inimile noastre, astea sunt necesare, ca ceea ce vorbim să nu fie de la noi, din lumea relativă și perisabilă, ci de la Dumnezeu.

Oamenii smeriți și luminați de harul lui Dumnezeu Îl mărturisesc pe Acesta chiar și atunci când tac.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #9  
Vechi 27.01.2016, 16:36:12
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
Ateismul nu are nimic de a face cu ce ai enumerat tu.
  #10  
Vechi 27.01.2016, 18:10:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
http://www.dailymail.co.uk/health/ar...urs-death.html

Nu stiu cat de solida este credinta ta daca se bazeaza numai pe un singur aspect din crestinism.
Iar trolaresti? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare