Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Postul pastelui (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12130)

Daniel777 06.02.2011 19:50:33

Citat:

În prealabil postat de dianagroza (Post 334057)
Pai sus ai scris ca "e suficient" "postul fara sex si nicio grasime animala".
De asta am completat.

E suficient din punct de vedere alimentar,la asta se referea omul..

Yasmina 06.02.2011 20:02:44

Eu stiam ca se mananca fara ulei,numai la manastiri-insa se prea poate sa fiu eu prost informata,si in cazul asta am tinut post in tot acest timp,mancand ulei in post.

O alta problema in post era faptul ca eram fumatoare-multumesc lui Dumnezeu ca mi-a asculat rugaciunea si a facut o mica minune,ca sa pot renunta:)

Dupa parerea mea,nu este greu sa tii post de mancare sau de relatii sexuale,cel mai greu este sa tii post de la aroganta,mandrie,superioritate-am realizat ca exact in zilele de post,se gaseste cineva la serviciu sa-mi zgarmane nervii cu diverse rautati...de multe ori am cazut,si veneam trista acasa gandindu-ma cat de temeinic imi facusem planul sa tin post in ziua aceia,imi pregatisem mancare de post insa am cazut in fata altor incercari.

Un alt aspect care este important pentru mine,este si felul in care ma port/imbrac in post,alegand haine decente,mult mai apropiate de starea sufleteasca a postului,decat haine tipatoare,atractive,sexoase.

Daca ma intrebati pe mine,mancarea de post nu este un stres,lipsa sau adaosul uleiului ci atitudinea cu care postesti:iarta-i pe cei care te jignesc sau se poarta in mod suparator cu tine,evita certurile sau situatiile tensionate,gandeste-te daca ai facut o fapta buna in ziua respectiva,poti cumpara o paine sau un sandwich pt un cersetor,poti aduce covrigi si cafea pt toti colegii din birou,poti lucra cateva ore in voluntariat...

Postul fara fapte bune,rugaciuni,smerenie este doar o dieta vegetariana!

colaps3 06.02.2011 20:16:35

Având în vedere faptul că suntem studenți, angajați, oameni cu fel de fel de slujbe și ocupații ce necesită energie, nu este obligatoriu să ne abținem de la ulei.

Monahii și cei mai presus de ei țin post fără ulei din pricina unei asceze aspre. Nu degeaba mânca Sfântul Isaac Sirul doar pâine cu sare. Dar noi mai avem până să ajungem la nivelul lor. Ohooo!

Apropo, ungreier, ești căsătorit(ă) ?

Melissa 06.02.2011 20:32:12

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 334100)

Daca ma intrebati pe mine,mancarea de post nu este un stres,lipsa sau adaosul uleiului ci atitudinea cu care postesti:iarta-i pe cei care te jignesc sau se poarta in mod suparator cu tine,evita certurile sau situatiile tensionate,gandeste-te daca ai facut o fapta buna in ziua respectiva,poti cumpara o paine sau un sandwich pt un cersetor,poti aduce covrigi si cafea pt toti colegii din birou,poti lucra cateva ore in voluntariat...
Postul fara fapte bune,rugaciuni,smerenie este doar o dieta vegetariana!

Foarte mare dreptate ai.Asa vad si eu postul.Cred ca degeaba nu mananci nimic, chiar doar paine cu apa ,daca scoti pe gura diverse rautati, esti invidios/razbunator/clevetitor,etc.Adevarat este ca e pacat ce scoti din gura, nu ce bagi in gura.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:29:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.