Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4754)

Anca-Miha 06.11.2008 18:33:40

Cine este Fecioara MAria, Maica Domnului?
 
http://cuvant.credo.ro/2006/04/26/di...arturisitorul/
Astfel, înca de la început ea a fost plina de Duhul Sfânt si a fost îmbracata cu putere de Sus.
Incepând din acea zi, Duhul Sfânt a venit asupra ei si puterea Celui Preaînalt a umbrit-o, cum a spus arhanghelul Gavriil: “Duhul Sfânt Se va pogori peste tine si puterea Celui Preaînalt te va umbri!”
In ea s-a împlinit, asadar, toata fagaduinta si a fost încununata cu nestricacioasa cununa a împaratiei cerului si a pamântului, asa cum Fiul ei, atunci când a înviat din morti nu numai ca Dumnezeu, ci si ca om, a primit toata puterea în cer si pe pamânt.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/28cinstireamd.htm

Sa aveti mare evlavie, fratilor, la Fecioara Maria si fericita este casa si familia aceea care are in casa icoana Maicii Domnului si in fiecare dimineata ii citeste Acatistul si cinstitul ei Paraclis si toti stiu rugaciuni catre Maica Domnului.

Mult pot si sfintii lui Dumnezeu, dar nici unul cat Maica Domnului. Daca nu era Maica Domnului in ceruri, intre Sfanta Treime si noi, lumea asta se pierdea de mult. Ea pururea sta in genunchi si se roaga Preasfintei Treimi.

Ea este a patra fata duhovniceasca din ceruri. Intai este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, adica Sfanta Treime, apoi a patra este Maica Domnului.

Stiti voi cine-i Maica Domnului ?

Ea este Imparateasa Heruvimilor, imparateasa a toata faptura; camara intruparii lui Dumnezeu Cuvantul ! Usa Luminii, ca lumina cea neapropiata ganditoare prin ea a venit in lume. Usa vietii, ca Viata Hristos prin ea a intrat ! Poarta cea incuiata prin care n-a trecut nimeni decat Domnul, cum spune Proorocul Iezechiel ( cap. 44, 2 ).

Scara catre cer, pod catre cer; porumbita care a incetat pierderea sau potopul pacatelor, precum porumbita lui Noe a adeverit incetarea potopului. Cadelnita dumnezeiasca, ca a primit focul dumnezeirii si Biserica a Preasfantului Duh.

Cine este Maica Domnului ?

Este Mireasa Tatalui, Maica Cuvantului, si Biserica Duhului Sfant.

Stiti voi cine-i Maica Domnului ?

Cand auzi un blestemat de sectar ca nu crede in Maica Domnului, fugi, ca acesta este fiu al iadului. Vor vedea in ziua judecatii ceea ce spune la Psalmul 44 : De fata a statut imparateasa de-a dreapta Ta, imbracata in haina aurita si prea infrumusetata ( vers. 11 ).

Maica lui Dumnezeu, Imparateasa cerului si a pamantului, cata mila are de cei care au crezut in ea si au laudat-o, si cata urgie are sa vina peste cei care n-au crezut in ea !

Anca-Miha 06.11.2008 20:18:59

Minunile Maicii Domnului
 
Minunile Maicii Domnului
http://s3.amazonaws.com/word_secret_...GYV5Q7TY85W4R2

marmat 06.11.2008 22:43:26

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 99426)

Cine este Maica Domnului ?

Este Mireasa Tatalui, Maica Cuvantului, si Biserica Duhului Sfant.

!

Cam incumetate afirmatii. Inca putin si face parte din Dumnezeire.

Dumnezeu e unul si se manifesta prin trei persoane .

Fecioara si apoi Maica Domnului poarta toata cinstirea noastra ,
dar a fost un om normal ca oricare altul . A fost binecuvintata de Dumnezeu pentru ca a primit darul de a da nastere Mintuitorului.
Bucurie mai mare nu se poate pentru o mama.
Bucuria de a fi aleasa ea ,e un prilej de bucurie pentru fiecare mama care primeste darul sa zamisleasca un copil.
Familia este o reflectare a trinitatii.
In treaba cu minunile nu vad decit puterea de la Dumnezeu.

De asemenea sa nu uitam ca si Satan face minuni si inca reusite.

Anca-Miha 06.11.2008 23:01:24

Maica Domnului este a patra fata duhovniceasca din ceruri. Intai este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, adica Sfanta Treime, apoi a patra este Maica Domnului.

Indraznesti sa compari minunile facute de Maica Domnului cu cele facute de Satana?!?
Se pare ca nerusinarea sectarilor este fara margini.

marmat 06.11.2008 23:04:19

anca
"Mult pot si sfintii lui Dumnezeu, dar nici unul cat Maica Domnului. Daca nu era Maica Domnului in ceruri, intre Sfanta Treime si noi, lumea asta se pierdea de mult. Ea pururea sta in genunchi si se roaga Preasfintei Treimi."


nu se poate raspunde decit cu ce sta scris

Ioan14,6[SIZE=2] Isus i -a zis: ,,Eu sînt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 2:14[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Iosif s'a sculat, a luat Pruncul și pe [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] lui, noaptea, și a plecat în Egipt.
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 2:20[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] și -i zice: ,,Scoală-te, ia Pruncul și pe [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Lui, și du-te în țara lui Israel, căci au murit ceice căutau să ia viața Pruncului.``
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 2:21[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Iosif s'a sculat, a luat Pruncul și pe [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Lui, și a venit în țara lui Israel.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Dupa cum vezi mama e scris cu m mic


[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 12:46[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Pe cînd vorbea încă Isus noroadelor, iată că [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] și frații Lui stăteau afară și căutau să vorbească cu El.
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 12:47[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Atunci cineva I -a zis: ,,Iată, [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Ta și frații Tăi stau afară, și caută să vorbească cu Tine.``[/SIZE]
[SIZE=2]
[SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 12:48[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Dar Isus a răspuns celui ce -I adusese știrea aceasta: ,,Cine este [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea, și cari sînt frații Mei?``
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 12:49[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Apoi Și -a întins mîna spre ucenicii Săi și a zis: ,,Iată [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea și frații Mei!
[/SIZE][/SIZE]

Matei 12:48[SIZE=2] Dar Isus a răspuns celui ce -I adusese știrea aceasta: ,,Cine este [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea, și cari sînt frații Mei?``
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Matei 12:49[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Apoi Și -a întins mîna spre ucenicii Săi și a zis: ,,Iată [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea și frații Mei![/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Marcu 3:32[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mulțimea ședea în jurul Lui, cînd I-au spus: ,,Iată că [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Ta și frații Tăi sînt afară și Te caută.``
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Marcu 3:33[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] El a răspuns: ,,Cine este [/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea, și frații Mei?``
[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000080][SIZE=2][COLOR=#000080]Marcu 3:34[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Apoi, aruncîndu-Și privirile peste cei ce ședeau împrejurul Lui: ,,Iată,`` a zis El, ,,[/SIZE][SIZE=2][COLOR=#ff0000][SIZE=2][COLOR=#ff0000]mama[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=2] Mea și frații Mei!
[/SIZE]
Doar aici face o asemanare in sensul ca Biserica e o mama la care vin fratii care cred in Hristos. Dar nicidecum ca Maica e biserica.[/SIZE][/SIZE]

marmat 06.11.2008 23:12:27

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 99480)
Maica Domnului este a patra fata duhovniceasca din ceruri. Intai este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, adica Sfanta Treime, apoi a patra este Maica Domnului.

Indraznesti sa compari minunile facute de Maica Domnului cu cele facute de Satana?!?
Se pare ca nerusinarea sectarilor este fara margini.


Marea minune pe care a primit-o in dar ( nu a facut-o) a fost ca l-a nascut pe Mintuitorul nostru.Si nu a fost de la Satan.
Nu am nimic cu credinta ta ,e o problema personala a fiecaruia.

Despre partea cu nerusinarea sectarilor,poate ca ar sa te mai gindesti la duhul care te indeamna sa te exprimi asa .Lucreaza foarte bine- mai ales la mindria majoritarilor,singurii drepti.
Te gindesti vreodata ca Hristos te priveste in acel moment?
Privirea ta unde e?

Anca-Miha 06.11.2008 23:20:00

Marmat, zii: "Doamne iata-ma, ca nu stiu ce zic!

Anca-Miha 06.11.2008 23:21:57

Tocmai pentru ca nu puteti intelege aceste lucruri, ma faceti sa imi planga inima pentru voi, si asta pentru ca NU PUTETI intelege. PACAT de voi.

marmat 06.11.2008 23:32:56

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 99486)
Marmat, zii: "Doamne iata-ma, ca nu stiu ce zic!

Mai bine ,Doamne iarta-ne pe toti!
Satan ne-a rapus pe toti si nu te mai vedem de atitea discutii teologice .

Iustin32 07.11.2008 19:12:03

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99482)
anca[SIZE=2][SIZE=2]

Doar aici face o asemanare in sensul ca Biserica e o mama la care vin fratii care cred in Hristos. Dar nicidecum ca Maica e biserica.[/SIZE][/SIZE]

De ce esti fatarnic, mincinos si blasfemiator caci nu ai postat toate versetele care vorbesc despre Maica Domnului asa cum a numit-o Elisabeta?
[SIZE=4]Marturiile Sfintei Scripturi care ne arata ca suntem datori a supravenera si a ne inchina Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea-fecioarei Maria sunt acestea : [/SIZE]
[SIZE=4]1. Supraveneram si ne inchinam Prea Sfintei Fecioare Maria pentru ca Dumnezeu a invrednicit-o de o mare cinste, de a fi Maica a Fiului Sau si a naste pe Mesia. [/SIZE]
[SIZE=4]2. Noi cinstim si ne inchinam si preaveneram pe Prea Sfanta Fecioara Maria, fiindca insusi Dumnezeu, prin Duhul Sfant, a vestit ca prin ea va face Dumnezeu mantuirea lumii si va zdrobi capul sarpelui nevazut (diavolul) (vezi Fac., 3, 15 ; Isaia 7, 13; Ier., 31, 4 si urmatorii), readucandu-ne in starea de fii ai Lui. [/SIZE]
[SIZE=4]3. Noi cinstim si ne inchinam si preaveneram pe Prea Sfanta Fecioara Maria, deoarece insusi arhanghelul Gavriil, trimis de Dumnezeu sa o anunte ca va naste pe Mesia, i s-a inchinat si a numit-o [COLOR=red]"plina de dar" si "binecuvantata intre femeii". (Luca 1, 26-29) [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]4. Noi cinstim si preaveneram pe Maica Domnului, pentru ca si Sfanta Elisaveta, maica marelui prooroc Ioan Botezatorul, a cinstit-o si a numit-o "Maica a Domnului" si [COLOR=red]"binecuvantata intre femei"[/COLOR] (Luca, 9, 43, 45). [/SIZE]
[SIZE=4]5. Noi cinstim si preaveneram pe Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria pentru ca si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, chiar cand era in cele mai grele suferinte, rastignit pe Cruce, a cinstit-o ca pe o Maica si a avut grija de ea, dand-o in seama celui mai iubit ucenic al Sau (Ioan, 19, 26, 27). [/SIZE]
[SIZE=4]6. Noi cinstim pe Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea-fecioara Maria si ne inchinam ei pentru ca si oamenii cei credinciosi, chiar din vremea cand traia ea pe pamant, o cinsteau si o fericeau (Luca, 11, 27-28). [/SIZE]
[SIZE=4]7. Noi cinstim si preamarim pe Maica Domnului, pentru ca ea insasi, prin Duhul Sfant, a marturisit ca Cel Puternic i-a facut marire si ca de acum o vor ferici toate neamurile (I.uca, l, 48). [/SIZE]
[SIZE=4]8. Noi cinstim si prea veneram pe Maica Domnului, caci ea a fost cinstita si ascultata de Fiul ei, dupa porunca ce zice: "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta" (Ies. 20, 12; Deut, 5, 16; Ioan, 19, 26-27 s.a.). [/SIZE]
[SIZE=4]9. Noi cinstim si preaveneram pe Maica Domnului, pentru ca in ziua Judecatii celei de Apoi ea va sta de-a dreapta Sfintei Treimi cu mare cinste si slava, dupa marturia Sfintei Scripturi care zice: "De fata au statut Imparateasa de-a dreapta Ta, in haine aurite prea infrumusetata" (Ps. 44, 11), [/SIZE]
[SIZE=4]10. Noi cinstim pe Maica Domnului si ne inchinam, ei, pentru ca ea a fost cinstita de Dumnezeu mai mult decat toata faptura, deoarece Dumnezeu a ales-o pe ea sa fie Maica Ziditorului tuturor fapturilor celor vazute si celor nevazute, Care ne-a rascumparat din moarte (Rom., 5, 17-18). [/SIZE]
[SIZE=4]11. Noi cinstim si preaveneram pe Maica Domnului caci ea a zamislit pe Fiul lui Dumnezeu de la Duhul Sfant si a fost umbrita de puterea Celui Prea Inalt si, prin aceasta, a fost curatita de pacate mai mult decat oricare alt sfant ce sta inaintea lui Dumnezeu: ea n-a avut numai dar de la Dumnezeu, ci a fost "plina de har" (Luca, l, 28, 35). [/SIZE]
[SIZE=4]12. Noi cinstim pe Maica Domnului mai mult ca pe oricare din sfinti, deoarece intelegem ca ea a nascut si a alaptat pe Sfantul sfintilor, pe Iisus Hristos, Dumnezeul si Mantuitorul nostru. [/SIZE]
[SIZE=4]13. Noi cinstim si preaveneram pe Maica Domnului mai mult decat pe toti sfintii si toti ingerii din cer, caci asa o cinsteste si Biserica lui Hristos si ii canta: "Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii" (Axion). [/SIZE]
[SIZE=4]Daca pe Ilie si Enoh i-a luat Dumnezeu la cer, cu cat mai mult pe Maica Domnului? Ar fi lasat El cea mai sfanta si curata persoana care a trait pe pamant sa fie mancata de viermi, pe cea care a nascut pe Dumnezeu Cuvantul, pe [COLOR=red]cea plina de har??? Arata-mi in Biblie ca un inger sau arhanghel il saluta pe vreunul din marii prooroci asa:[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=red]28. Si intrand ingerul la ea, a zis: [SIZE=4]Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei.[/SIZE]41. Iar cand a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a saltat in pantecele ei si Elisabeta s-a umplut de Duh Sfant, [/COLOR]
[COLOR=red]42. Si cu glas mare a strigat si a zis: [SIZE=4]Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau. [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=red]43. Si de unde mie aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=red]44. Ca iata, cum veni la urechile mele glasul salutarii tale, pruncul a saltat de bucurie in pantecele meu. [/COLOR]
[COLOR=red]45[SIZE=4]. Si fericita este aceea care a crezut ca se vor implini cele spuse ei de la Domnul. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=red]46. Si a zis Maria: Mareste sufletul meu pe Domnul. [/COLOR]
[COLOR=red]47. Si s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mantuitorul meu, [/COLOR]
[COLOR=red]48. Ca a cautat spre smerenia roabei Sale. [SIZE=4]Ca, iata, de acum ma vor ferici toate neamurile. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=red]49. [SIZE=4]Ca mi-a facut mie marire Cel Puternic si sfant este numele Lui. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=red]50. Si mila Lui in neam si in neam spre cei ce se tem de El. [/COLOR]
[COLOR=red]51. Facut-a tarie cu bratul Sau, risipit-a pe cei mandri in cugetul inimii lor. [/COLOR]
[COLOR=red]52. Coborat-a pe cei puternici de pe tronuri si a inaltat pe cei smeriti, [/COLOR]
[COLOR=red]53. Pe cei flamanzi i-a umplut de bunatati si pe cei bogati i-a scos afara deserti. [/COLOR]
[COLOR=red]54. A sprijinit pe Israel, slujitorul Sau, ca sa-Si aduca aminte de mila Sa, [/COLOR]
[COLOR=red]55. Precum a grait catre parintii nostri, lui Avraam si semintiei lui, in veac. [/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:08:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.