Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sunt sarac! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10461)

andreicozia 24.08.2010 19:41:52

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 281300)
Tocmai acum au plecat de la mine cineva,sot si sotie cu doi copii,amandoi la Politia de Frontiera angajati,care vor sa plece din Romania in Canada.Motivul? Nu le ajung banii sa plateasca ratele la banca..
Este asta saracie?

:)Asta chiar este socant. Sa fii politist de fontiera si sa ajungi sa traiesti DIN SALARIU. Astea pe vremuri erau cele mai profitabile posturi catre care se indreptau foarte multi in pas voios si unde salariul era ceva neglijabil. Inseamna ca ceva ceva se misca in lupta anti-coruptie.

cristiboss56 24.08.2010 19:44:29

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 281373)
:)Asta chiar este socant. Sa fii politist de fontiera si sa ajungi sa traiesti DIN SALARIU. Astea pe vremuri erau cele mai profitabile posturi catre care se indreptau foarte multi in pas voios si unde salariul era ceva neglijabil. Inseamna ca ceva ceva se misca in lupta anti-coruptie.

Simple povești pentru adormit copiii din afară ( Andrei , Ancuța , Fănica . . . )

ory 24.08.2010 19:50:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 281371)
Ținând cont că prețurile din România sunt aidoma celor din occident sau chiar mai piperate , tu Ancuța dragă , cum te-ai descurca cu 200-250€ pe lună ? Răspunde tu lui Cristinel cât mai sincer posibil ! ( fă o țâră de efort ) .

In banii astia sa intre, obligatoriu, si drumurile in tara in fiecare post...la spovedit .
Macar eu fac o tara de efort sa-i inteleg si pe cei din jur, inainte de a-mi da cu parerea. Cu nevrednicie, asa, ca sa fiu in ton cu " credinta ". Bine spus, " cei din jur ", la dumneata nu cred sa fie vre-un batranel in jur care sa cerseasca injosit de propria societate ( condusa de indolenti ), desi acesta a muncit o viata intreaga intr-un mod cinstit .

Raoul 24.08.2010 20:00:32

Nu stiu cum vad altii lucrurile,eu insa nu aspir la bogatie. Vreau doar un trai decent,atat. Adica o locuinta cat se poate de modesta,o sotie buna (si frumoasa :10: ),copii frumosi si sanatosi si sa alcatuim o familie crestina. Desi nu cer prea mult realizez ca este cam imposibil sa pot dobandi asa ceva in Romania. Nu stiu,uneori simt ca nu mai pot,ca sunt la capatul puterilor si al sperantei,viitorul imi pare atat de vag cateodata... Noroc ca exista Dumnezeu,simt ca El e singura speranta,singurul Caruia Ii pasa.

ory 24.08.2010 20:08:03

Ma faci sa rad, Raoul, de fapt, am vazut ca ti-ai dat tu cu seama ca in Romania " un trai decent " chiar inseamna bogatie....adica la ceea ce aspiri tu. De-aceia devine tot mai putin posibil, pentru ca este la fel cu a spera sa-ti cumperi un ferrari.
Cunosc un cuplu care lucreaza la pompieri, sunt sot si sotie si nu au copii. Acum trei ani au facut un credit pentru locuinta,ca sa se aseze la casa lor. Acum le-au scazut salariile si le-au crescut rata la credit. Cat ? Pai, amandoi insumeaza in remuneratia pentru serviciile prestate in slujba societatii 27 milioane de lei vechi, iar rata a ajuns la 20 de milioane.
Ei, acum spune-mi draga Anca, cum sa economiseasca acesti tineri ?
Care este solutia ? Sa returneze creditul, cu taxele de rigoare ingrosat, si sa -si construiasca la marginea orasului un adapost din carton, iar cand le este lunmea mai draga, caci, oricum in meseria asta nu au vre-un concediu sau vre-o zi tihnita, deci, cand le este lumea mai draga sa sara ca sa stinga vre-un incendiu. Eventual, vila nenorocitului de Videanu care se crede capabil sa traiasca cu 15 milioane.

cristiboss56 24.08.2010 20:14:36

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 281381)
Nu stiu cum vad altii lucrurile,eu insa nu aspir la bogatie. Vreau doar un trai decent,atat. Adica o locuinta cat se poate de modesta,o sotie buna (si frumoasa :10: ),copii frumosi si sanatosi si sa alcatuim o familie crestina. Desi nu cer prea mult realizez ca este cam imposibil sa pot dobandi asa ceva in Romania. Nu stiu,uneori simt ca nu mai pot,ca sunt la capatul puterilor si al sperantei,viitorul imi pare atat de vag cateodata... Noroc ca exista Dumnezeu,simt ca El e singura speranta,singurul Caruia Ii pasa.

Da, marea compensație este Credința ! Foarte bine ai pus punctul pe I precum a pus și Dorina , și Zaharia , și Ory , și mulți alți useri, fiecare adăugând un strop de înțelepciune . Da, d'le , Credința nu poate nimeni să ne-o ia, ci doar să ne-o tulbure o țâră, dar ăsta e marele "farmec"și marea putere a ei ! Casa, mașina, pantalonii după noi se duc, dar Credința rămâne în suflet și aici și-n veșnicie , acum și pururea și-n vecii , vecilor ! Amin !

gabriela8 24.08.2010 20:17:22

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 281387)
Da, marea compensație este Credința ! Foarte bine ai pus punctul pe I precum a pus și Dorina , și Zaharia , și Ory , și mulți alți useri, fiecare adăugând un strop de înțelepciune . Da, d'le , Credința nu poate nimeni să ne-o ia, ci doar să ne-o tulbure o țâră, dar ăsta e marele "farmec"și marea putere a ei ! Casa, mașina, pantalonii după noi se duc, dar Credința rămâne în suflet și aici și-n veșnicie , acum și pururea și-n vecii , vecilor ! Amin !

Tocmai asta deranjeaza pe multi, CREDINTA!

cristiboss56 24.08.2010 20:24:09

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 281389)
Tocmai asta deranjeaza pe multi, CREDINTA!

Vrei să-ți spun ceva ? Mă doare-n cot ! Apa trece , pietrele ( faptele - credința ) rămân ! Precum și :fiecare pasăre pe limba ei piere ! Așa că , soră dragă , durere în cot să ai , cu toate că nu putem fi nesimțitori la așa ceva , dar să avem tărie și demnitate pân la cap ! Doamne ajută !

andreicozia 24.08.2010 20:47:07

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 281340)
... atunci peste tot in lume e la fel. Si aici lumea munceste zi lumina, avand de multe ori 2 servicii, ca sa faca fata cheltuililor..

Nu prea se vede ca muncesc zi lumina pentru a face fata intretinerii casei ci poate a cheltuielilor de calatorii in week-end-uri cu avio-bus-ul in Spania la plaja si cu doi trei puradei dupa ele( asa cum am vazut cozi de olandezi la avioane ca la transportul in comun in Amsterdam)...si nu pareau a fi sotii de senatori sau parlamentari ci niste amariti in slapi...deh, fiecare cu "saracia" lui :)

ory 24.08.2010 20:48:33

Cristi, lasa, sa nu te doara-n cot ca e dureros. Intreaba-l pe baiatul meu, plangea si noaptea de durere...
Un lucru este cert, credinta, sentimentele, iubirea si bucuria sunt lucruri pe care nu ti le poate lua nimeni, pe cat sunt de marete, pe-atat de simplu daruite in natura noastra...
Cele mai frumoase lucruri ne sunt oferite si gratuit ! Asta da smerenie pamanteana !
Andrei, bine spus ; " fiecare cu saracia lui ", deci, totul este relativ .


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:06:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.