Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.09.2009, 23:39:02
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ionela, eu cred ca ar trebui sa lasam mantuirea in seama lui Dumnezeu. In prestiinta lui, a stiut de ce s-a intamplat asta. Nimic nu este la voia intamplarii. Trebuie sa ai incredere in El si sa mergi inainte cu credinta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.09.2009, 03:19:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te la Sfantul Nectarie sa te ajute si sa te indrume. Multi crestini marturisesc ca au primit mare ajutor de la acest sfant.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.10.2009, 12:48:41
alexrav4 alexrav4 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2009
Mesaje: 6
Implicit multa incredere in pUterea lui Dumnezeu

Trebuie sa aveti curaj si multa credinta in Dumnezeu,este foarte greu sa pierzi pe cineva drag,mai ales pt o mama,care poarta in pantece fiul,sa-si piarda pruncul iubit.Este un moment greu dar referitor la cele necesare sufletuui celeui mic sunt de parere ca unii dintre confratii nostri nu au tactul necesar de a mangaia pe cineva aflat in atare situatie, stiu nu a fost botezat,dar nu poti face pe cineva sa se simta vinovat de o astfel de tragedie, cand in realitate a avut alte cauze.Doamna sunteti o mama eroina caci v-ati purtat in pantece fiul,pastrati-va credinta nezdruncinata si impreuna cu sotul rugati-va neincetat ca Dumnezeu sa va lumineze casa cu un tinere vlastare de care sa va bucurati pana la batranete. Cred ca este necesar sa va aminti din cand in cand si de ingerasul care este la Dumnezeu si sa-l pomeniti in rugaciunile dumneavoastra cu un nume(poate cel pe care voiati sa il puneti),chiar daca nu a fost botezat.Fratilor nu uitati nu este mai mare necaz decat ca un parinte sa-si piarda fiul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.10.2009, 15:57:57
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Unhappy

D-zeu sa il odihneasca in pace ! imi pare rau
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.10.2009, 18:13:43
Horhe22 Horhe22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2009
Mesaje: 2
Implicit adri-ionela: "copiulul meu a murit nebotezat..."

Sunt preot. Spre deosebire de alti respondenti am astfel autorizarea sa-ti dau un raspuns.
Nu te supara pe saracul calugar necitit...
Pe langa botezul pe care-l stim cu totii, mai exista si alte tipuri:
1. Botezul sangelui (valabil in cazul martirilor)
2. Botezul dorintei (al aceluia care si-a dorit si din motive obiective nu a reusit sa se boteze)
3. Botezul de urgenta care are o randuiala foarte simpla si care il poate savarsi ORICINE (in caz de urgenta); (din nefericire nu s-a intamplat in cazul pruncutului tau).
Particular, in cazul tau vad aplicabil "botezul dorintei" deoarece nu ma indoiesc, ca ti-ai fi dorit sa-ti botezi pruncul;
Nu mai specifica pe viitor "mort nebotezat" pe pomelnicul dat la altar; tu si Dumnezeu stiti despre cine este vorba. I-ai dorit un nume si trece-l cu numele respectiv. Roaga-te si Sfantului al carui nume il poarta. Fii cu credinta in Dumnezeu si nu te indoi ca Domnul nu-l iubeste. Ritualic inmormantarea pruncilor are un caracter special care denota intrarea lor in rai fara alte oprelisti (adica devin ingerasi); sau cel putin asta inteleg eu. Nu stiu cum ti-as putea alina durerea. Cere-i lui Dumnezeu alt dar (de prunci).
Daca doresti mai multe lamuriri contacteaza-ma.

alaturi de voi
parintele George
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.10.2009, 19:39:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Horhe22 Vezi mesajul
Sunt preot. Spre deosebire de alti respondenti am astfel autorizarea sa-ti dau un raspuns.
Nu te supara pe saracul calugar necitit...
Pe langa botezul pe care-l stim cu totii, mai exista si alte tipuri:
1. Botezul sangelui (valabil in cazul martirilor)
2. Botezul dorintei (al aceluia care si-a dorit si din motive obiective nu a reusit sa se boteze)
3. Botezul de urgenta care are o randuiala foarte simpla si care il poate savarsi ORICINE (in caz de urgenta); (din nefericire nu s-a intamplat in cazul pruncutului tau).
Particular, in cazul tau vad aplicabil "botezul dorintei" deoarece nu ma indoiesc, ca ti-ai fi dorit sa-ti botezi pruncul;
Nu mai specifica pe viitor "mort nebotezat" pe pomelnicul dat la altar; tu si Dumnezeu stiti despre cine este vorba. I-ai dorit un nume si trece-l cu numele respectiv. Roaga-te si Sfantului al carui nume il poarta. Fii cu credinta in Dumnezeu si nu te indoi ca Domnul nu-l iubeste. Ritualic inmormantarea pruncilor are un caracter special care denota intrarea lor in rai fara alte oprelisti (adica devin ingerasi); sau cel putin asta inteleg eu. Nu stiu cum ti-as putea alina durerea. Cere-i lui Dumnezeu alt dar (de prunci).
Daca doresti mai multe lamuriri contacteaza-ma.

alaturi de voi
parintele George
Domnule George,

Ma bucur ca avem un preot printre noi, si dati-mi voie sa va zic bine ati venit.Asteptam cu ardoare posturile si sfaturile dumneavoastra.Doamne ajuta!

Dănuț
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.10.2009, 21:26:22
alexrav4 alexrav4 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2009
Mesaje: 6
Implicit asa e

multumesc parinte pt sustinerea opiniei mele.Sunt confrati care nu inteleg ce inseamna viata de familie
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.10.2009, 15:22:44
gabrielacoada gabrielacoada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Roaga-te la Sfantul Nectarie sa te ajute si sa te indrume. Multi crestini marturisesc ca au primit mare ajutor de la acest sfant.
Draga mea Ionela, imi pare nespus de rau pentru pierderile suferite. Daca am inteles eu bine, ai avut doua pierderi de sarcina, si bebelusul tau care nu mai este acum in viata. Nu sunt eu in masura sa-ti dau povete, dar poate ar fi bine atunci cand te rogi Lui Dumnezeu sa te rogi pentru toti trei copilasii tai, pentru mantuirea sufletelelor lor.
Roaga-te Sfantului Ierarh Nectarie, care pe multi i-a ajutat. A vinecat multe boli si a ajutat multe femei sa ramana insarcinate si sa duca la bun sfarsit sarcina. Daca ai posibilitate poate reusesti sa ajungi in insula Eghina, Grecia, sa te inchini la Sfintele Moaste ale Sfantului si sa iei mir de la candela. Daca nu, este de ajuns sa crezi in ajutorul lui si sa-i citesti Acatistul timp de 40 de zile. Pe nimeni nu a lasat fara raspuns la rugaciune. Chiar si eu pot spune ca am simtit ajutorul sau, atunci cand i l-am cerut. Nu deznadajdui. Roaga-te lui si vei primi raspuns negresit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.10.2009, 16:20:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stim cu totii ca slujbele nu se pot savarsi decat pentru cei botezati. Interesant este faptul ca in anul 1908, Sfantul Sinod al Mitropoliei Ungro Vlahiei a adoptat o hotarare prin care stabilea ca se poate savarsi slujba inmormantarii pentru copii nascuti morti sau morti nebotezati. Nu s-a mai revenit niciodata la aceasta hotarare si nici nu stiu daca s-a aplicat.

In slujba Inmormantarii pruncilor se arata clar ca acestia au fost botezati: "Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Tu ai fagaduit sa dai imparatia cerurilor celor nascuti din apa si din Duh". Chiar daca singurul lucru pe care-l poate face preotul este sa binecuvanteze groapa si sa cante un trisaghion in timpul coborarii in groapa a sicriului, pentru a nu lipsi de asistenta religioasa familia in cauza, am credinta ca in marea Sa milostivire, Dumnezeu il bucura si pe pruncul dumneavoastra cu darurile Sale.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.11.2009, 14:10:25
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Dumnezeu sa-i odihneasca pe acesti copii.
Imi aduc aminte ca am citit un articol despre botez si parca autorul sustinea ceva si apoi intreba daca .... atunci de ce se mai botezau crestinii pentru cei morti si apoi dadea citatul din Biblie .
1Corinteni15
"29. Fiindcă ce vor face cei care se botează pentru morți? Dacă morții nu înviază nicidecum, pentru ce se mai botează pentru ei? "

Ce inseamna asta trebuie sa stie un preot ortodox.

Last edited by Adrian2009; 18.11.2009 at 14:49:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir? Mada1ina Intrebari utilizatori 20 11.02.2011 20:29:05
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13