Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 13.09.2010, 11:57:14
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Smerita cugetare este dumnezeiesc acoperamânt, care ascunde de propria privire nevointele noastre. Smerita cugetare este abis al micsorarii de sine în care demonii cei jefuitori nu pot sa patrunda. Smerita cugetare este cetate împotriva dusmanilor.
(Sfantul Ioan Scararul)
Reply With Quote
  #732  
Vechi 13.09.2010, 18:42:50
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit 0 poveste splendidă

Doi bărbați, ambii grav bolnavi, ocupau aceeași încăpere într-un spital. Unuia dintre ei i se îngăduise să se ridice din pat timp de o oră în fiecare după-amiază. Patul lui era alătturi de unica fereastră din cameră. Celălalt trebuia să stea tot timpul întins în pat. Cei doi au stat de vorbă ore în șir. Au vorbit despre soțiile și familiile lor, despre casele lor, despre munca lor, au depănat amintiri din armată sau din vacanțele petrecute.

În fiecare după-amiază, cînd cel de lîngă fereastră se ridica, își petrecea timpul descriindu-i celuilalt ceea ce vedea că se întîmplă dincolo de geamul ferestrei. Celălalt începu astfel să trăiască pentru acea scurtă oră zilnică, în care lumea lui era în funcție de culoarea și de ceea ce se întîmpla în lumea din afară. Fereastra dădea într-un parc cu un lac. Rațe și lebede se jucau în apă, în timp ce copii se jucau cu bărcuțele. Tineri îndrăgostiți mergeau mînă în mînă printre flori de toate culorile, în timp ce în depărtare se ghicea prezența orașului. Pe măsură ce omul de lîngă fereastră descria cu de-amănuntul toate acestea, cel din pat închidea ochii, imaginîndu-și această scenă pitorească. Într-o după-amiază caldă, omul de lîngă fereastră descrise o paradă trecînd. Deși celălalt nu putea auzi orchestra, putea însă, cu ochii minții, să vadă ceea ce celălalt descria cu atît de multe detalii sugestive. Și așa trecură zile, săptămîni și luni�

Într-o dimineață, cînd a venit asistenta de servici să le aducă apa pentru a se spăla, a găsit trupul lipsit de viață al omului de lîngă fereastră, care se săvîrșise în pace, în timpul somnului. Femeia s-a întristat și a chemat personalul pentru a lua trupul neînsuflețit.

La vremea la care a considerat că este potrivit, celălalt a cerut ca, dacă se poate, să fie mutat lîngă fereastră. Asistenta a fost bucuroasă să îi îndeplinească dorința și, după ce s-a asigurat că totul este cum se cuvine, l-a lăsat singur. Încet, greu și dureros, acesta a reușit să se ridice în capul oaselor pentru a vedea, pentru prima dată cu ochii lui, lumea de afară. Încordîndu-se, se întoarse apoi spre fereastra de lîngă pat. Și în fața ochilor a văzut un zid gol. Omul a întrebat-o pe asistentă cum a putut vedea fostul său coleg de cameră, care-i descrisese atît de multe minunății văzute pe fereastră. Asistenta i-a răspuns că omul era orb și nu a putut să vadă nici măcar zidul gol� Și, adăugă ea, poate că �a vrut doar să vă încurajeze pe dumneavoastră�.

Este o mare bucurie să poți să-i faci fericiți pe ceilalți, în ciuda greutăților propriei existențe. Împărțite cu alții, supărările se înjumătățesc, în timp ce bucuriile se dublează. Dacă vrei să te simți bogat, atunci ia aminte la lucrurile pe care le ai și pe care nu le poți cumpăra cu bani.

__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #733  
Vechi 14.09.2010, 00:00:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Parintele Calciu: Nou cuvânt catre tineri: Cine ți L-a furat pe Dumnezeu?

Fragment din “Nou cuvant catre tineri”, 1997

Oare ce cuvant nou le mai poate spune cineva tinerilor mei prieteni? Au trecut de atunci ani indelungati. O noua generatie s-a ridicat, calita de o experienta unica si, poate, atinsa de un nou scepticism. Poate ca astazi, chiar mai mult decat atunci cand am rostit cele Sapte cuvinte… (1978), sufletul tinerilor – pe care ii consider prietenii mei, ca si atunci (caci tot in numele lui Iisus Hristos vorbesc) – este lovit de maladii psihice aduse din lumea larga de o propaganda perfida, deghizata adeseori sub masca democratiei si luand infatisarea crestinismului asa cum satana se imbraca in lumina de inger pentru a insela pe cat mai multi.

Atunci erai oprimat prin forta, ceea ce crea in tine o rezistenta naturala fata de un sistem de gandire materialist, cu aspect mistic. Nu credeai, tinere, in nimic din ce ti se spunea pe atunci, pentru ca, asa cum stii, sub forma adevarurilor relative, pe care stapanii vremii le proclamau ca adevaruri absolute, se ascundea o minciuna deopotriva totala si totalitara. Atunci glasul preotului ajungea la tine prin predica rostita cu pretul libertatii si chiar al vietii, iar adevarul lui Hristos iti consola sufletul ranit de violenta limbajului politic, de intreaga teroare a vremii. Atunci ti se vorbea de internationalismul comunist si de existenta exclusiv materiala, prin care se cauta uciderea iubirii universale a Mantuitorului. Atunci ti se spunea ca esti o simpla piesa, fara libertate, in mecanismul social si politic, ca numai integrarea in necesitate isi aduce libertatea. Hristos te chema insa la o libertate mai mare, de cu totul alt ordin, atunci cand spunea: “Sfinteste-i pe dansii intru adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul” (Ioan 17, 17) sau “Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi” (Ioan 8, 32).

Nu este asa, prietenul meu, ca atunci Adevarul crestin ti se parea limpede si usor de inteles? Oare acum, in plasa de minciuni care te cuprinde din toate partile, mai poti distinge la fel de lesne adevarul de ne-adevar? Sub navala “evanghelizarii” de tip protestant si neoprotestant, in care adevaruri partiale ale crestinismului iti sunt predicate pe fondul satanic al rock-ului si in forma teatralizarii de cartier, cu racnete si lacrimi false, cu minuni si vindecari care ploua peste capul tau buimacit, cum mai poti gasi pe Hristos cel adevarat in inima ta? Ieri, sub teroarea ateismului comunist, puteai sa-ti impodobesti sufletul cu trupul Domnului, uns cu miresme, asa cum il pusesera in mormant Iosif si Nicodim. Astazi, sedus de ritmul infernal al tobelor si de vuietul cu ritm salbatic al “propovaduirii” sectante, nu-L mai gasesti pe Dumnezeu si stai, ca Maria Magdalena, plangand in fata mormantului gol al sufletului tau.

Cine ti L-a furat pe Dumnezeu? Care gradinar L-a ascuns de tine, ca sa fii acum singur si sa plangi?

Intoarce-te la adevarul simplu al credintei si la textul invierii lui Hristos. Alearga ca Petru si Ioan spre mormantul Domnului, apleaca-te, intra, si vei vedea si vei crede, cunoscand Scriptura, ca Iisus trebuia sa invieze din morti!

Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!

http://savatie.wordpress.com/2008/11...t-pe-dumnezeu/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #734  
Vechi 14.09.2010, 00:01:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Vasile Voiculescu despre credință

“Mă întrebați despre credință și expresia ei lirică? Despre artă și credință?…Vă voi răspunde că în ce privește înotul, cu cât gesturile în apă sunt mai mari și mai gălăgioase, cu atât înotătorul e mai slab, mai nesigur, aproape de înecare. Neștiutorii, începătorii fac cele mai dezordonate, zgomotoase și grandilocvente gesturi cu brațele și picioarele… Înotul perfect se face fără opintiri, e ne-simțit… Plutești, aproape cufundat întreg în apă, abia mișcând… Astfel e înotul de fond, înotul serios, în mare și ocean.

Credința cea adevărată e așijderea acestui instinct de tăcută și lină plutire, e la fel cu acea nesfielnică predare în puterea apelor, de cufundare și amenințare, grație harului unei respirații tainice, grație unei inspirații de aer pe care-l sorbi o clipă, de sus, ca să-l duci cu tine la fund… Credința e un instinct de ritm și orientare care nu se poate deșuruba în cuvinte, oricât de măiestre”.

(Vasile Voiculescu – Gânduri albe,
Editura Cartea Românească, 1986)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #735  
Vechi 14.09.2010, 12:19:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Spovedania unui deținut din închisorile țariste

Din volumul în curs de apariție la Editura Cathisma, DUHOVNIC LA PUȘCĂRIE – mărturiile pline de învățăminte ale unui preot monah care a spovedit 25. 000 de deținuți din închisorile țariste

Am întîlnit aici și un deținut rascolnic, care îmi zîmbea de fiecare dată cînd mă vedea și, scoțînd o Evanghelie slavonească jerpelită din buzunar mă întreba cum să facă să trăiască după Evanghelie și să moștenească Împărăția lui Dumnezeu. Îi spuneam de fiecare dată:

- Prin dragostea lucrătoare față de Dumnezeu și aproapele vei înfăptui în tine toată Evanghelia.

- Spune-mi, părințele, rogu-te mai simplu, că asta prea puțin înțeleg.

- Fiule, iubește-l pe aproapele tău și pe Dumnezeu în așa fel, de parcă tu nici nu ai trăi, ci doar Dumnezeu și aproapele ar trăi.

- Eu, părinte, trăiesc deja de șaptesprezece ani prin închisori, acum sunt trimis la muncă silnică și voi pleca într-acolo peste vreo două săptămîni. Aș vrea să vorbesc, părinte, cu dumneavoastră pînă atunci. Vă rog, părinte, să treceți pe la mine.

Peste două săptămîini arestantul-rascolnic, cu Evanghelia în mînă, se apropie iarăși de mine și, luînd binecuvîntare, m-a anunțat că a cerut administrației să fie mutat într-o celulă de o singură persoană. Cererea i se aprobă. Am venit în una din următoarele zile la pușcărie și supraveghetorul mă înștiințează că cutare din cutare celulă dorește să mă vadă. Am mers la el. Rascolnicul m-a primit cu cea mai mare bucurie. Ne-am așezat pe podea.

- Părinte! Simt tot mai mult că zilele ni-s numărate. Vreau să-mi descopăr sufletul în fața dumneavoastră, și doar dumneavoastră veți ști cele despre mine. Sunt de loc din Moscova, am fost om bogat odată. M-am însurat, copii nu aveam. M-am cunoscut cu un episcop de rit vechi, sfîntul Metodie, pe care, părinte, guvernul l-a înfundat undeva în Siberia. Cu toate că sunt „bezpopoveț”, [1] acest episcop m-a influențat mult. După ce am plecat de la el am hotărît să rostesc mereu în minte „Tatăl nostru”. La început mi-era foarte greu, peste două luni însă m-am obișnuit într-atît de mult cu această minunată rugăciune, încît o repetam și noaptea în somn. Și nevastă-mea s-a „îmbolnăvit” de această rugăciune. Trăiam în pace și bucurie sufletească. Către acea vreme răbufni slava lui Lev Tolstoi. [2] Am mers și eu la el. Am fost primit. I-am povestit viața mea, iar el m-a privit și mi-a zîmbit: „Să nu ai învățător pe pămînt, ci Hristos să fie învățătorul tău. Cumpără-ți o Sfîntă Evanghelie și învață din ea.” Am ieșit bucuros de la el. Peste două luni de la acestea am plecat cu trenul la Tula, să-mi vizitez un amic. Cînd m-am întors, acasă le-am găsit pe toate bune și frumoase. Peste vreo trei zile mă întorc de la un prieten acasă și aud în casa mea țipete, intru în fug㠖 țipetele vin dinspre dormitorul soției. Privesc – soția stă întinsă pe podea, cu inima sfîrtecată, iar alături stă un vechi cunoscut, care tot acest timp i-a făcut curte nevestei mele. O ceruse în căsătorie, însă ea nu-l iubea și nu a acceptat. Iar el, cu toate că era căsătorit și avea patru copii, nu înceta a-i face curte. După ce am vizitat acel episcop, nevastă-mea încetase să mai meargă chiar și la teatru și nu ieșea, în genere, nicăieri. Cînd am văzut o asemenea priveliște sîngeroasă m-am îngrozit. Ucigașul a căzut la picioarele mele cerîndu-și iertare. Inițial am vrut să-l omor, apoi mi-am adus aminte de Hristos și i-am spus: „Mergi și nu mai fă asta”, iar eu însumi m-am dus la poliție și am zis că eu mi-am ucis nevasta. M-au judecat și m-au închis în pușcărie. La Moscova am stat relativ puțin, apoi am fost mutat la Tiumeni. Din Tiumeni am fost din nou mutat, la Krasnoiarsk. În închisoarea de aici s-a întîmplat un omor pe care l-am luat iarăși asupra mea. Acum sunt trimis, prin închisoarea voastră, la muncă silnică. Știți, părinte, Dumnezeu mi-e martor cît de mult îmi iubesc frații mei deținuți. Iată-i, toți sunt ca niște îngeri ai lui Dumnezeu și Hiristos îi va mîntui neapărat. Cînd va fi Judecata de Apoi, Hristos va spune tuturor arestanților: „Întemnițații Mei, suferinzii Mei, frații Mei mai mici, veniți la Mine, căci v-am pregătit sălaș deosebit, zidit pe strădaniile și lacrimile voastre fierbinți, luminați, deci, ca și soarele, în Împărăția Tatălui Ceresc!” Și toți arestanții se vor umple atunci de bucurie și se vor proslăvi în veac în Împărăția Mielului lui Dumnezeu.

Deținutul și-a acoperit fața cu Evanghelia și a început să plîngă.

- Ce fel de dispoziție sufletească ai de obicei?

- Părinte! I-aș iubi pe toți, i-aș ierta pe toți și pentru toți oamenii aș suferi veșnic. Cred, părinte, că rugăciunea m-a preschimbat astfel, căci în liberate nu eram așa.

- Ai oare vreo tristețe pe suflet?

- Nu, niciodată. Cînd conștiința este curată în fața lui Dumnezeu, atunci lumina bucuriei din suflet nu mai încetează să ardă. Acum, în afară de „Tatăl nostru”, rostesc săptămînal, marțea, „Doamne, al Meu ești și eu sunt al Tău, mîntuiește-mă!”. Eu, părinte, nu m-aș fi deschis ție dacă nu erau să mă miște într-atît de mult predicile tale. Ele au o influență foarte mare asupra inimilor noastre. Nu în zadar arestanții vă iubesc. Acum se pregătesc să vă aducă în dar o felicitare și o icoană. Sunt în stare să meargă oriunde după dumneavoastră, chiar și în foc. V-am îndrăgit și eu, părinte. Am o rugăminte la dumneavoastră. Vă rog să mă mărturisiți și să mă împărtășiți, căci nu m-am împărtășit niciodată în viață.

- Poate dorești, fiule, să săvîrșesc și mirungerea [3] asupra ta?

- Bine, vă voi fi foarte recunoscător pentru asta.

I-am făcut mirungerea în aceeași celulă, a doua zi s-a spovedit și i-am dat împărtășania cu cele sfinte. Am intrat peste vreo săptămînă. M-a rugat să-l mai împărtășesc odată, m-a rugat aceasta cu lacrimi în ochi. După aceasta l-am pierdut din vedere. L-am reîntîlnit peste un an în infirmeria pușcăriei din Algacensk, în timp ce cutrieram ocnele Nercinskului. Am stat vreo două ore de vorbă. Era foarte bucuros de întîlnire. Ne-am mai întîlnit peste o altă jumătate de an, cînd am revenit în această pușcărie și iată că în a treia zi a aflării mele acolo mă cheamă deținuții la patul de moarte al acestui fericit pușcăriaș. Cînd am intrat, m-a întîmpinat cu cea mai mare bucurie, s-a ridicat puțin și s-a însemnat cu semnul crucii, zicînd:

- Iată, părinte, voi părăsi și eu peste un ceas pămîntul.

Peste cîteva minute nu mai putea sta așezat și s-a culcat în așternut. Șoptea ceva. Apoi, aruncîndu-și privirea în sus, a spus:

- S-au deschis cerurile, iată coboară la mine Maica lui Dumnezeu și împreună cu ea mulțime de sfinți. Îi vezi, părinte?

- Nu, copile, nu-i văd.

- Iată și Hristos, Împăratul Slavei, a apărut pe nori și pogoară spre noi.

Zicînd acestea, mădularele sale începură să se miște energic. Nu-și rupea ochii din partea sa dreaptă. Pe mine mă luaseră fiorii.

- Doamne, strigă muribundul, aș fi vrut să mai sufăr pentru alții aici pe pămînt, facă-se însă după voia Ta, Doamne! Pe acest părinte mîntuiește-l!

Peste un minut nu mai era printre noi. Deținuții îl plîngeau în hohote. Nu pot să-l uit niciodată. În viață fiind încă, a văzut trei vedenii. Mi-a spus despre acest lucru la spovedanie. Fie ca Dumnezeu să-i dea după moarte acel dar pe care l-a avut încă din timpul vieții pămîntești, ca să ne ajute și acum pe noi, păcătoșii, să ne ducem crucea grea aici, pe pămînt.

În practica mea penitenciară astfel de creștini exemplari am întîlnit foarte puțini, însă am întîlnit. Acești oameni sunt cu adevărat aleși ai lui Hristos. Pentru aceștia nu este viață în afară de Hristos! Cît nu ar fi suferit de mult, prin cîte chinuri, lipsuri și înjosiri nu ar fi trecut, găseau în toate acestea doar mîngîiere și bucurie, un fel de dulceață duhovnicească, și nimic altceva nu vedeau și nimic altceva nu trăiau.

NOTE:

1. Bezpopoveț – literal, fără popă, care nu recunoaște preoția (din rusă).

2. Lev Tolstoi a fost puternic influențat de ideile neoprotestante astfel încît, din inerția celebrității sale, reuși să inițieze o mișcare de opoziție destul de influentă față de Biserica Ortodoxă Rusă, adepții săi fiind numiți „tolstovtsy”. Celebrul scriitor și-a asumat cu plăcere rolul de guru religios, avînd chiar inițiativă de a scrie o „evanghelie” proprie.

3. Mirungerea se cerea săvîrșită din motivul că deținutul fusese oarecînd despărțit de Biserică, alipindu-se sectei „bezpopovților”.

>> http://savatie.wordpress.com/2008/11...orile-tariste/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #736  
Vechi 14.09.2010, 13:00:42
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romania are sfinti

@colaps multumesc mult pentru postari,fii binecuvantat.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 14.09.2010, 13:18:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit vorbe de duh ale lui ARSENIE BOCA

N-ai sa gasesti Sfinte Moaste mai sfinte ca SFANTA CRUCE.---Nu ispiti Sfintele Taine.---Slujeste sincer si DUMNEZEU te va canonisi pe pacatele tale,cum m-a canonisit si pe mine.---Sa fiu cu HRISTOS cel INVIAT intotdeauna.---Sa-mi tina DUMNEZEU credinta de copil.---Studiul teologic trebuie aprins de focul SFANTULUI DUH inauntru,ca sa avem folos.---Crestinului nu-i poate face rau nici cel care-l omoara.---MANTUITORUL n-a fortat pe nimeni.---Nu da cu bata in viespile sectare.---Unei stapanii de stat,care nu se supune lui DUMNEZEU,nici SFANTA BISERICA nu trebuie sa i se supuna(oare actuala putere politica a Romaniei are cumva mustrari ale constiintei citind acestea?).---Profesorii(unii)ascund solutiile temelor ca sa ia banii elevilor sau studentilor.---Nu-ti face planuri si nu te amari,ca nu iasa cum vrei,la nimeni.---Dreapta socoteala-i mai mare ca postul,dar cu ascultare de duhovnic.---Beau putin,ca sa nu se zica ca nu beau.---Hipii au ajuns nebuni si teroristi-unelte ale ocultistilor.---Nu suntem din maimuta,dar mergem cu pasi repezi spre ea.---Parul pe ochi la baieti si fete le strica mintea.---Romani cu figuri bizare.---M-am rugat pt.apuseni si m-a dus Dzeu acolo si mi-a aratat ce fac ei.---Multe manastiri din Ardeal au fost daramate si arse de tunurile lui Bucov,general ungur.---Ungurii vor mai mult decat Ardealul.(oare conducerea politica ce face?)
Reply With Quote
  #738  
Vechi 14.09.2010, 13:32:25
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Iertati-ma pt. ca e a treia postare consecutiva pe topic,dar nu puteam lasa nescos la iveala urmatorul fragment din ,,Talantii Imparatiei'' de Arsenie Boca:-,,Ecumenismul?Erezia tuturor ereziilor.Caderea Bisericii prin slujitorii ei.Cozile de topor ale apusului.Numai putregaiul cade din BISERICA ORTODOXA,fie ei arhierei,preoti de mir,calugari sau mireni.Inapoi la sfanta traditie,la dogmele si canoanele sfintilor parinti,altfel la iad cu arhierei cu tot.Fereasca DUMNEZEU.Va veni o vreme cand ne va chema IISUS si pe noi sa-I pipaim ranile ce I le-am facut,dar va fi prea tarziu sa zicem ca Toma:,,Domnul meu si Dumnezeul meu"ci ne va zice:,,Ferice de cei ce n-au vazut,dar au crezut.''
Reply With Quote
  #739  
Vechi 14.09.2010, 15:05:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Despre lucrurile trecătoare – cuvînt al Sfîntului Dimitrie al Rostovului

Traducere de ieromonahul Savatie Baștovoi
din “Alfavita Duhovnicească”


CAPITOLUL XII

Cum că nu se cuvine a ne alipi inima de lucrurile de acum și a căuta odihnă și mîngîiere în desfătările pămîntești, ci să le căutăm doar în Unul Domnul Dumnezeu

1. Omule! Fii slobod de împătimirea pămîntească, ca, robindu-te desfătărilor celor fără rost, să nu fii legat cu legăturile lacrimilor veșnice. Nu-ți alipi inima de lucrurile de acum ca să nu te amăgești de ele ca într-o visare. Nu căuta odihnă în desfătările pămîntești și mîngîiere în poftele trupești, ci caută-le pe acestea în Domnul Cel ce a zidit toate. Avînd ceva pe pămînd, fii ca și cum nu ai avea, primind ca și cum nu ai primi, mîncînd ca și nemîncînd, bînd ca și nebînd: fii slobod de toate cele pămîntești, ca să te alipești cu toată inima ta de Unul Domnul. Toate cele pămîntești durează puțină vreme, iar harul lui Dumnezeu este veșnic. Desfătarea pămîntească nu dă pace și pofta trupească nu aduce sufletului mîngîiere trainică, ci face tulburare nesfîrșită și necontenită nemulțumire. Chiar dacă ar fi să trăiești mii de mii de ani în desfătări trupești, niciodată nu vei afla în ele pace și odihnă.

2. Cum va putea făptura și pofta trupului să dea odihnă desăvîrșită și mîngîiere trainică sufletului, dacă Însuși Făcătorul făpturii nu va împăca sufletul – dacă nu-l va mîngîia cu mîngîierea Sa, dacă nu-i va dărui veșnica și pururea fiitoare desfătare?! Precum mlădița nu crește și nu înflorește fără rădăcină, așa și sufletul poate avea desăvîrșită mîngîiere doar în harul Domnului și în Preasfîntul și mîngîietorul Său Duh – acolo unde este rădăcina ființării sale [a sufletului].

3. Adesea sufletul la vreme de necaz și întristare, dorind să se mîngîie, se întoarce și se alipește de desfătarea pămîntească, căutînd în ele odihnă și mîngîiere. Dar îndulcindu-se dobitocește puțin de ea, dobîndește după aceea îndoită apăsare și necaz. Căci făptura nu poate să dea sufletului mîngîiere adevărată, fără numai o mîngîiere mincinoasă și amăgitoare, degrab trecătoare și amestecată cu necaz și întristare. Omul chiar de va petrece mulți ani în desfătările trupești, cînd se apropie de sfîrșit, gîndește că acelea nici nu au fost niciodată, i se pare că totul a fost un vis.

4. Veacul acesta nu are în sine nici un fel de odihnă și liniște. Răutatea și patimile omenești niciodată nu pot da pace și odihnă sufletului, ci aduc necontenită tulburare și nemulțumire. Un rău trece, altul vine; una dispare, alta apare ca în învolburările mării și în schimbările cele din văzduhuri. Totdeauna și necontenit sufletul se luptă și se chinuiește nu doar cu apăsările cele dinafară, ci și mai mult de către patimile cele dinăuntru: rabdă necazuri de totdeauna, luptă necontenită, precum dinafară, așa și dinăuntru. Desfătarea trupească și frumusețea vremelnică și toată îndulcirea trecătoare li se arată celor cu neluare aminte ca fiind ceva mare, dar de îndată ce se va uita cineva mai bine, le va găsi foarte amare și sfîșietoare pentru suflet. De aceea Domnul, văzînd cele ce sînt mai bune pentru noi, nu în zadar ne poruncește să urîm aceste părelnice desfătări, ca fără de poticnire să ne îndreptăm către desfătările cele veșnice, către pașnica și pururea fiitoarea desfătare și odihnă.

5. Dragostea și pofta trupească niciodată nu se satură și nu se liniștește. Adună frumusețile din toate țările și poftele din întreaga lume – oare ți se va liniști sufletul? Niciodată, pentru că una are un fel de frumusețe, iar cealaltă altfel; una are un fel de farmec, iar cealaltă altfel. Dacă vei dori să desfrînezi cu toate acestea în inima ta, cum vei avea în inimă pace și liniște? Nicicum. Căci acum vei pofti una, iar după aceea altceva; acum vei iubi ceva, iar mîine te vei îngrețoșa; acum vei fi luptat de ceva, iar mîine de altceva. În acest fel sufletul necontenit lucrează și niciodată nu se liniștește. Dar cel ce iubește cu adevărat pe Dumnezeu și se alipește de Domnul cu toată inima totdeauna petrece în pace și liniște.

6. Cine a aflat vreodată odihnă și pace în desfătările trupești? Cine a dobîndit vreodată desăvîrșită mîngîiere de la lume? Nimeni. Oare nu toți și-au cheltuit viața în necaz și întristare? Oare nu toți și-au sfîrșit viața în nedumerire și tulburare? Și, în cele din urmă, toți pe neprins de veste sînt secerați de secera morții! Nu este în desfătările trupești odihnă și adevărată mîngîiere, ci război și luptă de totdeauna pentru suflet. Și iarăși, cu cît vei iubi mai mult ceva, cu atît mai mult te vei întrista după aceea; cu cît îți vei alipi inima mai mult de desfătarea trupească, cu atît mai mare îți va fi necazul și greutatea după aceea.

7. Dumnezeu, dorind să ne ridice ca pe niște copii mici de la cele de jos la cele mai înalte, pînă la o vreme, a pus înaintea ochilor noștri această rînduială trupească ca pe un lapte oarecare, ca de la acesta noi să ne ridicăm spre o înțelegere și cunoaștere mai înaltă. Dar cel nepăsător și leneș, care nu se îngrijește să se înalțe spre mai buna și mai desfătata dorire și înțelegere Dumnezeiască, se oprește, ca un copil lipsit de minte la laptele dulceții trupești.

8. Orice desfătare trupească este apăsare pentru suflet, iar desfătarea duhovnicească și Dumnezeiască în Domnul este pace sufletului, împăcare conștiinței, libertate duhului, bucurie, lipsă de întristare și dragoste nefățarnică față de toți. Pe cînd desfătarea vremelnică și pofta trupească nu sînt altceva decît povară și tulburare. Ce fel de odihnă este în ghiftuire și beție? Ce fel de odihnă e în pofta trupească și în zburdarea desfrînării? Adîncește-ți mintea în acestea și leagă-te cu pofta trupului și vezi ce vei căpăta? Oare dobînde-vei ceva mîntuitor? Nimic, în afară de întuneric, beznă, legare fără rost, nedumerire, necaz și întristare și necunoștința [nesiguranța] mîntuirii.

9. O, cît de învolburată și plină de griji este viața acestei lumi deșarte! Nu este în ea nici o mîngîiere și odihnă: doar povară și o mare apăsare a sufletului, căci fiecare zi aduce cu sine vorba lumii și tulburare și necazuri neașteptate. De la naștere și pînă la moarte omul nu mai are pace, ci [numai] tulburare și nemulțumire de totdeauna. Căci omul se naște în lume cu durere și strigăt, crește și trăiește în necazuri și întristări, iar sfîrșitul său este de mult plîns și tînguire. După moarte trupul lui merge spre hrană viermilor, iar sufletul la judecată și urmarea necunoscută a judecății. De aceea, să nu-ți lipești inima de veacul acesta, nu te desfrîna în desfătările trupești, ca să nu te trezești gol și deșert de orice bine. Caută totdeauna pe Domnul ca să te învrednicești de bunătățile cele veșnice: bogații în desfătări trupești au sărăcit și au flămînzit, iar cei ce-L caută pe Domnul nu se vor lipsi de tot binele (Ps. 33).

10. Așadar, ziua și noaptea caută pe Domnul, ziua și noaptea caută pe Făcătorul de bine, pînă cînd Îl vei găsi pe El și Îl vei dobîndi. Caută-L în toate colțurile pămîntului; caută-L în toată lumea; caută-L în slavă și în bogăție, în fumusețea trupească, în desfătările pămîntești; caută-L în orice făptur㠖 dar nicăieri nu-L vei găsi. Căci El te [sus]ține pe tine întreg, însă tu nu-L cunoști; El este în tine întreg, însă tu nu-L știi; împărăția cerurilor este înăuntrul tău, însă tu o cauți în altă parte; desfătarea cea pururea fiitoare e înăuntrul tău, însă tu nu o pricepi. Ci caută-L pe Domnul în tine zi și noapte ca să-L găsești și găsindu-L vei dobîndi odihna veșnică și vei striga cu bucurie: “Veniți și vedeți, că am aflat pe Cel dorit și m-am împreunat cu Cel pururea fiitor, Căruia I se cuvine toată slava, cinstea și stăpînirea, împreună cu Cel fără de început al Său Părinte și cu Preasfîntul și Bunul și de viață făcătorul Său Duh, acum și pururea și în vecii vecilor, amin”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #740  
Vechi 20.09.2010, 02:33:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Cugetări duhovnicești - Sfântul Ambrozie de la Optina

"A trăi înseamnă să nu fii mâhnit, să nu judeci pe nimeni, să nu superi pe nimeni și cu toții să fii respectuos. Pentru mireni (creștinii din lume), rădăcina tuturor relelor este iubirea de argint, iar pentru călugări - iubirea de sine."

"Tristețea vine din îngâmfare și de la diavol. Vine din îngâmfare când nu ni se face voia, când ceilalți nu vorbesc despre noi așa cum am vrea și, de asemenea, vine din râvna de a depune eforturi peste puterile noastre."

"Neliniștea sufletească este simptomul mândriei ascunse și demonstrează lipsa de experiență și de pricepere a omului. Înțelepciunea duhovnicească se câștigă prin smerenie, frica de Dumnezeu, menținerea conștiinței curate și a răbdării în necazuri. Casa sufletului este răbdarea, hrana sufletului este smerenia. Când în casă nu se găsește hrană, atunci sufletul iese afară, adică din răbdare. Pe vechii creștini, vrăjmașul îi ispitea prin chinuri, iar pe cei de azi, prin boli și gânduri."

"Cuvântul nu e ca vrabia: zboară, dar nu poți să-l prinzi. Foarte des, din cauza cuvintelor nesocotite, se întâmplă mai multe necazuri decât din cauza faptelor. De aceea este numit omul cuvântător, ca să pronunțe numai cuvintele gândite și chibzuite.“ „Fiți dar înțelepți ca șerpii (Matei 10, 16). șarpele când trebuie să-și schimbe vechea piele cu cea nouă, caută un loc îngust și ferit de ochii lumii, care i se pare potrivit și astfel își lasă pielea dinainte. Așa și omul care dorește să-și scoată șubrezeala (omul vechi) trebuie să meargă pe calea îngustă a împlinirii poruncilor Evangheliei."

"Nu analiza faptele oamenilor, nu judeca și nu spune: „De ce e așa, pentru ce e aceasta?“ Mai bine spune în sinea ta: „Dar ce treabă am eu cu ei? Nu eu trebuie să răspund pentru ei la Înfricoșătoarea Judecată a Lui Dumnezeu“. Îndepărtează-ți fiecare gând de la judecarea faptelor oamenilor și roagă-te cu sârguință Lui Dumnezeu, ca El singur să te ajute în acest lucru. Deoarece fără ajutorul Lui Dumnezeu, noi nu putem face nimic bun, după cum Domnul Însuși ne spune: „Fără de Mine nu puteți face nimic“. Păzește-te de neîncredere ca de foc, pentru că vrăjmașul așa îi prinde pe oameni în plasa lui și se străduiește să prezinte totul în chip denaturat: ce e alb în negru și ce e negru în alb, așa cum a procedat și cu strămoșii Adam și Eva în rai."
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50