Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Haine de vara + altele (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12949)

Parascheva16 28.06.2015 08:49:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 593078)
Atunci cand nu pui niste bariere morale solide nu prea e loc nici de "sminteala".

Da si nu. Cum am precizat, e vorba de misiunea ortodoxa greceasca. Unii din acei goi sunt ortodocsi. Parintele care sta acolo, a mentionat ca acei oameni sunt f.saraci, nu e neaparat vb de societate. Dar nu motivul ptr. care sunt ei goi era subiectul discutiei, ci felul in care se raportau ei la goliciunea lor. La o conferinta despre misiunea ortodoxa in Africa a fost precizat acest amanunt. Se poate gasi pe internet.

Parascheva16 28.06.2015 08:57:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 593188)
Gust, educatie, ai fost programat sa gandesti asa.
Puteai sa te nasti intr-o societate in care asta sa nu fi fost norma si ti s-ar fi parut normal, nu dezgustator.

Daca de maine ar fi norma ca barbatii sa se epileze, atunci copiii tai ar considera la fel de dezgustator si un barbat cu par altundeva decat in cap.



Ask God.
Sau poti emite ipoteza (si eventual demonstra) ca Eva nu avea par decat in cap.

Care societate? Epiltatul se practica din Antichitate in mai toate societatile.
Daca porti o fusta si se vede putin din gamba, si ai par pe picioare, toata lumea care te vede o sa se holbeze si o sa inceapa sa judece. Eu mi-am intrbat duhovnicul daca pot sa ma epilez sau ba, si a zis ca da, nu e nici o problema, tine de igiena corporala. De cine sa ascult? De cei pe forum sau de duhovnic?

Yasmina 28.06.2015 09:31:00

Prostituatele ca atare,nu le-am judecat niciodata,din contra am avut mereu o atitudine compatimitoare(atitudine venita nu din superioritate ci ca de la femeie la femeie,sora catre sora).
Cele care chiar practica aceasta ocupatie pt supravietuire macar au cat de cat o scuza,o fac pt copii,o fac pt ca le-au vandut familia saraca,pt ca nu au alta iesire...Doamne fereste sa aiba mila de ele Dumnezeu.

Problema o constituie femeile care nu sunt prostituate per se insa se comporta,se imbraca ca unele si atunci cand sunt vazute prin locuri publice sunt acostate si tratate ca prostituatele,spre totala lor "stupefactie".
Altele sunt chiar hartuite -din nou,pt ca sunt atat de imbracate sumar si sugestiv incat mesajul este foarte clar.

Am mai povestit ca anul trecut am vazut o faza foarte interesanta aici.
Am mers la cumparaturi la un market si am vazut politie la intrare;o femeie imbracata in niste colanti si un maieu cu bretele se plangea politistului ca a fost agresata sexual in magazin (si ea fusese acea care chemase politia).
Cand am auzit discutia m-am uitat mai bine la dansa si am observat ca nici nu putea fi trecuta asa cu usor cu vederea pt ca era foarte provocatoare ,in maieu mulat fara sutien,colanti la fel de mulati care nu acopereau nimic,ci mai mult dezgoleau totul.
Femeia era atletica si iesise de la sala de sport de langa acest market,apoi intrase la cumparaturi unde fusese atinsa sau acostata de un barbat.
Ce cred barbatii cand vad o femeie imbracata provocator in public?Neinsotita de un alt barbat?
Cred foarte bine ca a iesit la agatat si s-a imbracat special pt a primi calificative pt felul provocator in care arata si a-si gasi parteneri de distractie.
Este gresit?
Daca este adevarat ca femeile vor sa fie atragatoare pt sotii lor atunci desigur cea care era mai mult dezbracata in magazin cu toate formele la vedere,nu se putea situa in acest exemplu deoarece nu era insotita de nimeni.
Nu putea sa poarte foarte bine acele haine fara lenjerie acasa si sa inebuneasca numai barbatul ei nu si alti o suta de barbati necunoscuti intalniti pe strada,la magazin si la sala de sport?

Adevarul este ca genul acesta de femei joaca la dublu standard: umbla provocator tocmai cu intentia de a fi observate si complimentate dar numai de barbati la fel de atragatori;daca barbatii care le acosteaza sunt neinteresanti sau batrani cheama politia.

Curva este sinonimul pt prostituata dar nu numai,intelesul mai este si de femeie usoara fara principii sau"prejudecati",nu cred ca nu l-am folosit corect sau ca este banat in dictionar.
Este un cuvant urat? Este o realitate !

Cat de aiurea este sa te imbraci ca si o prostituata care isi asteapta clientii si sa produci confuzie printre barbati ca vai ce m-ai jignit,eu sunt o femeie virtuoasa,cinstita ,ma imbrac asa doar de hobby...
Cum ar fi sa-ti fure unul geanta pe strada iar tu sa vezi un politist langa tine privind scena? Nu ai striga la politist "ajutor va rog,hotii!"?
Iar politistul uimit din cale afara ,ti-ar spune imi pare rau domnisoara,eu nu sunt politist,eu doar m-am imbracat asa astazi!

Yasmina 28.06.2015 09:48:34

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 593664)
Care societate? Epiltatul se practica din Antichitate in mai toate societatile.
Daca porti o fusta si se vede putin din gamba, si ai par pe picioare, toata lumea care te vede o sa se holbeze si o sa inceapa sa judece. Eu mi-am intrbat duhovnicul daca pot sa ma epilez sau ba, si a zis ca da, nu e nici o problema, tine de igiena corporala. De cine sa ascult? De cei pe forum sau de duhovnic?

De duhovnic bineinteles.
Eu una,nu-mi doresc sa sfatuiesc pe nimeni;rolul meu aici pe forum este sa dezbat subiecte,sa-mi fac cunoscute opiniile; eventual sa ma corectez si eu daca conceptiile mele nu se regasesc printre standardele ortodoxe.

Nici mie nu-mi este clar daca pacatul"infrumusetarii" difera in mod net atunci cand il facem fortati de standardele sociale sau de alte motivatii mult mai ...intime.

Yasmina 28.06.2015 10:05:24

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 593658)
Sunt constienta de treaba asta. Vroiam doar sa scot in evidenta faptul ca, doar ptr. ca porti haine pana in pamant, nu inseamna ca esti si modest. Sf.Maica Egipteanca era goala in pustie. E drept, era in pustie, dar nu corpul uman gol e problema in sine, ci perceptia oamenilor.

Parca Maica Siluana a precizat ca, o fata, cu rochia prea scurta si cu machiaj, intra in Biserica. Mai merge o data, de doua ori, si in timp nu mai poarta rochi f.scurte si nici machiaj. Este un proces care vin din interior, nu se materializeaza instant, doar ptr. ca ai citit undeva ca nu e bine. Unele persoane se schimba mai repede, altele sunt mai incete.

Sf.Ioan de Kronstand, parca, sau alt Sfant din Rusia, a primit o intrebare legata de alaptatul in manastire de monahi. Si Sfantul a spus ca nu e nici o problema, caci sanii sunt hrana copilului. Deci, in 1880 puteai sa alaptezi in manastire, acum e scandal daca alaptezi in parc.
Am vazut poze cu femei romance din trecut (sf. sec. XIX, in. sec. XX) si aveau bluza cu decolteul pana la buric aproape. Nu bluza, ia, caci erau taranci, purtand portul national. Nu se vad sanii, dar putina piele tot se vede. Banuiesc ca nici la noi, oamenii nu erau asa sexualizati cum sunt acum.

In poze ,nu apare nimic provocator,nu se vad forme nu este subliniat nimic de catre tinuta.
Hainele sunt lejere,largute,lungi ;chiar si iile decoltate nu dezvaluie mai nimic decat putina piele ,nu se vad sau ghicesc sanii.
Vrei sa-ti fac eu poze de pe strazi din US? din restaurante?

Acuma vezi si tu,depinde cine poarta bluzele alea cu vedere la buric...
Daca le poarta una cu piept imens,efectul este altul...in pozele tale ,modelul ales nu iese in evidenta cu un bust generos pt ca nu are unul,daca avea fii sigura,ca iesea jumatate prin crapatura aia :)

Parascheva16 28.06.2015 12:45:09

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 593671)
In poze ,nu apare nimic provocator,nu se vad forme nu este subliniat nimic de catre tinuta.
Hainele sunt lejere,largute,lungi ;chiar si iile decoltate nu dezvaluie mai nimic decat putina piele ,nu se vad sau ghicesc sanii.
Vrei sa-ti fac eu poze de pe strazi din US? din restaurante?

Acuma vezi si tu,depinde cine poarta bluzele alea cu vedere la buric...
Daca le poarta una cu piept imens,efectul este altul...in pozele tale ,modelul ales nu iese in evidenta cu un bust generos pt ca nu are unul,daca avea fii sigura,ca iesea jumatate prin crapatura aia :)

Mai bine, iti arat poze din liceele si universitatile din Canada. Stiu cum se imbraca unele femei pe aici. :D

Stiu ca nu e indecent sau provocator. Nu sunt chiar plate nici el. Cel putin femeia cu naframa..
Ce vroiam eu sa zic e ca, daca ne rezumam strict la ce e indecent si ce nu, teoretic si fetele astea poarta ii indecente, cu decolteu. :) Daca o fata ar purta o ie asemanatoare, fara a iesi nimic in evidenta, toti ar sari in sus sa zica ca e indecenta. ;)

Parascheva16 28.06.2015 12:47:50

@Yasmina

Rochia asta e indecenta? Intreb din curiozitate.
http://www.toane.ro/wp-content/uploa...e-vara-mov.jpg
http://www.toane.ro/wp-content/uploa...e-vara-mov.jpg
*

Si ce parere ai despre fetita asta care a trebuit sa se schimbe la scoala:

Dad Sends His Little Girl Off to School in A Sundress. What She’s In At Pickup Leaves Him Seething.

http://www.liftbump.com/2015/04/5632...-him-seething/

http://www.crestinortodox.ro/forum/d...AiIgIiICIiB//Z

abaaaabbbb63 28.06.2015 13:29:35

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 593679)
Si ce parere ai despre fetita asta care a trebuit sa se schimbe la scoala:

Trebuie scoala sa puna din astea la intrare pentru femei si fete

http://www.student.uni-ak.ac.at/nico...rka-Haiweb.jpg

Parascheva16 28.06.2015 13:48:43

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 593681)
Trebuie scoala sa puna din astea la intrare pentru femei si fete

Am avut colege musulmance. Nu li se vedea decat ochii. Foarte ciudat sa vb cu ea asa. :|

Parascheva16 28.06.2015 15:15:37

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 593666)
Prostituatele ca atare,nu le-am judecat niciodata,din contra am avut mereu o atitudine compatimitoare(atitudine venita nu din superioritate ci ca de la femeie la femeie,sora catre sora).
Cele care chiar practica aceasta ocupatie pt supravietuire macar au cat de cat o scuza,o fac pt copii,o fac pt ca le-au vandut familia saraca,pt ca nu au alta iesire...Doamne fereste sa aiba mila de ele Dumnezeu.

Problema o constituie femeile care nu sunt prostituate per se insa se comporta,se imbraca ca unele si atunci cand sunt vazute prin locuri publice sunt acostate si tratate ca prostituatele,spre totala lor "stupefactie".
Altele sunt chiar hartuite -din nou,pt ca sunt atat de imbracate sumar si sugestiv incat mesajul este foarte clar.

Am mai povestit ca anul trecut am vazut o faza foarte interesanta aici.
Am mers la cumparaturi la un market si am vazut politie la intrare;o femeie imbracata in niste colanti si un maieu cu bretele se plangea politistului ca a fost agresata sexual in magazin (si ea fusese acea care chemase politia).
Cand am auzit discutia m-am uitat mai bine la dansa si am observat ca nici nu putea fi trecuta asa cu usor cu vederea pt ca era foarte provocatoare ,in maieu mulat fara sutien,colanti la fel de mulati care nu acopereau nimic,ci mai mult dezgoleau totul.
Femeia era atletica si iesise de la sala de sport de langa acest market,apoi intrase la cumparaturi unde fusese atinsa sau acostata de un barbat.
Ce cred barbatii cand vad o femeie imbracata provocator in public?Neinsotita de un alt barbat?
Cred foarte bine ca a iesit la agatat si s-a imbracat special pt a primi calificative pt felul provocator in care arata si a-si gasi parteneri de distractie.
Este gresit?
Daca este adevarat ca femeile vor sa fie atragatoare pt sotii lor atunci desigur cea care era mai mult dezbracata in magazin cu toate formele la vedere,nu se putea situa in acest exemplu deoarece nu era insotita de nimeni.
Nu putea sa poarte foarte bine acele haine fara lenjerie acasa si sa inebuneasca numai barbatul ei nu si alti o suta de barbati necunoscuti intalniti pe strada,la magazin si la sala de sport?

Adevarul este ca genul acesta de femei joaca la dublu standard: umbla provocator tocmai cu intentia de a fi observate si complimentate dar numai de barbati la fel de atragatori;daca barbatii care le acosteaza sunt neinteresanti sau batrani cheama politia.

Curva este sinonimul pt prostituata dar nu numai,intelesul mai este si de femeie usoara fara principii sau"prejudecati",nu cred ca nu l-am folosit corect sau ca este banat in dictionar.
Este un cuvant urat? Este o realitate !

Cat de aiurea este sa te imbraci ca si o prostituata care isi asteapta clientii si sa produci confuzie printre barbati ca vai ce m-ai jignit,eu sunt o femeie virtuoasa,cinstita ,ma imbrac asa doar de hobby...
Cum ar fi sa-ti fure unul geanta pe strada iar tu sa vezi un politist langa tine privind scena? Nu ai striga la politist "ajutor va rog,hotii!"?
Iar politistul uimit din cale afara ,ti-ar spune imi pare rau domnisoara,eu nu sunt politist,eu doar m-am imbracat asa astazi!

Am zis ca in orice prostituata si desfranta (femeie usoara) este o Sf.Maria Egipteanca. Nu m-am referit doar la prostituate.
*
Da si nu. Nu este moral ca o femeia sa se imbrace provocator, dar este legal. Cu alte cuvinte, barbatii nu au voie din punct de vedere legal sa o agreseze sau violeze doar ptr. ca e imbracata mai indecent. Asa si islamicii zic ca o femeie care nu poarta hijab vrea sa fie violata. Nici o femeie nu merita asta. Sau barbatii sunt niste animale salbatice care nu se pot controla si agreseaza femei imbracate indecent?

Pai, daca a venit de la sala, femeia aia era imbracata in haine sport? Sau poate nu purta haine normale de sport, dar nu cred ca merita sa fie agresata si are tot dreptul sa se planga la politist.

Una e sa spui ca femeia in genere nu ar trebui sa se imbrace provocator din varii motive (ispitesc, atrag persoane nepotrivite etc.), si alta e sa spui ca femeia care se imbraca provocator ar trebui sa se astepte la agresari sexuale si nu ar trebui sa se duca la politie.

Dar de ce barbatii cred ca femeie e mereu la agatat? Ce, femeile nu au alte treburi, decat sa iasa la agatat?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:12:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.