Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 27.03.2012, 22:59:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc pentru Help, dar tot ați evitat răspunsul. Ori nu aveți încredere în traducătorii ortodocși ai Bibliei? Amândoi nu suntem specialiști în greacă (poate nici în aprecierea exactă a sensurilor, mai ales în context- de altfel pagina respectivă ne avertizează de posibila inacuratețe a definiției), cei care au terminat monumentala operă de traducere a Bibliei sunt. Ce părere aveți? Au greșit toți 7 în traducerea lui apoleipetai?
Va rog sa vizitati si link-urile de mai jos, dar sunt necesare cunostinte de limba engleza mai mult decat de nivel conversational pentru a parcurge materialul lingvistic:
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/...a%29polei%2Fpw

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/...9poleipte%2Fon
  #312  
Vechi 27.03.2012, 23:06:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Va rog sa vizitati si link-urile de mai jos, dar sunt necesare cunostinte de limba engleza mai mult decat de nivel conversational pentru a parcurge materialul lingvistic:
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/...a%29polei%2Fpw

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/...9poleipte%2Fon
Mulțumesc încă o dată. Nu știu în ce măsură ne pot ajuta trimiterile la clasicii limbii culte grecești. Noi avem de-a face aici cu dialectul koine și cu ocurența termenului apoleipetai în scrierile apostolului Pavel. Totuși am mai mare încredere în cei 7 erudiți bibliști (chiar ortodocși fiind - apreciați acest lucru vă rog!) decât într-un lexicon.
  #313  
Vechi 27.03.2012, 23:15:46
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Depinde. Nu de faptul că o serbează, căci Legea nu mântuiește, ea doar ne arată păcatul și ne îndreaptă spre Cel ce poate ierta păcatul. L-am numit aici pe Iisus. De El depinde. Și de disponibilitatea noastră în a-I accepta oferta harului prin credință (ce aduce și mântuire).
Si atunci intreb si eu ca tanarul bogat din Sf.Evanghelie: ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?
Nu cred ca am gasit in raspunsul Mantuitorului referirea la pazirea sambetei.

Aceasta argumentatie alaturi de cea care spune: "Tatal Meu lucreaza pana acum si Eu lucrez" sunt probe suficiente pentru a elimina indreptatirea ce vine din respectarea poruncii a 4-a, adica fie ca-ti opresti lucrul tau sambata, fie Duminica, timpul alocat pentru comuniunea cu Dumnezeu trebuie sfintit.
De la Mantuitorul Hristos incoace, netinerea sambetei nu mai este pedepsita. Pentru ca indreptatirea vine prin har, prin credinta. Si chiar si evreii care cred in Mantuitorul Hristos
si se increstineaza vor trebui sa serbeze Duminica, asemenea fratilor lor crestini.

Legea a fost data din cauza neputintelor oamenilor; ca urmare si legea a 4-a a fost data STRICT pentru ca omul sa se opreasca din lucrul sau si sa-si indrepte mintea si inima catre Dumnezeu.
Nu exista binecuvantari speciale specifice zilei de sambata, si dupa caderea in pacat sambata a devenit o amintire a creatiei, creatie ce a fost supusa, din nefericire, mortii.
  #314  
Vechi 27.03.2012, 23:18:09
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cat despre moartea Domnului, intradevar si aceasta se comemoreaza (nu se sarbatoreste) cu ocazia Sfintei Impartasanii. "Pentru ca ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El" (1 Corinteni 11:26).



Intr-adevar, voi comemorati, nu sarbatoriti.
Stii care e diferenta? A comemora inseamna a-ti aduce aminte de o persoana care nu se afla de fata, a-i cinsti memoria, a-i aduce un omagiu, pe cand a sarbatori presupune prezenta Sarbatoritului in mijlocul celor care il serbeaza.

Ai recunoscut, fara sa-ti dai seama , ca voi de fapt comemorati un personaj absent , pe cata vreme noi Il sarbatorim pe Cel care a zis: “iata Eu cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor” ( in chip mistic, in taina Painii si Vinului din Sf. Potir, din Sf. Liturghie Ortodoxa care se savarseste ZILNIC … “si frangand painea a zis: acesta este Trupul Meu “...
  #315  
Vechi 27.03.2012, 23:28:49
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc încă o dată. Nu știu în ce măsură ne pot ajuta trimiterile la clasicii limbii culte grecești. Noi avem de-a face aici cu dialectul koine și cu ocurența termenului apoleipetai în scrierile apostolului Pavel. Totuși am mai mare încredere în cei 7 erudiți bibliști (chiar ortodocși fiind - apreciați acest lucru vă rog!) decât într-un lexicon.
http://www.biblestudytools.com/ylt/hebrews/4.html
  #316  
Vechi 27.03.2012, 23:30:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si atunci intreb si eu ca tanarul bogat din Sf.Evanghelie: ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?
Nu cred ca am gasit in raspunsul Mantuitorului referirea la pazirea sambetei.
Nu e singura poruncă pentru care nu găsiți referință acolo. Asta nu înseamnă că trebuie eliminate respectivele porunci ale Decalogului din viața creștinului.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Aceasta argumentatie alaturi de cea care spune: "Tatal Meu lucreaza pana acum si Eu lucrez" sunt probe suficiente pentru a elimina indreptatirea ce vine din respectarea poruncii a 4-a
Argumentația e valabilă pentru Dumnezeire, nu și pentru om. Dumnezeu e Legiuitorul, nu omul.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
adica fie ca-ti opresti lucrul tau sambata, fie Duminica, timpul alocat pentru comuniunea cu Dumnezeu trebuie sfintit.
Timpul "alocat" îl stabilește Dumnezeu, nu omul. Iar acesta este ziua a șaptea din săptămână : binecuvântată și sfințită (Facerea 2,3). Deci alocată și consacrată.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De la Mantuitorul Hristos incoace, netinerea sambetei nu mai este pedepsita.
Neținerea celor 10 porunci nu mai este este pedepsită de om. N-aș pune mâna-n foc că Dumnezeu va lăsa nepedepsite călcările poruncilor Lui! Ba cred că întreg sufletul va fi pus în foc pentru călcarea poruncilor...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pentru ca indreptatirea vine prin har, prin credinta.
Corect.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si chiar si evreii care cred in Mantuitorul Hristos
si se increstineaza vor trebui sa serbeze Duminica, asemenea fratilor lor crestini.
Puteți da o referință biblică(fie cu privire la evrei, fie cu privire la neamuri) unde scrie porunca păzirii duminicale?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Legea a fost data din cauza neputintelor oamenilor; ca urmare si legea a 4-a a fost data STRICT pentru ca omul sa se opreasca din lucrul sau si sa-si indrepte mintea si inima catre Dumnezeu.
Legea celor 10 porunci într-adevăr nu mântuiește pe nimeni. Acesta nu e motiv ca să fie călcată în picioare.
  #317  
Vechi 27.03.2012, 23:31:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Versiunea YLT nu diferă de cele postate de mine...
  #318  
Vechi 27.03.2012, 23:34:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Puțintică răbdare stimabile, vorbeam la telefon!
Nu, nu o facem zilnic, dar parcă nici voi n-o faceți zilnic, de nu mă înșel...
te inseli. Sunt manastiri in care se oficiaza zilnic frangerea painii (Sf Liturghie), inclusiv la Patriarhie. Atunci voi nu respectati ceea ce faceau apostolii.
  #319  
Vechi 27.03.2012, 23:36:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
A aparut o curiozitate, despre care va rog sa ma lamuriti. Scriptura ne spune ca Sfanta Imprtasanie este o comemorare a mortii Domnului. Duminica sarbatoriti invierea Domnului.
Intrebare: ce se sarbatoreste duminica, atunci cand se da Sfanta Impartasanie? Moartea Domnului (prin Sfanta Impartasanie) sau invierea?

Am si eu o curiozitate: Dupa opinia adventista, ce a sarbatorit apostolul Pavel intr-o zi de Duminica, despre care ni se relateaza in Faptele Apostolilor, el si cei impreuna cu el atunci? Moartea Domnului sau Invierea?

„În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții” ( Fapte 20,7).

Conform AZ7, daca Invierea e un eveniment care trebuie comemorat la cina Domnului din luna Nissan (indiferent in ce zi a saptamanii cade), care e motivul pt. care primii crestini se strangeau in prima zi a saptamanii dar si in celelalte zile pt. frangerea painii?

De ce au frant painea intr-o zi de Duminica dupa ce trecuse 16 Nissan? Ce comemoreaza crestinii la acea data?
De ce primii crestini frangeau zilnic painea? Ce comemorau ei zilnic prin asta?
Cum respecta AZ7 acest episod al Sf. Pavel? . Frangerea painii intr-o zi de Duminica dupa 16 Nisan.
De ce adventistii nu savarsesc zilnic frangerea painii asa cum faceau primii crestini?

In Biserica Ortodoxa se savarseste zilnic Sf. Liturghie (cu exceptia catorva zile aliturgice)
  #320  
Vechi 27.03.2012, 23:39:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te inseli. Sunt manastiri in care se oficiaza zilnic frangerea painii (Sf Liturghie), inclusiv la Patriarhie.
Ai dreptate, noi nu suntem și nu avem călugări.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Atunci voi nu respectati ceea ce faceau apostolii.
Există o poruncă apostolică să se "frângă pâinea" zilnic?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09