Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   spray-ul si parfumul - sunt pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5444)

tigerAvalo9 27.01.2009 21:55:23

Daca ai sufletul ,,parfumat'' poti folosi si parfumul.Daca sufletul tau e gol si urat mirositor (plin de pacate) si folosesti parfumul faci o greseala.

ortodox4life 28.01.2009 01:30:06

Citat:

În prealabil postat de ioanhodean (Post 111811)
totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..


Ametitoare precum miresmele, numele parfumurilor, 7 la numar, ne poarta pe alei unde inocenta, orgiile pariziene sau paradisurile artificiale se impletesc in carari care duc cu siguranta la ratacirea sufletului. Absintul poetilor sau cristalul alb care te face sa-ti pierzi mintile, nectarul curtezanei sau otrava tuberozei, temele olfactive ale liniei vorbesc despre un dezmat fara limite in care granitele dintre permis si nepermis devin vagi. Placerea si suferinta dulce sunt invaluite intr-o obsesiva cautare a pacatului: legaturi primejdioase, iubire si dincolo de iubire, farama de paradis sau preludiu de amor.


Intr-un asemenea univers de teribila decadenta care sterge diferentele intre feminin si masculin, ameteala se instaleaza de la primele clipe. O dulce toropeala atunci cand vraja parfumului otrava isi face efectul. Descriind parfumurile inocente Kilian Henessy marturisea: “Femeia care poarta aceste parfumuri este gingasia intruchipata. Pacatul este doar la un sarut distanta.” In timp ce tema desfraului este elocventa prin lipsa de pudoare: “Orgiile parisiene sunt o sursa de placere, iar in fata ochilor avem corpuri umede de transpiratie, fierbinti cu mirosuri sexuale din timpul noptii.” Nu putem decat sa ne imaginam un peisaj demn de anticul Babilon in care corpurile se amesteca cu licori rare de plante, cu bauturi care tulbura spiritele si prafuri care transpun bolta cereasca pe o tipsie de argint: “Paradisul artificial este soarele negru, partea intunecata a frumusetii.

Puteti citi articolul complet aici:

http://www.fashionandbeauty.ro/beaut...ul_kilian.html

[SIZE=2]
Femeia e dependenta funciar de culoare, mirosuri, forme. Cred ca ADN-ul feminin are mireasma ultimului parfum lansat de o celebra casa europeana, culoarea in trend a anotimpului, silueta anorexica a manechinului visat de oricare Eva, de la 15 pana la 80 de ani. Femeia e un magazin plin de savoare, freamat, stralucire, asteptare, voluptate, pacat. Dar ce ascunde in fiinta lui barbatul care, cu un costum anost, in cele mai terne culori, plictiseste pana si pe ingerii din Rai?
[/SIZE]

[SIZE=2]
Miros pacatos de adulter, naivitate, suava chemare spre zone interzise, persistenta a deliciilor nepermise, parfumul lui Gaultier este o varianta moderna a parfumului masculin primordial care trezeste instincte naucitoare in femeia de alaturi.

Puteti citi articolul complet aici:

http://www.parfumagia.ro/index2.php?...do_pdf=1&id=77

Draga Ioan sper ca ti-am fost de folos.Doamne ajuta!
[/SIZE]

heaven 28.01.2009 07:33:00

Oameni buni,voi de echilibru in viata ati auzit?Mi se pare firesc ca un calugar/maicutza in manastire sa nu se parfumeze si sa utilizeze alte mijloace de infrumusetzare ale trupului sau cum doriti sa le numiti,pentru ca acei oameni acea cale au ales-o.
Noi suntem mireni si traim in lume.Este in legea firii sa doresti sa placi sexului opus,dar si tie insuti.Nu este nici un pacat si nimic anormal in asta,asa ne-a lasat Dumnezeu.Evident ca totul trebuie sa fie de bun simt,fara a dori sa epatezi sau sa cazi in vulgaritate.
Eu cred ca multi confunda destul de grav niste lucruri si anume: traiesc cu senzatia ca daca dai trupului ce este al trupului,automat sufletul si mintea au de suferit,cand s-ar putea sa fie tocmai invers,deoarece,atunci cand traiesti printre oameni si iti negi una din componente trup-minte-spirit,care evident se afla intr-o relatie directa,celelalte doua vor avea de suferit.

Traditie1 28.01.2009 07:39:26

Pacatul este un lucru care face rau si supara pe Dumnezeu.

Datul cu spray e daunator fiindca sprayul contine alcooli care irita pielea. mai bine sa mirosi a transpiratie decât sa te dai su spray.

Iar parfumarea e un fel de spoiala, te dai cu parfum fiindca trupul si sufletul tau sunt un hoit care nu miroase bine si nu miroase bine fiindca duci o viata de patimi.

heaven 28.01.2009 07:45:02

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 111965)
Pacatul este un lucru care face rau si supara pe Dumnezeu.

Datul cu spray e daunator fiindca sprayul contine alcooli care irita pielea. mai bine sa mirosi a transpiratie decât sa te dai su spray.

Iar parfumarea e un fel de spoiala, te dai cu parfum fiindca trupul si sufletul tau sunt un hoit care nu miroase bine si nu miroase bine fiindca duci o viata de patimi.

Ei,eu sunt convinsa 100% ca lui Dumnezeu putin ii pasa cu ce parfum ma dau eu,ce fel de machiaje folosesc,in schimb il intereseaza foarte mult cum sunt in sufletul meu si felul in care ma comport visavi de ceea ce el a creeat.
Si nu stiu ce sprayuri folosesti dumneata de ai astfel de probleme,mie nu mi s-a intamplat,iar daca dumneata preferi sa mirosi a transpiratie,este iarasi problema personala.
In privinta ultimei parti...cred ca si Lucifer ar pali in fata unei asemenea trufii.In cazul in care nu ai auzit pana acum,numai Dumnezeu din cer are dreptul sa judece!

ortodox4life 28.01.2009 08:33:54

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 111967)
Ei,eu sunt convinsa 100% ca lui Dumnezeu putin ii pasa cu ce parfum ma dau eu,ce fel de machiaje folosesc,in schimb il intereseaza foarte mult cum sunt in sufletul meu si felul in care ma comport visavi de ceea ce el a creeat.
Si nu stiu ce sprayuri folosesti dumneata de ai astfel de probleme,mie nu mi s-a intamplat,iar daca dumneata preferi sa mirosi a transpiratie,este iarasi problema personala.
In privinta ultimei parti...cred ca si Lucifer ar pali in fata unei asemenea trufii.In cazul in care nu ai auzit pana acum,numai Dumnezeu din cer are dreptul sa judece!

Barbatii care se plang ca astazi femeile petrec prea mult timp in fata oglinzii gatindu-se, impodobindu-se si cosmeticindu-se, pot sa se mangaie afland ca in timpurile Noului Testament era si mai rau… De ce? Pentru ca atat clasa superioara cat si cea de mijloc a femeilor nu prea aveau cu ce sa-si omoare timpul. Ele nu puteau detine functii publice, si de fapt nu aveau servicii in afara casei, nu se puteau implini profesional sau academic, astfel ca petreceau mult timp infrumusetandu-se, deoarece isi puneau toate sperantele in infatisarea lor exterioara.
[COLOR=black]Poetul roman Lucius Valerius raspundea moralistilor care acuzau femeile pentru hainele si ornamentele lor extravagante, astfel: "De ce sa purtam pica pe femei pentru podoabele si hainele lor? Femeile nu pot detine functii publice, sau religioase, si nici nu pot castiga victorii in lupta; ele nu au nici o ocupatie. Tot ce pot face este sa-si consacre timpul impodobirii si imbracarii". Aceste lucruri descopera un adevar fundamental, si anume ca oamenii care se dedau excesiv infrumusetarii de sine, de obicei nu au un alt lucru mai important cu care sa-si ocupe mintea. [/COLOR]
[COLOR=black]Crestinismul s-a nascut in acea lume a luxului si a degradarii morale. Aparea o clasa noua de mijloc, imbogatita prin prazi de razboi. Aceasta voia sa-si afirme noua stare sociala prin haine scumpe si belsug de bijuterii. Putem spune aceasta despre femei ca si despre barbati. De fapt, asa cum vom vedea in capitolul 6, unii barbati aveau toate degetele lor asa de pline cu inele, incat nu puteau sa-si foloseasca mainile decat numai pentru a da ordine servitorilor. Tocmai in acest context al contrastului dintre lux si saracie, crestinii erau chemati sa-si traiasca credinta. Nu este surprinzator ca gasim in Noul Testament sfatul de a cauta infrumusetarea inimii cu un duh smerit si linistit, mai degraba decat impodobirea exterioara a corpului cu pieptanaturi elaborate, aur, perle si vesminte scumpe. [/COLOR]

[COLOR=black]Dumnezeu nu condamna adevaratele podoabe. El a umplut lumea cu lucruri care sunt nu doar utile, ci si frumoase. Nuantele de culori ale florilor, penajul pasarilor, blana animalelor, frumusetea corpului omenesc cu obraji incantatori, buze delicate, ochi scanteietori, toate aceste lucruri sunt prin natura lor, podoabe, deoarece sunt supra-adaugate la ceea ce este doar folositor. Dumnezeu putea sa faca toate fructele si legumele verzi, dar a ales o varietate de culori, astfel ca ele ne furnizeaza nu doar hrana, ci si frumusete.[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Adevarata impodobire este aceea care permite unei persoane sa exprime adevarata infatisare. Trebuie sa fie o legatura intre viata interioara si infatisarea exterioara. A pretinde ca umbli smerit cu Dumnezeu in timp ce te impodobesti extravagant si ostentativ, este ipocrizie. Ceea ce purtam trebuie sa reflecte faptul ca noi cautam mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui in viata noastra. [/COLOR]

Doamne ajuta!

patinina34 28.01.2009 09:09:05

Viata de azi cere sa folosesti putin parfum la serviciu, nu poti mirosi de transpiratie stand o zi lunga de 8-10 ore intr-un birou.
Ar fii revoltator.
Eu lucrez 10 sau mai multe ore pe zi in general, si eu folosesc parfum si un spray zilnic, am chiar unul de rezerva in geanta, cind uneori e prea cald.
Problema e ca trebuie utilizat in cantitati mici, discrete nu sa faci sa lesine colegul sau colega, sigur.
Deci dupa modul in care eu utilizez un parfum, ar trebui sa fie indestulator 50 ml, pentru min 4 luni.
Spray - eu il prefer in defavoarea stick-ului care decoloreaza ceva colorat si arati repede ca o zebra - am unul pentru mai mult de 7-8 luni.
Nu uitati ca zilnic o baie, un dus, apoi putin parfum te face sa incepi ziua de munca cu foarte multa energie.
Asta nu e ceva pentru infrumusetare, este doar ca sa reusesti sa rezisti o zi lunga la serviciu, deci daca asta e rau, atunci e un rau necesar.

patinina34 28.01.2009 09:30:06

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 111885)
Nu te amari ca multe bobarnace ai sa mai iei in viata ! Si pana la urma nimeni nu te-a jignit. Tu ai o sinceritate in a pune anumite probleme, specifica varstei si nu o faci cu rea intentie. Reveoind, pot spune ca ingrijirea trupului este fireasca, normala si de bun simt. Daca toate cele necesare le facem cu masura si cu bun gust, totul este in regula. In legatura cu parfumarea , trebuie insa mentionat ceva ce a cam scapat aici. Este neindicat ca atunci cand ne ungem cu mir sa fi folosit inainte un parfum sau ceva asemanator. Cum tot indicat este a nu folosi parfumarea inainte de a merge la Sf. Biserica, pentru ca acolo un singur miros trebui sa fie, al tamaii bine mirositoare. Pentru astfel de situatii exista deodorante foarte slab mirositoare. In rest ingrijirea corpului nu este un moft ci o necesitate, un lucru de bun simt.

Cea mai buna sugestie aici e data de Cristi.
[COLOR=red]Este neindicat ca atunci cand ne ungem cu mir sa fi folosit inainte un parfum sau ceva asemanator. Cum tot indicat este a nu folosi parfumarea inainte de a merge la Sf. Biserica, pentru ca acolo un singur miros trebui sa fie, al tamaii bine mirositoare[/COLOR]

heaven 28.01.2009 09:38:08

Citat:

În prealabil postat de ortodox4life (Post 111969)
[i][COLOR=black]Adevarata impodobire este aceea care permite unei persoane sa exprime adevarata infatisare. Trebuie sa fie o legatura intre viata interioara si infatisarea exterioara. A pretinde ca umbli smerit cu Dumnezeu in timp ce te impodobesti extravagant si ostentativ, este ipocrizie. Ceea ce purtam trebuie sa reflecte faptul ca noi cautam mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui in viata noastra. [/COLOR]Doamne ajuta!

Desigur,iti dau perfecta dreptate si daca ai urmarit exact asta am scris si eu mai sus: nu gasesc nimic rau in a ne impodobi atata vreme cat nu cautam sa epatam sau sa cadem in vulgaritate.
Deasemenea ipocrizie mi s-ar parea sa porti haine "cernite" si sa fii lipsit de orice podoaba,in schimb sa fii plin de venin si in numele lui Dumnezeu sa dai cu bata in stanga si dreapta,deoarece,din punctul meu de vedere acela este fariseism sau frustrarile unei persoane care a pierdut orice contact cu realitatea,ca sa nu mai vorbim de divin.
Multi uita ca Dumnezeu,inainte de orice semnifica blandete si iubire visavi de El si creeatia sa.
Patinina34,este absolut firesc ce zici,ar fi aberant ca pe o canicula de 40 de grade sa ii determini pe ceilalti sa iti suporte mirosul de transpiratie,pentru ca oricat te-ai spala inainte in caldurile pe care le avem vara la noi imposibil sa nu asuzi.
Cred ca pentru a fi impliniti atat spiritual,cat si din toate punctele de vedere,trebuie sa pastram un echilibru in toate.

cristiboss56 28.01.2009 09:46:47

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 111975)
Desigur,iti dau perfecta dreptate si daca ai urmarit exact asta am scris si eu mai sus: nu gasesc nimic rau in a ne impodobi atata vreme cat nu cautam sa epatam sau sa cadem in vulgaritate.
Deasemenea ipocrizie mi s-ar parea sa porti haine "cernite" si sa fii lipsit de orice podoaba,in schimb sa fii plin de venin si in numele lui Dumnezeu sa dai cu bata in stanga si dreapta,deoarece,din punctul meu de vedere acela este fariseism sau frustrarile unei persoane care a pierdut orice contact cu realitatea,ca sa nu mai vorbim de divin.
Multi uita ca Dumnezeu,inainte de orice semnifica blandete si iubire visavi de El si creeatia sa.
Patinina34,este absolut firesc ce zici,ar fi aberant ca pe o canicula de 40 de grade sa ii determini pe ceilalti sa iti suporte mirosul de transpiratie,pentru ca oricat te-ai spala inainte in caldurile pe care le avem vara la noi imposibil sa nu asuzi.
Cred ca pentru a fi impliniti atat spiritual,cat si din toate punctele de vedere,trebuie sa pastram un echilibru in toate.

Exact ! Altfel cadem in Slava desarta. Am vorbit parca de ea la Cuvinte de folos. Echilibrul este antidotul, sau unul dintre elementele cele mai importante ale unui om normal, echilibrat si cu bun simt, asa cum ne vrea Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:11:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.