Cinci ani de la trecerea la cele vesnice a Parintelui Patriarh Teoctist

Luni, 30 iulie se implinesc cinci ani de la trecerea la cele vesnice a vrednicului de pomenire Parinte Patriarh Teoctist. A fost un patriarh iubit al carui chip luminos si a carui personalitate nu pot fi cuprinse in cuvinte. Patriarhul Teoctist a ramas in sufletele romanilor ca un om bland, cu chip luminos, un om deschis spre o diversitate a credintei si care a stiut sa adune in jurul lui frati in Domnul, constituind trupul Bisericii lui Hristos.

In ziua de 7 februarie a anului 1915 a vazut lumina zilei in satul Tocileni, judetul Botosani, din parinti agricultori Dumitru si Marghioala Arapasu, ca al zecelea fiu din cei unsprezece copii ai acestora, primind la botez numele de Toader.

Intre anii 1921-1926 a urmat si absolvit scoala primara din satul natal iar in 1928, la Duminica Tomei a intrat ca frate la Schitul Sihastria, apoi in Manastirea Vorona din Judetul Botosani si la Manastirea Neamt in anul 1931.

A absolvit Seminarul Monahal din Manastirea Cernica in anul 1940. A fost tuns in monahism la Bistrita, judetul Neamt, sub numele Teoctist in data de 6 august 1935 si hirotonit ierodiacon pe seama acesteia in anul 1937, la 4 ianuarie.

In 1940 s-a inscris la Facultatea de Teologie din Bucuresti, obtinand licenta in 1945; paralel a indeplinit diferite functii in cadrul Arhiepiscopiei Bucurestilor si de diacon la Patriarhie. La 1 martie 1945 a fost transferat la Centrul eparhial Iasi, fiind hirotonit ieromonah in data de 25 martie 1945) si hirotesit arhimandrit in 1946. A urmat Facultatea de Litere si Filozofie din Iasi in perioada 1945-1947, fiind preot slujitor, apoi mare eclesiarh la Catedrala mitropolitana din Iasi si exarh al manastirilor din Arhiepiscopia Iasilor (1946-1948). De asemenea intre anii 1948-1950 a indeplinit functia de vicar al aceleiasi Arhiepiscopii.

La 28 februarie 1950 a fost ales, iar la 5 martie 1950 hirotonit episcop-vicar patriarhal cu titlul „Botosaneanul”; in aceasta calitate a fost secretar al Sfantului Sinod, rector al Institutului Teologic Universitar din Bucuresti in perioada 1950-1954 si a condus diferite sectoare din cadrul Administratiei Patriarhale. La 28 iulie 1962 a fost ales, iar la 16 septembrie inscaunat Episcop la Arad, unde a pastorit 10 ani (intre decembrie 1969 - decembrie 1970, loctiitor de Episcop la Oradea).

La 28 ianuarie 1973 a fost ales Arhiepiscop al Craiovei si Mitropolit al Olteniei, iar la 25 februarie 1973 a fost inscaunat.

Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Sucevei a fost ales la 25 septembrie 1977, iar la 9 octombrie 1977 a fost inscaunat. Incepand cu anul 1980, luna iulie, pana in ianuarie 1982, a fost loctiitor de Mitropolit al Ardealului.

Dupa moartea Patriarhului Iustin, la 31 iulie 1986, a devenit loctiitor de Patriarh, la 9 noiembrie 1986 a fost ales, iar la 16 noiembrie 1986 intronizat ca Arhiepiscop al Bucurestilor, Mitropolit al Ungrovlahiei si Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, pastorind pana la moarte.

Sursa: episcopiagiurgiului.ro

 

.

30 Iulie 2012

Vizualizari: 224

Voteaza:

Cinci ani de la trecerea la cele vesnice a Parintelui Patriarh Teoctist 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE