Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   Sf Moaste in racla fara geam (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15487)

Annyta 06.09.2012 10:55:12

Mănăstirea Criscior
 
Aici am găsit o mică raclă cu sfinte moaște, înconjurate în ceară și neacoperite cu nimic. Capacul era deschis. Se găseau acolo moaște ale martirilor din Aiud, dar și altele pe care nu mi le mai amintesc. Este singura raclă pe care am vazut-o total neacoperită.

Mănăstirea se află în județul Hunedoara.

http://img577.imageshack.us/img577/8...silvaniaau.jpg

DragosP 06.09.2012 11:08:50

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469251)
Fara geam pt a simti mireasma Sf Moaste.

Care ar fi folosul duhovnicesc obținut?

mihai07 06.09.2012 12:40:17

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469267)
Astept noi sugestii, daca stie cineva.
Mi-ar placea sa aflu printre altele si daca a simtit cineva si in ce mod, prezenta Sf Moaste (in afara de mireasma lor). A avut cineva anumite trairi la Sf Moaste incat sa il puna un pic pe ganduri? Daca stiti vre-un link/carte, v-as fi recunoascatoare!

Sfantul Ilie Lacatusu in cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti.

tinutza 06.09.2012 12:41:32

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 469274)
Care ar fi folosul duhovnicesc obținut?

Se spune ca niste Moaste pt a fi canonizate, trebuie sa fie si frumos mirositoare, printre alte conditii.
Sunt curioasa, ma intreb daca moastele miros toate la fel, sau difera si cum este acest miros.
Alta intrebare: e posibil sa isi dezvaluie mirosul in functie de credinciosi, adica la anumite persoane sa nu miroasa de loc, sau prea putin, iar la altele sa miroasa mai puternic? Cine stie sa-mi raspunda?

Annyta 06.09.2012 12:44:45

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469303)
Se spune ca niste Moaste pt a fi canonizate, trebuie sa fie si frumos mirositoare, printre alte conditii.
Sunt curioasa, ma intreb daca moastele miros toate la fel, sau difera si cum este acest miros.
Alta intrebare: e posibil sa isi dezvaluie mirosul in functie de credinciosi, adica la anumite persoane sa nu miroasa de loc, sau prea putin, iar la altele sa miroasa mai puternic? Cine stie sa-mi raspunda?

Nu cred că sunt curiozități de folos, iartă-mă...

tinutza 06.09.2012 12:44:57

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 469302)
Sfantul Ilie Lacatusu in cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti.

Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.

Annyta 06.09.2012 12:46:00

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469306)
Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.

Nu e canonizat.

tinutza 06.09.2012 12:47:04

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 469305)
Nu cred că sunt curiozități de folos, iartă-mă...

Pt mine e. Pt ca vreau sa-mi explic o experienta pe care am avut-o legata de niste Sf Moaste. Mai multe nu as zice inca. Imi cer scuze.

mihai07 06.09.2012 12:50:04

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469306)
Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.

Nu e canonizat dar minuni se intampla in viata celor ce merg la Sfantul Ilie Lacatusu. Cel mai bine este sa mergeti acolo.
Puteti ajunge sambata intre orele 13-16.

Annyta 06.09.2012 12:59:02

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469308)
Pt mine e. Pt ca vreau sa-mi explic o experienta pe care am avut-o legata de niste Sf Moaste. Mai multe nu as zice inca. Imi cer scuze.

Din experiența mea nu toate sfintele moaște miros la fel. Am auzit și eu ideea că ele pot să emane mirosul plăcut numai către, sau mai mult către anumite persoane, dar nu mă grăbesc să trag nicio conlcuzie pe baza acestei afirmații.
Uneori mă gândesc, sau am citit/ auzit, că moaștele sau racla în care se află sunt unse cu mir - ceea ce ar putea explica mirosul frumos... Nu știu...


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:40:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.