Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2009, 23:39:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Lume de barbati, pentru barbati

Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu

Concluzia: lume de barbat, facuta de barbat, pentru barbat
De ce oare?
De ce nu este Dumnezeu femeie in fond? De ce este prezentat ca barbat batran si nu ca femeie?
In lume f.adesea, in multe tari si religii nu se doresc fete. Toti vor sa aibe numai baieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?

Last edited by sophia; 09.10.2009 at 23:43:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2009, 00:05:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Apreciez faptul ca rezonezi la tot felul de idei controversate ca fiind unul aducator de tulburare sufleteasca. Tu formulezi in alt fel, "te-au pus pe ganduri". Iti foloseste la ceva sa stii raspunsul intrebarilor de mai sus? Esti tratata rau? La ce ti-ar folosi sa fii mai puternica? Puternica in ce sens - fizic sau mental? Si daca ai putea indoi fierul cu mainile goale, cu ce te-ar ajuta? Si daca-ai trece prin viata fara sa te-ndoi ca trestia-n vant din cauza supararilor/incercarilor (ca urmare a tariei de caracter / sufletesti), la ce ti-ar folosi?
Iarta-ma ca te-ntreb la randul meu o multime de lucruri insa, citindu-ti postarile, ma regasesc uneori in episoadele tale interogative. Si-ti pot spune din experienta ca aceste multe semne de intrebare nu mi-au adus nimic altceva decat tulburare si inutila "punere pe ganduri".
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2009, 01:51:42
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Asta e o lume a femeilor.Unde sa iei un tip de guler si sa il scoti afara ca sa ii dai cateva palme umilitoare zdravene e ok, sa ii faci asa ceva unei femei=politie+dosar penal+inchisoare.
Unde o femeie isi poate gasi un partener sexual cu usurinta, ca pretentiile barbatiilor sunt mici, un barbat are nevoie de corp ok, sharm, charisma, abilitati de conversatie, potentialul de a se apara de altii, si de a trece multele teste feminine...
E o lume in care se practica discriminarea pozitiva.Asupra barbatului.Trebuie sa faci asta si asta pentru ca esti barbat, desi acel lucru necesita experienta, cunostinte, aptitudini atletice.Si ce se intampla cand te dovedesti incapabil sa il faci?Ti se neaga identitatea AKA nu esti barbat.
Nu ai voie sa bati o femeie chiar daca da in tine, sa nu vorbesti urat cu ea chiar daca ea iti vorbeste, sa nu o agresezi sexual cand intre baieti e "gluma" cand iti iei un deget in cur sau se face altul ca ti-o da pe la spate dupa ce te tine imobilizat de brate...
Si voi sunteti DISCRMINATE?Ce TUPEU abject.Cred ca daca ai fi in fata mea te-as face ca pe o albie de porci.Ai idee cata suferinta e in viata astacand ai pacatuit sa te nasti baiat?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2009, 10:22:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, fallen, numai ca femeile in general nu cauta parteneri sexuali, ci parteneri de viata, ceea ce e destul de greu de gasit. Sa nu mai spunem ca acele femei care "umbla din floare in floare" sunt categorisite de societate drept c***e si dispretuite, pe cand barbatii care fac acelasi lucru sunt don juani.

Normal ca este mai grav cand un barbat loveste o femeie deact invers. Este o diferenta in forta fizica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2009, 10:34:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu

Concluzia: lume de barbat, facuta de barbat, pentru barbat
De ce oare?
De ce nu este Dumnezeu femeie in fond? De ce este prezentat ca barbat batran si nu ca femeie?
In lume f.adesea, in multe tari si religii nu se doresc fete. Toti vor sa aibe numai baieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?
Sophia, amesteci aici lucruri diferite: problemele sociale, si simbolismul religios.
Lumea actuala, cel putin in Europa, nu mai este atat de patriarhala ca pe vremuri, asa ca are si The Fallen pe undeva dreptate, desi este mult prea agresiv si exagereaza. Li se cere si barbatilor mult, si nu este usor nici pt ei.

Dumnezeu este deasupra diferentelor sexuale. Intr-adevar, pentru Dumndezeu se foloseste mai mult un simbolism masculin, este numit Tata si nu Mama. Insa exista si expresii feminine despre Dumnezeu, de ex. 'Dumnezeu se milostiveste ca o mama de copiii ei', sau imaginea Duhului 'clocind' haosul initial ('plutea deasupra apelor' in ebraica). Duhul este un cuvant de gen feminin in ebraica.
De ce fiu si nu fiica, de ce Tata si nu Mama? Pentru ca masculinul are ceva mai general decat femininul, mai neutru. Sau mai degraba din cauza simbolismului la care face aluzie si sf. Pavel, ca relatia dintre Dumnezeu si umanitate este simbolizata de relatia barbat-femeie, care oricat ar fi evoluat ea in timp nu este reciproca si inversabila in sens absolut. Asta o spun si psihologii - exista ceva profund in masculinitate si feminitate, exista roluri diferite in relatia dintre ele. Rolul barbatesc are din fire ceva mai dinamic, ceva 'fecundator', iar cel feminin din fire ceva mai pasiv, mai 'primitor', de aici simbolismul religios cu Dumnezeu 'iubitul' lui Israel, sau Hristos mirele Bisericii.
Pe de alta parte Evdokimov spunea ca femininul reflecta mai ales pe 'a fi', iar masculinul pe 'a face'.
Astea nu au nimic de-a face cu o discriminare a femeii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2009, 11:33:32
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, fallen, numai ca femeile in general nu cauta parteneri sexuali, ci parteneri de viata, ceea ce e destul de greu de gasit. Sa nu mai spunem ca acele femei care "umbla din floare in floare" sunt categorisite de societate drept c***e si dispretuite, pe cand barbatii care fac acelasi lucru sunt don juani.

Normal ca este mai grav cand un barbat loveste o femeie deact invers. Este o diferenta in forta fizica.
De ce ar conta diferenta de forta fizica?Atunci cand un barbat e lovit de un altul, cel care loveste e relativ mai puternic.Vorbim de cineva care a frecventat sala de forta vs cineva care nu este in stare sa ridice 20 kg cu ambele brate.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2009, 11:58:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@coralina - as vrea sa am mai multa putere sufleteasca, dar si trupeasca.
Trebuie sa putem rezista in aceasta lume si trupeste si sufleteste.

"Si daca-ai trece prin viata fara sa te-ndoi ca trestia-n vant din cauza supararilor/incercarilor (ca urmare a tariei de caracter / sufletesti), la ce ti-ar folosi?"
Cum adica la ce mi-ar folosi? Dar de ce trebuie sa fim vesnic in suferinta si calcati/e in picioare? Da, voi spuneti ca trebuie asta pentru mantuire.
Eu cred ca mantuirea se poate si altfel, traind omeneste.

@The Fallen - este oribil ceea ce scrii. De ce sa ma faci albie de porci? Ce ti-am facut eu?
Scrii ce suferinta este sa fii barbat. Poate ca ai si tu suferintele, necazurile tale personale. Ceea ce spui cu jocurile acelea oribile, intre baieti nu este vina femeilor si este ceva marunt.
Ce-ti lipseste tie ca barbat? Ce te deranjeaza de fapt?
Aveti acces peste tot si la toate.
Ceea ce spui despre femei si partenerul de sex. Uite n-ai dreptate. Stii cat de mult trebuie sa se umileasca o femeie sa-si gaseasca partener, fie si de sex numai? Trebuie de mica sa se invete, sa stie sa se vanda, sa fie frumoasa, atragatoare, si cate nu sufera daca baietii nu se uita la ele numai pentru ca sunt mai grasute, sau nu sunt modele (90-60-90)?
Stii cat trebuie sa indure o femeie toata viata (daca nu este printre cele atragatoare) ca sa-si gaseasca sot?
Cele care au putut invata lectia si stiu sa invarte baietii pe degete o au mai usor, dar si asta inseamna umilinta, fiindca trebuie sa fii de fapt numai jucarie sexuala si restul nu mai conteaza.
Eu cred ca fiecare femeie in sinea ei isi doreste ceva mai mult decat sex, dar daca asta cauta barbatii?
In fine, nu vreau sa intru in detalii pe tema asta.
Pe urma sunt niste fapte reale pe care le scriu aici. Eu nu sunt dintre acelea care au cerut sa fie femeie-barbat, sa aibe cariere si sa faca armata, politie, politica, razboi?
Eu sunt din alea care vor sa fie femeie si tratate in acest fel. Nu sa le fie interzis pana si sa faca copii (legea asta "in-vitro"), sa le fie interzis sa viziteze un altar, sa intre in biserica in anumite perioade, sa poata ajuta in biserica preotul cu diverse activitati, sau sa trebuiasca sa se acopere ca sa nu isipteasca barbatii si etc., sa trebuiasca sa lupte cot la cot cu barbatii ca sa obtina ceva pentru trai (serviciu, sau bani, etc.) Eu la astea ma refer.
Si in fine femeile au si suferinte din p.d.v medical-fiziologic pe care barbatii nu le au si nu le dorim nimanui (dureri lunare, dureri la nastere de prunci, suferinte la anumita varsta mai inaintata) etc.
De asta spuneam ca uneori mama mea si eu ne-am dorit ca eu sa fi fost barbat: sa pot gasi partenera fara umilinta, sa nu mai sufar de dureri in corp si sa fiu tratata corect, chiar sa ma pot apara mai usor in viata.
Barbatii au un dezavantaj, dar si acela nu mai este o problema, nu este obligatoriu sa le faca: armata, razboiul, violenta.
Tu ce ai vrea de la o femeie, ce ti se pare ca are mai bun ca voi?

Discutia asta am inceput-o asa ca tema, ca sa ne spunem pareri. Mi s-a parut interesanta ideea.
Si este vorba de ceva general. Eu nu stiu cine a scris Biblia si de ce toate personajele in frunte cu bunul Dumnezeu trebuiau sa fie barbati.
Fani a incercat sa explice ceva legat de simbolism. Nu stiu daca este asa si nu mi se pare o explicatie buna.
Intrebarea mea se referea la sex in Creatie si religie in general, la sexul lumii.
Indienii au rezolvat f. frumos problema si la ei toate zeitatile sunt cu dublu sex, iar cea mai mare este si Mama (mai ales Mama) si Tata.
Poate ca ne gandim asa, pentru ca oamenii au nevoie mai intai si mai mult de MAMA. Ea te naste, te hraneste, te mangaie, si nu TATAL.
Poate ca oamenii singuri (tot barbati probabil) si-au creat aceste imagini masculine, aidoma lor. Dumnezeu masculin, la fel ca ei.
Asta intreb eu.
Noi crestinii avem o imagine clara asupra parintilor nostri cumva: Tatal (Dumnezeu) si Mama (Sf.Fecioara). Acum de ce Fiul si nu Fiica? Poate pentru ca era prea urat sa pui o femeie sa indure ceea ce a indurat El? Poate pentru ca nici n-ar fi avut acea forta?
Nu stiu.
In fine unele femei indura mai greu menirea si deciziile ce trebuie sa le ia: nasterea de prunci intr-o lume asa grea si rea, anumite interdictii si un tratament mai dispretuitor.
E greu sa fii femeie si sa-ti ceara barbatul: nu vreau copil, da-l afara, sau dimpotriva "sa faci copii pana la loc comanda", sa comande mereu barbatul asupra ta: n-ai voie aia si aia si aia, esti o pacatoasa si o c..., nu te atinge de preot, de cele din biserica (nu esti curata si demna de asta) etc.

Coralina - fiecare incearca sa inteleaga mai bine lumea si sa-si gaseasca alinare in necazurile sale. Si eu la fel.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2009, 13:02:54
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Imi cer scuze pentru ca am izbucnit astfel.Era tarziu si eram obosit si nervos.
Sophia, nu te fac o albie de porci, vreau sa zic ca atat m-a suparat ce am citit incat m-am simtit tentat sa...
Ceea ce vreau este o lume in care violenta intre barbati sa nu fie considerata ceva normal, o metoda normala de a rezolva un conflict.
Vreau ca agresiunile sexuale, hartuirile si violul intre persoane de aceeasi sex sa fie privit cu seriozitate, si anumite manifestari precum cea pe care am numit-o in postul anterior sa fie pedepsite.Nu sunt glume.Umilirea cuiva nu e ok doar pentru ca e mascul.Faptul ca esti baiat nu inseamna ca poti sa incasezi mai bine, sau ca trebuie sa suporti, sau ca e rusinos sa apelezi la o forma de autoritate pentru a aplana conflictul.
Vreau sa ne emancipam si noi.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2009, 13:07:53
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Unde o femeie isi poate gasi un partener sexual cu usurinta, ca pretentiile barbatiilor sunt mici, un barbat are nevoie de corp ok, sharm, charisma, abilitati de conversatie, potentialul de a se apara de altii, si de a trece multele teste feminine...
Nu, pt o partenera sexuala unui barbat ii trebuie doar o suma de bani si un drum pana pe centura...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2009, 13:19:34
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

[quote=sophia;172435Poate ca ne gandim asa, pentru ca oamenii au nevoie mai intai si mai mult de MAMA. Ea te naste, te hraneste, te mangaie, si nu TATAL.
.[/quote]

Te inseli, oamenii au nevoie de AMANDOI IN MOD EGAL. Si stii de ce? Pt ca desi indeplinesc roluri diferite, sunt egal de importanti.

Poti sa intrebi orice psiholog, in dezvoltarea psihica a unui om rolul tatalui este extrem de important.

Daca aveam nevoie doar de mama, sau doar de tata, ne faceau doar femeile sau doar barbatii. Dar tot asa cum pentru a se naste un embrion e nevoie de femeie si barbat, pentru ca personalitatea omului sa fie armonioasa, el are nevoie si de femeie si de barbat.

Nu pot sa-ti zic exact rolurile, dar din intuitie banuiesc:
mama ingrijeste, hraneste, mangaie, protejeaza etc
tatal te pregateste pt lume, te incurajeaza, te ridica, ofera model de urmat, te face puternic, transmite valori etc.

Mama te invata mila, grija, delicatetea..
Tatal te invata curajul, puterea, moralitatea

Eu am zis doar lucrurile pozitive. Toate denaturarile, atat ale mamei cat si ale tatalui afecteaza copiii. La fel si lipsa unuia dintre ei.
Nu e mama mai importanta decat tatal, nici tatal mai important decat mama

Eu cred ca lumea nu e de barbati, lumea asta chiar duce lipsa de multa masculinitate, adevarata masculinitate.

E o lume de nebarbati.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 10.10.2009 at 13:22:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cercel la barbati MihaiMihai Intrebari utilizatori 78 14.01.2013 16:16:56
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11