Programul Simpozionului National Monumentul - Traditie si viitor

 

Programul Simpozionului National 'Monumentul - Traditie si viitor', Iasi, 5 - 8 octombrie 2006

 

Sectiunea A: 'Istoria monumentelor'

 

Joi, 5 octombrie 2006

- orele 09.00: Sala Dublei Alegeri - Muzeul Unirii Iasi - deschiderea oficiala a lucrarilor celei de a VIII-a editii a Simpozionului National 'Monumentul - Traditie si viitor', cu binecuvantarea IPS Daniel, Mitropolit al Moldovei si Bucovinei;

Prezentarea salutului oficialitatilor: Ministerul Culturii si Cultelor - Directia Monumente Istorice si Muzee, Institutul National al Monumentelor Istorice, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice, Prefectura Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Primaria Iasi, Complexul National Muzeal Moldova - Iasi, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National;

Comunicari in plen:

1. Adrian Craciunescu: 'Carol I - Promotor al culturii nationale';

2. Tereza Sinigalia: 'Carol I si monumentele istorice';

3. Alexandru Zub: 'Discursul istoric si locurile memoriei';

- orele 11.

00-11.30: vernisajul expozitiei 'Carol I si monumentele din Romania'; prezinta Tereza Sinigalia;

- orele 11.30: moderatori Tereza Sinigalia, Silviu Angelescu;

- orele 11.40-12.00: Ruxanda Beldiman: 'Castelul Peles, ctitoria Regelui Carol I';  

- orele 12.00-12.20: Emanuel Badescu: 'Fantana Filaret - izvorul Romaniei moderne';

- orele 12.20-12.40: Elena Musca: 'Cetatea medievala a Almasului - propuneri de restaurare in scopul valorificarii cultural-turistice';

- orele 12.40-13.00: Lucian-Valeriu Lefter: 'Conacul Lambrino de la Chioaia-Vaslui';  

- orele 13.00-13.30: discutii;

- orele 13.30-14.50: prnzul;

- orele 14.50: Sala Dublei Alegeri - Muzeul Unirii Iasi - moderatori: Cornelia Stoica, Calin Hoinarescu;

- orele 14.50-15.10: Sorin Iftimi: 'Palatul Culturii din Iasi: un monument de la Carol I cu decoratiuni heraldice de la Ferdinand I';

- orele 15.10-15.30: Liviu Bratuleanu: 'Scoala de Arte si Meserii Bucuresti';  

- orele 15.30-15.50: Doina Popescu: 'Asezamintele culturale de la Valenii de Munte-monumente de arhitectura din sec XVIII-XIX';  

- orele 15.50-16.10: Alin Spanu, Paula Spanu: 'Aspecte inedite privind istoria cladirii Scolii Politehnice din Bucuresti';  

- orele 16.10-16.30: Costica Asavoaie, Bogdan Minea: 'Turnul de intrare de la Spitalul 'Sf. Spiridon' Iasi si o posibila valorificare muzeala';  

- orele 16.30-17.00: vernisajul expozitiei de covoare si tapiserii. Autor Rozica Miclescu;

- orele 17.00-17.20: Mircea Tanase, Catalin Dinu: 'Candestii Buzaului, intre povara trecutului si ignoranta prezentului';  

- orele 17.20-17.40: Liana Dobrinescu: 'Monumente ale arhitecturii industriale: Uzina

Electrica a Castelului Peles - fosta moara a Manastirii Sinaia si Uzina Hidroelectrica Sinaia - Muzeul Energeticii Prahovene: un secol de existenta';

- orele 17.40-18.00: Catalin Petrut Fudulu: 'Podul Regele Carol I';  

- orele 18.00-18.30: discutii;

- orele 18.30-19.30: cina.

- orele 19.30: deplasare la Casa Kogalniceanu. Comunicari, Nicolae Ciachir: 'Pacea de la Bucuresti 1886 - Moment de varf al diplomatiei regale romanesti din secolul al XIX -lea', Aurica Ichim, Mihaela Tudose: 'Monumente memoriale: Casa Mihail Kogalniceanu'.

 

Vineri, 6 octombrie 2006

- orele 09.00: Sala Dublei Alegeri, moderatori: Sorin Iftimie, Silviu Vacaru;

- orele 09.00-09.20: Elena Istratescu: 'Palatul Arhivelor Statului- Bucuresti';

- orele 09.20-09.40: Gabriela Nicolau: 'Casa istorica a Prahovei: casa de targovet din secolele XVIII-XIX';  

- orele 09.40-10.00: Irina Pavelet: 'Casa Emil Costinescu din Sinaia. 1883 istorie si arhitectura';

- orele 10.00-10.20: Ioan Sasu: 'Locuinte boieresti neoclasice din Iasi';  

- orele 10.20-10.40: Constantin Stere: 'Complexul Casa Ceramicii - trecut si viitor';

- orele 10.40-11.00: Viorica Zgutta: 'Carol I pe meleaguri vasluiene';

- orele 11.00-11.30: pauza;

- orele 11.30: Sala Dublei Alegeri, moderatori: Alexandra Chiliman Juvara, Virgil Polizu;

- orele 11.30-11.40: Stela Cheptea, Bobi Apavaloaei: 'Curtea Domneasca si Biserica 'Sf. Gheorghe' din Harlau la inceputul secolului XX';

- orele 11.40-12.00: Mircea D. Matei, Aurica Ichim: 'Cateva consideratii istorice privind Biserica 'Sf. Nicolae Domnesc', pe baza sapaturilor arheologice';

- orele 12.00-12.20: Vasile Demciuc: 'Un reper in arhitectura ecleziastica a Moldovei: biserica Lujeni';

- orele 12.20-12.40: Calin Hoinarescu: 'Manastirea Sinaia - trecut, prezent, viitor';

- orele 12.40-13.00: Dragos Cristian Caldararu: 'Doua ctitorii religioase galatene din timpul regelui Carol I: Palatul episcopal si Catedrala episcopala';

- orele 13.00-13.20: Annamaria Baciu: 'Propuneri de prezentare finala a unor fragmente de pictura murala extrase';

- orele 13.20-13.50: discutii;

- orele 13.50-15.00: pranzul;

- orele 15.00-15.15: Silviu Vacaru: 'Schitul Sihla';

- orele 15.15-15.30: Maria Popa: 'Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena din satul Malaiesti, comuna Vutcani, judetul Vaslui - ctitorie a lui Constantin Corbu, comandor al Coroanei Romaniei';

- orele 15.30-15.45: Paraschiva Victoria Batariuc, Virgil Polizu: 'Karl A. Romstorfer si Bucovina';

- orele 15.45-16.00: Mirela-Ileana Zamfirescu: 'Tipologie stilistica a arhitecturii ecleziastice de-a lungul vaii Prahovei in epoca lui Carol I';

- orele 16.00-16.20: Nicolae Vladescu: 'Carol I - ctitor la Cotroceni';

- orele 16.20-16.40: Cezara Mucenic: 'Conceptul de locuire in Bucurestii epocii regelui Carol I';

- orele 16.40-17.15: discutii;

- orele 17.30-19.00: Sala Gotica de la Manastirea 'Trei Ierarhi', colocviu: 'Lecomte de Nouy, restaurator';

- orele 19.00-19.30: cina;

- orele 19.30 Galeriile Pod Pogor - fiul, 'Interferente culturale', moderator: Lucian Vasiliu. Invitati: Valeriu Matei, Cezar Ivanescu.

 

Sectiunea B: 'Restaurari monumente si obiecte de patrimoniu'

 

Joi, 5 octombrie 2006

- orele 09.00: Sala Dublei Alegeri - Muzeul Unirii Iasi - deschiderea oficiala a lucrarilor celei de a VIII-a editii a Simpozionului National 'Monumentul - Traditie si viitor', cu binecuvantarea IPS Daniel, Mitropolit al Moldovei si Bucovinei;

Prezentarea salutului oficialitatilor: Ministerul Culturii si Cultelor - Directia Monumente Istorice si Muzee, Institutul National al Monumentelor Istorice, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice, Prefectura Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Primaria Iasi, Complexul National Muzeal Moldova - Iasi, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National;

Comunicari in plen:

1. Adrian Craciunescu: 'Carol I - Promotor al culturii nationale';

2. Tereza Sinigalia: 'Carol I si monumentele istorice';

3. Alexandru Zub: 'Discursul istoric si locurile memoriei';

- orele 11.00-11.30: vernisajul expozitiei 'Carol I si monumentele din Romania'; prezinta Tereza Sinigalia;

- orele 11.30: moderatori Gheorghe Niculescu, Dumitru Agachi;

- orele 11.30-11.50: Dorina Emilia Rusu: 'Cercetare in domeniul patrimoniului cultural national: proiect CEEX';

- orele 11.50-12.10: Cornelia Bordasiu: 'Interventii de restaurare specifice picturii in tempera pe suport de lemn. Prezentare cazuistica';

- orele 12.10-12.30: Mihai Croitoru: 'Restaurarea ansamblului statuar 'Alexandru Ioan Cuza' Iasi - componente artistice - proiect';

- orele 12.30-12.50: Maria Geba: 'Conservarea obiectelor liturgice pe suport organic aflate in depozitul Manastirii Golia';

- orele 12.50-13.10: Carmen Marian, Doina Anastasoaei, Mariana Gugeanu: 'Marturii ale tehnologiilor textile medievale: textilele arheologice de la Manastirea Capriana';

- orele 13.10-13.30: discutii;

- orele 13.30-14.50: pranzul;

- orele 14.50: Sala Reformelor, moderatori: Maria Geba, Doina Popescu;

- orele 14.50-15.10: Stelian Onica, Merisor Dominte: 'Descoperiri si identificari in pictura de secol XVIII';

- orele 15.10-15.30: Carmen Cecilia Solomonea: 'Interventii asupra picturii murale din Biserica 'Sfantul Nicolae' Popauti Botosani, in perioada 1926-1927';

- orele 15.30-15.50: Bogdan Gavrilean: 'Folosirea materialelor similare originalului versus reversibilitatea interventiei';

- orele 15.50-16.10: Bogdan Ungurean: 'Degradari ale picturii murale - metodologii de interventie. Prezentare cazuistica';

- orele 16.10-16.30: Ioan Pop, Mircea Gheorghiu, Ionut Terciu: 'Restaurarea unui ansamblu monumental de mobilier original din Palatul Culturii Iasi, confectionat la Paris, atelierele de arta decorativa Albert Goumain';

- orele 16.30-17.00: vernisajul expozitiei de covoare si tapiserii. Autor: Rozica Miclescu;

- orele 17.00-17.20: Ana Maria Gramescu: 'Tehnici si metode utilizate in reabilitarea monumentelor istorice';

- orele 17.20-17.40: Lenuta Chirita: 'Memoria patrimoniului industrial - proiect de arheologie industriala';

- orele 17.40-18.00: Cornelia Stoica, Florentina Manuela Tabacila: 'Carol I - activitatea legislativa in domeniul protejarii monumentelor publice si politica sa edilitara';

- orele 18.00-18.30: discutii;

- orele 18.30-19.30: cina;

- orele 19.30: deplasare la Casa Kogalniceanu

 

Vineri, 6 octombrie 2006

- orele 09.00: Sala Reformelor, moderatori: Catalin Turliuc, Ruxanda Beldiman;

- orele 09.00-09.20: Cristina Andrei, Radu Andrei: 'Curentul Art Nouveau in arhitectura moldoveneasca';

- orele 09.20-09.40: Ion Giurca, Jenica Bordeianu: 'Lucrari monumentale ale independentei din timpul domniei lui Carol I';

- orele 09.40-10.00: Alexandra Chiliman Juvara: 'Restaurarea monumentelor din Tara Romaneasca in timpul lui Carol I';

- orele 10.00-10.20: Dan D. Ionescu: 'Arhitectii francezi activi in timpul Regelui Carol I';

- orele 10.20-10.40: Iosef Kovacs: 'Arhitect Dimitrie Maimarolu - contributii la patrimoniul arhitectural in vremea lui Carol I';

- orele 10.40-11.00: Ruxandra Predescu: 'Monumente din vremea lui Carol I: Statuia Libertatii si Monumentul Vanatorilor din Piata 1 Decembrie 1918 din Ploiesti';

- orele 11.00-11.30: pauza;

- orele 11.30-11.45: Anca Maria Zamfir: 'Un arhitect brasovean uitat: Khristian Kertsch';

- orele 11.45-12.00: Ion Rasnoveanu: 'Monumente navale in timpul regelui Carol I';

- orele 12.00-12.15: Cristian Scarlat: 'Monumentul vanatorilor din Ploiesti';

- orele 12.15-12.30: Liviu Taranu: 'Monumente ale rezistentei armate anticomuniste din Romania';

- orele 12.30-12.45: Ionela Mircea: 'Din ansamblul edilitar urbanistic al Cetatii Alba Iulia (Sala Unirii si Catedrala Incoronarii)';

- orele 12.45-13.00: Catalin Turliuc: 'Regimul juridic al monumentelor in vremea lui Carol I';

- orele 13.00-13.50: discutii;

- orele 13.50-15.00: pranzul;

- orele 15.00: Sala Reformelor, moderatori: Liviu Taranu, Dan Lungu;

- orele 15.00-15.20: Doina Mira Dascalu: 'Parcelarul iesean si modificarile sale la sfarsitul secolului XIX si inceputul secolului XX';

- orele 15.20-15.40: Adriana Ioniuc: 'Lucrarile de canalizare si amenajare a Rapei Galbene';

- orele 15.40-16.00: Victor Macarie: 'Bustul de sub tei';

- orele 16.00-16.20: Ruxandra Nemteanu: 'La Parcul Carol exista (in 1906) o harta a Romaniei in marime naturala!';

- orele 16.20-16.40: Carmen Tanasoiu: 'Portretistica regala in biserici si monumentele de for public';

- orele 16.40-17.00: Maria Urma: 'Sculptura orasului Iasi in vremea regelui Carol I';

- orele 17.00-17.30: discutii;

- orele 17.30-19.00: Sala Gotica de la Manastirea 'Trei Ierarhi', colocviu: 'Lecomte de Nouy, restaurator';

- orele 19.30: Galeriile Pod Pogor - fiul, 'Interferente culturale', moderator: Lucian Vasiliu. Invitati: Valeriu Matei, Cezar Ivanescu.

 

Sectiunea C: 'Tehnici si Tehnologii de restaurare'

 

Joi, 5 octombrie 2006

- orele 09.00: Sala Dublei Alegeri - Muzeul Unirii Iasi - deschiderea oficiala a lucrarilor celei de a VIII-a editii a Simpozionului National 'Monumentul - Traditie si viitor', cu binecuvantarea IPS Daniel, Mitropolit al Moldovei si Bucovinei;

Prezentarea salutului oficialitatilor: Ministerul Culturii si Cultelor - Directia Monumente Istorice si Muzee, Institutul National al Monumentelor Istorice, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice, Prefectura Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Primaria Iasi, Complexul National Muzeal Moldova - Iasi, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National;

Comunicari in plen:

1. Adrian Craciunescu: 'Carol I - Promotor al culturii nationale';

2. Tereza Sinigalia: 'Carol I si monumentele istorice';

3. Alexandru Zub: 'Discursul istoric si locurile memoriei';

- orele 11.00-11.30: vernisajul expozitiei 'Carol I si monumentele din Romania'; prezinta Tereza Sinigalia;

- orele 11.30: Sala Victor Condurache, moderatori: Laurentiu Spoiala, Doina Smaranda Nour;

- orele 11.30-11.50: Dumitru Agachi, Smaranda Doina Nour: 'Consolidarea Bisericii Sf. Spiridon din Botosani';

- orele 11.50-12.10: Adrian Mihalache, Ovidiu Alexeevici, Cristian Gheorghita: 'Consolidare -restaurare la Biserica 'Sfintii Teodori' Iasi';

- orele 12.10-12.30: Dan Babor: 'Materiale utilizate la reabilitarea constructiilor din zidarie de caramida';

- orele 12.30-12.50: Paulica Raileanu, Raluca Chiriac: 'Cercetari si cercetatori in domeniul lucrarilor de arta si monumente istorice';

- orele 12.50-13.10: Corneliu Ciobanasu: 'Lemnul in decoratiunile interioarelor iesene la sfarsitul secolului al XIX-lea si inceputul celui de al XX-lea';

- orele 13.10-13.30: discutii;

- orele 13.30-14.50: pranzul;

- orele 14.50-15.10: Ioan Rotarescu,Vasile Dascalu, Adrian Mihalache: 'Solutii de interventie stabilite prin expertiza tehnica la corpul B al Colegiului National Iasi';

- orele 15.10-15.30: Vasile Dascalu, Ioan Rotarescu: 'Expertiza tehnica cu solutiile de interventie - casa de secol XIX din Dorohoi, strada Al. I. Cuza 27';

- orele 15.30-15.50: Cristina Anca Ionescu: 'Restaurarea Palatului de Justitie Bucuresti';

- orele 15.50-16.10: Victor Mihalache, Virgil Aur, Corneliu Ciobanasu: 'Aspecte privind lucrarile de consolidare, restaurare si amenajare la Palatul Culturii Iasi';

- orele 16.10-16.30: Adrian Puisoru: 'Liceul Economic de Drept Administrativ Nr. 1 Iasi';

- orele 16.30-17.00: vernisajul expozitiei de covoare si tapiserii. Autor: Rozica Miclescu;

- orele 17.00-17.20: Laurentiu Tudor Spoiala: 'Unele probleme legate de igrasie la monumentele istorice';

- orele 17.20-17.40: Ghiocel Emil Ioanid: 'Tehnica de completare a elementelor figurative deteriorate';

- orele 17.40-18.00: Smaranda Doina Nour, Dumitru Agachi: 'Preocupari privind salvarea unei biserici de la inceputul secolului al XIX-lea (prin interventie de consolidare): Biserica Buzeni din judetul Botosani';

- orele 18.00-18.30: discutii;

- orele 18.30-19.30: cina;

- orele 19.30: deplasare la Casa Kogalniceanu.

 

Excursie de documentare

 

Sambata, 7 octombrie 2006

- orele 08.00: plecare spre Dorohoi, Balinesti, Radauti, Arbore, Putna; colocvii: Maria Voica Puscasu: 'Manastirea Putna - arheologie si istorie'; Gheorghe Niculescu, Ana-Maria Vlad: 'Metode nedistructive de investigare a monumentelor bazate pe utilizarea radiatiilor electromagnetice'; Elena Cernea: 'Expertiza biologica si eradicarea biodegradarilor - etape in procesul de restaurare a monumentelor'; Virgil Polizu: 'Karl A. Romstorfer si restaurarile din Bucovina'.

 

Duminica, 8 octombrie 2006

- orele 08 00: plecare de la Putna catre Sucevita, Moldovita si Suceava, unde vor avea loc concluziile finale si incheierea lucrarilor.

.

05 Octombrie 2006

Vizualizari: 2970

Voteaza:

Programul Simpozionului National Monumentul - Traditie si viitor 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE