Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2009, 21:55:09
bluekobra28 bluekobra28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2009
Mesaje: 4
Implicit Ajutor pentru a ma lasa de fumat

Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2009, 22:39:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ai venit Ionut.Am vazut ca ai intrat pe messingerul meu.Trebuia sa-mi ceri permisiunea aici pe crestin ortodox pe privat sau pe public.
Dar, cum crestinii trebuie sa se ingaduie unii pe altii uite ca iti raspund.
In primul rand ma voi ruga pentru tine caci fumatul este o patima tare grea.Daca nu ai un duhovnic cauta unul si vorbeste-i despre aceasta,daca nu poti merge la sf.maslu pune un pomelnic la una sau mai mult biserici si manastiri.
In primul rand trebuie sa doresti cu adevarat sa renunti.Daca nu ai vointa si credinta poti nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2009, 22:46:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Vointa

Asa e in primul rind trebuie sa ai vointa, sa vrei sa te lasi de patima asta, sa te rogi, sa mergi la maslu, dar eu zic ca daca ai trece prin spital unde sufera fostii fumatori iti piere pofta te ia frica pe bune
Dumnul sa-ti ajute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2009, 22:58:04
bluekobra28 bluekobra28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2009
Mesaje: 4
Implicit

Imi cer scuze, nu a fost cu rea intentie,trec printro perioada nu tocmai roz din viata mea, m am despartit de curand de cineva si sper sa ma indrept.Am un duhovnic,dar sincer nu m am mai spovedit de 1 an cred,la slujba mai merg ,cam de 1 2 pe luna si sunt putin derutat, refugiindu ma in munca.

Multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2009, 22:58:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]...un parinte spunea candva la o predica despre cineva care venea la dansul si se spovedea... si Pr il tot ruga sa se lase de fumat ca isi strica sanatatea s.m.a... mai ales ca pr tinea f.mult la el ca era un suflet minunat... dar tigara nu o lasa... Dar dupa ceva timp vine iar la spovedit si cand il intreaba pr daca a mai fumat a zis "NU!"... pr.a ramas inmarmurit... nu-i venea sa creada... si l-a intrebat "cum de s-a intamplat?" si i-a raspuns "Parinte nu a durat mai mult de 10 minute!" pr il intreaba si mai mirat "cum asa?" dar el spune "Mi-a fost greu pana sa ma HOTARASC sa nu mai fumez!"

Spui fratia ta ca nu te poti lasa de fumat, dar eu iti spun ca POTI!!! numai de VREI!!! cum asa? cand vrei sa fumezi, arunca tigara!!! iti vine iar sa fumezi, o scoti si o arunci! si tot asa pana ti se gata pachetul... cand s-a terminat, NU mai cumperi! te gandesti ca e prea scump si nu ai bani sa iei! In acelasi timp iti ridici si mintea la Dumnezeu si la Maica Domnului si ii ceri ajutorul sa nu mai poti fuma!

Intr-o carciuma era pus un afis sus deasupra barului unde se vindeau bauturile "ASTAZI NU SE FUMEAZA!" si cine intra, vedea si nu fuma, si asa in fiecare zi... si nu se mai fuma deloc... pana intr-o zi cand unul mai nervos din fire, s-a luat de vanzator si ii spune "dar de ce in fiecare zi e acceasi placa?" si el ii spune "asa scrie asa faci!"

Poate si fratia ta iti impui ca "ASTAZI NU FUMEZ!" si sa iti fie Legea de fiecare zi...

Cere si rugaciunea unui preot, mergi mai des la Biserica, mai ales Duminica si in sarbatori (daca poti cand sunt in tp sapt)! Daca ai Biserica in drumul spre casa, opreste 2 minute si mergi la icoana Maicii Domnului si spune-i of-ul tau... spune-i sa te ajute! si te va ajuta... dar sa nu uiti sa ii fii RECUNOSCATOR!!!


DAI VOINTA, IEI PUTERE!!! [/SIZE]
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2009, 23:03:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vrei putem discuta si pe messinger aceasta problema. Faptul ca ai luat aceasta hotarare este un pas inainte.Este bine ca ai venit printre noi .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2009, 13:31:22
bluekobra28 bluekobra28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]...un parinte spunea candva la o predica despre cineva care venea la dansul si se spovedea... si Pr il tot ruga sa se lase de fumat ca isi strica sanatatea s.m.a... mai ales ca pr tinea f.mult la el ca era un suflet minunat... dar tigara nu o lasa... Dar dupa ceva timp vine iar la spovedit si cand il intreaba pr daca a mai fumat a zis "NU!"... pr.a ramas inmarmurit... nu-i venea sa creada... si l-a intrebat "cum de s-a intamplat?" si i-a raspuns "Parinte nu a durat mai mult de 10 minute!" pr il intreaba si mai mirat "cum asa?" dar el spune "Mi-a fost greu pana sa ma HOTARASC sa nu mai fumez!"

Spui fratia ta ca nu te poti lasa de fumat, dar eu iti spun ca POTI!!! numai de VREI!!! cum asa? cand vrei sa fumezi, arunca tigara!!! iti vine iar sa fumezi, o scoti si o arunci! si tot asa pana ti se gata pachetul... cand s-a terminat, NU mai cumperi! te gandesti ca e prea scump si nu ai bani sa iei! In acelasi timp iti ridici si mintea la Dumnezeu si la Maica Domnului si ii ceri ajutorul sa nu mai poti fuma!

Intr-o carciuma era pus un afis sus deasupra barului unde se vindeau bauturile "ASTAZI NU SE FUMEAZA!" si cine intra, vedea si nu fuma, si asa in fiecare zi... si nu se mai fuma deloc... pana intr-o zi cand unul mai nervos din fire, s-a luat de vanzator si ii spune "dar de ce in fiecare zi e acceasi placa?" si el ii spune "asa scrie asa faci!"

Poate si fratia ta iti impui ca "ASTAZI NU FUMEZ!" si sa iti fie Legea de fiecare zi...

Cere si rugaciunea unui preot, mergi mai des la Biserica, mai ales Duminica si in sarbatori (daca poti cand sunt in tp sapt)! Daca ai Biserica in drumul spre casa, opreste 2 minute si mergi la icoana Maicii Domnului si spune-i of-ul tau... spune-i sa te ajute! si te va ajuta... dar sa nu uiti sa ii fii RECUNOSCATOR!!!


DAI VOINTA, IEI PUTERE!!! [/SIZE]

multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2009, 15:43:48
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit poti sa sa zici si rugacinea asta....

Doamne ajuta!
Ionut eu uneori ma rog asa :"Doamne da-mi sa vreau sa vreau sa fac voia Ta!".Tu o poti modifica un pic dupa nevoia ta.
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2009, 16:15:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Ionut eu uneori ma rog asa :"Doamne da-mi sa vreau sa vreau sa fac voia Ta!".Tu o poti modifica un pic dupa nevoia ta.
...pe mine m-a invatat un parinte sa spun "Doamne eu vreau CE VREI TU!" dar cel mai important este sa COMUNICAM MEREU in interiorul nostru cu El... altfel... suntem straini pt El...
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2009, 17:24:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi iata cum sta treaba, tu fumezi nu pentru ca-ti face placere ci pentru ca nicotina din tigara ti-a creeat dependenta din cauza asta ai pofta de tigara, cand te lasi de tigari apare sevrajul adica corpul are nevoie de nicotina, si starea de sevraj ti-o atenuezi prin fumul de tigara, ai impresia ca-ti place, dar e o impresie falsa, tu cand fumezi ajungi la starea de liniste pe care nefumatorii o au tot timpul, fumezi ca sa iti faci doza de nicotina, dar omul asociaza fumatul cu multe din activitatile pe care le face, cand bea cafea, cand e stresat etc, crede ca tigara il ajuta, defapt nu, totul tine de dependenta de nicotina

Daca nu fumezi aproximativ 20 de zile, nicotina iti paraseste corpul si nu mai ai starea de disconfort provocata de lipsa tigarii, ramane doar la nivelul psihicului dorinta de a fuma, tot timpul o sa iti amintesti ce fericit erai cand fumai, ce buna e o tigara, ce te calmeaza etc, toate sunt niste minciuni pe care ti le da creierul pt a te face sa fumezi, dar tu in fapt te simti foarte bine fara tigara, daca ai depasit perioada de sevraj nu mai ai nevioie fizic de tigari decat psihic,
Nu exista metoda pt a te lasa, te lasi pur si simplu, cand ai stins ultima tigara esti nefumator, nu tre sa astepti minuni, trebuie sa-ti vezi de viata si sa te gandesti , "se poate intampla ceva ingrozitor daca nu fumez?" in niciun caz, fumatul e sub demnitatea umana, omul e captiv in ciclul unui drog care-l tine legat de tigara , lucrul asta daca nu-l intrerupi iti distruge viata si e atat de dureros sa sti ca tu ai permis acest lucru
Nu este greu sa te lasi, problema e ca oamenilor le e teama sa se lase, se gandesc, cum voi trai fara tigara , ce voi face cand sunt stresat, cum o sa fie cafeaua fara, cum o sa fac fata sevrajului, cum mai merg la petreceri etc. si asta-i descurajaza, nu e greu dupa cum am spus, trebuie sa-i pui punct si sa vezi viata asa cum e, sa sti ca fumatul doar iluzoriu te ajuta si te intareste, defapt fumai pt ca erai dependent de o planta spurcata..trebuie sa-ti alungi frica, dar de asta se scapa cel mai greu, 20 de zile nu-i o tragedie, incearca macar atat si vezi cum te simti, sevrajul nu-i chiar asa rau, nu e durere , doar disconfort, o durere de masea sau de cap e mult mai suparatoare si totusi o ignoram, poti ignora si sevrajul..curaj, tigara doar te domina prin dependenta, nu uita nu fumezi de placere ci de nevoiea de nicotina, scoate nicotina din organism si nu o sa-ti mai trebuiasca tigara, nu uita nu exista placere in fumat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 16:16:49
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 16:54:23
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 23:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 10:57:27
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 02:45:22