Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2016, 14:23:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Mașina de uscat rufe

A venit sezonul rece și familiile care locuiesc la blocuri, în special cele numeroase, nu prea au unde să usuce rufele. Vara le pui în balcon, dar timp de 5-6 luni nu te mai ajută soarele și vîntul. Camerele speciale comune supranumite uscătorii de bloc nu-s soluții decît pentru unii.

Cîndva am locuit un an într-o garsonieră confort 3, adică 2 x 5,5 = 11mp, acolo aveam doar varianta să duc rufele la tanti cu spălătoria din garaj de unde le luam gata de folosit... Sau în Peru unde pe sezonul rece nu aveam nici o șansă să le usuc nici într-o săptămînă.

Așa că am descoperit mașinăria de uscat care la mîna a doua se poate cumpăra de la 150 de lei în sus. Cu vreo 5-600 de lei se poate găsi una de firmă, nici prea veche, clasă de consum B sau C.

De obicei nu e spațiu pentru ea, dar dacă e cu condensare atunci nu are nevoie de evacuarea apei, care se adună într-un sertar - deci se poate instala într-un balcon acoperit. Altfel se poate pune desupra mașinii de spălat rufe (niciodată dedesubt).

M-am gîndit că prinde bine informația.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2016, 14:42:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau o masina de spalat cu uscator incorporat nu e rea. Usuca rufele in vreo 2 ore. E buna daca nu ai mai mult de o cuva de rufe de spalat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2016, 14:44:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai spune-ne si noua ce ti-ai cumparat mai exact.
Review.
In cat timp usuca, consum, daca face umiditate in casa, miroase, supraincalzeste rufele (unii se plangeau de asta la masini cu uscator incorporat).

Preturile sunt cam piparate din pacate, peste 1000lei una noua.

Sunt si masini de spalat cu functie de uscator - economie de spatiu dar semnificativ mai scumpe, cel putin 700 lei in plus.

Mie mi-a trecut prin cap sa iau una dar erau cam multe plangeri pe partea de uscare.

Mai sunt niste variante pentru uscat rufe (electric) gen:

http://www.accesoriitelefoane.ro/pro...ntru-haine.php

sau

https://www.okazii.ro/uscator-rapid-...dry-a111180100

Dar cred ca eficienta e mai redusa + nu cred sa capteze apa rezultata deci creste umiditatea in casa, respiri si ceva resturi de detergent, etc.

Apropo Ionut, ce detergent folosesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 14:50:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2016, 14:45:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau nu le speli.
Cumperi altele sau ai destule spălate din vară să t€ țină p€st€ iarnă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2016, 14:58:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Cred că-ți merg bine afacerile, Dragoș. De o vreme arunci cu euro pe forum. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2016, 15:35:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am găsit un BOSCH WTL5200 la cineva care l-a adus din Germania. Am dat 150 de lei + 50 de lei drumul. Se pare că e clasă C.

Are tambur din inox, e făcută în Germania prin 2009. Nu are parte electronică sofisticată. Plasticul e zdravăn, închiderea ușii e serioasă, nu ca la alte mașini noi și de firmă care m-au dezamăgit de la prima inspecție.

Am uscat de 3 ori. Prima oară a durat 1h45 seturile de lenjerie au fost repuse înapoi imediat pe pat. Apoi am uscat cîte 2 mașini simultan, de test, timp de 2 ore. La mine mașina de spălat are capacitate 5 kg, cea de uscat are 8 kg. S-a umplut ochi sertarul cu apă, dar a uscat destul de bine chiar și așa, de fiecare dată.

Camera se încălzește puțin, că am 3 geamuri la acel balcon. Pe jos pe la turbină nu suflă aer cald (ca la alte mașini pe care le-am văzut), doar carcasa e caldă. Aerul din cameră nu e umed, însă mirosul specific de uscător se simte. Oricum, tot acolo am uscat iarna și umezeala plus izul de detergent au fost extreme și pe durată lungă de timp.

Noi folosim detergent lichid, nimic cu pretenții. A fost o vreme cînd am încercat chestii mai bio, dar a trecut faza asta.

Rufele nu sînt supraîncălzite. Chiar cînd o opresc, pot ține mîna pe tambur care e doar cald, firește.

Mașinile 2 în 1 cică nu-și fac treaba cum e de așteptat, vezi discuții pe forumuri.

Cît despre treburile alea electrice înalte, ai grijă să nu-ți dai foc la casă. Plus că o să tot întinzi pe ele pînă te plictisești, sînt cam scumpe...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2016, 16:29:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că-ți merg bine afacerile, Dragoș. De o vreme arunci cu euro pe forum. :)
Dujmaniimi poartă pică, da' nau valoarea mea...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2016, 16:55:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Camera se încălzește puțin, că am 3 geamuri la acel balcon.
adica o tii pe balcon?
Oare mai da randament cand sunt -20 grade afara?

Citat:
Mașinile 2 în 1 cică nu-și fac treaba cum e de așteptat, vezi discuții pe forumuri.
Ce forumuri?

Citat:
Cît despre treburile alea electrice înalte, ai grijă să nu-ți dai foc la casă. Plus că o să tot întinzi pe ele pînă te plictisești, sînt cam scumpe...
Aia a ta e mult mai scumpa, cam de 20x dar ai fost norocos :)

Sa iei la pretul asta e pomana, altfel te cam ustura la buzunar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 16:58:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2016, 17:01:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca sunt de 3 tipuri

1. cu ventilare - nu cred ca se mai vinde, un echivalent aprox, e modelul ala tip cuier cu foen in partea de jos
2. cu condensare - consum cca. 4.5kw
3. cu pompa de caldura - consum la mai putin de 1/2 fata de 2 (cca. 1.8kw) - asa se pot diferentia si modelele daca nu scrie explicit - preturi insa de cel putin 2x mai mari fata de cel mai ieftin model din gama 2, deci in functie de utilizare (~3x / saptamana) , cam in 5 ani de zile s-ar putea recupera diferenta de pret.

Insa cel mai mare castig e ca nu trebuie sa scoti hainele afara, sa le strangi, etc. iarna nu mai vorbim.

Videoclipul asta mi se pare ca prezinta 1 si 3
https://www.youtube.com/watch?v=K9C8oNDpIis

Al tau probabil e 2
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 17:23:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2016, 19:46:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Acum sînt la modă cele cu pompă de căldură, adică recirculă aerul cald ca să nu piardă din energie. Din cîte-mi amintesc, consumul diferă de la 2 kW la 5 kWh. Dar și acestea tot cu condensare sînt, adică aburul e condensat și ajunge în acel vas de colectare în loc să fie evacuat în canalizare.

Al meu nu pare să aibă această pompă de căldură, deci și consumul e mult mai mare, dar la prețul ăsta nu mai contează.

Am fost gata să iau o Miele la second cu 1800 de lei. (nu 180...)

Altfel, sînt Whirlpool la 2200 de lei noi cu reducere de Black F.

http://mediagalaxy.ro/uscator-de-ruf...0420-8kg-a-alb

Ar fi fost un candidat bun, dar nu am văzut-o în magazin acum o săptămînă, că s-a vîndut stocul. Norocul meu. Nu știu din ce e făcut tamburul însă, că nu e neapărat inox la toate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare