Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2009, 01:15:54
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit pacate in vis?

va rog sa imi raspundeti la o intrebare. De ce gasesc intr un "Indreptar pt. spovedanie" ca este pacat sa cred in vise, apoi gasesc ca trebuie sa ma spovedesc daca am vise ...pline de pacate. Si mai spuneti mi va rog, pt ca am gasit de mai multe ori la ce se refera " scurgeri in somn" .La menstruatie, la excitare? Va dau un exemplu ce am gasit:" Am avut vise desfranate in timpul somnului, patimind si scurgere"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2009, 01:39:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se refera la scurgerile lichidului seminal care se intampla uneori in somn. Sunt urmarea imaginilor lascive vazute si adunate acolo in subconstient. Visele erotice pot cauza ejacularea nocturna involuntara.

Acum, daca te scarbesti de cele intamplate - nu e nici un pacat. E totusi o greseala nedorita si poti sa-ti ceri iertare de la Dumnezeu pentru ca totusi tu esti vinovat pentru neinfranarea simtului vizual - pofta ochilor... Din cate am citit, este un prilej de cununa pentru cei carora le pare rau de respectiva chestiune intamplata.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2009, 10:06:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Din propria experienta am ajuns sa imi dau seama cum omul poate fi constient si in somn.
Daca omul nu ar putea face aceasta, ar insemna ca este total lipsit de putere fata de cele petrecute in somn.

Omul este constient de visele sale, motiv pentru care de la unele se poate opri, iar pe altele le poate imbratisa. Mi s'a intamplat sa am vise patimase pe care sa le constientizez (desi dormeam dus) si sa ma bucur de ele. Tot asa, s'a intalmplat (doar de cateva ori) sa imi vina asemenea vise murdare, si sa zic intru totul NU, sa lupt cu mine si sa fug de acele prilejuri, chiar in vis fiind. Fara sa ma trezesc. Totul imi venea in minte de dimineata. Stiam daca am imbratisat visul sau daca am fugit de el. Din pacate insa, constientizarea ispitelor din somn mi s'a intamplat destul de rar. De cele mai multe ori nu tineam minte nimic, doar dimineata imi dadeam seama.

Totul tine de masura duhovniceasca a omului.
Cand acesta inmulteste rugaciunea, Domnul ii da darul de a se feri de ispite pana si in somn. De asemenea rugaciunea neincetata nu inceteaza nici in timpul somnului, motiv pentru care lupta cu ispitele nocturne devine astfel cu mult mai usor de inteles.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2009, 11:08:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
va rog sa imi raspundeti la o intrebare. De ce gasesc intr un "Indreptar pt. spovedanie" ca este pacat sa cred in vise, apoi gasesc ca trebuie sa ma spovedesc daca am vise ...pline de pacate. Si mai spuneti mi va rog, pt ca am gasit de mai multe ori la ce se refera " scurgeri in somn" .La menstruatie, la excitare? Va dau un exemplu ce am gasit:" Am avut vise desfranate in timpul somnului, patimind si scurgere"
Scurgerile de care e vorba sunt pentru barbati, ei pot avea scurgere seminala in somn. Noi nu avem astfel de scurgeri daca avem vise erotice. In nici un caz nu se refera la menstruatie, care este un fenomen ciclic, natural.

'Sa crezi in vise' inseamna sa crezi superstitios, ca daca ai visat nu stiu ce este ca o profetie ca ti se intampla nu stiu ce, si trebuie sa faci nu stiu ce. E adevarat ca exista visuri profetice care vin de la Dumnezeu (v. in Biblie) dar ele sunt fff rare si trebuie bine cercetate inainte de a fi recunoscute ca atare.

Windorin are dreptate, depinde de nivelul nostru spiritual - pana sa ajungem noi la rugaciunea continua, ehe, mai e mult, in general, deci visele pot fi si manifestarea unor ganduri pe care le purtam cu noi si nu ne dam seama, dar la nivelul nostru nu le putem inca controla. Nu ca ar fi pacat in sensul constient. Pacat nu inseamna incalcarea unei reguli, ci departarea noastra d Dumnezeu. Insa visele pot fi un fel de revelator al lumii noatsre launtrice, ele pot arata cum suntem noi de fapt intr-un mod diferit de actiunile noastre.

Spovedania nu este achitarea de o datorie sau luarea la rand a unor puncte de pe o lista, ci este prilejul de a ne vindeca sufleteste, de a da la o parte tot ce ne impiedica in relatia cu Dumnezeu.
Indreptarele de spovedanie pot da insa impresia ca pacatele ar fi incalcarea unor reguli. Daca este asa, mai bine ne lipsim de ele, dupa parerea mea.
In fine, este o parere personala, dar tot ce am auzit pana acum din indreptarele de spovedanie nu mi-a prea inspirat incredere. Mai mult te incurca, te face sa te culpabilizezi, sa nu mai stii unde esti si parca se interpun intre tine si o spovedanie simpla, sincera.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2009, 15:01:37
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit

mersi pt raspunsuri
fani, ai dreptate in ceea ce priveste acest indreptar. Asa simt si eu..o imensa lista unde imposibil sa te feresti de ceea ce scrie acolo (la majoritatea) de parca ar fi u chestionar
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2009, 15:11:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
mersi pt raspunsuri
fani, ai dreptate in ceea ce priveste acest indreptar. Asa simt si eu..o imensa lista unde imposibil sa te feresti de ceea ce scrie acolo (la majoritatea) de parca ar fi u chestionar
Am vrut sa raspund si la topicul despre indreptare dar uite ca pana la urma am facut-o aici.
Stiu ca am spus asta de mai multe ori (citand pe altcineva de pe forum), dar sunt si chestii absurde cum ar fi: daca te-ai spalat cu sapun parfumat... Pai cu ce sa ne spalam, atunci?
Si e pacat si sa te parfumezi?

Unele lucruri pe care nu le gasesti pe nici o lista pot fi pacat pt noi pt ca arata starea noastra de egoism si departare de Dumnezeu si de semeni intr-un mod specific noua. Altele care sunt trecute acolo or fi in anumite conditii pacate pentru unii, dar nu si pentru noi..
Cred ca aceste indreptare sunt o influenta catolica din secolele trecute (nici la catolici nu s emai face asa acum), unde spovedania era un fel de interogatoriu pe vremuri.

Mie cel mai mult imi place textuletul din Pelerinul Rus, ce ii zice lui duhovnicul prima data cand se duce sa se spovedeasca. 'Ai insirat toate amanuntele, dar nu ai spus ca nu il iubesti pe Dumenzeu, pe aproapele si pe tine insuti.' Si explica un pic mai pe larg de ce.
Textul este in cartea mea de rugaciuni la pregatirea pt spovedanie, nu stiu daca in cartile noi mai este.

Dar nu asta este subiectul aici.. imi cer scuze.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2009, 15:15:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit revenind la vise

Ideea cu visele este ca reveleaza parti din sufletul nostru care nu ne sunt accesibile in starea de veghe. De accea sunt asa de importante pt psihologi, mai ales cei din scoala jungiana.
Deci, daca ni se pare ca anumite vise arata astfel de aspecte si ele ne tulbura, le putem spune la duhovnic, de ce nu. Depinde si de duhovnic, ce sensibilitate are pt astfel de lucruri.
Visele 'erotice' nu intotdeauna sunt patimase, dupa parerea mea. Pot pur si simplu retrai anumite experiente ale noastre, sau pot simboliza ceva.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2009, 21:24:03
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea cu visele este ca reveleaza parti din sufletul nostru care nu ne sunt accesibile in starea de veghe. De accea sunt asa de importante pt psihologi, mai ales cei din scoala jungiana.
Deci, daca ni se pare ca anumite vise arata astfel de aspecte si ele ne tulbura, le putem spune la duhovnic, de ce nu. Depinde si de duhovnic, ce sensibilitate are pt astfel de lucruri.
Visele 'erotice' nu intotdeauna sunt patimase, dupa parerea mea. Pot pur si simplu retrai anumite experiente ale noastre, sau pot simboliza ceva.
Visele sunt de la Dumnezeu si draci. Daca reveleaza ceva e din mila lui Dumnezeu, nu sunt niste fenomene autonome. Ce cred psihologii în acest domeniu e aiuristic.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2009, 21:31:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Visele sunt de la Dumnezeu si draci. Daca reveleaza ceva e din mila lui Dumnezeu, nu sunt niste fenomene autonome. Ce cred psihologii în acest domeniu e aiuristic.
Nu am zis ca sunt fenomene autonome, ci ca exista (in afara de cele care vind ela Dumnbezeu sau de la draci) si vise care arata o alta parte a sufletului n,ostru pe care nu o vedem asa usor altfel.
Nu vad cu ce contrazice asta credinta crestina. Ca doar ni se spune sa ne spovedim daca avem vise patimase - daca este doar o ispita de la diavol, de ce sa ne spovedim de ele?

Tu negi oricum orice stiinta, orice stiinta este aiuristica pentru tine, Traditie, inclusiv astronomia moderna care spune ca pamantul se invarte in jurul soarelui si este un glob, asa ca de ce ai accepta ca poate fi ceva adevarat si in ce zic psihologii?

Dar este adevarat ca, asa cum a zis Moshu, pana la urma, nu exista parere clara in domeniul asta. Sunt mai multe teorii..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2009, 21:49:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Pentru ca în general nu exista fenomene autonome în univers, orice fenomen are drept cauza vointa umana, divina sau a dracilor.

De ce sa spovedim visele erotice? Ca sa nu ramâna în sufletul nostru. Spovedania e un ajutor, nu un procuror.

Nu am zis ca tot ce spun psihologii e fals. Sunt de acord cu o parte din observatiile psihologiei. Cât despre astronomie, scopul creatiei e cel descris în Traditia Bisericii, adica mântuirea omului, deci povestile cu galaxii sunt cam în plus. Si apoi ma întreb cum o sa arate Crucea care va aparea pe cer la sfârsitul lumii. Va putea ea fi vazuta din spatiu?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prea multe pacate?! rainbow Pocainta 11 08.01.2010 18:37:15
Pacate iarta-ma Pocainta 13 27.09.2009 05:40:25
pacate walmarc04 Generalitati 22 08.09.2008 02:12:42
Sapte noi pacate? Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 6 12.03.2008 09:42:28
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 14:29:11