Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Din Viata Maicii Domnului de Sfantul Maxim Marturisitorul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5543)

mihailt 25.01.2010 23:01:16

Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.

cristiboss56 01.10.2010 18:17:33

Fecioara Maria , Nascatore de Dumnezeu
 
Pentru mintea si sufletele noastre :http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...e-de-dumnezeu/

georgeval 01.10.2010 18:29:46

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 204825)
Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.

In privinta cuvantului "cavaler" cred ca este o problema de traducere. Eu consider ca aceasta carte il are ca autor pe Sfantul Maxim. Editura Deisis nu-si permite erori de felul acesta. De curiozitate am cautat si nu am gasit trimiterile si aluziile tale. Vorbim despre aceeasi carte sau este alta editie?

mihailt 02.10.2010 13:00:48

Parintele I Ica Jr nu are binecuvantarea IPS Laurentiu pe respectivele carti,cum ar fi canonic,ca sunt tiparite la Sibiu.
Pentru opera Sfantului Siluan Athonitul si a parintelui Sofronie se pot citi traducerile de la editura Reintregirea.

georgeval 04.10.2010 09:53:11

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 293708)
Parintele I Ica Jr nu are binecuvantarea IPS Laurentiu pe respectivele carti,cum ar fi canonic,ca sunt tiparite la Sibiu.
Pentru opera Sfantului Siluan Athonitul si a parintelui Sofronie se pot citi traducerile de la editura Reintregirea.

Tu ai indoieli in privinta pregatirii parintelui Ioan Ica jr.? Mi se pare o exagerare lipsa binecuvantarii. Cristian Badilita are vreo binecuvantare?
Daca ne legam de asemenea persoane cu asemenea motive....
Ce facem cu tot felul de talismane care au binecuvantarea episcopilor?

mihailt 04.10.2010 14:19:12

Eu am indoieli asupra editurii Deisis de cand a publicat o carte de "teologie" (se pare chiar doua) a lui Nae Ionescu.
Una din ele:
"Teologia: integrala publicisticii religioase" in 2003.

costis 10.04.2011 18:01:26

Eroare
 
Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 204825)
Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.

Cred ca ai o alta carte. La pag 93 nu apare "cavaleri pentru rege". Probabil ai downloadat altceva. Oricum, cand este citita de un crestin de rand (ca mine) , un amanunt teologic, o scapare, nu te transforma in eretic. E o carte scrisa cu multa evlavie. Postarile sunt utile, pentru ca multi crestini vor sa citeasca despre Viata Maicii Domnului. Chiar daca exista pe un alt site in intregime, cred ca e bine sa fie si aici fragmente.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:22:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.