Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8240)

bodo1222 27.01.2010 11:52:35

Pentru Padreati:
Cred ca ai inteles cel mai bine la ce m-am referit...in fine...categoric ca te poti mantui(nu ''scapa'') si in casatorie..pentru asta e dealtfel binecuvantata..
Dar tot cum ai spus tu...sunt cazuri foarte rare de astfel de familii...si nu numai abstinenta ar fi diferenta...sunt de sute de ori mai multe ispite in viata de familie fata de cea din manastire...eu cred ca cei ce se mantuie in familie cu adevarat duc viata de sfinti..ganditi-va la cate se infraneaza ei...

geo.nektarios 27.01.2010 13:54:02

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205225)
Pentru cei in nestiinta...cititi vietile sfintilor sau chipuri de calugari imbunatatiti de Arhimandrit Ioanichie Balan

....ca de exemplu viata Sf.Simeon cel Nebun pt Hristos si Sf.IOAN PUSTNICUL din 21 iulie! Despre Sf.Ioan Pustnicul este vorba... care in acelasi an fiinda casatorit din IUBIRE nu din obligatia parintilor (ex: Sf.Paraschiva de la Iasi sau Sf.Alexie Omul lui Dumnezeu) s-a casatorit... dar mergand in vizita cu Sf.Simeon prietenul sau la Ierusalim, la intoarcere s-au gandit sa paraseasca lumea. Simeon avea mama vaduva si singura si o iubea f.mult, iar Ioan era proaspat casatorit si avea tatal bolnav si singur! Si rugandu-se ei au tras la sorti si le-a cazut sa mearga la manastire... restul cititi fratiile voastre! dar nu pt ce au facut acesti sfinti, ci sa vedeti chemarea lui Dumnezeu pt fiecare om!!! Va va folosi f.mult!!!
Chemarea lui Dumnezeu cand iti aprinde inima nu tine de statutul social sau de altceva! Numai Lui sa urmam cu credinta! Amin!

AndruscaCIM 27.01.2010 13:57:09

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205110)
Ma gandesc oare cati si-ar lasa familia pentru manastire,sa se calugareasca...cati ar avea puterea?cat credeti ca ar rezista acestia?si ce se va intampla cu familia lor dupa aceasta?

Dar asta e putere???? Mie mi se pare o ispita pur si simplu...cum sa iti lasi familia?:13:

AndruscaCIM 27.01.2010 14:00:34

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205227)
Pentru Padreati:
Cred ca ai inteles cel mai bine la ce m-am referit...in fine...categoric ca te poti mantui(nu ''scapa'') si in casatorie..pentru asta e dealtfel binecuvantata..
Dar tot cum ai spus tu...sunt cazuri foarte rare de astfel de familii...si nu numai abstinenta ar fi diferenta...sunt de sute de ori mai multe ispite in viata de familie fata de cea din manastire...eu cred ca cei ce se mantuie in familie cu adevarat duc viata de sfinti..ganditi-va la cate se infraneaza ei...

Vorbiti despre proaspat casatoriti, si deci fara copii...sau despre familii in care exista si copii totusi? In cazul din urma...mi se pare de neconceput, sincer...si ii poti " lasa" desi suna rau...numai dupa ce acestia din urma sunt la casele lor si e de acord si sotul/sotia!

georgeval 27.01.2010 14:18:42

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205227)
Pentru Padreati:
Cred ca ai inteles cel mai bine la ce m-am referit...in fine...categoric ca te poti mantui(nu ''scapa'') si in casatorie..pentru asta e dealtfel binecuvantata..
Dar tot cum ai spus tu...sunt cazuri foarte rare de astfel de familii...si nu numai abstinenta ar fi diferenta...sunt de sute de ori mai multe ispite in viata de familie fata de cea din manastire...eu cred ca cei ce se mantuie in familie cu adevarat duc viata de sfinti..ganditi-va la cate se infraneaza ei...

Sa nu uitam ca peste tot sunt ispite, la tot pasul. Daca pentru un monah ispitele sunt mai putine legate de omul exterior, atunci cu siguranta ca lupta este foarte grea cu omul interior- diavolul plasmuieste o lume iluzorie , fantasmagorica.

geo.nektarios 27.01.2010 14:37:16

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 205284)
Sa nu uitam ca peste tot sunt ispite, la tot pasul. Daca pentru un monah ispitele sunt mai putine legate de omul exterior, atunci cu siguranta ca lupta este foarte grea cu omul interior- diavolul plasmuieste o lume iluzorie , fantasmagorica.

...cum zice sf.pavel ca cine si-a luat femeie cauta sa placa femeii dar cine ramane al lui Hristos, cauta sa placa lui Hristos!
Sunt multe familii care traiesc ca la manastire! De exemplu in rusia! Am vazut un documentar cu Manastirea Poceaev si acolo spunea de mireni care vin acolo sunt fii duhovnicesti ai unor parinti de acolo si care traiesc ca la manstire, incepand cu tatal mama si copiii!

Important este NU sa ai program de manastire in casa, ci sa ai randuiala pe care sa o tii cu sfintenie! Nu tre sa postesti de sa iti usuci buzele si metanii de paralizezi, ci sa faci toate cu discernamant ca ai copii de crescut! Nu sa faci exces de zel si sa ajungi habodnic! Ci sa urmezi Invatatura lui Hristos si sa tii de duhovnic ca niciodata nu vei gresi!

Sunt atatea descoperiri in care arata ca un anume crestin cu viata sfanta a fost trecut de Hristos in ceata calugarilor!

Sau sunt multi mireni care au viata mai de sfintenie decat calugarii... A se vedea Patericul Egiptean (Sf.Antonie, Sf.Pafnutie... s.m.a.) dar si Pr.Cleopa spunea de un taran ce venea si se inchina dimineata in Biserica manastirii si l-a vazut prin usa altarului ca era inconjurat de lumina cereasca!

Exemmplele pot continua! Dar cum am spus si in prima mea postare de pe acest topic, sunt unii oameni ce au o chemare a lui DUmnezeu pt un anumit mod de viata! Si asa le randuieste de bine, incat ramai mut si nu poti sa decat sa Il slavesti pe Hristos! Dar chiar va rog sa cititi Vietile Sf.Simeon cel nebun pt Hristos si Sf.Ioan Pustnicul din 21 iulie! VA veti folosi enorm!!! Dumnezeu sa ne miluiasca!

vali99 27.01.2010 14:38:50

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205227)
Pentru Padreati:
Cred ca ai inteles cel mai bine la ce m-am referit...in fine...categoric ca te poti mantui(nu ''scapa'') si in casatorie..pentru asta e dealtfel binecuvantata..
Dar tot cum ai spus tu...sunt cazuri foarte rare de astfel de familii...si nu numai abstinenta ar fi diferenta...sunt de sute de ori mai multe ispite in viata de familie fata de cea din manastire...eu cred ca cei ce se mantuie in familie cu adevarat duc viata de sfinti..ganditi-va la cate se infraneaza ei...

Fratilor Dumnezeu sa va ajute sa faceti voia LUI! Si in viata Parintelui Ioanichie Moroi de la Sihastria vedem cum el casatorit fiind a plecat la manastire el cu baiatul si sotia a plecat si ea la manastire....Dar daca vei pleca trebuie sa te inarmezi dinainte "cind te apropii sa slujesti Domnului, pregateste-ti sufletul spre ispite". Daca va ganditi sa gasiti Raiul la manastire o sa dati de iad, in schimb daca te astepti sa gasesti demoni o sa gasesti ingeri! Ispitele in manastire sunt mult mai multe ca in lume, pt ca dusmanul e diavolulul. In lume te supara oamenii iar in manastire diavolii! Ai vazut icoana calugarului rastignit? Cel putin dupa calugarie, calugarul e ispitit de 7 ori mai mult! Aparent in manastire e pace si linistite, dar e razboi mare!!! Dar cel ce are chemare culege roade binecuvintate de pe urma suferintei.

bodo1222 27.01.2010 14:56:48

Dap..se vede ca in pag 2 au vb mai mult cei ce sunt mai cititi...fara a le fi pricina de sminteala lauda....dar asa este..sunt foarte multi care au lasat familia pentru Hristos dupa cum a spus si geo...aaa...eu as fi vrut sa vad cati dintre noi(voi) ar putea face lucrul acesta...atat....si multumesc lui nektarios(sper sa nu greshesc..iar daca o fac iertare) pentru ca a adus undeva in discutie filmul ''ostrovul''....minunat film...

Fani71 27.01.2010 17:43:54

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 205276)
....ca de exemplu viata Sf.Simeon cel Nebun pt Hristos si Sf.IOAN PUSTNICUL din 21 iulie! Despre Sf.Ioan Pustnicul este vorba... care in acelasi an fiinda casatorit din IUBIRE nu din obligatia parintilor (ex: Sf.Paraschiva de la Iasi sau Sf.Alexie Omul lui Dumnezeu) s-a casatorit... dar mergand in vizita cu Sf.Simeon prietenul sau la Ierusalim, la intoarcere s-au gandit sa paraseasca lumea. Simeon avea mama vaduva si singura si o iubea f.mult, iar Ioan era proaspat casatorit si avea tatal bolnav si singur! Si rugandu-se ei au tras la sorti si le-a cazut sa mearga la manastire... restul cititi fratiile voastre! dar nu pt ce au facut acesti sfinti, ci sa vedeti chemarea lui Dumnezeu pt fiecare om!!! Va va folosi f.mult!!!
Chemarea lui Dumnezeu cand iti aprinde inima nu tine de statutul social sau de altceva! Numai Lui sa urmam cu credinta! Amin!

De unde se vede ca nu trebuie sa-i luam drept exemplu pe sfinti.
(Este o idee moralista asta, de altfel)
Sfintenia este originala. Caile Domnului sunt diferite pentru fiecare.
In general, a-ti parasi sotia ca sa te duci ma manastire, fara voia ei, este un lucru rau, este un act egoist si iresponsabil. Dar pot exista exceptii, foarte rare, pe care nu le judecam noi.

Fani71 27.01.2010 17:46:29

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 205289)
...cum zice sf.pavel ca cine si-a luat femeie cauta sa placa femeii dar cine ramane al lui Hristos, cauta sa placa lui Hristos!
Sunt multe familii care traiesc ca la manastire! De exemplu in rusia! Am vazut un documentar cu Manastirea Poceaev si acolo spunea de mireni care vin acolo sunt fii duhovnicesti ai unor parinti de acolo si care traiesc ca la manstire, incepand cu tatal mama si copiii!

Important este NU sa ai program de manastire in casa, ci sa ai randuiala pe care sa o tii cu sfintenie! Nu tre sa postesti de sa iti usuci buzele si metanii de paralizezi, ci sa faci toate cu discernamant ca ai copii de crescut! Nu sa faci exces de zel si sa ajungi habodnic! Ci sa urmezi Invatatura lui Hristos si sa tii de duhovnic ca niciodata nu vei gresi!

Sunt atatea descoperiri in care arata ca un anume crestin cu viata sfanta a fost trecut de Hristos in ceata calugarilor!

Sau sunt multi mireni care au viata mai de sfintenie decat calugarii... A se vedea Patericul Egiptean (Sf.Antonie, Sf.Pafnutie... s.m.a.) dar si Pr.Cleopa spunea de un taran ce venea si se inchina dimineata in Biserica manastirii si l-a vazut prin usa altarului ca era inconjurat de lumina cereasca!

Exemmplele pot continua! Dar cum am spus si in prima mea postare de pe acest topic, sunt unii oameni ce au o chemare a lui DUmnezeu pt un anumit mod de viata! Si asa le randuieste de bine, incat ramai mut si nu poti sa decat sa Il slavesti pe Hristos! Dar chiar va rog sa cititi Vietile Sf.Simeon cel nebun pt Hristos si Sf.Ioan Pustnicul din 21 iulie! VA veti folosi enorm!!! Dumnezeu sa ne miluiasca!

Da, asa este, poti trai o viata sfanta si fara sa mergi la manastore.; Dumnezeu ne-a cerut sa ne sfintim, nu neaparat sa ne calugarim.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:35:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.