Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2016, 22:53:49
alex_77 alex_77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2016
Mesaje: 7
Implicit De ce Raiul e asa de minunat?

Acolo iti intalnesti rudele si de aceea e asa de minunat?Iti indeplinesc toate dorintele tale in Rai?Ce e asa de special in Rai si in Pamant nu e?In cateva carti scrie ca toata lumea nu va mai avea greutate si ca vor merge in apa si se vor teleporta.Cred ca aceasta cu mersul si teleportatul e in Revelatie sau Apocalipsa.De ce vei avea ingeri in Rai?Nu te poti proteja singur daca vei fi ca Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2016, 22:27:50
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
Acolo iti intalnesti rudele si de aceea e asa de minunat?Iti indeplinesc toate dorintele tale in Rai?Ce e asa de special in Rai si in Pamant nu e?In cateva carti scrie ca toata lumea nu va mai avea greutate si ca vor merge in apa si se vor teleporta.Cred ca aceasta cu mersul si teleportatul e in Revelatie sau Apocalipsa.De ce vei avea ingeri in Rai?Nu te poti proteja singur daca vei fi ca Dumnezeu?
noi vom fi ingeri..daca ajungem in rai.
acolo n ai nevoie de protectie..de cine sa te protejezi daca nu exista raul in rai.
am citit si eu in carti unele revelatii ale Sfintilor Parinti..era descris frumos.dar nu pot zice ca imi doresc sa fiu in rai pt ca e ceva nemaipomenit ci mai mult pt a nu suferi in iad..de frica chinurilor vesnice..

trebuie sa simti iubirea pt Domnul Iisus Hristos..si nu doar recunostinta si parere de rau pt pacate...e greu dar nu imposibil..trebuie vointa .vorba aceea 'dai vointa iei putere'. Dumnezeu cu mila.ce sa facem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2016, 22:42:23
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Da. Raiul e asa minunat ca ne vedem rudele. Si stam asa fara sa facem nimic. E ca o petrecere, dar nu dansezi, nu bei, nu manaci doar stai asa si te uiti... si cam atat. Bine eu nu am fost acolo, doar asa din ce am auzit de la cei care nu au fost acolo. Iar cei care zic ca au fost nu-i cred pentru ca s-au intors. Deci cine vrea sa ajunga drum bun!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2016, 01:59:33
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
noi vom fi ingeri..daca ajungem in rai.
Nu, nu vom fi îngeri, vom fi tot oameni. Îndumnezeiți. Așa să ne ajute Dumnezeu!
__________________
...Și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2016, 08:24:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pana o sa vedem (care o sa vedem!) cum o fi raiul, hai măcar să-l dobândim, prin ceea ce facem aici pe pământ.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2016, 16:19:24
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allexa Vezi mesajul
Nu, nu vom fi îngeri, vom fi tot oameni. Îndumnezeiți. Așa să ne ajute Dumnezeu!

da,scuze... "caci la inviere, nici nu se vor mai insura, nici nu se vor mai marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu din cer" (Matei 22,30) oricum am fost p' aproape :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2016, 20:11:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
Acolo iti intalnesti rudele si de aceea e asa de minunat?Iti indeplinesc toate dorintele tale in Rai?Ce e asa de special in Rai si in Pamant nu e?In cateva carti scrie ca toata lumea nu va mai avea greutate si ca vor merge in apa si se vor teleporta.Cred ca aceasta cu mersul si teleportatul e in Revelatie sau Apocalipsa.De ce vei avea ingeri in Rai?Nu te poti proteja singur daca vei fi ca Dumnezeu?
Depinde de "locatia" din rai.
Altfel spus, cat clar il vei vedea pe Dumnezeu prin fereastra inimii tale.

Toate dorintele pamantesti, fara exceptie, nu sunt altceva decat un ecou distorsionat al dorintei de a-L vedea si simti (iubi) pe Dumnezeu.

Dumnezeu risipeste toata foamea de senzatii: miscare, zbor, atingere, vedere, auzire...Iti umple toata fiinta cu un extaz inimaginabil, cu o vedere si intelegere care depaseste orice manifestare, orice forma, orice existenta.
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2016, 18:09:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_77 Vezi mesajul
In cateva carti scrie ca toata lumea nu va mai avea greutate si ca vor merge in apa si se vor teleporta.Cred ca aceasta cu mersul si teleportatul e in Revelatie sau Apocalipsa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2016, 19:01:28
alex_77 alex_77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2016
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Marcu 12 25
Căci după ce vor învia din morți, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor* fi ca îngerii în ceruri.
Matei 22 30
Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi* ca îngerii lui Dumnezeu în cer.
Luca 20 34,35,36
Fiii veacului acestuia se însoară și se mărită,
35 dar cei ce vor fi găsiți vrednici să aibă parte de veacul viitor și de învierea dintre cei morți nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita.
36 Pentru că nici nu vor putea muri, căci vor fi* ca îngerii. Și vor fi fiii lui Dumnezeu, fiind** fii ai învierii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2016, 19:05:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai inteles ca in acel pasaj, sau oriunde prin Apocalipsa, este vorba de teleportarea celor mantuiti, imi este efectiv groaza sa te intreb ce crezi ca vei face-n Rai :) Totusi: ce crezi ca vei face tu in Rai, pentru o eternitate?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare