Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Sa iubiti Psaltirea ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10990)

laraG 28.10.2010 19:08:05

Psaltirea
 
Este minunata!Cuvantul lui Dumnezeu cu putere multa!Nu de mult am trecut printr-o stare de neliniste , de teama.Explicabila, intr-un fel, stiindu-ma "samanta cazuta la margine de drum".Citind , mai bine zis plangand psalmii 6;66; si 76, o, minune!Dumnezeu m-a eliberat din corzile potrivnicului.Doamne, multumescu-Ti !

Rodica50 28.10.2010 19:24:57

Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii.

Hartford 28.10.2010 19:37:06

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 301341)
Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...

Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?

Rodica50 28.10.2010 19:39:18

Parintele Arsenie Papacioc- sa se citeasca 2 psalmi pe zi.

cristiboss56 28.10.2010 21:18:47

!
 
Nu exista nici o interdictie in citirea Psalmilor , dar orice duhovnic nu va recomanda sa se citeasca mai mult de o Catisma pe zi , si obligatoriu dupa fiecare Catisma sa se citeasca Pomelnicul de la sfarsit , dar pentru linistirea cititorului de psalmi , este indicat sa se ia legatura cu duhovnicul pentru mai mult lamuriri .

gabriela8 30.10.2010 18:23:52

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 301358)
Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?

Cei de blestem, dar parerile sunt impartite...

cristiboss56 30.10.2010 19:34:32

Ceva de folos !
 
http://www.ortodoxia.md/crucea-preot...lui-davidaudio

alex marian 30.10.2010 22:26:36

Foarte frumoasa dar greoaie de inteles, Psaltirea e cea mai puternica rugaciune, ii arde pe necurati cand o citim. Aduce o liniste si pace sufleteasca in orice moment, dar mai ales in momente grele,de cumpana, cele in care avem o incercare mare,suntem tristi, abatuti, si nu gasim refugiu decat in rugaciuni - Psaltirea e cheia!
Da, nu e bine sa se citeasca fara binecuvantarea duhovnicului, pot exista tulburari provocate de duhurile rele.
""Rodica50 Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii. " Este explicat fiecare psalm in parte? Am sa o caut.

ap2010 30.10.2010 23:05:06

Am cunoscut persoane care spuneau ca atunci cand au incercat sa citeasca Psaltirea au diverse necazuri care ii face sa inceteze acest lucru.Care ar fi cauza,nu sunt pregatiti sau nu li se cuvine ceea ce cer?

alex marian 30.10.2010 23:20:24

Nu vorbesc din povesti, e caz real, si stim bine cu totii ca cel rau mereu isi baga coada cand e sa incepem rugaciunea, si incearca sa ne sminteasca cum poate el mai bine. O matusa de-a mea, acum ceva vreme, datorita problemelor de la servici sa gandit sa inceapa sa citeasca seara, pe langa Paraclisul Maicii Domnului si alte rugaciuni, si o catisma, gandindu-se ca asa se vor linisti lucrurile la locul de munca [acesta fiind singurul venit in familie]. Asa s-au pus la rugaciune ea si cei doi copii. Totul bine si frumos, pana cand au inceput sa citeasca din Psalmi, din acel moment au inceput fosnete prin casa de parca ar fi un geam deschis, zgomote ca de soricel care misuna prin casa ..toate acestea spre a-i intoarce de la rugaciune. Dupa aceea dupa ce ca nu au avut un somn atat de odihnitor, datorita emotiilor traite, sa dus la parintele duhovnic, ia povestit, iar acesta ia spus ca toate acestea din cauza ca nu sa dat binecuvantare, Psalmii fiind rugaciuni ff puternice, care ii agita si ii nelinistesc pe diavoli. Au primit si copii binecuvantare asa ca au inceput sa citeasca si multumita Domnului, lucurile s-au indreptat si a fost bine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:04:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.