Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ateismul - sursa tuturor relelor? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12912)

Patrie si Credinta 24.05.2011 20:57:35

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 363539)
Obiective.
Corect. Dar fanaticii religiosi nu ar exista daca nu ar exista religia care i-a impins la fanatism, corect?

Priveste problema asa: in general oamenii se inteleg intre ei, pentru ca e varianta care functioneaza mai bine pentru toti cei implicati.
Si stim deja ca nu e nevoie de religie pentru a ne intelege (vezi tarile scandinave, si nu numai).

Insa e nevoie de religie pentru a creste fanatici. Intelegi diferenta?

corect,dar fanatismul de orice fel e pur si simplu idiotenia omeneasca care a asta a inteles din religie,doctirna politica etc .nu e nevoie de religie ca sa nasti fanatici,ci de orice fel de miscare politica,etnica etc .unii vor fii prosti si vor duce chestia prea departe.nu religia sau ateismul sau orice altceva e de vina pentru relele lumii,ci 2 lucruri:prostia,care transcende orice fel de bariere si mandria(care naste lacomnia,dorinta stupida de superioritate etc.)asta e opinia mea cel putin

Patrie si Credinta 24.05.2011 21:05:01

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 362979)
Într-un topic anterior, discutam aprins cu câțiva membri ai acestui forum care par să creadă ca a fi ateu e egal cu a fi rău, crud și nemilos. Voi ce credeți?

Specific că nu sunt atee, ci agnostică.

cred ca toata faza cu ateii sunt rai a aparut ca o consecinta si raspuns la argumentul moralitatii in discutiile intre oamenii religiosi si atei(multi atei care provoaca altfel de discutii sunt persoane care se inscriu in categoria Dawkins care invinovatesc religia pentru toate relele lumii,asa ca au trebuit si ceilalti sa aiba cu ce sa-i insulte).nu,un foarte bun prieten e agnostic si e de treaba asa ca...

konijiro 24.05.2011 21:42:37

Citat:

A nu. Eu intrebam care sunt criteriile obiective. si din cate imi amintesc stiu ce inseamna obiectiv. tu stii?
Criteriile obiective sunt dovezile, de pilda. Care trebuie sa se sprijine si ele pe date, tot obiectiv colectate/observate.
Dupa cum am zis, adevarul nu e ce iti place sa crezi.

Citat:

Morala crestina nu se schimba cu trecerea timpului intr-adevar. Pentru ca se pune accent pe relatiile dintre oameni (pe langa cea cu Dumnezeu). De aceea poate nu s-a bagat in seama termenul de sclavie. Adica, in orice situatie, oricati sclavi ai avea, sau as avea... sau ar avea oricine... in momentul in care pui accent pe relatiile dintre oameni afectiv... iti iubesti sclavii.. pai atunci nu le dai libertate? - simplu ca buna-ziua. Deci da, e morala, in masura in care se respecta dogmele :D.
Omule, cate exemple stii tu de stapani de sclavi care si-au eliberat sclavii ca i-au iubit? OK, hai sa nu vorbim de mireni, poate ei nu au inteles bine morala crestina.

Spune-mi despre sclavii manastiresti din Tarile Romane, cati au fost eliberati ca rezultat al dragostei staretului?

In plus, e aiurea sa spui ca morala crestina nu se schimba pentru pune accent pe relatiile dintre oameni, avand in vedere ca relatiile intre oameni se schimba odata cu trecerea timpului, asa ca si morala trebuie sa tina pasul.

Citat:

Da si eu am spus ca nu e relativa. Pentru ca in mod special depinde de relatia cu Dumnezeu, pe langa cea cu oamenii.
Pai si cum e posibil ca Biserica sa aiba sclavi acum 200 de ani, si acum sa considere sclavia imorala, omule? E schimbare sau nu?

Lapidarea, perfect acceptabila, chiar recomandata in VT. Ilegala si imorala azi, lucru acceptat pe scara larga. Nici asta nu e schimbare?

Citat:

... tu ai citit explicatii de sfinti parinti pentru asemenea pasaje? ceea ce uiti e ca religia crestina cel putin e un exponent al unei comuniuni om-Dumnezeu. mai departe ar trebui sa il studiezi pe Dumnezeu din punct de vedere teologic ca sa te lamuresti.( nu iti explic eu asemenea lucruri).
Ce e de citit? De unde reticenta asta de a citi Biblia si a intelege-o de unul singur, fara intermediari? Biblia e in mod clar o carte plina de invective la adresa femeilor.
Religia a fost una dintre principalele forte care s-au opus emanciparii femeilor. Au capatat drept de vot nici acum 100 de ani, in anumite state. Deci ce importanta are ce au scris Sfintii Parinti acum 1500 de ani, atata timp cat atitudinea misogina originata in Biblie e prezenta si azi? Crezi ca lumea citeste Sfintii Parinti?

Si mai mult, daca Dumnezeu e cel care a scris Biblia, si nu a intentionat ca un singur cuvant rau despre femei sa se gaseasca acolo, de ce nu a scris-o asa de la inceput? De ce a lasat "explicatia" la latitudinea unor terti, ca Sfintii Parinti? Doar e Dumnezeu. Nu stia ce se va intampla?

Citat:

serios, care sunt? o geisha nu poate sa faca sex pentru bani asemenea ca o prostituata?
Pai, sa vedem: NU. Daca face sex, nu mai e geisha. Si la cat ani de studiu le ia sa ajunga geishe, si luand in considerare procentul extrem de mic care chiar reusesc, nu, nu fac sex.
Crezi ca degeaba ti-am zis sa citesti?

Citat:

Uite de exemplu parca, atitudinea catolica fata de avort, fata de homosexualitate... fata pana si de iad. Atitudinea catolica fata de lume este una reconcilianta metodelor, opiniilor care sunt numite de ortodocsi grave, eretice, pacatoase. Adica noi ne supunem in continuare canoanelor si poruncilor dumnezeiesti cat mai mult cu putinta si nu incercam sa rupem din ele sau sa stilizam pentru a impaca lumea... cred.
Biserica Catolica nu permite avortul, si nici contraceptia. La fel, nu are o parere prea buna despre homosexuali. Aveti multe in comun.

Citat:

Da, intr-adevar avem o moralitate ridicata, poate chiar absoluta, in masura in care o supunem dogmelor. Dar pe langa asta avem si intelegere, pentru ca noi consideram ca nu putem sa fim perfecti, in acest punct de vedere, dintr-o data. Cam de aia nu vezi comportament moral superior din partea crestinilor... cel putin din prima. Pentru ca sunt exemple peste tot, asa cum si la atei, si oriunde se gasesc.
Pai cum vine asta? Aveti o morala ridicata, absoluta chiar, dar care nu se aplica? Adica crestinii se poarta fix ca restul lumii, in timp ce pretind ca se ghideaza dupa o morala absoluta. De care sunt mandri, dar pe care nu o aplica. Iti multumesc pentru sinceritate:)

Citat:

De aceea avem notiunea de smerenie, umilinta ca atingere a "absolutului"- o stare de constientizare a pacatului, etc.
De acord, exista, la nivel teoretic. Nu o vad insa aplicata, mai pe nicaieri. Nu numai ca traiesc in Romania o mare parte din an, dar ma mai si plimb mai pe peste tot in tara. Smerenia asta se ascunde tare bine, in cazul romanilor.

Nici macar la evenimente religioase nu vad smerenie. Vad lume care se calca in picioare si tipa, sa ajunga la moaste sau apa sfintita. Vad popi cu mai mult aur pe ei decat Adrian Minune. Unde e smerenia aia de care vorbesti?

Citat:

Pentru ca religia crestina (ortodoxa) priveste pe Dumnezeu reconciliant, iubitor,iertator, iar prin starea de smerenie se implinesc toate poruncile in acelasi timp.
In timp ce ignorati cu buna stiinta Vechiul Testament.

Citat:

Asta era inainte sa vina americanii in japonia. Ci in timpul expansiunii Japoniei, in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
Hai sa ne intelegem asupra a doua lucruri:
1. bordeluri exista de cand lumea, e plin de ele in Europa crestina. Si in Evul Mediu, si acum.
2. mie prostitutia nu mi se pare imorala. Atata timp cat fetele care lucreaza acolo o fac de bunavoie (nu silite si tinute ca sclave de catre proxenet), iar clientul stie clar la ce merge cand merge, nu vad o problema din asta.

Citat:

Ma bucur. asa zisa ta lipsa de seriozitate trateaza probleme mari, pe care trebuie sa ai putine cunostinte si din partea cealalta. Biblia nu e o simpla carte cu instructiuni, un roman fantezist sau mai stiu eu ce. Ci presupune ceva anume.
Ce presupune? Ca imi tot zici ca e mai mult decat... Ce e? Mai exact?

Citat:

Da, tocmai de aia am spus de sfintii parinti. De aia li se spune sfinti parinti, deoarece ei au contribuit la "zidirea" Bisericii (intarirea) prin tot felul de argumente, etc.
Din nou, de ce e nevoie de "translatori"? Nu aveti incredere in propriul discernamant?

Citat:

Pentru ca o asemenea carte presupune si povestirea unor experiente din trecut, deci pana la urma, are un fel de caracter istoric.
Caracterul istoric al Bibliei e o gluma, sa fim seriosi. Daca istoria prezentata de Biblie era adevarata, ar fi fost sustinuta de surse extra biblice. Si nu e, in marea majoritate a cazurilor.

Ai auzit tu de vreo sursa extra biblica, contemporana, care sa vorbeasca despre invierea lui Isus? Sau despre minunile sale? Sau despre faptul ca l-a inviat pe Lazar? Toate lucruri perfect extraordinare. Cum de nu a scris nimeni despre ele, intr-o provincie romana?

Citat:

Dar, mai pe scurt, din moment ce presupune experienta personala unor persoane din trecut ( pentru ca nu vorbesc doar de Biblie ci si de Sf. Traditie) care au un oarecare cuvant de spus. Adica lumea nu incepe cu tine (experienta personala, in general).
Problema nu e ca ne ajuta sa intelegem cum traiau oamenii aia de acum mii de ani, problema e ca morala crestina ne cere sa traim ca cei de acum mii de ani. Ti se pare normal?

konijiro 24.05.2011 21:44:17

Citat:

Cele religioase din trecut (evul mediu) erau pentru identitate ( lupta impotriva imperiului otoman), religia crestina era la baza formarii statelor pe atunci, deci o piatra la independenta lor ca neam, limba, teritoriu. asta e exemplul la care ma pot gandi acum. tot asa si grecii si-au pastrat identitatea sub paza religiei timp de 600 de ani de ocupatie otomana...
Omule, razboaiele anti-otomane nu au fost razboaie religioase, si nici pentru identitate. Erau razboaie pentru teritoriu, atat.

Uita-te la peninsula Balcanica, care a stat sub ocupatie turceasca 500 de ani. Musulmanii sunt o minoritate, nici macar una importanta (cu mici exceptii, gen Bosnia). Tu crezi ca daca turcii vroiau sa islamizeze zona, nu o faceau?

Si nu, nu ma refer la razboaie de identitate. Ma refer la razboaie strict religioase, cum a fost Razboiul de 30 de ani, sau Cruciadele. Sau ce s-a intamplat in Marea Britanie, intre catolici si protestanti.

Citat:

da, dar de cele mai multe ori nu pentru ca ar fi facuta cu rea intentie, pentru ca pana si islamismul, din punct de vedere teologic, nu presupune fanatism, sau incalcare de legi pentru urmarea vointei oarbe....
Deci ai un sistem (religia) care produce si rezultate bune (unitate) dar si multe proaste (dezbinare, razboaie, etc). Uitandu-ma la istoria omenirii, si la prezent de asemenea, as zice ca rezultatele proaste sunt covarsitor mai multe. Si atunci ce drept au preponentii religiei (oricare ar fi ea) sa ne spuna ca ei detin Adevarul? Cand e clar ca e un Adevar defect, care functioneaza uneori, dar mai mult face rau?

De ce sa nu evaluam religia dupa rezultate? De ce ar fi o exceptie?

Citat:

Nu prea cred. La fel cum sunt si motive de a face bine fara a avea apartenenta de cult ca motiv principal.
Pai nu stiu, spune tu, cum poti sa ai fanatici religiosi daca nu ai religie?

Citat:

Fanatismul nu e decat interpretarea gresita a ceva din religie... si incapatanarea nebuna de a sustine acel lucru.
Interpretare gresita din punctul tau de vedere, perfect corecta din punctul altora. Atat de corecta, incat sunt dispusi sa moara pentru asta, impreuna cu altii, nevinovati.
Problema e la religie. Istoria si principiile oricarei religii sunt suficient de neclar exprimate incat sa poate fi intelese de oricine fix cum vrea.

Citat:

Priveste si tu asa: de obicei, oamenii se inteleg intre ei. dar se mai intampla ca sa nu se inteleaga intre ei, fara un motiv anume. in loc sa caute sa faca ceva intr-o astfel de privinta(nu rationeaza), agraveaza situatia intrand in conflicte. in functie de codul moral in care traieste aceste conflicte pot fi mari sau mici, dar aceste coduri morale nu presupun prea multe lucruri, decat legi care pot fi incalcate. Deci nu e vina unui oarecare cod moral pentru faptul ca oamenii nu se inteleg si nu isi stapanesc impulsivitatea.
Analogia e neinspirat aleasa. Da, intr-adevar, oamenii isi pot pierde cumpatul, si consecintele pe plan legal sunt cele care (uneori) ii controleaza.
Dar aici avem doua diferente majore intre religie si legi ale unui Stat:

1. Cand legile nu mai fac fata unei situatii, ele se schimba. Nimeni nu le priveste ca absolute, pentru ca sunt facute de oameni. Daca situatia sau oamenii se schimba, si legile se adapteaza.
2. Unul din punctele esentiale la redactarea unei legi este claritatea. Se formuleaza textul in asa fel incat sa nu existe posibilitatea de a-l interpreta dupa cum te taie capul, spre deosebire de cartile "sfinte", neclare de la inceput, si devenite si mai neclare dupa zeci de traduceri.

Deci vezi tu, sunt diferente majore intre legea divina si legile omenesti. Si legea divina pierde meciul asta.

Citat:

Cam la fel e si cu religia.
Tocmai ti-am arat ca nu e deloc asa.

Citat:

o intrebare incuietoare pentru toti ateii este cine e Dumnezeu.
E o intrebare incuietoare si pentru voi. Pentru ca nici un raspuns pe care il dati nu se bazeaza pe nimic mai mult decat presupuneri si sperante. Sau texte scrise de unii care se bazau si ei tot pe presupuneri si sperante.

konijiro 24.05.2011 21:46:46

Citat:

corect,dar fanatismul de orice fel e pur si simplu idiotenia omeneasca care a asta a inteles din religie,doctirna politica etc .nu e nevoie de religie ca sa nasti fanatici,ci de orice fel de miscare politica,etnica etc .unii vor fii prosti si vor duce chestia prea departe.nu religia sau ateismul sau orice altceva e de vina pentru relele lumii,ci 2 lucrurirostia,care transcende orice fel de bariere si mandria(care naste lacomnia,dorinta stupida de superioritate etc.)asta e opinia mea cel putin
OK. Dar atata timp cat textele sfinte, oricare ar fi ele, sunt suficient de neclare incat pot justifica aproape orice, de ce le mai privim ca pe sursa de Adevar suprem?

xanixade 25.05.2011 10:16:13

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 363684)
Criteriile obiective sunt dovezile, de pilda. Care trebuie sa se sprijine si ele pe date, tot obiectiv colectate/observate.
Dupa cum am zis, adevarul nu e ce iti place sa crezi.
Omule, cate exemple stii tu de stapani de sclavi care si-au eliberat sclavii ca i-au iubit? OK, hai sa nu vorbim de mireni, poate ei nu au inteles bine morala crestina.
Spune-mi despre sclavii manastiresti din Tarile Romane, cati au fost eliberati ca rezultat al dragostei staretului?
In plus, e aiurea sa spui ca morala crestina nu se schimba pentru pune accent pe relatiile dintre oameni, avand in vedere ca relatiile intre oameni se schimba odata cu trecerea timpului, asa ca si morala trebuie sa tina pasul.
Pai si cum e posibil ca Biserica sa aiba sclavi acum 200 de ani, si acum sa considere sclavia imorala, omule? E schimbare sau nu?
Lapidarea, perfect acceptabila, chiar recomandata in VT. Ilegala si imorala azi, lucru acceptat pe scara larga. Nici asta nu e schimbare?
Ce e de citit? De unde reticenta asta de a citi Biblia si a intelege-o de unul singur, fara intermediari? Biblia e in mod clar o carte plina de invective la adresa femeilor.
Religia a fost una dintre principalele forte care s-au opus emanciparii femeilor. Au capatat drept de vot nici acum 100 de ani, in anumite state. Deci ce importanta are ce au scris Sfintii Parinti acum 1500 de ani, atata timp cat atitudinea misogina originata in Biblie e prezenta si azi? Crezi ca lumea citeste Sfintii Parinti?
Si mai mult, daca Dumnezeu e cel care a scris Biblia, si nu a intentionat ca un singur cuvant rau despre femei sa se gaseasca acolo, de ce nu a scris-o asa de la inceput? De ce a lasat "explicatia" la latitudinea unor terti, ca Sfintii Parinti? Doar e Dumnezeu. Nu stia ce se va intampla?
Pai, sa vedem: NU. Daca face sex, nu mai e geisha. Si la cat ani de studiu le ia sa ajunga geishe, si luand in considerare procentul extrem de mic care chiar reusesc, nu, nu fac sex.
Crezi ca degeaba ti-am zis sa citesti?
Biserica Catolica nu permite avortul, si nici contraceptia. La fel, nu are o parere prea buna despre homosexuali. Aveti multe in comun.
Pai cum vine asta? Aveti o morala ridicata, absoluta chiar, dar care nu se aplica? Adica crestinii se poarta fix ca restul lumii, in timp ce pretind ca se ghideaza dupa o morala absoluta. De care sunt mandri, dar pe care nu o aplica. Iti multumesc pentru sinceritate:)
De acord, exista, la nivel teoretic. Nu o vad insa aplicata, mai pe nicaieri. Nu numai ca traiesc in Romania o mare parte din an, dar ma mai si plimb mai pe peste tot in tara. Smerenia asta se ascunde tare bine, in cazul romanilor.
Nici macar la evenimente religioase nu vad smerenie. Vad lume care se calca in picioare si tipa, sa ajunga la moaste sau apa sfintita. Vad popi cu mai mult aur pe ei decat Adrian Minune. Unde e smerenia aia de care vorbesti?
In timp ce ignorati cu buna stiinta Vechiul Testament.
Hai sa ne intelegem asupra a doua lucruri:
1. bordeluri exista de cand lumea, e plin de ele in Europa crestina. Si in Evul Mediu, si acum.
2. mie prostitutia nu mi se pare imorala. Atata timp cat fetele care lucreaza acolo o fac de bunavoie (nu silite si tinute ca sclave de catre proxenet), iar clientul stie clar la ce merge cand merge, nu vad o problema din asta.
Ce presupune? Ca imi tot zici ca e mai mult decat... Ce e? Mai exact?
Din nou, de ce e nevoie de "translatori"? Nu aveti incredere in propriul discernamant?
Caracterul istoric al Bibliei e o gluma, sa fim seriosi. Daca istoria prezentata de Biblie era adevarata, ar fi fost sustinuta de surse extra biblice. Si nu e, in marea majoritate a cazurilor.
Ai auzit tu de vreo sursa extra biblica, contemporana, care sa vorbeasca despre invierea lui Isus? Sau despre minunile sale? Sau despre faptul ca l-a inviat pe Lazar? Toate lucruri perfect extraordinare. Cum de nu a scris nimeni despre ele, intr-o provincie romana?
Problema nu e ca ne ajuta sa intelegem cum traiau oamenii aia de acum mii de ani, problema e ca morala crestina ne cere sa traim ca cei de acum mii de ani. Ti se pare normal?

Pe scurt.
Religia se bazeaza pe dogme. Dogmele definesc in general cum are loc relatia intre om si Dumnezeu.
dogma - adevar de credinta relevat, cuprins in biblie si in sf. traditie, aprobat si practicat de biserica.
Cat despre moralitatea crestina, aceasta e definita in general de dogme. Toate dogmele se reduc la respectarea poruncilor dumnezeiesti. Pentru ca nimeni nu poate sa citeasca toate dogmele, sau sa le stie pe de rost, de aceea pana si explicarea Bibliei se face de Sfinti Parinti, Preoti, etc.
Faptul despre cum se practica moralitatea crestina in general in societate, asta e altceva. Pentru ca se intelege si faptul ca omul greseste. Pe de-o parte. Pe de alta parte daca masele se imbulzesc la moaste, etc, asta nu inseamna ca e parerea bisericii in ce priveste comportamentul oamenilor care se aduna la moaste, etc.
Mai trebuie sa intelegem si faptul ca nu exista doar bine in Biserica ortodoxa. La fel cum exista si politisti corupti.
Cat despre diferentele dintre Biserica Ortodoxa si cea Catolica, sunt in general dogmatice, atata ca cea Catolica pentru a impaca oamenii, mai taie din dogme. De exemplu ei nu aveau nici o parere in ce priveste contraceptia, pana la Ioan Paul parca al 2-lea, cand au zis ca e imorala. De atunci parca s-a facut un demers ca sa zica ca e morala. Pe de alta parte, au redus notiunea de iad la o stare sufleteasca, ceea ce noi nu credem. Tot asa mai avem si pareri diferite in ce priveste crearea lumii, etc. Nu ma intereseaza religia catolica.
Cel mai bun exemplu impotriva misogineriei crestine (ortodoxe) e... exemplul mare de sfinte.
... nici nu am vorbit despre bordeluri, ci despre atitudinea neclara a japonezilor despre moralitatea sexuala in general (da, intr-adevar in privinta geishelor am gresit)...
Practic nu ne cere sa traim ca cei de acum mii de ani. Pentru ca si acum mii de ani exista prostitutie, orgii, homosexuali, teorii evolutioniste, creationiste, stiintifice, ezoterice, libertate samd.
Ci ne cere anumite limite , care se limiteaza la relatia cu Dumnezeu.

xanixade 25.05.2011 10:38:15

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 363686)
Omule, razboaiele anti-otomane nu au fost razboaie religioase, si nici pentru identitate. Erau razboaie pentru teritoriu, atat.
Uita-te la peninsula Balcanica, care a stat sub ocupatie turceasca 500 de ani. Musulmanii sunt o minoritate, nici macar una importanta (cu mici exceptii, gen Bosnia). Tu crezi ca daca turcii vroiau sa islamizeze zona, nu o faceau?
Si nu, nu ma refer la razboaie de identitate. Ma refer la razboaie strict religioase, cum a fost Razboiul de 30 de ani, sau Cruciadele. Sau ce s-a intamplat in Marea Britanie, intre catolici si protestanti.
Deci ai un sistem (religia) care produce si rezultate bune (unitate) dar si multe proaste (dezbinare, razboaie, etc). Uitandu-ma la istoria omenirii, si la prezent de asemenea, as zice ca rezultatele proaste sunt covarsitor mai multe. Si atunci ce drept au preponentii religiei (oricare ar fi ea) sa ne spuna ca ei detin Adevarul? Cand e clar ca e un Adevar defect, care functioneaza uneori, dar mai mult face rau?
De ce sa nu evaluam religia dupa rezultate? De ce ar fi o exceptie?
Pai nu stiu, spune tu, cum poti sa ai fanatici religiosi daca nu ai religie?
Interpretare gresita din punctul tau de vedere, perfect corecta din punctul altora. Atat de corecta, incat sunt dispusi sa moara pentru asta, impreuna cu altii, nevinovati.
Problema e la religie. Istoria si principiile oricarei religii sunt suficient de neclar exprimate incat sa poate fi intelese de oricine fix cum vrea.
Analogia e neinspirat aleasa. Da, intr-adevar, oamenii isi pot pierde cumpatul, si consecintele pe plan legal sunt cele care (uneori) ii controleaza.
Dar aici avem doua diferente majore intre religie si legi ale unui Stat:
1. Cand legile nu mai fac fata unei situatii, ele se schimba. Nimeni nu le priveste ca absolute, pentru ca sunt facute de oameni. Daca situatia sau oamenii se schimba, si legile se adapteaza.
2. Unul din punctele esentiale la redactarea unei legi este claritatea. Se formuleaza textul in asa fel incat sa nu existe posibilitatea de a-l interpreta dupa cum te taie capul, spre deosebire de cartile "sfinte", neclare de la inceput, si devenite si mai neclare dupa zeci de traduceri.
Deci vezi tu, sunt diferente majore intre legea divina si legile omenesti. Si legea divina pierde meciul asta.
Tocmai ti-am arat ca nu e deloc asa.
E o intrebare incuietoare si pentru voi. Pentru ca nici un raspuns pe care il dati nu se bazeaza pe nimic mai mult decat presupuneri si sperante. Sau texte scrise de unii care se bazau si ei tot pe presupuneri si sperante.

razboaiele otomane nu aveau nici un caracter religios? (nu aveau ca scop si propagarea religiei adevarate in lume??.... in fine, uite inca un exemplu: ardealul in evul mediu.... care era religia oficiala, limba oficiala, cetatenii oficiali? pentru ca era ocupat, erau in mod normal.... dar despre documentele oficiale, parca si vieneze in ce priveste ocupatia ardealului inainte de sosirea ungurilor ca popor prin 1000?)
Practic omul nu traieste dupa sisteme. Gandeste-te ce ar fi daca intr-adevar si-ar iubi aproapele ca pe sine insasi....
Ideea mea in ce priveste fanatismul e ca religia nu e decat un pretext la asa ceva. La fel cum e si parerea probabil irationala de a presupune ca crestinii sunt prosti pentru ca ei cred in Dumnezeu. cam asa presupun eu. (dar despre oamenii care obisnuiesc sa minteasca, ca apoi sa sustina ca ei spun adevarul, si sa iti aduca si argumente, si marturii in privinta adevarului lor... cunosc astfel de persoane)
Problema e la religie? Dar la sistemul legal? Oare cum de se pot ocoli legile oricum vrea cineva? Organizarea statala? atata coruptie.... si majoritatea celor de la conducere nu sunt atat de religiosi... chestie care se vede din nerespectarea religiei celorlalti ( pasapoartele biometrice de exemplu)
Cat despre neclaritatea religiei, iarasi, ce inseamna dogma?
Iarasi, nu accepti religia ortodoxa sau crestina in general, treaba ta. cu ce te afecteaza in general faptul ca credem noi in Dumnezeu? pe mine de exemplu nu ma afecteaza cu nimic faptul ce crezi tu, personal.

ai2 25.05.2011 16:18:23

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 363525)
Cateva cuvinte citite pe un site ateu despre crestinism nu inseamna ca acel ateu stie ceva despre crestinism. Ca ar fi studiat crestinismul si din aceasta cauza l-a respins apoi. Dimpotriva, pentru ca nu stie aproape nimic despre crestinism si nici nu prea doreste deocamdata.
Ateismul nu e o grupare. In schimb o ideologie bazata pe ateism a fost comunismul. A mai fost si revolutia franceza in a doua parte, cea sangeroasa. In schimb in ortodoxie nu prea gasesti.

Din ce ai scris tu, habar n-ai ce-i aia religie, nici ce-i ala ateism. Si mai zici ca ateii nu stiu cum sta treaba cu crestinismul. Crestinul pana nu-i fudul parca nu-i crestin destul! Ai putea sa incerci macar sa te documentezi despre ce vorbesti inainte sa deschizi gura. Dovezile arata ca ateii stiu mai multe despre crestinism decat credinciosii.
Comunismul a fost clar o religie. Prea putine actiuni intreprinse in timpul comunistilor ar avea justificare ateista. Comunistii au dat sonorul mai mic in biserici ca sa nu faca microfonie dar asta nu inseamna ca a fost un sistem ateu.

ai2 25.05.2011 16:21:25

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 363662)
cred ca toata faza cu ateii sunt rai a aparut ca o consecinta si raspuns la argumentul moralitatii in discutiile intre oamenii religiosi si atei(multi atei care provoaca altfel de discutii sunt persoane care se inscriu in categoria Dawkins care invinovatesc religia pentru toate relele lumii,asa ca au trebuit si ceilalti sa aiba cu ce sa-i insulte).nu,un foarte bun prieten e agnostic si e de treaba asa ca...

Nu religia este cauza tuturor relelor, ci modul de gandire defectuos care duce si la rele si la religie. Evident, uneori pana la rele se trece prin religie si de aceea religia poate parea sursa relelor.

konijiro 25.05.2011 18:37:40

Citat:

Cat despre moralitatea crestina, aceasta e definita in general de dogme. Toate dogmele se reduc la respectarea poruncilor dumnezeiesti. Pentru ca nimeni nu poate sa citeasca toate dogmele, sau sa le stie pe de rost, de aceea pana si explicarea Bibliei se face de Sfinti Parinti, Preoti, etc.
Deci recunosti ca moralitatea crestina sa bazeaza pe repere de acum 1400 de ani. Cele mai noi dintre ele, adica.

Citat:

Faptul despre cum se practica moralitatea crestina in general in societate, asta e altceva. Pentru ca se intelege si faptul ca omul greseste. Pe de-o parte. Pe de alta parte daca masele se imbulzesc la moaste, etc, asta nu inseamna ca e parerea bisericii in ce priveste comportamentul oamenilor care se aduna la moaste, etc.
OK. Deci aveti o moralitate care e bazata pe dogme, dar pe care nu o aplica nimeni. Pe ca va bazati atunci (poate nu tu, dar alti crestini), cand spuneti ca aveti o moralitatea superioara? Ce inseamna ca o "aveti", atata timp cat nu se aplica? Si cum e ea superioara unei moralitati laice, pe care altii chiar o aplica?

Citat:

Cel mai bun exemplu impotriva misogineriei crestine (ortodoxe) e... exemplul mare de sfinte.
Cat de mare e numarul asta? 10? 100? 1000?

Aha. Deci faptul ca biserica a acordat titlul de sfant (post mortem, deci beneficiu personal = zero) la 1000 de femei (sa zicem) de-a lungul istoriei ei, sterge cu buretele faptul cu sute de milioane de femei su trait in supunere fata de barbati si autoritati, fara drepturi egale, timp de mii de ani? Serios acum, asta e argument?

Citat:

razboaiele otomane nu aveau nici un caracter religios? (nu aveau ca scop si propagarea religiei adevarate in lume??.... in fine, uite inca un exemplu: ardealul in evul mediu.... care era religia oficiala, limba oficiala, cetatenii oficiali? pentru ca era ocupat, erau in mod normal.... dar despre documentele oficiale, parca si vieneze in ce priveste ocupatia ardealului inainte de sosirea ungurilor ca popor prin 1000?)
Sunt confuz. Tu te contrazici cu mine sau de fapt nu, ca nu mai stiu?:)

Daca turcii vroiau sa aduca islamul in Europa, Bulgaria si Serbia erau in prezent tari majoritar musulmane. Iti atrag atentia ca au guvernat acolo 500 de ani, cu rezistenta aproape zero (asta pana pe la inceputul anilor 1800). Tu crezi ca avand in vedere mijloacele coercitive pe care le aveau la dispozitie, nu faceau din toata peninsula balcanica teritoriu musulman, daca asta vroiau?

Au avut control foarte puternic si asupra Tarilor Romane, mai ales in timpul peroadei fanariote. Ai auzit tu de vreo incercare de islamizare? Putinii musulmani pe care ii avem in tara sunt etnici tatari sau turci, nu romani convertiti.

Citat:

Gandeste-te ce ar fi daca intr-adevar si-ar iubi aproapele ca pe sine insasi....
Nu am fi supravietuit ca specie, asta ar fi.

Citat:

Problema e la religie? Dar la sistemul legal? Oare cum de se pot ocoli legile oricum vrea cineva? Organizarea statala? atata coruptie.... si majoritatea celor de la conducere nu sunt atat de religiosi... chestie care se vede din nerespectarea religiei celorlalti ( pasapoartele biometrice de exemplu)
Nu am vorbit despre Romania, ci de o diferenta in principiu intre cum e redactat (si updatat) un text de lege si unul religios.

Legea se aplica, si functioneaza. Chiar si in Romania. Daca nu functiona, traiam inca in colibe, si ne omoram pentru carne si femei.

Mie cei de la conducere mi se par din cale afara de religiosi. Nu rateaza o singura ocazie sa faca o poza cu Preafericitul, sau sa ii mai bage niste bani in buzunar.

Pasapoartele biometrice nu au nici o legatura cu religia, relaxeaza-te. Cred ca si BOR a spus asta.

Citat:

Iarasi, nu accepti religia ortodoxa sau crestina in general, treaba ta. cu ce te afecteaza in general faptul ca credem noi in Dumnezeu? pe mine de exemplu nu ma afecteaza cu nimic faptul ce crezi tu, personal.
Normal ca nu te afecteaza ce fac eu, pentru ca eu sunt o minoritate.
Pe mine ma afecteaza ce crezi tu, si ceilalti 89% din populatie, pentru ca religia in Romania nu e ceva privat, ci e cat se poate de publica.
Cu toate lucrurile care decurg din asta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:10:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.