Teoctist Arapasu - Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane

Teoctist Arapasu - Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane Mareste imaginea.


ARAPASU TEOCTIST (din botez Teodor), patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane. N. 7 febr. 1915, in Tocileni, jud.  Botosani. Frate in manastirile Verona si Neamt (din 1929), elev la Seminarul monahal din manastirea Cernica (1932- 1940), tuns in monahism la Bistrita  jud.  Neamt, sub numele Teoctist (1935) .

 

Hirotonit ierodiacon pe seama acesteia (4 ian. 1937).  In 1940 s-a inscris la Facultatea de Teologie din Bucuresti, obtinaand licenta in 1945,

 

Paralel a indeplinit diferite functii in cadrul Arhiepiscopiei Bucuresti si diacon la Patriarhie. 

 

La 1 mart. 1945 transferat la Centrul eparhial Iasi, fiind hirotonit ieromonah (25 mart. 1945) si hirotesit arhimandrit in 1946;

 

Studii la Facultatea de Litere si Filosofie din Iasi (1945-1947);

 

Preot slujitor (1945), apoi mare eclesiarh la catedrala mitropolitana din Iasi si exarh al manastirilor din Arhiepiscopia Iasilor (1946-1948),

 

Vicar al aceleiasi Arhiepiscopii (1948-1950). 

 

In mart. 1950 ales si hirotonit episcop-vicar patriarhal, cu titlul “Botosaneanul”;

 

In aceasta calitate a fost secretar al Sf. Sinod, rector al Institutului Teologic Universitar din Bucuresti (1950- 1954) si a condus diferite sectoare din cadrul Administratiei Patriarhale. 

 

La 28 iul. 1962 ales, iar la 16 Sept. inscaunat episcop la Arad, pastorad acolo 10 ani (in dec. 1969 - dec. 1970, loctiitor de episcop la Oradea).

 

La 28 ian. 1973 a fost ales, iar la 25 febr. 1973 inscaunat arhiepiscop al Craiovei si mitropolit al Olteniei, la 25 Sept. 1977 ales, iar

 

La 9 oct. 1977 inscaunat ca arhiepiscop al Iasilor si mitropolit al Moldovei si Sucevei (din iul. 1980 pana in ian. 1982, loctiitor de mitroplit al Ardealului). 

 

Dupa moartea patriarhului Iustin (31 iul. 1986) a devenit loctiitor de patriarh, la 9 nov. 1986 a lost ales, iar la 16 nov. 1986 intronizat ca arhiepiscop al Bucurestilor, mitropolit al Ungrovlahiei si patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane.

 

In cei 45 de ani de activitate ca ierarh, s-a preocupat nu numai de probleme administrative ,si economice, ci si de restaurarea unor monumente de arta  bisericeasca din cele patru eparhii pe care le-a condus (indeosebi Putna, Bistrita, Slatina, Rasca, Gorovei, Vorona, Mitropolia Veche, Barboi, toate in Arhiepiscopia Iasilor) si de organizarea unor muzee bisericestis a ctitorit  o biserica in localitatea Victoria-Botosanis a indrumat revistele “Mitropolia Oltenliei”, “Mitropolia Moldovei si Sucevei" si “ Glasul Bisericii", a incurajat aparitia mai multor lucrari teologice.

 

Reprezentant de seama al ecumenismului romanesc, a facut parte din mai multe delegatii sinodale care au vizitat alte Bisericis a condus delegatii in vizitele de peste hotare: Biserica Ortdoxa din Finlanda (1971), Biscrica Ortodoxa Siriana a Rasaritului din Malabar-Indiali (1976), Biserica Ortodoxa Rusa (1978), Biserica Bulgara (1983) Biserica Armeana (1983), Arhiepiscopia misionara din America (1978).  Ca patriarh, a condus delegatii sinodale romane care au vizitat Patriarhia ecumenica  Patriarhia Bulgara, Austria, Suedia (toate in 1987), Patriarhia Rusa (1988) etc.

 

A participat la Conferinta mondiala a Comisiei “Credinta si Constitutir"a Consiliului Ecumenic al Bisericilor, la Montreal (1963), vizitand atunci o serie de parohii romanesti din Canada, la intalnirea ecumenica de la Chantilly-Franta (1978), a opta Adunare Generala a Conferintei Bisericilor Europene din Chania-Creta (1979), cand a fost ales membru in Comitetul consultativ, a doua Conferinta panortodoxa presinodala (Chambesy, 1982), la lucrarile Prezidiului si Comitetului Consultativ de la Oxford (1993) etc.

 
Lucrari:

 
A publicat studii, articole, cuvantari  in:

 
-      Biserica Ortodoxa Romana“,”Glasul Bisericii",

-      “Mitropolia Moldovei si Sucevei",

 

-      Mitropolia Olteniei",

 

-      Mitropolia Banatului",

 

-      “Telegraful Roman",

 

-      Carti de rugaciuni,

 

-      Pastorale.

 
Cateva lucrari au aparut in volum:

 
-      Mitropoltul Iacob Putneanul,. faclier al Ortodoxiei romanesti al nazuintelor de unitate nationala si si de afirmare a culturiii romane, Manastirea Neamt, 1978, 45 p.

 

-      O editie largita, sub titlul Mitropoliull Iacob Putneanul, 1719-1778.

 

-      In slujba Ortodoxiei romanesti a nazuintelor de untate nationalasi de afirmare a culturii roman,e Neamt, 1978, 128 p.);

 

-      Studiu introductiv la Dosoftei.  Dumnezeiasca Liturghie.  Editie critica de N. A. Ursu , ,Iasi, 1980, p. V-XLIV (lucrare editata din initiativa sa). 

 


Articolele si cuvantarile publicate in reviste au fost stranse in cateva volume, sub titlul:

 
-      Pe treptele slujirii crestine, Manastirea Neamt, vol. 1, 1980, VII + 411 p.; vol. 11, VII + 414 p.; vol. 111, 1985, VII + 495 p.; vol.  IV, 1986, 454 p.; vol.  III 1, 1989, 572 ps vol.  VI, 1992, 432 p.;

 

-      Slujind altarului strabun, vol. 1, Bucuresti, 1992, 512 p.

 

-      Ca patriarh indruma intreaga activitate editoriala de la Institutul Biblic si de Misiune Ortodoxa. 

 
Pana in prezent au aparut, cu binecuvantarea sa, o serie de lucrari cu caracter teologic si istoric:

 
-      Sfinti romani aparatori ai legii stramosesti (Bucuresti,1987),

 

-      Biserica Ortodoxa Romana.  Monografe album (Bucuresti, 1987, cu versiuni in limbile engleza si franceza),

 

-      Reeditarea Bibliei de la Bucuresti din 1688,

 

-      Manuale pentru invatamantul teologic universitar si seminarial,

 

-      Noi traduceri din Sfintii Parinti,

 

-      Carti de Slujba,

 

-      O versiune revizuita a Noului Testament (1993) si altele.



23 Ianuarie 2007

Vizualizari: 10521

Voteaza:

Teoctist Arapasu - Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.



RETELE SOCIALE