Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sunt ateu, intrebati-ma orice! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7949)

ai2 22.02.2010 22:28:09

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215334)
Ce treaba are interesul cu onestitatea? Unde vezi tu o contradictie intre ele?

Tu nu vezi nicio contradictie?
Interesul te face sa te comporti intr-o maniera mai putin onesta. Ce era asa greu de inteles? Pentru o alta viata eu ar trebui dupa logica crestina sa ma prefac credincios. Halal morala!
Citat:

Hai, putem intelege ca la un ateu sistemul de valori este varza de relativ, dar macar un minim de bun simt comun ar trebui sa existe, nu?
Poti sa detaliezi?
Tocmai voi care instigati la oportunism ne criticati pe noi care nu cedam asa usor? Nici macar nu stiti sa pierdeti!
Citat:

Dumnezeu nu spune sa nu-ti urmezi interesul, ci sa-ti cunosti interesul, adica ala care te favorizeaza pe termen lung, si pe ala sa-l urmaresti.
Desigur, nu te impiedica nici sa-ti dai cu parul in cap daca asta doresti neaparat..
Interesul meu nu e sa mai castig o viata, ci sa fac ceva cu asta, inainte sa treaca degeaba. Mi-e greu sa cred ca un zeu nu-si poate petrece eternitatea fara sa aiba grija de interesul meu. Stii cum e cu grija altuia.

topcat 22.02.2010 23:11:21

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
Se numeste "teoria maimutei infinite". Deci n-ai auzit de ea..

Trebuia?
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
Nu am observat. Daca nu sunt aleatoare, care e criteriul dupa care se produc?

Ele se produc aleatoriu dar cele care se observa de la o generatie la alta nu sint aleatorii (pentru ca cele nefavorabile dispar)
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
De cand "bunul simt" este un argument stiintific?
As dori niste argumente. Stiintifice.

De cind 1+1=2, e vorba de acelasi bun simt. Care iti spune ca (fara sa faci un studiu stiintific pentru asta, desi exista), chiar daca ADN-ul tau contine 200 de mutatii, copilul tau poate fi fericit ca nici una nu a fost letala si ca, in general, mutatiile nu sint letale.
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
Pai sa auzim practic niste dovezi stiintifice care pot demonstra ca intr-un orizont de timp rezonabil (fie chiar si cateva sute de milioane de ani) o innotatoare poate deveni laba.

Adica cam de cate mutatii intermediare ar fi necesare pentru o astfel de schimbare structurala, rata cu care ele se pot produce practic (dovedit stiintific), etc.

Nu stiu acum care e diferenta intre genele de inotatoare si laba, dar iti propun sa luam un caz mai cunoscut, anume cei 5% diferenta intre genomul omului si al celorlalte primate. Calculul e cit se poate de grosier:
La cele 3*10^9 de perechi cit are genomul uman, aceasta inseamna 1,5*10^8 perechi diferenta. Daca consideram ca ambele ramuri au evoluat cu aceeasi rata, 200 de mutatii pe generatie, obtinem 0,75*10^6 generatii, deci 0,4*10^6 generatii pe ramura, deci 8 milioane de ani diferenta (la 20 de ani generatia).
Si partea stiintifica http://www.genome.gov/Pages/Research...p_Analysis.pdf
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
Mai incearca, dar nu cu tehnica berbecului.

Fac si eu ce pot :)
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215342)
Scuze, credeam ca te prinzi.
Ambele (uratul/frumosul) exista strict din perspectiva observatorului si atat timp cat el impreuna cu criteriile lui fara doar si poate subiective, exista.

Doar ca exista nenumarati observatori :) Si nu numai umani :)

alexeev 22.02.2010 23:39:31

un ateu in momentele sale de venire in sine
 
un ateu facea jogging in padure. dupa un copac, ii apare ursul in fata. speriat, ateul, a strigat: Doamneee!!! dandu-si mainile de la ochi, vede ursul inmarmurit si o raza de lumina coborand in cer. apoi s-a auzit o voce: M-ai strigat?! si a raspuns ateul: Doamne, ce i drept, ti am negat existenta atat amar de vreme, si stiu ca e nedrept, dar un singur lucru iti cer...
Spune! zise Dumnezeu.. ateul: Doamne, un singur lucru iti cer... fa ursul crestin!
Dumnezeu: doar atat??? da...zise ateul... Esti sigur??? ...da Doamne... atat!
Fie! zise Dumnezeu. raza disparuse, ursul isi revenise la normal si, cu o fata senina si mainile pe piept asemenea crestinilor, ursul a facut semnul Sfintei Cruci si a zis: Binecuvinteaza Doamne bucatele aceastea ce mi stau inainte!

topcat 22.02.2010 23:42:11

Urs crestin :0 Bun banc :)

anaana71 23.02.2010 07:56:40

topcat
 
pana la urma n-am aflat ce poate fi mai presus si mai frumos decat iubirea :39:

Bilibox_ 23.02.2010 08:13:14

"pana la urma n-am aflat ce poate fi mai presus si mai frumos decat Dumnezeu"

Nu asta vroiai sa zici ?

topcat 23.02.2010 08:44:25

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215511)
pana la urma n-am aflat ce poate fi mai presus si mai frumos decat iubirea :39:

mai intii spune-mi tu unde as fi spus eu ca ar exista sau ca nu ar exista ceva mai presus si mai frumos decit iubirea :39:

anaana71 23.02.2010 08:48:57

raspunsul tau la ce a spus:
Citat:
În prealabil postat de Jane Says
E singurul lucru frumos care exista in univers: sa iubesti si sa te bucuri de cel care te iubeste si se bucura de tine.


Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 215082)
Pentru un ateu exista mult mai multe lucruri frumoase in univers, unele fara vreo legatura cu persoana proprie.

aici?:106:

topcat 23.02.2010 08:59:01

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215524)
raspunsul tau la ce a spus:
Citat:
În prealabil postat de Jane Says
E singurul lucru frumos care exista in univers: sa iubesti si sa te bucuri de cel care te iubeste si se bucura de tine.



aici?:106:

Una e sa spui ca e singurul lucru frumos si alta ca e cel mai frumos

anaana71 23.02.2010 09:01:28

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 215529)
Una e sa spui ca e singurul lucru frumos si alta ca e cel mai frumos

ma gandeam ca o sa despici firul in 4, ca sa te fofilezi :71:
pe langa dragoste, ce poate exista mai sau la fel de fumos si presus, in univers, pentru un ateu?:58:


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:28:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.