Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2010, 16:22:29
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Question Rugaciunea si lumanarile

Am cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns din partea dvs. , legate de rugaciune si lumanarile aprinse in timpul acestora. E mai puternica rugaciunea daca aprindem o lumanare in timpul acesteia? E mai puternica daca aprindem trei?

Stiu ca in relatia cu Dumnezeu nu exista o formula magica, o reteta (citesti acatistul X cu 40 de lumanari, 40 de zile la rand si dupa aceea problema ti se va rezolva), ca pustnicii nu aveau nicio lumanare la ei (dar asta pentru ca ei insisi erau ca o torta aprinsa in fata lui Dumnezeu; iar rugaciunea mireanului preocupat 14 ore cu treburile lumesti nu e la fel de curata ca a unui calugar care 20 de ore se gandeste numai la Dumnezeu), ca este important ca atunci cand ne rugam sa ne inaltam cugetul la cele ceresti, sa ne retragem in camara noastra (inima) - adica sa simtim rugaciunea; chiar si asa, sunt preoti care, atunci cand dau un canon, spun: sa citesti in fiecare seara paraclisul Maicii Domnului cu trei lumanari aprinse si candela arzand (o poveste de acest fel: Totul a inceput in urma cu doi-trei ani, cand am cerut sfatul duhovnicesc al parintelui staret Corneliu Miroslav de la Manastirea Calui, din judetul Olt, pentru un frate care devenise alcoolic si toti banii si-i cheltuia pe bautura, iar sotia, copiii, parintii traiau calvarul agresiunilor zilnice. Parintele m-a sfatuit sa ma rog patruzeci de zile neincetat, iar la miezul noptii sa citesc "Paraclisul Maicii Domnului", cu candela si trei lumanari aprinse. M-a avertizat ca la inceput n-o sa-mi fie usor, pentru ca gandurile imi vor zbura aiurea, dar sa iau rugaciunea de la inceput, ca Cel de Sus imi vede truda si se va indura. Am inceput sa ma rog intr-o luni. Grabita sa-mi incredintez sufletul Maicii Domnului, am uitat insa sfatul parintelui, sa aprind candela si cele trei lumanari. Exact la 12 noaptea am inceput rugaciunea. Cascam continuu, imi fugeau gandurile, randurile din carte se suprapuneau, dar pana la urma am terminat de citit tot "Paraclisul". Cand am stins lumina si m-am asezat pe pat sa ma culc, o forta m-a smuls si m-a trantit cu capul de podea. S-a auzit o bubuitura, dar eu n-am simtit nici o durere. Aceeasi forta m-a ridicat si m-a asezat iar in pat. Cateva minute am fost descumpanita, dar mi-am adus aminte ca n-am respectat sfatul parintelui, sa aprind candela si cele trei lumanari, inainte de inceperea rugaciunii. De asemenea, uitasem sa multumesc Sfintei Treimi si Maicutei Domnului pentru ca m-au ajutat sa ma rog. Am citit 40 de zile "Paraclisul Maicii Domnului". Tineam post luni, miercuri si vineri, iar duminica mergeam la biserica. Intr-o sambata seara, cand s-au implinit cele 40 de zile prescrise, in timp ce-mi faceam rugaciunea, am observat in jurul cuiului in care statea atarnata icoana o lumina alba-argintie, care palpaia ca flacara unei lumanari. Apoi, lumina lua forma icoanei si se deplasa sub forma Sfintei Cruci. La inceput, am crezut ca mi se pare, ma rugam cu lacrimi si ma inchinam. Dar pe masura ce ma rugam, lumina crestea in intensitate si disparea prin tavan, in timp ce din icoana se desprindeau alte fascicule luminoase. Toata noaptea nu am dormit de emotie, iar a doua zi m-am simtit foarte odihnita. Am telefonat acasa, la tara, unde locuia fratele meu, cu parintii si familia sa, ca sa aflu care mai era starea lui. N-am sa uit niciodata raspunsul surorii mele: "Nu stiu ce s-a intamplat cu el, o minune, nu mai bea. E de nerecunoscut, nu se mai cearta cu nimeni". Au trecut doi ani de atunci si fratele meu n-a mai pus mana pe pahar niciodata.

Parintele Ilarion Argatu da sfaturi asemanatoare: (pentru dezlegare, printre alti pasi este si acesta) "Seara: aprinzi 9 lumanari in Cruce si citesti Acatistul Mantuitorului sau , tot de la el,

"POSTURILE NEGRE

(ajunarile)

Se tin astfel:

- Luni: pentru orice dorinta, cerere pe care o facem si dorim sa ne fie implinita (casatorie, serviciu, examene, copii, intelegere in casnicie, ascultare din partea copiilor si tot ce ne dorim cu binecuvantare de la Dumnezeu spre binele nostru si al familiei).

- in zilele de luni si miercuri se aprind cate 7 lumanari;

- vinerea se aprind 9 lumanari care se aseaza in semnul sfintei cruci: 3 pentru iertarea pacatelor, 3 pentru blesteme, 3 pentru farmece si dusmani vazuti si nevazuti, stiuti si nestiuti.


Intrebarea mea este daca e mai bine (in sensul ca aflam un raspuns mai repede) sa ne rugam cu 3, 7, 9 lumanari si o candela aprinse, decat deloc? Sunt practici ortodoxe ? De-asta am si deschis topicul, caci nu sunt convins de ele .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2010, 16:39:06
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Un articol care mie mi-a placut:http://www.lacasuriortodoxe.over-blo...-32248187.html. Personal, prefer sa citesc rugaciunea de seara la lumina lumanarii pentru a evita imprastierea gandurilor, lucru care nu intotdeauna-mi reuseste, dar imi aduce o stare de liniste in schimb. Cat despre candele, incerc sa pastrez una dintre ele aprinsa in permanenta si sa folosesc uleiul pentru calmarea durerilor de glezna care ma supara in ultima vreme.

Last edited by carmina; 23.06.2010 at 16:43:37.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2010, 16:43:47
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

E intr-adevar mai placut, mai linistitor sa te rogi in prezenta unei candele sau a unei lumanari, dar pe mine ma intriga de ce 3. Si cand aprindem 3, cand aprindem 7, cand aprindem 9?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2010, 17:12:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Un articol care mie mi-a placut:http://www.lacasuriortodoxe.over-blo...-32248187.html. Personal, prefer sa citesc rugaciunea de seara la lumina lumanarii pentru a evita imprastierea gandurilor, lucru care nu intotdeauna-mi reuseste, dar imi aduce o stare de liniste in schimb. Cat despre candele, incerc sa pastrez una dintre ele aprinsa in permanenta si sa folosesc uleiul pentru calmarea durerilor de glezna care ma supara in ultima vreme.
Lumina lumanarii produce un semiintuneric specific misticii. De aceea este si un motiv in plus pentru care Biserica noastra nu a renuntat. Eu as adauga si folosirea tamaii in timpul rugaciunilor noastre particulare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2010, 17:29:24
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
E intr-adevar mai placut, mai linistitor sa te rogi in prezenta unei candele sau a unei lumanari, dar pe mine ma intriga de ce 3. Si cand aprindem 3, cand aprindem 7, cand aprindem 9?
sfesnicul cu un brat inchipuie unitatea SF.Treimi.cele doua brate simbolizeaza cele doua firi ale Mintuitorului;cele cu trei brate ofera imaginea persoanei sf,Treimi.cele cu7brate indica cele7daruri ale sfDuh;iar cele cu12brate amintesc de cei 12 apostoli.acest lucru scrie in cartea cateheze ortodoxe.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2010, 17:36:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dupa cum spune si George, lumina oferita de lumanare sau candela, este una prielnica interiorizarii si rugaciunii. Totodata sa nu uitam ca orice lumanare reprezinta o pilda de jertfelnicie pentru fiecare dintre noi. Dupa cum ea se arde pe sine pentru a lumina, asemenea ei si noi prin jertfa de sine putem aduce lumina in sufletele celor pe care-i iubim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2010, 10:12:20
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trifiacob Vezi mesajul
sfesnicul cu un brat inchipuie unitatea SF.Treimi.cele doua brate simbolizeaza cele doua firi ale Mintuitorului;cele cu trei brate ofera imaginea persoanei sf,Treimi.cele cu7brate indica cele7daruri ale sfDuh;iar cele cu12brate amintesc de cei 12 apostoli.acest lucru scrie in cartea cateheze ortodoxe.
Stiu, dar cand am intrebat de ce 3 (sau orice alt numar care are valoare simbolica in crestinism) nu m-am referit la ce simbolizeaza, ci la de ce ar fi rugaciunea cu 3 lumanari ( sau 9 ) mai speciala ca cea cu doua sau cinci ? Parintele Argatu spune ca pentru vraji (nu ma intereseaza aspecul) aprindem 9 lumanari. Alt parinte spune , pentru alta problema care macina sufletul cuiva, 3 lumanari plus candela. Eu de unde stiu daca pentru vreo problema aprind una, trei, sapte etc. lumanari? Asta daca are vreo importanta.

Last edited by Laur28; 24.06.2010 at 12:16:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2010, 12:50:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dupa cum spune si George, lumina oferita de lumanare sau candela, este una prielnica interiorizarii si rugaciunii. Totodata sa nu uitam ca orice lumanare reprezinta o pilda de jertfelnicie pentru fiecare dintre noi. Dupa cum ea se arde pe sine pentru a lumina, asemenea ei si noi prin jertfa de sine putem aduce lumina in sufletele celor pe care-i iubim.
Frumos spus. Bine punctat.
Si eu vad la fel lucrurile.

Lumanarea este o jertfa curata, adusa in momentul rugaciunii. Daca aplicam principiul, "in loc de ceva artificial, oricine prefera ceva natural", putem spune si ca Domnul, in loc de o lumanare din parafina, prefera una din ceara naturala. Insa, din pricini ce nu tin de noi, nu intotdeauna avem acces la astfel de lumanari. Pe cat ne este cu putinta, sa le cautam pe cele din ceara de albine, chiar daca sunt putin mai scumpe.

Rugaciunea nu este insa conditionata de lumanari, tamaie si altele asemenea, acolo unde acestea nu exista. Insa acolo unde ele sunt la indemana, folosul lor este unul semnificativ, la rugaciune participand si ochiul, prin slaba lumina aruncata asupra obiectelor din jur, noi putand sa ne adunam mai usor din imprastierea mintii, dar si mirosul, prin "mireasma cea cu bun miros" a tamaiei, cat si toate simturile omului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2010, 14:35:12
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Stiu, dar cand am intrebat de ce 3 (sau orice alt numar care are valoare simbolica in crestinism) nu m-am referit la ce simbolizeaza, ci la de ce ar fi rugaciunea cu 3 lumanari ( sau 9 ) mai speciala ca cea cu doua sau cinci ? Parintele Argatu spune ca pentru vraji (nu ma intereseaza aspecul) aprindem 9 lumanari. Alt parinte spune , pentru alta problema care macina sufletul cuiva, 3 lumanari plus candela. Eu de unde stiu daca pentru vreo problema aprind una, trei, sapte etc. lumanari? Asta daca are vreo importanta.
As vrea sa iti spun tie si pt. altii ca cele9 luminari nu e prea indicat sa le folosesti fiind-ca reprezinta un simbol magic si il infruntam pe cel rau cu armele lui,si pentru noi este o lupta inegala ,putind fi orcind loviti rau de tot.pentru crestinii ce nu sunt sporiti duhovniceste e suficient candela si o luminare,ce trece peste intervin pregatiri mai speciale daca vrei sa asculti ,daca nu fa ce veri tu ,ai vazut fiecare luminare simbolizeaza ceva.daca faci ce nu sti esti in teren minat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2010, 16:37:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca fiecare caz este intr-o oarecare masura particularizat, cand vorbim de rugaciune. Eu consider ca o candela trebuie neaparat sa fie aprinsa in momentul rugaciunii, astfel incat, desi rugaciunea se sfarseste, candela arde mai departe. Mai mult chiar, candela ar trebui sa arda 24/7. O alta experienta pe care nu prea puneam pret pana nu am vazut cu ochii mei, a fost cand am scris o dorinta (pace si intelepciune in relatia cu cineva, nu dorinte personale si materiale) si am facut-o uitata sub candela care aveam grija sa arda in permanenta. Efectul a fost dezarmant!!! M-a coplezit pur si simplu!
Cat despre lumanari? Cred ca e vorba de starea de moment. Cand dorinta de a ma ruga este intensa, simt nevoia sa mai aprind cate o lumanare in fata celor doua icoane (Mantuitorul si Preasfanta Fecioara), pe langa candela deja existenta. De departe prefer doar aceasta lumina, iar lumanarile lumineaza cele doua icoane in mod placut si meditativ. Problema este cand trebuie sa citesc Psaltirea sau alte rugaciuni pe care nu le stiu pe dinafara. Atunci ma mai ajut de o veioza sau spot de lumina. In mintea mea, am o fixatie pentru TREI lumini, simbolizand astfel Sfanta Treime. Asa simt eu. Dar ceea ce recomanda duhovnicul sau anumiti preoti, nu pot comenta. De aceea spun ca fiecare caz este particularizat, intrucat credinta noastra se intareste prin metode mai mult sau mai putin subiective!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumanarile cu LED alina tufas Teologie si Stiinta 1 14.10.2012 17:54:33
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 21:52:31
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58