Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2035)

tigerAvalo9 27.04.2010 23:41:17

Asa este Anca!Dar nu uita ca noi suntem urmasii latinilor,romanilor,suntem un popor latin,romanic!Trebuie sa fim mandri de o limba asa frumoasa si de urmasi asa de laudat!Limba romana este foarte frumoasa si latina de altfel.:5::105::105:

Noesisaa 27.04.2010 23:49:14

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 240237)
Bine, astept atunci acolo un raspuns.
Si am si o alta rugaminte: sa formulati pe romaneste, caci noi nu folosim latina in Biserica Ortodoxa; iar acesta este un forum ortodox, nu catolic.

Sigur, Domnul Dragomir foloseste o limba romana latinizata cam spre extrem, dar Extra Ecclesiam nulla salus se foloseste si in ortodoxie, oricum, este o sintagma foarte cunoscuta.

Fani71 28.04.2010 00:03:32

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 240284)
Sigur, Domnul Dragomir foloseste o limba romana latinizata cam spre extrem, dar Extra Ecclesiam nulla salus se foloseste si in ortodoxie, oricum, este o sintagma foarte cunoscuta.

'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-))) :53:

Miha-anca 28.04.2010 00:09:32

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 240281)
Asa este Anca!Dar nu uita ca noi suntem urmasii latinilor,romanilor,suntem un popor latin,romanic!Trebuie sa fim mandri de o limba asa frumoasa si de urmasi asa de laudat!Limba romana este foarte frumoasa si latina de altfel.:5::105::105:

Multumesc, Aline, nu voi uita acest lucru.

anna21 28.04.2010 00:15:36

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 240287)
'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-))) :53:

Nu cred ca nu a inteles expresia..
Pe undeva ma gandesc si eu ca invatatura catolica (asa cum este prezentata de Mihnea Dragomir) vine cu propriul vocabular :1: si ma simt aiurea (ca eu nu am facut profil uman.. si abia inteleg cateva cuvinte in latina).
(dar este in regula, mai invat si eu cate ceva.. nu stiam ca exista cuv. contritiune = cainta..:9:)

Miha-anca 28.04.2010 00:20:23

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 240287)
'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-))) :53:

Eu de obicei citesc literatura religioasa ortodoxa, nu catolica.
Am facut putina latina in scoala, asa ca am inteles ce inseamna; vroiam doar sa se vorbeasca romaneste, caci avem suficient limbaj religios in limba romana. Folosirea latinei ma face sa ma simt pe un forum catolic. Daca as dori acest lucru, m-as duce dirct pe catolica.ro.
Totusi nu merg acolo, caci nu as sti ce sa mai cred despre "Extra Ecclesiam nulla salus". Pe de o parte este dogma a BC, pe de alta parte, a fost negata de Cardinalul Joseph Ratzinger, actualul papa:
http://www.traditioninaction.org/Pro...rSalvation.htm
:53:

Fani71 28.04.2010 00:21:48

Da, cred ca vine cu propriul vocabular, ca si credinta ortodoxa - s-a vorbit de asta la un moment dat pe toicul despre arhaismele in limba bisericeasca (ortodoxa). Ei au latinisme, noi slavonisme...

Anca, te-am tachinat doar. Sper sa nu te superi.

Mihnea Dragomir 28.04.2010 00:40:08

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 240293)
Totusi nu merg acolo, caci nu as sti ce sa mai cred despre "Extra Ecclesiam nulla salus". Pe de o parte este dogma a BC, pe de alta parte, a fost negata de Cardinalul Joseph Ratzinger, actualul papa:
http://www.traditioninaction.org/Pro...rSalvation.htm
:53:

"Tradition in action" este un sit acatolic. Sunt nu numai schismatici, dar aflați într-o tenisune polemică în raport cu Biserica Catolică și (ca toți schismaticii) în special cu aparatul ei central: papa și Curia Romei. Dacă vrem să vedem ce spun cardinalii catolici, să cercetăm documente catolice, după cum, dacă vrem să vedem ce spune patriarhul, nu vom merge pe vatican.va, ci pe situl oficial al patriarhiei BOR.

Este de subliniat (deși mi se pare că am făcut-o mai demult) că această dogmă nu este NUMAI catolică, ci, începând a se cristaliza în perioada Bisericii Nedespărțite, este (sau ar trebui să fie) împărtășită și de ortodocși. Desigur, cu înțelesul pe care ei îl dau termenului de "Biserică", adică Biserica Ortodoxă. Sursele biblice și patristice ale acestei dogme sunt numeroase.

Se poate să folosesc prea mult terminologie latină: e o deformare personală, iubesc și apreciez mult această limbă. Pe de altă parte, Biserica Catolică (inclusiv chiar Biserica Greco-Catolică) datorează enorm latinei, de aceea teologia noastră și chiar liturgica e plină de sintagme latine. La rândul meu, mi se pare ciudat când aud termeni precum "odovanie", "blagoveștenie", "procavăț", "grijanie". Nu că aș avea ceva împotriva lor, dar mi se par greu de ținut minte și cam străine spiritului limbii române. Nu neg că sunt subiectiv și că asemenea lucruri nu au nici o legătură cu credința.

Miha-anca 28.04.2010 00:47:58

Multumesc, Mihnea Dragomir. Nu aveam de unde sti, ce fel de site este.
Totusi l-am auzit parca si pe papa spunand ca se pot mantui si altii, caci mantuirea nu este legata strict de Hristos.
In privinta Bisericii, in cadrul careia se poate mantui omul, Conciliul Vatican II spune ca e vorba de Biserica Catolica. Ortodocsii spun, evident, ca e vorba de Biserica Ortodoxa ceea ce si cred ca este asa; iar mie imi ajunge atat.

Miha-anca 28.04.2010 01:16:37

[quote=Mihnea Dragomir;240302 "grijanie". [/quote]
GRIJÁNIE, grijanii, s.f. (Bis.; pop.) Cuminecătură, împărtăsanie
"Grijanie", fiind un termen popular- il stiu dintr-un cu totul alt context - nu se foloseste in Biserica, ci se spune "impartasanie".
Noi avem capacitatea de a invata repede; auzim un cuvant, cautam ce inseamna, si il putem folosi apoi. Daca vrem.
V-as fi recunoscatoare, daca ne-ati vorbi pe inteles, lasand latinismele, caci doar prea putini useri de aici sunt familiarizati cu termenii latini.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:12:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.