Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6750)

ory 24.05.2010 12:54:07

Mai omule, tu ai o adevarata psihoza in ceea ce priveste ERETICII si dusmanii Lui Dumnezeu, toti cei care nu sunt de o credinta cu tine...o psihoza invaluita in mult prea mult dispret, deja intunecat .
Am si eu o intrebare, oamenii care se duc sistematic la biserica ( pe care o sustii ), care postesc, care fac ij de inchinaciuni si metanii, dar care au o ura de nedescris fata de ceilalti dintr-un motiv sau altul, aceia cum se numesc : " credinciosi " sau " necredinciosi " ? Caci pe mine aceasta realitate ma cam pune in dilema.

AlinB 25.05.2010 00:31:18

Articolul este jumi-juma, adica pe jumatate semanaleaza niste situatii care intr-adevar ridica niste intrebari legitime, pe de alta parte "hiperbolizeaza" anumite aspecte sarind bariera logicii, obiectivismului si bunului simt.

Citez:

"in multe biserici apare ca erezie incercarea vreunei femei de a patrunde in biserica fara naframa, nesabuinta sanctionata isteric de preoti (prin apostrofari publice) si de femeile care se considera pioase (prin imbranciri si sudalme)"

Personal n-am auzit ca acest aspect sa fie clasificat ca "erezie" (oare autorul cunoaste sensul comun al notiunii?)
Nici de preoti care sa faca astfel de apostrofari publice sau femei care sa reactioneze "prin imbranciri si sudalme".
Atunci de unde "in multe"?

"unii preoti refuza slujirea tainei cununiei unui cuplu in care barbatul a mai fost casatorit dar femeia nu, ea oricum necontand si putand ramane, in consecinta, fara taina sfanta"

N-am auzit personal de asa ceva.
Insa nu ar face respectivul la fel daca femeia a mai fost casatorita si barbatul nu? Asa ca nu prea vad cum chestia asta ar sustine cauza prezentata de autorul articolului.
Dar problema este totusi una interesanta. Ar trebui sau nu..?

"faptul ca exista manastiri de calugari in care femeile nu pot patrunde in timp ce nu s-a auzit inca de manastiri de calugarite in care accesul barbatilor sa fie interzis"
Consider normal sa fie respectata dorinta respectivilor.
Barbatii sunt mai usor de ispitit vizual decat femeile, asa a lasat Dumnezeu, cearta asta trebuie dus cu El eventual.

"evident, pentru ca barbatul este cruce-ntreaga, indiferent cat de ticalos poate fi"
Explicatie fictiva care taraste o problema care se vrea serioasa in ridicol si deradere.

"faptul ca e socotita ca extrema impietate tentativa unei femei de a trece la miruit inaintea barbatilor"

In biserica se da in general intaietate barbatilor. O extrema impietate nu cred ca se considera dar iesit din comun si ignorarea voluntara a unui obicei inradacinat (si fara conotatii negative cum ar dori poate autorul) da.

"fara sa mai conteze daca ea s-a impartasit sau nu (stiut fiind ca participantii la masa euharistica au prioritate fata de spectatorii liturghiei)"

Nu prea cred ca sta fiecare sa vada cine s-a impartasit si cine nu.
De regula asta oricum nu cred ca a auzit nimeni.

" faptul ca multe femei sunt oprite de duhovnici sau chiar nu mai indraznesc sa se roage ori sa intre in biserica daca au ciclul lunar; faptul ca imediat dupa ce au nascut, lucru laudat de altfel, sunt trecute printr-un ritual de … purificare(...)"

Nici eu nu inteleg de unde vine asa ceva, inca mai astept sa ma lamureasca cineva ce canoane ortodoxe exista in acest sens - probabil singura problema de bun simt si demna de luat in considerare ridicata de autorul articolului.

" faptul ca sunt canonisite femeile care au avortat, in timp ce sotiorii lor – care adesea le imping spre acest act – raman printre sfinti…"

Iarasi o emfaza ridicola. Este normal ca femeia sa preia cea mai grea pedeapsa - pentru ca decizia finala ii apartine in exclusivitate.
Barbatul, daca are constiinta si ajunge la spovedanie trebuie sa-si marturiseasca si el partea.
Daca nu, e alta chestiune si osanda tot il asteapta mai devreme sau mai tarziu - dar asta nu inseamna ca ramane printre sfinti.

In rest, demonstratie de forta teologica, cu prea putina legatura cu situatiile semnalate in sensul de a clarfica sursa unor atitudini neadecvate si a pune ordine in anumite lucruri.

M-as fi asteptat sa fi fost macar o justificare a necesitatii administrarii Tainei Cununiei celui aflat in mod chiar nelegitim la a doua casatorie, in baza faptului ca cealalta persoana n-ar fi calcat stramb in acest sens.

AlinB 25.05.2010 00:52:34

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 252143)
(...)

Pana aici cred ca am raspuns mai sus.


Citat:

Si sa mai stii ca biserica a fost lasata si pentru femei. Nu numai barbatii au voie sa faca orice in ea fara a fi pedepsiti.
Serios? Ca de exemplu au voie ce?
Experienta mea curenta si cred ca si altii pot sa o intareasca, chiar si femei este aceea ca barbatii, chiar daca sunt mai putini, sunt mult mai disciplinati ca femeile atunci cand sunt in biserica.

Cele mai multe certuri si actiuni "babesti" (fa, aia n-are basma, aia are fusta scurta, aia e rujata, aia nu sta unde/cum trebuie, da-te fa din strana ca asta e locul meu) sunt initiate de femei. As putea spune chiar ca au un monopol cvasi-absolut in directia asta.
De obicei cand suna un celular in biserica, in 80% din cazuri posesorul este o femeie.

Citat:

Oh, cate fac si preotii, si barbatii si lor nu le spune nimeni nimic, au voie de toate si iertate le sunt toate! Pana cand Doamne?
Serios? Ce anume ii este iertat unui barbat si unei femei nu?
Concret.


Citat:

7. Legat de Athos si alte manastiri - nimeni nu spune de Athos nimic. Sunt exagerati (daca si al animale femeiesti este problema!!!), dar ma rog. Da, intrebarea este de ce nu au voie si femeile asta. Si nu este vorba sa se hirotoneasca sau sa tina singure slujbe, desi in manastire ar avea dreptul. Este vorba de a le vizita, de a primi oaspeti, care inopteaza acolo.
Sa se poata duce numai femei in vizita la ele, sa le interzica barbatilor. Sa fie si maicile respectate,ca nici ele n-or vrea/trebui sa vada barbati in curtea lor.
Nu le-a lasat lor nimeni un loc al lor, numai pentru ele, fiicele Maicii Domnului?
Ideea este ca Athosul este o zona de manastire 100% de barbati.
Interdictia intrarii chiar cu animale de sex feminin este practic doar un simbol.
Intrarea/stabilirea femeilor este interzisa pentru ca in momentul in care acest lucru s-ar intampla, atunci ar apare si cupluri, oamenii ar incepe sa locuiasca acolo fara a fi neaparat monahi, n-ar mai fi manastire ci o zona turistica oarecare.
Iar zone turistice (cu manastiri) mai are Grecia. Meteora de exemplu, care e superba.


Citat:

In concluzie - articolul trage semnalul de alarma asupra modului in care femeile sunt tratate in biserica. Dar dupa unii ele ar trebui sa dispara din biserica, sa fie numai a barbatilor biserica.
Doar dupa tine care nu stii, ca si autorul articolului sa tratati niste probleme relativ minore cu o doza de echilibru ci doar facand din tantar armasar si unde nu este tantar sa-l inventati.

Citat:

Si mai indeamna la aceeasi atitudine si in familie, si in afara bisericii: sa fie umilita, batuta, sa n-aiba nici un drept. Numai barbatul.
Mai bine lasa Dumnezeu singur pe Adam pentru totdeauna.
Ba sigur ca are orice drept si de fapt nu-i interzice nimeni sa faca absolut ce doreste.
Eu n-am auzit de vreun duhovnic care sa recomanda femeii sa ia bataie de la barbat.

De altfel este un lucru f. cunoscut cum ca de cele mai multe ori femeia poate evita sa incaseze bataie de la barbat folosind gargara cu ceai de musetel in momentele de criza.

Citat:

Doamne iarta-ma, ca nu se mai poate ce cer (unii) barbati pe lumea asta.
N-a cerut nimeni femeie, ce ai scris tu este strict in imaginatia ta victimizatoare.

sophia 25.05.2010 11:48:30

@AlinB - la unele puncte ai si tu dreptate.

1. Barbatii au voie orice in biserica: sa intre in altar, sa stea unde vor, sa vina in orice zi (nu-i intreaba nimeni ce este cu organsimul lor si cat de curati sunt din anumite pct. de vedere), nu le este interzis nimic. Au si intaietate.

2. Eu una n-am intalnit asa cazuri in biserica, desi uneori imi mai doresc sa li se atraga atentia unor femei/fete ca depasesc niste limite.
In bisericile pe unde am fost si in cea unde merg acum, preotii au lamurit cu calm problema, pe cale pasnica si mai ales au spus ca este recomandat, dar ca nu sta credinta in basma, important este restul (comportare, suflet).
Totusi aici pe forum am citit mai multe postari unde se afirma ca la ele/ei la biserica se face mare discutie, chiar preotul, daca nu ai basma, sau mai stiu eu.
Asta cu celularul nu cred ca este asa. Sunt multe femei varstnice si fara carte in biserica si alea nu au celular.

3. Probabil ca le este iertat cam totul barbatilor, din moment ce intreaga critica pica pe femei. Ele sunt vinovate, ele isipitesc, ele sunt asa, ele n-au voie etc.
Cu ce anateme arunca unii monahi pe femei, iar de barbati nu spun o vorbulita! Ceva acolo, o interdictie/critica cat de mica...

4. Nu cred ca s-ar stabili oameni pe Athos, asa cum nu se stabiliesc nici pe la alte manastiri. Sunt mult prea izolate de orice posibilitate de regula (transport, magazine, reusurse, locuri de munca).
Da, iti dau dreptate: Meteora este ceva deosebit cu adevarat. Merita mai mult de vazut!

5. Eu exagerez? Dar voi aici pe forum ce faceti? Cat extremism religios este aici.
Ai vazut mesajele dinaintea ta! Eu sincer m-am speriat cand le-am citit (mai ales Petrurar), pentru ca imi dau senzatia de oameni deja dusi psihic. Oare chiar asa trebuie sa se ajunga cu credinta?

6. Ba si asta am citit aici pe forum. Si chiar fraza aceea mult discutata (si prost inteleasa) din V.T, cum ca femeia sa se supuna barbatului, sa-l asculte. Asa ca barbatii au dedus de aici ca femeia este sclava lor si au voie sa faca ce vor cu ea. Poate nu stii cum este la tara...
Si daca mai afla si ca femeia este ne-curata...Si mai rau.

Decizia finala o fi a femeii, dar cine stie sub ce presiune trebuie s-o ia. Amandoi trebuie sa raspunda. De obicei peste tot numai femeia (gravida) apare singura. Barbatul dispare.
Ca-si primeste osanda totusi...nu-s asa sigura. Daca ne luam dupa V.T atunci barbatul este boss, dupa N.T ar trebui sa primeasca. Numai Dumnezeu poate sti.

7. Ma refeream la postarile de mai sus si altele de pe forum cu cerintele lor.

Jane Says 25.05.2010 11:59:57

Sophia,

"4. Nu cred ca s-ar stabili oameni pe Athos, asa cum nu se stabiliesc nici pe la alte manastiri. Sunt mult prea izolate de orice posibilitate de regula (transport, magazine, reusurse, locuri de munca)."

ba s-ar stabili si inca bine. Sa spuna cine a fost insa eu am citit ca exista si hoteluri, exista muncitori veniti sa lucreze diverse pe la manastiri, exista mult trafic facut de laici la Athos, ca se duc din toata lumea barbati si de toate credintele (sau cel putin confesiuni crestine). Ce-ar fi ca toti sa-si aduca si mujeres cu ei :D Patronii, angajatii, muncitorii, turistii etc.

Zici ca pe barbati nu-i intreaba nimeni cat de curati sunt din anumite puncte de vedere. Pai nu. Dar nici pe noi nu ne intreaba :) Pentru vise erotice, duhovnicul meu mi-a spus sa fac ce fac si barbatii: 50 metanii si psalmul 50. Dar iti dai seama ca nu ma intreaba, cand ma vede, ce mai faci, fiica duhovniceasca, nu cumva esti necurata? Pentru restul, nu ma opreste de la intrat in Biserica, dar mi-a spus sa am grija sa nu sarut icoane/cruce si sa nu iau anafora "in zilele acelea".

Nu pot sa spun ca inteleg de ce, dar nici nu ma deranjeaza.

In practica stii si tu ca nu te verifica nimeni nici de una nici de alta, ci tine de constiinta ta.

mihele_m 25.05.2010 13:05:06

Viata mea in Hristos
 
In inima omului se produce fie apropierea de Dumnezeu ,fie indepartarea de El si, in acelasi timp ,pace si bucurie sau tulburare ,spaima ,apasare ,viata sau moarte duhovniceasca . De cele mai multe ori apropierea se produce cind avem necazuri si cind doar Domnul ,spre Care ne indreptam cu toata inima ,ne poate izbavi de ele . Asa ni se apropie inima de El . Indepartarea survine atunci cind nu ducem lipsa de nimic m cind ne bucuram din belsugul bunurilor pamintesti ,care il fac sa se trufeasca pe omul vechi ,trupesc. Inima omului pierde credinta si il uita pe Dumnezeu . Judecatorul si Binefacatorul sau, tocmai atunci cind omul devine avid de bogatie ,de slava , de faima si cind le-a obtinut pe acestea . Atunci uita de nemurirea sufletului , uita datoria de a-l iubi din toata inima pe Dumnezeu ,pe fiecare om ,ca pe sine insusi .

Rodica50 25.05.2010 13:29:51

Eu cred ca odata ajunsa in Biserica, femeia este urmatoarea modelului Maicii Domnului- ea poate deveni pentru familia sa apostol, ducand cu ea roadele pe care le ofera Biserica. Sa avem mai multa incredere in femeia ortodoxa, odata ce a pasit pragul Bisericii ea moare pacatului si invie intru Hristos. Femeia este mama si citez un preot"O singura mama avem pe lume." iar in Cer pe Maice Domnului. Femeia credincioasa il sfinteste pe barbatul necredincios, lacrimile ei ajung staruitor la Dumnezeu pentru ajutorul familiei, al copiilor, al nepotilor sau pentru un necredincios. Femeia ortodoxa merita mai mult- priviti in biserici si veti vedea ca sunt cele mai numeroase in randul credinciosilor Si acolo invata jertfa.

mishi55 25.05.2010 15:04:12

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 252490)
...
Si apoi, hai sa fim seriosi, de parca Dumnezeu asa hotaraste cand sa sfarseasca cu lumea asta: daca intra sau nu femei pe Mt Athos. Asta unde scrie? Sf Ap Ioan nu a scris asa ceva in mod sigur. Si el cel putin a fost cel mai aproape de ce are sa se intample.

Nu as spune ca ceea ce numeste Sophia "extremism religios" face parte din Sf. Traditie, ci din traditie. Doua lucruri diferite, care sunt bune sa ramana cat se poate de diferite.

În afară de Sfântul Apostol Ioan, după el, s-au mai făcut profeții. Sfinții Părinți spun chiar că sfârșitul lumii va veni când vor intra femeile în Athos. Unora li se par vorbe de clacă și exagerări (cum, chiar și animalele de parte femeiască? hai că e prea... și bla-bla!) Dar dacă așa este lăsat, cine ce treabă are? Este grădina Maicii domnului, și ea, Doamna noastră, a statornicit toate. Cine suntem noi să spunem că e prea sau nu știu cum...

Iar în ceea ce privește așa zisul "extremism religios", să fim serioși. Cine a spus că în biserică există democrație și putem să ne dăm noi cu părerea și să votăm ce ne convine și ce nu??? În biserică femeia să tacă - a spus Apostolul. Acum, ce? Și Sfânta Scriptură e extremistă? Adevărat că sunt unii care mai au puțin și au să ceară gustări și răcoritoare, ca să le treacă timpul mai plăcut.

În biserică nu e loc de aggiornamento. Cele ce s-au spus acum două mii de ani sunt la fel de vii și valabile și azi și vor fi până la sfârșitul lumii. Cine vrea modernisme și democrații să le caute în lume, acolo unde le este locul.
Cine ar fi îndrăznit, în vremea apostolilor, să vorbească de "drepturile femeii în biserică"? Chiar nu vă dați seama cât de strident, de nelalocul lui sună acest lucru?

Atâta ne indignăm, atâta ni se pare nouă că aia nu e dreaptă și ailaltă e câșă, că știm noi mai bine cum ar trebui să fie, și că încuiații ăia (preoții și dreptcredincioșii mai fermi) sunt niște fanatici...

Oare a spus Hristos că trebuie să fim în pas cu moda? Măcar Scripturile le citiți, cei care cereți atâtea drepturi și vi se pare că sunteți nedreptățiți?

Fani71 25.05.2010 17:16:38

Citat:

În prealabil postat de mishi55 (Post 252554)
În afară de Sfântul Apostol Ioan, după el, s-au mai făcut profeții. Sfinții Părinți spun chiar că sfârșitul lumii va veni când vor intra femeile în Athos.

Acu, pe mine una nu ma deranjeaza ca n-au voie femeile la Muntele Athos. Estev manastire de barbati si de ce nu.
Dar zi-ne si noua, care 'sfinti parinti' au zis asta si unde? E prima data cand aud asa ceva.
De altfel parca s-a intamplat sa intre femei imbracate in barbati pe acolo.
Si by the way, mi se pare ca esti femeie (sau ma insel?)? Deci de ce nu taci si tu in Biserica? ;-)
De fapt mi se pare ca suntem pe forum aici.. Propui sa fie interzis femeilor sa intre - a, nu, sa vorbeasca,pardon, de intrat pot intra, citi si aproba. 'Bravo bobocule, ca matale mai rar cineva!'

o_tzaranca 25.05.2010 17:27:45

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 252608)
De altfel parca s-a intamplat sa intre femei imbracate in barbati pe acolo.

a murit la scurt timp.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:37:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.