Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.05.2010, 21:05:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Barfa este vazuta de sfintii parinti drept crima impotriva aproapelui. Nu stii cat de placut este omul caruia ii rapesti cinstea, in fata lui DUMNEZEU.Poate este un om virtuos, cinstit, harnic... si doar pentru ca nu-ti face pe plac sa-si ingroape talantii pe care i-a dat Dumnezeu, te incearca invidia. De fapt, barfa este pierdere de vreme, neputinta, josnicie, rea vointa...si tot ce poate fi mai urat, este degradant sa barfesti si sigur il faci pe aproapele tau, fratele tau intru Domnul, sa sufere, ii faci viata amara, dar nimeni din cei care incearca asemenea atitudini degradante nu va scapa de pedeapsa lui Dumnezeu. Atentie, pacatele tale le lasi urmasilor!!!Daca vrei sa fii vorbit de bine, fii tu cel care o face primul. Iar daca totusi ai ceva impotriva cuiva, e bine sa ai o discutie personala si sa-i spui ce te doare, chiar daca a gresit.... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.05.2010, 21:25:24
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Nu am avut rabdarea sa citesc topic-ul, insa imediat m-a dus cu gandul la un preot calugar renumit ( nu-i mai stiu numele) care la o conferinta de presa zicea " ca cei mai greu de mantuit sunt vorbitorii de rau" Cu, cuvantul , uneori,poti si ucide. Folosirea darului - Cuvant- trebuie foarte bine pastrat si folosit cu cap si nu sa devina o unealta a urii de oameni
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.05.2010, 21:28:02
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Barfa este vazuta de sfintii parinti drept crima impotriva aproapelui. Nu stii cat de placut este omul caruia ii rapesti cinstea, in fata lui DUMNEZEU.Poate este un om virtuos, cinstit, harnic... si doar pentru ca nu-ti face pe plac sa-si ingroape talantii pe care i-a dat Dumnezeu, te incearca invidia. De fapt, barfa este pierdere de vreme, neputinta, josnicie, rea vointa...si tot ce poate fi mai urat, este degradant sa barfesti si sigur il faci pe aproapele tau, fratele tau intru Domnul, sa sufere, ii faci viata amara, dar nimeni din cei care incearca asemenea atitudini degradante nu va scapa de pedeapsa lui Dumnezeu. Atentie, pacatele tale le lasi urmasilor!!!Daca vrei sa fii vorbit de bine, fii tu cel care o face primul. Iar daca totusi ai ceva impotriva cuiva, e bine sa ai o discutie personala si sa-i spui ce te doare, chiar daca a gresit.... Doamne ajuta!
Ce anume socotiti voi ca este barfa? Daca vorbesti de exemplu despre o categorie de oameni, sa zicem atei, sau sectanti, sau evrei etc, iar ei nu sunt de fata, daca se emit diverse ipoteze( poate neadevarate) in lipsa lor, aceasta nu este o barfa?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.05.2010, 22:19:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De regula nu-mi fac un obicei de a barfi. Ce am de spus, spun in fata si imi place sa-mi formez singura pareri, folosindu-mi propria gandire, doar de aceea ne-a inzestrat Dumnezeu cu simtire si gandire. Nu. Nu imi place sa barfesc, dar recunosc faptul ca uneori critic pacatul, dar nu persoana. Departe de mine pacatul de a uri pe cineva, chiar facandu-mi rau. Cine face, lui isi face.O controversa ramane doar o controversa si nimic mai mult. In definitiv, Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege. Sunt pe un site ortodox si sper sa nu mi se ceara sa gandesc altfel.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.05.2010, 22:59:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
De regula nu-mi fac un obicei de a barfi. Ce am de spus, spun in fata si imi place sa-mi formez singura pareri, folosindu-mi propria gandire, doar de aceea ne-a inzestrat Dumnezeu cu simtire si gandire. Nu. Nu imi place sa barfesc, dar recunosc faptul ca uneori critic pacatul, dar nu persoana. Departe de mine pacatul de a uri pe cineva, chiar facandu-mi rau. Cine face, lui isi face.O controversa ramane doar o controversa si nimic mai mult. In definitiv, Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege. Sunt pe un site ortodox si sper sa nu mi se ceara sa gandesc altfel.
Daca Dumnezeu v-a lasat acest drept de a gandi liber, cu siguranta ca l-a lasat si ateilor, si sectantilor, si evreilor, si ereticilor etc, nu-i asa ?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.05.2010, 23:19:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Chiar maria luisa, ai ceva cu mine/ Era vorba despre faptul ca mi s-a intamplat de foarte multe ori sa cunosc persoane care sa incerce sa-mi impuna parerea vis a vis de o persoana. ...ADICA BARFA. AJUTA-MA , DOAMNE, SA MA TIN DEPARTE....de lumea dezlantuita... Atata tot. Ti s-a parut ca sunt atee sau altceva? Ma rog, e dreptul tau sa crezi ce vrei. Important pentru mine este sa raspund propriei mele constiinte. Iar pentru un om care constientizeaza , constiinta este glasul lui Dumnezeu in noi. Atat am avut de spus.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.05.2010, 10:45:43
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Chiar maria luisa, ai ceva cu mine/ Era vorba despre faptul ca mi s-a intamplat de foarte multe ori sa cunosc persoane care sa incerce sa-mi impuna parerea vis a vis de o persoana. ...ADICA BARFA. AJUTA-MA , DOAMNE, SA MA TIN DEPARTE....de lumea dezlantuita... Atata tot. Ti s-a parut ca sunt atee sau altceva? Ma rog, e dreptul tau sa crezi ce vrei. Important pentru mine este sa raspund propriei mele constiinte. Iar pentru un om care constientizeaza , constiinta este glasul lui Dumnezeu in noi. Atat am avut de spus.
Nu am nimic cu tine, Rodica. M-ai inteles gresit. Vroiam doar sa spun ca toti oamenii, indiferent de credinta, au acelas drept sa gandeasca liber si sa-si exprime opiniile. :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.05.2010, 12:28:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Tocmai am venit de la Sfanta Biserica. Dumnezeu ne ajuta sa le rabdam pe toate. Slavit sa fie in veci!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.05.2010, 13:41:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Fiecare, din cele bune ale lui scoate...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.05.2010, 17:28:33
moonlyra moonlyra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Serafim de Sarov despre judecarea aproapelui:
Nu trebue sa judecam pe nimeni, chiar daca l-am vedea cu proprii nostri ochi gresind sau petrecând în continua încalcare a poruncilor lui Dumnezeu, dupa cum spune Sfânta Scriptura: „Nu judecati, ca sa nu fiti judecati” (Matei 7,1). „Tu cine esti de judeci pe sluga straina? Domnului sau sta sau cade, dar se va scula însa, caci puternic este Domnul ca sa-l ridice” (Rom. 14,4). Cu mult mai bine este sa ne amintim de cuvintele apostului: „Cui i se pare ca sta sa ia seama sa nu cada” (I Cor. 10, 12), fiindca nu se stie câta vreme vom putea ramâne în fapta cea buna, dupa cum spune prorocul cel instruit din propria sa experienta: „Iar eu am zis întru îndestularea mea, nu ma voi clatina în veac, dar când Ti-am întors fata Ta eu m-am tulburat” (Ps. 29, 6-7). Domnul ne-a poruncit sa purtam dusmanie doar împotriva sarpelui, adica împotrica aceluia care dintru început a înselat pe om si l-a izgonit din rai, împotriva diavolului. Ne-a poruncit sa purtam dusmanie împotrica duhurilor celor necurate ale desfrânarii si a tuturor faptelor rusinoase, care seamana în cugete necurate si întinate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27