Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Maslul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5023)
-   -   cum sa o ajut pe elena? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2251)

18.09.2007 08:31:46

Speranta, eu am MARE evlavie la Sf.Ioan Rusul, este un sfant grabnic ajutator celor bolnavi. Daca vrei si ai timp citeste Acatistul Sfantului, este inaltator...macar cand si cand ..zi de zi (poate) nu vei avea timp. Poate vor citit si altii impreuna cu tine acest frumos acatist:) Nu stiu daca vei afla minuni , dar macar putina mangaiere cu siguranta vei primi. Are acolo la sfasit un stih atat de frumos,
"Bucura-te sfinte si ne pregateste sa ne bucuram dimpreuna cu tine in Rai"..
apoi rugaciunea pentru bolnavi. este MINUNAT!
cu drag jenica

anita 18.09.2007 09:08:57

La biserica unde merg eu ,la Sfantul Maslu ,la predica , parintele a luat o fetita in brate si ne-a spus ca ea nu putea sa mearga singura nici sa tina capul bine.Dar prin spovedania curata si deasa a parintilor si prin rugaciuni ea s-a vindecat.
Dumnezeu e mare si trebuie sa ii facem loc in sufletul nostru ca sa ne ajute.

21.09.2007 16:45:44

Bunul nostru parinte Cleopa m-a invatat sa incerc macar sa intarzii masa de dimineata dupa ora 9.30. mai ales cei care sunt pomenti la sfintele manastiri...din evlavie fata de proetii care se jertfesc pentru noi si ne pomenesc.
Daca nu puteti face TOT canonul dat de duhovnic, seara cand puneti capul pe perna, spuneti in gand de 30 de ori rugaciunea Iisuse Fiul Lui dzeu miluieste-ma, si iti inlocuieste canonul! Dar!! numai daca ai motiv binecuvantat (boala, calatorie)
cand mergeti la urmatoare spovada, spuneti parintelui sa VA DEZLEGE de canonul care l-ati primit si Nu l-ati facut.
La fiecare catisma din Psaltire, cei incepatori sa faca cate 3 metanii!
Cautati mai mult frangerea inimii, decat rugaciunea multa dar spusa ca pe o poezie.
Nu lasati NICIODATA rugaciunea ZILNICA la Maicuta Domnului.
Si..la final...dragii meiRUGATI-VA UNII PENTRU ALTII MAI MULT CA MULTTTT POATE RUGACIUNEA FACUTA DIN IUBIRE!
ma iertati toti fratilor!
jenica

mirelat 24.09.2007 20:30:37

anita, nu-l confund... el a zis asta pe topicul "Warning to Romania", vezi la sectiunea Generalitati

iosif 24.09.2007 22:17:21

Draga Speranta,

Durerea ta este profunda, o durere izvorata din iubirea fara margini a parintelui fata de copilul sau. Jenica ti-a dat sfatul cel mai important: sa folosesti aceasta forta a iubirii si a durerii si sa transformi totul. E o lupta grea, o lupta care se poarta cu rugaciune, cu multa nadejde, cu multa credinta si mai ales cu totala incredintare in mana lui Dumnezeu.

Tot ce se poate face trebuie facut. Si acolo unde nu mai poate omul face nimic, Dumnezeu va implini totul dupa Voia Lui. Noua nu ne va ramane decat sa-I acceptam Voia.

Copilul acesta poarta deja semnul mantuirii prin crucea pe care o are de dus. Si prin crucea lui primesc si cei din jur speranta mantuirii. E prea greu sa intelegem aceste cuvinte, insa ele sunt viata care se descopera prin rugaciune si lasarea deplina in voia lui Dumnezeu.

Tine-te de duhovnicul, el te va putea indruma cel mai bine. Noi de pe forum te vom putea incuraja, mangai cu cuvintele noastre, intari cu rugaciunea noastra.

Dumnezeu sa va umple inima de bucurie!


cristiboss56 26.09.2007 21:05:15

"Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat, stingd cu dreapta TA cea atotputernica focul ce m-a cuprins. Inceteaza-mi boala si cu milostivirea TA ridica-ma din patul durerii, intru slava Numelui Tau. Ca TU esti Doctorul sufletelor si a trupurilor noastre, HRISTOASE DUMNEZEULE, si TIE slava inaltam : TATALUI si FIULUI si SFANTULUI DUH, acum si pururea si in vecii vecilor. AMIN " +

speranta 30.10.2007 13:16:33

Linistea ptr mine e o minune...si a aparut.:)

Multumesc Doamne!

09.11.2007 22:37:53

Desi nu am raspuns postarii tale, ne bucuram toti alaturi de tine Speranta:rolleyes:
Maica Domnului si Sf.Ioan Rusul sa va aibe in paza!

Negroponte 09.11.2007 23:03:34

:)Speranta,ma bucur sa aud ca ai liniste in suflet.Sfantul Nectarie si Sfantul Mina sa-ti ajute!

Z.Lidia 16.11.2007 13:04:15

Doamne ajuta! Speranta, ai aflat de terapia ABA, pentru copiii cu autism?
Dumnezeu si Maica Domnului sa-ti ajute! Un post cu pace in suflet!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:51:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.