Prezenta chiriarhala la Manastirea Izvorul Tamaduirii-Druganescu

Luni, 29 iunie, în ziua sărbătoririi Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Izvorul Tămăduirii, din cadrul Centrului pastoral-cultural „Gavril Drugănescu din localitatea Floreşti-Stoeneşti, Protopopiatul Bolintin, participând la Sfântă Liturghie săvârșită în biserica de lemn a mănăstirii.

La final, Întâistătătorul eparhiei noastre a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre importanţa celor doi mari misionari în propovăduirea Sfintei Evanghelii. Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, a arătat Preasfinţia Sa, au rămas peste veacuri cele mai de seamă şi mai puternice personalităţi din istoria Bisericii creştine.

Atât viaţa lor, cât şi activitatea şi învăţătura propovăduită de ei, ne dezvaluie absoluta lor dăruire şi credincioşie nestrămutată faţă de Hristos şi Biserica Sa.

Chiriarhul nostru, dând curs invitației Preasfințitului Părinte Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Arhiepiscop Justinian Chira, va participa la manifestările religioase dedicate hramului Mănăstirii Bârsana. Cu această ocazie, astăzi, Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, însoțit de Părintele Emanuel Stuparu, vicar administrativ al Episcopiei Giurgiului și de Părintele Arhim. Mihail Muscariu, exarhul mănăstirilor din cuprinsul eparhiei noastre și stareț al Mănăstirii Comana, a vizitat mai multe mănăstiri și schituri. Printe acestea s-a numărat Mănăstirea Cornet, din Arhiepiscopia Râmnicului, care îl are ca stareț pe Părintele Macarie Șotârcă, fost stareț al Mănăstirii Sfântul Ioan Rusul din localitatea Slobozia de Giurgiu. Apoi a fost vizitată Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, unde Preasfințitul Părinte Ambrozie a dăruit Protos. Dr. Mihail Nagy, slujitor al Catedralei, Albumul „Mănăstirea Comana – Istorie, Legendă și Spiritualitate” și Albumul Catedralei Episcopale din Giurgiu. În continuare, a fost vizitată Mănăstirea Nicula, cu această ocazie Preasfinția Sa a oferit Părintelui Protos. Nicolae Moldovan aceleași apariții editoriale ale Editurii Episcopiei Giurgiului.

.

30 Iunie 2015

Vizualizari: 148

Voteaza:

Prezenta chiriarhala la Manastirea Izvorul Tamaduirii-Druganescu 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE