Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2009, 12:57:48
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Postul negru

Am si eu o intrebare postul negru cand se tine si de ce se tine?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 13:32:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica a randuit umatoarele zile de post negru:
De sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci (14 septembrie) - zi care ne aduce aminte de patimile indurate de Hristos pe Cruce pentru mantuirea noastra si ne indeamna la pocainta si intristare.

Ziua Ajunului Bobotezei (5 ianuarie) - Postul din aceasta zi e pastrat prin traditie, din vechime (secolele IV-VI), cand catehumenii care urmau sa primeasca botezul in seara acestei zile, trebuiau sa posteasca, pentru a se putea impartasi la liturghia credinciosilor, la care luau parte pentru prima data, dupa botez. Astazi crestinii postesc in aceasta zi pentru a putea gusta cu vrednicie din apa sfintita la Aghiazma Mare (Ene Braniste).

Ajunul Craciunului (24 decembrie) si de Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 iunie).

Un lucru e de retinut: esti cat daruiesti. Asadar, cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca. NU e o zi care slabeste firea umana, ci e o zi in care omul este chemat sa se hraneasca mai mult duhovniceste, sa ia aminte ca nu e doar trup.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 15:11:25
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Ai uitat de cea mai importanta zi de post negru: Sfanta si Marea Zi Vineri cand postim desavarsit in amintirea Patimilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
In manastiri se mai posteste negru si in alte zile. De ex. in primele zile din postul mare(luni si marti) nu se mananca nimic, nici trapeza nu este deschisa. Abia miercuri, dupa Sfanta Liturghie mai-nainte sfintita , se aduce ceai sau compot cald in biserica pentru ca sa se obisnuiasca din nou monahii cu mancarea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 16:05:32
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Revin cu cateva precizari.
Conform randuielilor, postul negru numit si post integral, total sau ajunare consta in abtinerea completa de la orice fel de mancare sau bautura pe un timp anumit. Asemenea post(40 zile) a tinut Mantuitorul mai inainte de a fi ispitit in pustiul Carantaniei, la fel si Moise pe Muntele Sinai cand a primit Tablele Legii.
Ajunarea este legata in principal de Liturghia deplina. In zilele aliturgice, cat si in zilele cand se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite cu siguranta sunt zile de ajunare. Asa se intampla in postul mare in primele doua zile care sunt aliturgice , apoi miercurile si vinerile in care se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite , si in ajunul Craciunului si al Bobotezei cand Liturghia Sfantului Vasile este unita cu Vecernia zilei urmatoare. In aceste zile de ajun, se mananca seara dupa Liturghie, hrana uscata.
In zilele de post izolate cum sunt Inaltarea Sfintei Cruci si Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul se mananca de post dar nu se ajuneaza (se mananca cu untdelemn si se bea un pahar de vin).
Ramane valabil si ce am postat mai sus , adica despre Vinerea Mare si primele doua zile din Postul Mare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2009, 18:15:26
delyuta delyuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

eu cred ca post se poate tine in orice zi,el trebuie neaparat insotit si de rugaciune sincera.Dumnezeu ne cunoaste pe fiecare si stie daca suntem sau nu sinceri!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2009, 23:09:36
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

S-a scris cand se poate tine post. Aduc si eu o completare. Sunt anumite zile in care este pacat sa tii post negru : sambetele si duminicile de peste an , precum si spatamana luminata si
perioada de la craciun la boboteaza.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2009, 14:39:22
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2009, 14:45:25
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?
Nu patesti nimic rau...fii sigur de asta! Chiar de ai incerca mai multe zile la rand. Vorba lui Costel "cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca..."
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2009, 16:59:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?
Bunica mea tine de vreo 45 de ani post negru (fara apa, de joi seara pana sambata dimineata) si nu a patit nimic. Dimpotriva, a patit cand nu a tinut!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2009, 15:16:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

Stai linistit! Nu se intampla nimic rau! Nu lasa Dumnezeu sa ti se faca rau cand te jertfesti pentru EL si II esti alaturi pe Golgota! Este o zi cu mare HAR!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12