Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2009, 20:11:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Basescu- Unsul lui Dumnezeu!

Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2009, 20:16:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Andrei, imi spui si mie cine l-a uns pe Basescu? Vreun patriarh, episcop sau papa? Una e sa iti iei puterea de la Dumnezeu (prin intermediul Bisericii), alta e sa iti iei puterea de la oameni...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2009, 20:28:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2009, 20:34:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.
Deci si Hitler tot de la Dumnezeu! Si Ceausescu la fel... Nu vreau sa polemizam, oricum,ne meritam soarta, asta e sigur. Daca am fi fost mai luminati in decursul istoriei, nu ajungeam in acest punct. Dar sa ii dam Cezarului ce e al Cezarului....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2009, 20:39:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Deci si Hitler tot de la Dumnezeu! Si Ceausescu la fel...
Paradoxal, dar adevarat
Eu unul sunt convins! daca nu ar fi fost scris, ma indoiam si eu.

Pina si conducerea din casele noastre - Parintii - tot Dumnezeu ti-i da, si tot ei au obligatia sa FACA TOT CE LE STA IN PUTERE sa previna pacatele copiilor. Ce nu pot sa dovedeasca nu mai este vina lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2009, 21:00:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si stapanirile rele sunt ingaduite de Dumnezeu pentru a pedepsi pacatul si a face oamenii sa-L caute pe El. Caci omul obisnuieste sa se indeparteze de Dumnezeu cand ii e bine si sa se apropie de El numai cand e in stramtorare.

Isaia 47:4 Zice Izbăvitorul nostru; Domnul Savaot este numele Lui, Sfântul lui Israel!
5 „Stai tăcută și mai la întuneric, fiică a Caldeilor, nimeni nu te va mai chema pe tine stăpâna regatelor”.
6 Mâniat am fost pe poporul Meu, pângărit-am moștenirea Mea și am dat-o în mâna ta. Dar tu n-ai avut milă și asupra bătrânului ai apăsat cu jug greu.

Ieremia25:9 Iată, ... voi trimite la Nabucodonosor, regele Babilonului, robul Meu, ca să le aducă împotriva acestei țări și a locuitorilor ei și împotriva tuturor neamurilor dimprejur pe care le voi pustii, le voi înspăimânta, le voi face de râs și de ocară veșnică.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2009, 21:19:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !
Întoarcem , pe zi ce trece , spatele lui Dumnezeu și drept dovadă este și acest nou subiect împuțit de topic , unde politica a sucit mințile într-a tât , încât credința e pe locul secund , dacă nu mult mai rău. Chiar nu mai avem nimic cu folos a discuta ? Nu, nu cred . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2009, 21:25:59
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.
Aiureli. O gramada de dictatori si alte bestii sunt conducatori si nu trebuie respectati. Base nu e dictator ci doar un om degenerat de la alcoolism si un mincinos patologic fara demnitate.

Cu frauda sau fara frauda, daca nu va fi Geoana presedinte am ratat sansa unui om echilibrat si rafinat.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2009, 21:47:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Aiureli. O gramada de dictatori si alte bestii sunt conducatori si nu trebuie respectati. Base nu e dictator ci doar un om degenerat de la alcoolism si un mincinos patologic fara demnitate.

Cu frauda sau fara frauda, daca nu va fi Geoana presedinte am ratat sansa unui om echilibrat si rafinat.

Prin tine vorbeste democratia prost inteleasa, Andrei. In schimb in dictatura fi sigur ca ai fi fost NEVOIT sa respecti pe oricine s-ar fi perindat pe la putere. Nu insa sa-l si urmezi in ceea ce face.

In orice caz imi pare rau ca lucrurile s-au inrautatit Cristi, te inteleg...
Cunosc multa lume care s-a dus la vot in mod special pentru ca acest individ sa nu iasa...si tot degeaba
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2009, 21:57:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca avem conducatorii pe care-i avem inseamna ca starea noastra duhovniceasca e jalnica. In primul rand trebuie sa vedem starea duhovniceasca a neamului romanesc. Nu cumva L-am suparat pe Dumnezeu prea tare? Daca Dumnezeu ingaduie astfel de stapaniri inseamna ca acesta e un semnal de alarma si un indemn serios la pocainta. E clar ca in aceste vremuri nu putem sa ramanem doar caldicei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
Declaratiile dlui Basescu,referitoare la Israel,un pericol pentru Romania mihailt Generalitati 17 16.01.2012 21:53:20
A murit mama lui Basescu Mirela0110 Generalitati 14 06.10.2010 23:49:01
Adresa de mail basescu annajanette Generalitati 51 26.06.2010 09:58:19
Cine este Aliodor Manolea colaborator al dlui Traian Basescu? mihailt Generalitati 2 12.03.2010 19:00:26