Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Ecumenism (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2678)

vsovi 07.02.2008 14:10:28

Domnule olivian, poi ne-a dat sf Lavrentzie ce trebuie sa facem, pe scurt:

-sa nu intram in acele biserici splendide, aurite pe la clopotnitze shi bolte shi renovate pe la fatzadele interioare shi exterioare shi unde se aduce jertfa sangeroasa, shi sa nu semnam, sa nu ne dam acordul, sa nu participam pentru bunastare sau odhihna shi pacea lui antihrist adica sa nu acceptam ce ne vor cere cei vor veni din casa in casa ca pentru un recensamant sa semnam sa ni-l puna peste noi pe acela in numele caruia se vor unii cu totzii ca sa aiba pace, mancare, neascultare shi bunastare chiar daca ne vor dovedi prin semne shi minuni reale ca sunt adevaratzii creshtini... adica pe acela ce se va inscauna singur in prezentza patriarhului shi este dintr-o desfranata evreica shi copil fiind shi plimbandu-se cu mama sa prin gradina a intrat diavolul in el din adancul intunericului shi a zis ca-l v-a ajuta, shi din aceasta samantza a crescut antihrist ca om shi este baiat deshtept deprins cu toate inshelarile shi dezanshelarile satanei, shi care are la degete in loc de unghii copite shi umbla cu manushi shi care il va ucide shi pe patriarh dar shi pe cei doi finici trimishi sa invetze pe oameni sa nu se lase amagitzi de inshelatoriile lui antihrist, shi dupa bunastarea respectiva pe pamant se va face seceta shi se va crapa incat v-a intra cate un om, iar cand vor veni saracii sa-i ceara sa le dea de mancare, le va raspunde ca pamantul nu da rod, shi v-a fi o foamete foarte mare, shi ii va insemna pe oameni cu semnul fiarei, iar ce vor primi semnul fiarei se vor chinui in fatza sfintzilor ingeri, shi va fi o lupta spre Distrugere dar ca sa ajungi in rai trebuie sa pazeshti poruncile shi sa mori ca shi mucenic ca nu e suficienta doar gloria sau vitejia sau sa mori de partea celor ce lupta impotriva antihristului...

iar ce inseamna jertfa sangeroasa? poi poate sa insemne minciuna, inshelare shi distrugere duhovniceasca shi trupeasca ca doar tatal minciunii la asta se pricepe ca acela va fi mai rau, viclean uracios shi invidios shi blestemat mult mai rau shi ticalos ca berbecul shi tzapul unicornic sau ca leul inaripat din mari care se vor lupta intre ei, ci ma gandesc ca vine sa ne loveasca cu toata invatzatura monahala, cu toate shtintzele duhovniceshti ca sa faca o foarte mare prigonire shi stramtoare ca sa distruga neamul omenesc shi pe cel intru Hristos......

Deci olivian draga, nu te baga in ce nu cunoshti ca luptele se dau cu tot trupul shi cu toate puterile shi grozaviile neverosimile ale satanei....

Noi trebuie doar sa nu intram in acele biserici shi sa nu ne dam acordul shi sa fugim ca sa nu vedem chipul spurcat al antihristului, deci sa nu fim curioshi de spurcaciunile lui shi iscoditori..... chiar daca e vorba despre unele biserici ca toate sunt pregatite spre ispitire spre DISTRUGERE.

olivian 09.02.2008 14:25:52

Pai, daca nu intri in Bisericile "aurite" , pastrezi comuniunea cu antihristii din ele?

ancah 09.02.2008 22:34:51

Citat:

În prealabil postat de olivian
Credema ca sunt contra eresului ecumenist pana la sange. Sunt in stare s-l plesnesc pe un ecumenist, precum Sf. Nicolaie pe Arie. Dar, dupa cum ne-a invatat pe noi Ortodoxismul, nu voi proceda astfel. Insa, nici nu trebuie sa stam cu mainele in san. Cred ca ar fi cazul sa intri pe topicul ECUMENISMUL (CUVINTELE SFINTILOR PARINTI) din "BISERICA ORTODOXA IN RELATIE CU ALTE CONFESIUNI" si citeste mesajul meu.

Nu am nici o indoiala in aceasta privinta, dar totul cu masura, caci lipsa masurii ne-ar putea situa in tabara dusmana lui Dumnezeu.
O scindare ar slabi si mai mult Biserica, ceea ce nu e de dorit.
DA, sa-i plesnim pe ecumenisti precum Sf. Nicolae, daca avem la fel de mult Duh Sfant, precum acesta. Sf. Nicolae nu a actionat din patima, ci din dorinta de a apara Adevarul. Sa nu fie doar o ispita, careia sa ii cedam din dorinta de a face bine. Te-a sfatuit Maica Domnului sa faci asa? Ai 100% sprijinul Cerului in aceasta privinta?
Curaj fara intelepciune, mi se pare o prostie. Iarta-ma.

Saurian 10.02.2008 13:35:22

Permiteti-mi sa fiu putin ecumenist. Mie unuia mi se pare ca multi sunt antiecumenisti ca asa e la moda. Ca asa zic marii duhovnici si gata toti s-apuca sa ii atace pe cei care ar fi ecumenisti. Nu sunt pentru erezii dar sunt impotriva la unele exagerari. Ne apucam acum sa il facem pe patriarhul Daniel mason si ecumenist. Nu stiu daca stiti dar biserica ortodoxa e cea mai ecumenista. Dar acum toti inteleg altceva din asta. Am auzit niste chestii... urate despre astfel de personaje. Toti se grabesc sa ii atace pe ecumenisti ( si ma refer la ierarhi ) ca sunt nu stiu cum. Hai ca inteleg ca par Iustin Parvu sa fie antiecumenist ca are har. Dar un individ care citeste niste carti si se crede mare teolog...??? Oamenii astia de ce nu se preocupa sa-si traiasca credinta in loc sa barfeasca pe altii? Niciodata nu am auzit pe un mare duhovnic sa zica ca nu stiu care episcop e eretic. Dar crestini sunt multi. TOti dam cu piatra in episcopii nostri in loc sa ne rugam pt ei. Poate ziceti ca sunteti acuzati de Hristos de ceva indiferenta sau nepasare si alte chestii de genul asta daca nu faceti ceva. Dar nu stiu cine a citit acatistul Maicii Domnului Portarita. DIn ce am inteles o vaduva nu a acceptat sa fie batjocorita icoana de iconoclasti si a aruncat-o in mare. Ea nu cred ca a participat la ceva sinod si nici nu cred ca s-a apucat sa zica ceva de genul ca patriarhul e iconoclast. Ea a stiut pur si simplu ce e bine si ce e rau. De unde? Din trairea credintei. Asa ca noi sa ne traim credinta si sa ii lasam pe mai marii nostri sa se ocupe de astfel de lucruri. SI atunci cand va fi momentul sa marturisim credinta.

O ultima intrebare: cu ce devii mai bun cand citesti barfe despre episcopii asa-zisi eretici?

ancah 10.02.2008 14:54:00

Cuvantul barfa nu are ce cauta in discutiile de aici; orí e adevar, ori e minciuna.
Subscriu si eu la cele spuse in privinta masurii; deci fara exagerari.
Totusi care e sensul acestor discutii: ca atunci cand, Doamne fereste, vom vedea faptele ecumenismului in bisericile noastre, sa ne indepartam de ele.

sofiaiuga 10.02.2008 16:52:32

Eu zic sa ascultam de marii nostri duhovnici pe care nu intimplator Dumnezeu ni i-a lasat in viatza si zile indelungate ca sa ne lumineze cum tre sa gindim si sa procedam.

Mirean 10.02.2008 19:45:06

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga
Eu zic sa ascultam de marii nostri duhovnici pe care nu intimplator Dumnezeu ni i-a lasat in viatza si zile indelungate ca sa ne lumineze cum tre sa gindim si sa procedam.

"Marii duhovnici" nu pot gresi? Care sunt criteriile duopa care se stabileste cine este "mare duhovnic"? "Marii duhovnici" sunt mai presus ca Sf. Sinod? Pun intrebarile cu toata responsabilitatea, astept raspunsuri pe masura!

sofiaiuga 10.02.2008 21:45:08

cei mai buni duhovnici sint aceia care au fost intemnitati si chinuiti pentru credinta ortodoxa,adica cei care au dat singe ca sa primeasca duh,si duhovinicia este DIRECT PROPORTIONALA cu Duhul Sfint aflat in acel duhovnic ,si in nici un caz nu e proportional cu nr. de facultati ...teologice sau neteologice ,adica in acest sens ,marturisitorii credintei cu riscul de pierdere al vietii pt credinta ortodoxa au primit Duhul Sfint si prin el vb crestinilor.Sint si duhovnici f. buni care nu au facut puscariile comuniste ,dar acestia au avut duhovnici f.f. buni,eventual chiar renumiti ca oameni duhovnicesti ,precum par.A.BOCA,PAR.Sofronie ,al arui ucenic a fost par.R.NOICA ...ETC....

sofiaiuga 10.02.2008 21:53:00

DESIGUR CA DUHOVNICI BUNI SINT SI DINTRE CEI TINERI CARE respecta ceea ce au spus sfintii parinti in cele 7 soboare ecumenice pe care se sprijina ortodoxia,,FARA A SCHIMBA CEVA SI FARA A ADUCE INOVATII,adica cei care iau in considerare MUCENICIA multora dintre sfintii parinti pt. mentinerea simarturisirea ADEVARULUI ORTODOX,cei care respecta dogmele ortodoxe.

ancah 11.02.2008 00:03:45

Mirean, tu chiar nu cunosti raspunsul la intrebarea ta, sau vrei sa relativizezi ideea de duhovnic, dand astfel posibilitatea de a nu crede tot ce spun acestia?!?


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:18:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.