Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Alcoolul si tutunul, droguri usoare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8130)

eucred 19.01.2010 19:49:46

Restul viciilor precum alcoolul, tutunul, jocurile de noroc nu afectează în aceeași măsură precum drogurile, însă reușesc a-ți distruge viața și familia încet, încet, limitele fiind practic inexistente. A scăpa de aceste vicii este a te transpune în lumea reală din care tocmai ai plecat și a redevini omul dinainte, un om simplu, însă atât de fericit.

anaana71 20.01.2010 09:41:43

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202590)
Principiul meu este sa nu fac ceva imoral, pe cit posibil. Faptul ca am botezat copiii nu incalca aceste principii. Ca cineva se boteaza imi este indiferent dpdv moral.
Copilul meu cel mare a aflat la scoala cine se doreste sa fie Dzeu si a spus singur ca nu exista, nu l-am influentat defel, sint liberi sa creada ce doresc. De asemenea, in momentul in care profesorul de religie i-a cerut teme mai lungi decit cele de la alte materii si cind am considerat ca efortul depus acasa pentru a tine minte termeni neadecvati copiilor de clasa a 3-a, am cerut, cu consimtamintul sau, sa il scot de la aceste ore.
In concluzie, nu biserica imi invata copiii ca consumul de bautura si tutun sint imorale. Nici nu ar putea. Pentru ca eu vad moralitatea dpdv al relatiei intre oameni si nu al relatiei intre fiecare din oameni in parte si prietenul lor imaginar.

daca copilul ti-ar cere sa-l scoti si de la ora de muzica sau educatie tehnologica, l-ai scoate? copiii afla de la scoala multe, ca vaca e mova, ca daca se urca pe o matura pot zbura ca harry poter, etc. termeni neadecvati???? hahahahha.... eu am citit o tema la matematica si a trebuit sa caut in dictionar sa vad ce inseamna, sa nu mai spun definitiile la limba romana. copiii sunt copiii, invata de la parinti. Dumnezeu sa-i aiba in paza!

fragmente 20.01.2010 10:10:56

PROGRAMUL NATIONAL ANTIDROG

http://www.ortodoxantidrog.ro/start.html

+

CENTRUL SF NICOLAE IASI - CONSILIERE SI REABILITARE A PERSOANELOR DEPEDENTE DE ALCOOL SI ALTE DROGURI

http://www.centrulsfnicolae.mmb.ro/

+

CENTRUL DE FORMARE SI CONSILIERE SF ARHANGHELI MIHAIL SI GAVRIIL IASI


AL CUI ROB SUNT?

1. Alcoolismul
2. Sunt dependent de sex?
3. Te poți lăsa de fumat

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1101

+

Asociatia Filantropica Medical-Crestina 'Christiana' CluJ


Misiunea noastră este de a oferi alinare, putere și speranță semenilor nostri
afectați de boala alcoolismului și lipsiți de o alternativă eficientă de a-i face
față. Incercam sa facem aceasta prin inițierea, dezvoltarea și multiplicarea
de servicii specializate de informare și consiliere pentru recuperarea din
dependențe

http://www.stdimitrie.org/

topcat 20.01.2010 10:12:26

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 202834)
daca copilul ti-ar cere sa-l scoti si de la ora de muzica sau educatie tehnologica, l-ai scoate? copiii afla de la scoala multe, ca vaca e mova, ca daca se urca pe o matura pot zbura ca harry poter, etc. termeni neadecvati???? hahahahha.... eu am citit o tema la matematica si a trebuit sa caut in dictionar sa vad ce inseamna, sa nu mai spun definitiile la limba romana. copiii sunt copiii, invata de la parinti. Dumnezeu sa-i aiba in paza!

Da, termenii erau neadecvati pentru clasa a 3-a, mintuirea un concept mult prea egoist, aberatia ca sintem in esenta pacatosi si in general in contradictie cu manualul de educatie civica.

anaana71 20.01.2010 10:33:43

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202842)
Da, termenii erau neadecvati pentru clasa a 3-a, mintuirea un concept mult prea egoist, aberatia ca sintem in esenta pacatosi si in general in contradictie cu manualul de educatie civica.

stii cati termeni neadecvati, egoisti si mincinosi sunt in manuale? o groaza. aici ideea este ca esti ateu si copii tai trebuiesa fie la fel. aici nu-i chestie de etica, morala sau educatie. tu nu crezi, ti se pare aberant, deci nici ceilalti (membri ai familiei, ma refer, in special copiii) nu trebuie sa creada.... ca a aberant. mos craciun exista sau a existat pt copiii tai?

topcat 20.01.2010 11:18:34

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 202846)
stii cati termeni neadecvati, egoisti si mincinosi sunt in manuale? o groaza. aici ideea este ca esti ateu si copii tai trebuiesa fie la fel. aici nu-i chestie de etica, morala sau educatie. tu nu crezi, ti se pare aberant, deci nici ceilalti (membri ai familiei, ma refer, in special copiii) nu trebuie sa creada.... ca a aberant. mos craciun exista sau a existat pt copiii tai?

Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?
Am mai spus si asta, ei cred in mosu, desi in ultimul an a trebuit sa admitem ca mosii de pe la magazine, scoala sint doar "ajutoarele" lui.

Imogene 20.01.2010 11:20:54

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202863)
Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?

Deci, e mai plauzibil sa existe mosul decat Dumnezeu pentru copilul tau? :)

anaana71 20.01.2010 11:37:02

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202863)
Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?
Am mai spus si asta, ei cred in mosu, desi in ultimul an a trebuit sa admitem ca mosii de pe la magazine, scoala sint doar "ajutoarele" lui.

hihihihi.... si daca zice ca vaca e mova si scrie milka pe ea? copii fac ce spun parintii. daca iti spunea ca Dumnezeu exista nu cred ca mai era asa tolerant ca in cazul lui Mos Craciun, care are "ajutoare", dar Dumnezeu nu exista...hihihihi... uite asa se face cercul vicios. am mai auzit varianta asta, exista mos craciun, dar dumenezeu este o aberatie.... din aceasta cauza te-0am intrebat. pe un copil l-am intrebat daca a auzit de Dumnezeu, si mi-a spus ca da, si l-am intrebat: si cine este? si el mi-a raspuns: Superman. am cascat ochii asa :13: si l-am intrebat de ce? si mi-a spus: pentru ca e bun, vine din cer, ajuta lumea, e curajos si viteaz, si parintii lui sunt in cer..... mai zi ceva. :21:

topcat 20.01.2010 12:49:58

Citat:

În prealabil postat de Imogene (Post 202864)
Deci, e mai plauzibil sa existe mosul decat Dumnezeu pentru copilul tau? :)

desigur :)

topcat 20.01.2010 12:52:44

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 202869)
hihihihi.... si daca zice ca vaca e mova si scrie milka pe ea? copii fac ce spun parintii. daca iti spunea ca Dumnezeu exista nu cred ca mai era asa tolerant ca in cazul lui Mos Craciun, care are "ajutoare", dar Dumnezeu nu exista...hihihihi... uite asa se face cercul vicios. am mai auzit varianta asta, exista mos craciun, dar dumenezeu este o aberatie.... din aceasta cauza te-0am intrebat. pe un copil l-am intrebat daca a auzit de Dumnezeu, si mi-a spus ca da, si l-am intrebat: si cine este? si el mi-a raspuns: Superman. am cascat ochii asa :13: si l-am intrebat de ce? si mi-a spus: pentru ca e bun, vine din cer, ajuta lumea, e curajos si viteaz, si parintii lui sunt in cer..... mai zi ceva. :21:

Nu mai poti spune nimic, si pentru mine e tot ceva de genul asta :)
Oricum, tot sta la ora de religie pentru ca scoala nu e pregatita sa o inlocuiasca. Face in schimb o ora in plus fata de ceilalti copii, chipurile de sah.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:44:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.