Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   prietena mea nu este fecioara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3033)

philalex 28.01.2008 13:25:47

ce sa zic, daca va iubiti...mergeti inainte, cu spovedit....iar varul tau e cam nesimtit , ca ti-a spus ce ti-a spus......in fine, e o lume cu de toate...si bune si rele...dar..pune-le la spate...e sincera....totusi mai verifica...nu te avanta...sa-ti dovedeasca ca te merita;)

Grigorie 28.01.2008 15:07:03

Despre varul lui Felix cel mai in masura sa se pronunte este Felix. Din moment ce il caracterizeaza ca fiind "bun prieten", s-ar putea ca dezvaluirea aventurii din trecut sa nu fie din laudarosenie, ci din dorinta de a-l avertiza pe Felix sau pentru a marturisi o fapta care ar fi putut strica relatia dintre cei doi verisori. Daca ar fi din invidie sau rautate, atunci merita sa fie blamata indiscretia sa.

Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura si ca fata nu a incercat sa tagaduiasca. Prin sinceritate cei trei se pot privi in ochi si pot sa dea uitarii intamplarea. Mai rau ar fi fost ca Felix sa nu afle de relatia dintre cei doi si peste un timp aceasta relatie sa se reia in ascuns. Prilejuri s-ar fi gasit, data find relatia de rudenie.

Daca Felix se casatoreste cu aceasta fata, cred ca ar fi bine ca verisorul sa nu-l viziteze prea des acasa. E mai bine sa nu existe prilejuri de suspiciune, care ar putea strica si casnicia, si prietenia dintre cei doi baieti.

vsovi 28.01.2008 15:27:21

parerea mea este ca ar trebui sa rupi relatzia cu ea, sincer ar trebui sa ashteptzi o fecioara asha cum eshti shi tu.... ca daca a fost cu varul tau asta se cheama un fel de adulter incestuos shi atunci e grav. Dar pentru ca sa te asiguri cum e mai bine sa procedezi, cu atat mai mult cu cat vrei sa devi preot, ar trebui sa discutzi cu un duhovnic, cu un parinte/preot care sa itzi spuna ce sa faci shi eventual, iubitei tale sa ii dea canon daca vrea sa ajungetzi la cununie.... iar ea daca v-a purta cununa se va osandi... (asha spune parintele Cleopa) ca daca a avut raporturi inainte de casatorie atunci nu mai e vorba de cununie ca shi o cununa a fecioriei pe care ar fi obtzinut-o prin pastrare feciorelnica ci v-a fi doar o consfintzire a legaturii in cazul ei iar domnia ta poate, daca n-a avut pacate atunci v-a primii biruintza, adica cununa fecioriei pana la casataorie... dar shi aici trebuie vazut daca nu este malahienism sau alte moduri de satisfacere, ca nu shtiu ce cununie poate fi in cazul respectiv... nu ma pricep sa te indrum, vorbesc shi eu din auzite.... dar parintele Cleopa vorbea despre taina Cununiei intr-o carte de a sa ca shi o biruintza a pastrarii neshtirbite a fecioriei, shi atunci e ingaduit a se pune cununi pe capetele mirilor, ca altfel le poarta ei dar oarecum mintzind de ochii lumii... asha ceva zicea...

cozia 28.01.2008 17:40:25

Felix, deschide bine ochii si observa:
- Sincer ii pare rau, regreta, plinge la spovedanie?
- O dovedeste prin fapte si initiative legate de Biserica?,
- da milostenie sau nu?,
- ar vrea in viitor sa boteze un copil?,
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?
...si citeste atent ce ti-a scris Grigorie

vsovi 28.01.2008 18:11:55

Citat:

În prealabil postat de cozia
Felix, deschide bine ochii si observa:
- Sincer ii pare rau, regreta, plinge la spovedanie?
- O dovedeste prin fapte si initiative legate de Biserica?,
- da milostenie sau nu?,
- ar vrea in viitor sa boteze un copil?,
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?
...si citeste atent ce ti-a scris Grigorie

ce intrebari ciudate, poi catzi dintre cei mai inaintatzi creshtini chiar fac asha ceva?

tu cozia faci shi dumneata asha? ca imi pare ca ai ramas perplex ca copii de musulmani tzi-au sarutat papucul... poi asha sunt ei invatzati, deci la ei nu este nimic deosebit, nu e un semn de dragoste cum este in ritualul creshtin-ortodox spalatul shi sarutatul piciorului, ci e o inchinare fatza de stapanul lumesc care oricand itzi poate lua viatza fiindca e un stapan tiranic, de copii shi de fecioare, shi de femei... poi sigur ca nu-i uram shi ramanem foarte curioshi vazand cum se supun sarmanii la cate un ighemon, inchinator de idoli shi de patimi... fireshte

revenind la subiect, chiar crezi ca ar avea el dreptul/obrazul sa o testeze sau sa o iscodeasca in ale credintzei asha cum spui dumneata? shi cu dragostea shi cu increderea cum ramane daca incepi sa te codeshti shi sa te indoieshti de viitorul tau partener pe viatza? Sigur ca nici sa te incurci cu cine nu trebuie dar nici chiar asha, ca poate ea o fi curvit cu trupul dar inima ei shi sufletul o fi ramas curat, cine poate shtii ce se ascunde in inima fiecaruia decat Dumnezeu.... iar fecioria inimii, a sufletului shi smerenia cugetului este mai mare ca a trupului

Z.Lidia 28.01.2008 19:28:23

Si oprire de la Sf Impartasanie cat se da, Vsovi, dupa canoanele vechi, daca a cazut in pacat inainte de nunta? Si mai cerceteaza si azi, cat dau preotii in zilele noastre. Mie mi se pare simplu: s-a spovedit? A pus inceput bun. A luat Sf Taine? S-a sfintit. Vrea sa duca o viata crestina? Are toate sansele, alaturi de un sot crestin.
Cozia, mie mi se par cele mai prefacute lacrimi acelea pe care le versi in vazul lumii. Maare mandrie sa plangi cand te vad toti, iar cu inima sa fii bucuros, ca mai sunt putini care isi plang pacatele ca tine. Adevaratele hotarari de credinta sunt acolo, in sufletul omului. Le stie Dumnezeu si, nicio grija, se observa in timp.

Noesis 28.01.2008 23:42:01

Eu zic ca daca este dragoste, totul ce s-a intamplat inainte de relatia voastra sa fie sters. Daca va iubiti asa ar trebui sa fie. Si daca de cand aveti o relatie serioasa ea nu a fost cu nimeni, atunci poti a crezi ca pe tine te iubeste. Daca ea vrea sa duca o viata crestineasca si daca are hotararea sa nu mai calce stramb atunci ai sa fii fericit. Dar ai grija, si tu trebuie sa te porti cu ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Sa nu care cumva sa ii reprosezi ceva mai tarziu, sa nu ii porti pica si sa nu fii gelos. Daca ai sa fii foarte posesiv si daca nu ai sa ai incredere in ea, sa nu te miri ca nu merge casatoria. La nici o femeie, in special daca e si cinstita, nu ii place sa fie banuita si urmarita.

Pentru time nu e important cat ii pare ei de rau de ce a facut. Asta e problema ei. Ce e mai important pentru tine personal e cat i-ar parea ei de bine sa fie sotia ta. Si nici o femeie sanatoasa care e fericita cu sotul ei nu o sa il insele. Si mai mult, daca esti intr-adevar sot bun are sa ii para foarte rau ca nu a asteptat sa te intalneasca si sa va casatoriti.

mirelat 29.01.2008 07:19:08

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Trebuie sa-ti dai singur seama daca vrea sa se marite cu tine din vreun interes meschin sau pentru ca te iubeste.

da, asa este, dar cum poate fi sigur de asta? ca este o vorba din batrani care spune ca trebuie sa mananci un sac de sare alaturi de cineva pana ajungi sa-l cunosti. asa ca pana la urma trebuie sa isi asume raspunderea pentru decizia pe care o va lua si indiferent daca ii va fi bine sau rau sa nu regrete pasul facut si sa nu ii culpabilizeze pe altii pentru ceea ce i se intampla.

revin insa la ceea ce am spus in prima postare: cred ca cel mai important este sa isi dea seama de ce vrea el sa se casatoreasca cu ea. inainte de a analiza motivatiile altora mai bine sa le analizam pe ale noastre. oricum sunt mai usor de controlat si de sesizat falsurile.

mirelat 29.01.2008 07:28:04

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura...

din pacate, grigorie, cred ca tocmai aici este problema... aceasta "dare pe fata" peste care numai un barbat cu mare tarie de caracter va putea trece.

mirelat 29.01.2008 08:16:34

Citat:

În prealabil postat de cozia
Felix, deschide bine ochii si observa:
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?

asta e o intrebare f. buna, avand in vedere ca Felix si-a dorit sa fie preot si doreste sa duca o viata de crestin practicant, participant la slujbele Bisericii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:17:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.