70 de ani de la infiintarea Mitropoliei Olteniei

Arhiepiscopia Craiovei si Facultatea de Teologie din Craiova organizeaza la Manastirea Tismana, in perioada 09 – 11 octombrie 2009, Simpozionul national de istorie cu tema “70 de ani de la infiintarea Mitropoliei Olteniei”. Si-au anuntat participarea la eveniment profesori de istorie din toata tara, atat de la facultatile de teologie, cat si de la facultati cu profil socio-uman, informeaza Radio TRINITAS. Lucrarile simpozionului vor debuta astazi, 9 octombrie, de la ora 09.00, cu un cuvant de deschidere rostit de IPS Parinte Irineu Popa, Mitropolitul Olteniei. Tematica abordata pe parcursul celor trei zile ale simpozionului este diversa, pornind de la imprejurarile istorice ale reinfiintarii Mitropoliei Olteniei de acum 70 ani, activitatea ierarhilor si rolul factorului politic in acest demers, pana la legaturile bisericii din Oltenia cu biserica de peste munti, din Ardeal, de-a lungul timpului.

Cea dintai Mitropolie in partile oltene dateaza din anul 1370 sub titulatura de Mitropolia Severinului, fiind infiintata in timpul voievodului Vladislav I (1364-1377). Principalul motiv al infiintarii acestui scaun mitropolitan a fost ca poporul „se intampla sa fie mult, ba aproape nenumarat, nefiind de-ajuns doar un singur arhiereu la un popor atat de mare ca sa-l intareasca duhovniceste, sa-l pazeasca si sa-l povatuiasca pe calea mantuirii” (Hurmuzaki I, 2, doc 7, p. 9).

Actuala Mitropolie a Olteniei a fost infiintata la data de 7 noiembrie 1939 cu resedinta la Craiova pentru a fi desfiintata la 20 aprilie 1945. La 24 mai 1947 Adunarea Deputatilor vota Legea nr. 196 (publicata in Monitorul Oficial P.I-a, nr. 136 din 18 iunie 1947) prin care se infiinta Arhiepiscopia Craiovei cu jurisdictie teritoriala asupra judetelor Dolj, Gorj si Mehedinti. In urma hotararii Sfantului Sinod al B.O.R. (inregistrata la Ministerul Cultelor cu nr. 2657/1949) prin Decretul nr. 133/1949 Sfanta Arhiepiscopie a Craiovei a fost inaltata la rangul de Mitropolie cu urmatoarea titulatura: Sfanta Mitropolie a Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei.

Mitropoliti ai Olteniei au fost: Nifon Criveanu (21 decembrie 1939 – 20 aprilie 1945), Firmilian Marin (28 decembrie 1947 – 29 octombrie 1972), Teoctist Arapasu (28 februarie 1973 – 25 septembrie 1977, Nestor Vornicescu (23 aprilie 1978 – 17 mai 2000), Teofan Savu (22 octombrie 2000 - 8 iunie 2008), Irineu Popa (din 27 iulie 2008).

Sursa: mitropoliaolteniei.ro

09 Octombrie 2009

Vizualizari: 251

Voteaza:

70 de ani de la infiintarea Mitropoliei Olteniei 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE