Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul la musulmani (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17996)

tabitha 12.07.2015 17:10:21

" Nu există "€žalt›ii"€ în cres™tinism. Eu am spus multe despre mine, dar de tine vorbeam. S˜i când vorbesc despre tine, nu te cunosc decât prin mine, dar te cunosc.

Când vezi pe aproapele tău, oricât de departe ar fi el din punct de vedere geografic sau sufletesc, să fii convins că este un alt eu. Roagă-te om bun, pentru cel ce-t›i face rău, pentru cel ce păcătuies™te, s™i mult›umes™te pentru binele pentru care îl faci aproapelui tău.

Gelozia să fie departe de noi, fiindcă lucrul pe care-l poftim de la cel care ne face gelos este tocmai lucrul pe care vrea să ni-l dea Dumnezeu. Deci, un alt eu a ajuns la ceea ce eu-l meu nu a ajuns, dar prin el am ajuns la acelas™i. E într-un fel s™i câs™tigul meu. Moartea fratelui este moartea mea. Viat›a fratelui este viat›a mea.

Sfântul Siluan zice: "€žFericit cel ce iubes™te pe aproapele său, că fratele nostru este viat›a noastră"€. (Ieromonahul Rafail Noica)

(Celălalt Noica -€“ Mărturii ale monahului Rafail Noica însot›ite de câteva cuvinte de folos ale Părintelui Symeon, edit›ia a patra, Editura Anastasia, 2004, pp. 85-86)

Yasmina 15.07.2015 06:05:01

Arhimandrit Stefan Ene Popa

LA BUCURESTI, GUVERNUL PONTA, A APROBAT CONSTRUIREA CELEI MAI MARI MOSCHEI DIN EUROPA ....

" În Siria , o mamă și doi copii , frații noștri în Hristos au fost spânzurați și expusi la rușine de musulmani doar pentru că sunt creștini. In presa internațională pervertita si ipocrita, si nici in tarile crestine nu se vorbeste nimic și nici nu este macar o stire, in timp ce toata Europa se umple de musulmani, in loc sa se dea prioritate crestinilor persecutati. Pe viitor crestinii in Europa vor fi doar o minoranta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va putea intampla copiilor nostri."

https://www.facebook.com/photo.php?f...message_bubble

Hartford 16.07.2015 02:54:45

Citat:

În prealabil postat de Vitiate (Post 595459)
Ai mare dreptate, Mirela. Eu am mare respect si admiratie pentru musulmani si credinta lor, indeosebi pentru siiti.

Halal credinta au si omoara credinciosii in stinga si in dreapta. Nu ai drepatate ei sint niste oameni rai.

tabitha 16.07.2015 04:42:33

Dar cu postul la musulmani cum rămâne? cum n-avem un musulman printre noi care să ne explice, am cules câteva informatii de pe wikipedia.

The predominant practice during Ramadan is fasting from dawn to sunset. The pre-dawn meal before the fast is called the suhur, while the meal at sunset that breaks the fast is the iftar. Considering the high diversity of the global Muslim population, it is impossible to describe typical suhur or iftar meals.

Muslims also engage in increased prayer and charity during Ramadan. Ramadan is also a month where Muslims try to practice increased self-discipline. This is motivated by the Hadith, especially in Al-Bukhari and Muslim, that "When Ramadan arrives, the gates of Paradise are opened and the gates of hell are locked up and devils are put in chains."

Ramadan of the poor people (1938) :

https://upload.wikimedia.org/wikiped...h_the_poor.jpg

Yasmina 16.07.2015 04:58:19

Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 595762)
Dar cu postul la musulmani cum rămâne? cum n-avem un musulman printre noi care să ne explice, am cules câteva informatii de pe wikipedia.

The predominant practice during Ramadan is fasting from dawn to sunset. The pre-dawn meal before the fast is called the suhur, while the meal at sunset that breaks the fast is the iftar. Considering the high diversity of the global Muslim population, it is impossible to describe typical suhur or iftar meals.

Muslims also engage in increased prayer and charity during Ramadan. Ramadan is also a month where Muslims try to practice increased self-discipline. This is motivated by the Hadith, especially in Al-Bukhari and Muslim, that "When Ramadan arrives, the gates of Paradise are opened and the gates of hell are locked up and devils are put in chains."

Ramadan of the poor people (1938) :

https://upload.wikimedia.org/wikiped...h_the_poor.jpg

Mda,chestii elementare pe care le stim si noi din teorie.
Dar Hartford intreba daca cunosatem musulmani si daca si noua ni se pare ca se falesc cu postul lor!
Deci cam asta este tema topicului.

Hardfort a intalnit musulmani care se mandresc/falesc si la fel am intalnit si eu.
Daca mai sunt si alti useri care au intalnit musulmani prin Romania sa comenteze si ei ce opinie si-au facut despre ei.

tabitha 16.07.2015 05:49:57

Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină ! :26:

Yasmina 16.07.2015 05:57:11

Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 595765)
Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină ! :26:

Mai dar chiar o tii una si buna!
Ma si mir ce-i cu obsesia asta pt musulmani...
Nu te uiti in jurul tau? sau ai ochelari roz?
Spirit crestin sau nu,eu nu coalizez cu oamenii rai niciodata,nici nu-I inghit.

Asta este,eu o sa-mi iau plata mea dar nu ma mai judeca pt opinia mea ca-s statornica in opinii!

Corinusha 16.07.2015 10:57:45

eu cunosc o familie de musulmaini, imi sunt chiar vecini. Oameni foarte de treaba cu care ma intalnesc aproape zilnic prin jurul blocului sau prin parc. Dar pan sa-i intreb ceva, nici macar nu au pomenit de ramadan sau ceva, iar pe copiii lor nu ii obliga sa tina ramadanul, decat daca vor ei, si cat timp pot si vor.

In jurul meu sunt si alti musulmani, dar inca nu a auzit nici unul sa se mandreasca ca tin ramadanul sau sa fac caz din asta.
Cumnata mea are prieteni musulmani (ea a lucrat in ungaria o vreme, unde i-a si cunoscut pe oameni), dar la fel, nu faceau mare caz din asta.

Unii fac caz, altii nu; ca si crestinii si postitul, de altfel; nu sunt toti la fel; unii se dau mari, se falesc, altii nu.

Yasmina, nu toti sunt teroristi, nu toti bombardeaza, nu toti se sinucid, nu toti ucid crestini, nu toti sunt la fel. Ca vezi in media doar cazurile nasoale si foarte grave e alta problema, dar nu sunt toti asa. Nu judeca un intreg popor, o intreaga religie, pe baza unor exemple negtive.

sophia 16.07.2015 11:52:06

Cunosc si eu musulmani, dar nu i-am auzit/vazut cu postul.
Sunt si la ei mai habotnici si mai putin practicanti. Nu sunt toti la fel.
Pe unii nu-i stii ce religie au decat daca afli din ce tara vina.
Nu poarta nici basmale nici nimic.
Vad aici de toate felurile si infasurati (unele femei in negru si pana la nas) si copile de scoala cu basmale si imbracate etans si altii mai liberali.
Am vazut si preoti de-al lor cu imbracamintea speciala. Sunt de diverse feluri.
Sunt si oameni mai amarati si foarte bogati.
Fel si fel, ca si la la noi sau la alte credinte.

Da, stiam si eu ce scrie in articolul pus de Mirela.
Stiu ca ei fac milostenie in timpul Ramadanului. Sotul meu a a primit bunatati de la un coleg. Ce sarailie buna!

Intr-un an am serbat undeva la un curs putin sarbatorile de iarna cu traditiile noastre: dulciuri specifice, cantari, povestiri. Colegi de alte credinte au participat si ei lucru care m-a impresionat profund. Au adus si ei de acasa preparate de-ale lor si au servit. A fost o atmosfera deosebita. N-am sa uit.

alex190 16.07.2015 12:12:00

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 595699)
Arhimandrit Stefan Ene Popa


" În Siria , o mamă și doi copii , frații noștri în Hristos au fost spânzurați și expusi la rușine de musulmani doar pentru că sunt creștini. In presa internațională pervertita si ipocrita, si nici in tarile crestine nu se vorbeste nimic și nici nu este macar o stire, in timp ce toata Europa se umple de musulmani, in loc sa se dea prioritate crestinilor persecutati. Pe viitor crestinii in Europa vor fi doar o minoranta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va putea intampla copiilor nostri."

https://www.facebook.com/photo.php?f...message_bubble

E cumplit ce se intampla acolo.Vai de bietii oameni!Totusi vin si eu cu o observatie.Din cate stiu, cei care fac prapad pe acolo, omoara fara discriminare: copii, batrani, handicapati, oameni care apartin absolut oricarei religii.Mai degraba mi se pare ca merg pe principiul:" Dezbina si apoi cucereste!".Ii dezbina pe toti, ii fac sa lupte unii contra celorlalti(musumani contra musulmani, musulmani contra crestini etc),iar la noi aici va fi floare la ureche, pentru ca in afara punctelor fierbinti de pe glob(Bosnia-Hertzegovina, Georgia etc etc), suntem destul de dezbinati intre noi...Poate nu ar strica un pic de masura, inainte sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.Cu siguranta si ei fac la fel gandindu-se la ce s-a intamplat la sarbi, in trecutul apropiat si in alte multe zone ale lumii, si avem conflictul gata servit.Nu demult am auzit de un musulman care a fost ucis pentru ca a luat apararea crestinilor din zona in care traia.Si nu e un caz singular.Cred ca inainte de orice, trebuie sa fim oameni egali in fata lui Dumnezeu, si sa nu contribuim si noi la razboaiele astea , chiar daca o facem numai verbal.

Ioan_Cezar 16.07.2015 18:18:55

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595422)
Imi place mesajul tau dar denota pe alocuri si lipsa unei cunoasteri sau intelegeri a omului. Paradox! Ca doar esti psiholog si lucrezi cu oameni.

.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor, s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.

Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori.

delia31 16.07.2015 18:48:49

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595422)
Imi place mesajul tau dar denota pe alocuri si lipsa unei cunoasteri sau intelegeri a omului. Paradox! Ca doar esti psiholog si lucrezi cu oameni.


Sa zic ce mi se pare mie paradox? Ca tocmai Sophia ii spune asta unuia dintre cei mai profunzi oameni, cei mai adanciti in labirintica experienta a lui “nosce te ipsum”, la ale caror scrieri/ganduri/reflectii (chiar si postari de forum), am avut vreodata acces.

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 595822)
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă mă va ajuta, cumva, să cunosc...
Însă, pe măsură ce au trecut anii s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină.


La asa remarca, nici ca se putea un raspuns mai nimerit! Recunosc, pe mine, remarca Sophiei m-a facut knock out! I’m speechless.

Ioan_Cezar 16.07.2015 22:34:32

Vorbeam pe alt topic, mai demult, despre persoană. Ne străduiam să distingem persoana de individ, parcă, apoi să operăm cumva cu termenii...
Persoana este o taină. Ea germinează înlăuntrul omului și, fapt curent (pe care îl găsesc de-a dreptul nenorocit și straniu) prea rar integrăm conștient manifestările ei. Noi le respingem, le negăm, le raționalizăm, le deplasăm - așa am fost "educați". Alegem în schimb să rulăm, mai mereu, rutine. Cum mestecă prostu guma sau cum cămila iarba, așa flendărim și noi ciunga rutinei, clișeului, surogatului... Și numim asta cugetare. Conștiență! Gândire!! (he, he - Rrrațiuuune!, chiar...)
Suntem amestec de clișee și răni. Abia dincolo de aceste fațete-impostori ai personalității noastre abia de adie câte un semn prea-discret al persoanei. Și, vai, când izbutește să se înfiripe în oglinda minții noastre, abia de se ivește și nouă ni se pare un fapt străin, ceva care nu ne aparține. Și-l bușim, adeseori speriați.
Or, amară ironie, abia aceea era persoana noastră în manifestarea ei autentică, de dincolo de grilajul otrăvitor al multor măști.
Ce minte avem noi, majoritatea dintre oameni, de vedem falsul ca veritabil și autenticul ca străin? Ce strâmbătate se trufește-n noi, cu nesimțirea hoitului din poemul lui Baudelaire?.....
Persoana palpită (ingenuă, abia o schiță, poate - o sămânță?...) în închisoarea teribilă care e mintea noastră. Se retrage ea, îmi pare, în cele mai diafane și tainice colțișoare ale inimii.
Mi s-a întâmplat, nu odată, ca în manifestările unor bestii (roade ale lumescului, nimic altceva) cu chip uman, să zăresc (cât fulgerul unei vrăbii iuți la fereastră), ori însoțit cu hohote de plâns și cu multă mirare de sine - minunea tainicei ființe (adică persoana sau un mugure al ei) omenești care trage la germinație, la (îm)plinire...
Față de aceasta, când răzbate ori dă vreun oarece semn, nu știu ce să spun, de obicei. Mărturisesc că îmi vine să plâng...:) Dar sunt matern, deh...:) (adică reușesc, mulțumesc Domnului, să fiu blând); după cum, prin forța exercițiilor de confruntare cu bestialitatea (mea și a altora), uneori sunt simplu și dur. În orice caz, nu stau la taifas. (Cu rutinele, se-înțelege...:))

sophia 16.07.2015 23:39:13

.........................................

tabitha 17.07.2015 01:33:26

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 595828)
Sa zic ce mi se pare mie paradox? Ca tocmai Sophia ii spune asta unuia dintre cei mai profunzi oameni, cei mai adanciti in labirintica experienta a lui “nosce te ipsum”, la ale caror scrieri/ganduri/reflectii (chiar si postari de forum), am avut vreodata acces.

Sophia este o persoană foarte complexă si uite ca marele nostru psiholog n-a reusit s-o descifreze. :) eu îi apreciez Sophiei foarte tare sinceritatea cu care scrie, franchetea nedumeririlor pe care le împărtăseste cu noi, si sper să nu ezite să scrie nici pe viitor, chiar dacă unor "monumente" forumistice nu le cade bine.

Ioan_Cezar 17.07.2015 02:43:21

În concluzie: cam așa e postul la musulmani!

DragosP 17.07.2015 07:33:24

Monumental-complex.

ovidiu b. 17.07.2015 10:39:27

Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 595865)
chiar dacă unor "monumente" forumistice nu le cade bine.

Și aceste "monumente forumistice" nu sunt, de fapt, decât un alt eu (de al meu, de al tău)? Sau scopul scuză mijloacele?

stefan florin 17.07.2015 10:49:46

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 595822)
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor, s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.

Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori.

omul a fost, este si va ramane o enigma

stefan florin 17.07.2015 10:54:53

Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 595765)
Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină ! :26:

sa traiesti intr-o tara musulmana si apoi sa vezi traire...

Ioan_Cezar 17.07.2015 11:00:47

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 595882)
omul a fost, este si va ramane o enigma

O fi, nu zic nu. Ori poate un rebus nedescifrat?....:) Un continent neexplorat? O Atlantidă mică? Ha! - un univers paralel!!
*
Ce vroiam eu să zic e că persoana se cugetă și se trăiește ca taină... Nu neapărat ca enigmă, frate.
Când spun taină, înrudit cu paulina "ghicitură", spun și Dumnezeu, iubire, ș.a.m.d. În orice caz e niscaiva din al inimii pe acolo, e omul lăuntric și chipul lui Dumnezeu... Mai e și nițică sporire (taina tinde mereu să se adâncească, îmbie la noi și noi uimiri, fără a se consuma vreodată ci dimpotrivă, tinzînd asimptotic la Dumnezeu iar uneori chiar cufundîndu-se ori înălțîndu-se chiar ÎN El. Cam pe aici se învârte în mintea mea universul semantic al tainei...
Iar de zic enigmă spun zece negri mititei, de pildă. Sau răpirea din Serai......:) Las că-i dăm noi cumva de cap, mama ei de enigmă... Cu cât ne facem mai mari, cu atât enigma e mai mică și invers, cu cât ne cufundăm în taină cu atât ne facem noi mai mici, parcă....:) Iar lucrurile Tale, Doamne, cum s-au mărit!...

DragosP 17.07.2015 11:08:36

Sau cin' la ucis pe Aldo Moro.

Ioan_Cezar 17.07.2015 11:15:23

Bin. Bin Laden, domnule, mână-n mână cu Putin.
Ce, asta-i enigmă? Mai bine bag-o p-aia cu sfârșitu lumii, că am auzit că-i anu ăsta, sigur. Zice niște experți la radio, de ceva vreme....

delia31 17.07.2015 16:09:38

Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 595865)
Sophia este o persoană foarte complexă si uite ca marele nostru psiholog n-a reusit s-o descifreze.


Uite, eu cred ca Ioan Cezar ar putea spune mult mai multe lucruri esentiale despre Sophia si cu mai multa acuratete decat ea insasi. Si cand zic asta nu ma refer la ambalajul de la suprafata, ori la evenimente exterioare ( Sper sa nu se supere Ioan Cezar pe mine ).
Dar la ce foloseste descifrarea facuta de altii daca cel descifrat prefera sa ramana incalcit?

Oamenii isi pot fi oglinzi unii altora, se pot reflecta reciproc. Dar nu toti vor sa stie cum arata de fapt. Daca nu sar sa sparga oglinda si s-o faca tăndări, ori s-o acopere cu cârpa neagra a refuzului, autosuficientei si a propriei opacitati ar putea afla muulte despre ei insisi.

vsovivivi 17.07.2015 17:31:11

Musulmanii nu postesc ci se fățărnicesc!
 
Religia musulmană e culmea fățărniciei și ipocrizeniei dată lui Mahomed de către un înger corupt și care și-a ascuns numele ca să își închipuie fraierii și să creadă ca proștii că e trimis de Dumnezeu adică un fel de arhanghel gen Mihail, Gavriil sau Rafail...

Postul lor făcut la lumina zilei este pentru ca noaptea să-și dea liber la orgie...

Și așa fac mai nou și creștinii, se laudă că postesc și când colo ochii le merg după femei ca să înșele exact ca musulmanii, noaptea, în ascuns... acoperindu-se apoi cu haine negre de lux așa ca musulmanii cu cearșafuri albe.

Nu e de la Dumnezeu o religie a terorii, o religie care contrazice pe Moise, pe toți proorocii, pe sfinți, pe Iisus și pe creștini... și cum ar putea fi de la Dumnezeu profeții mincinoși care nu au sfințenie, nu vindecă pe nimeni ci bagă frica în oameni ca să-i asculte și să-i creadă pe ei de frica chinurilor și a răzbunărilor și a uciderilor?

Ei vor să-și impună credința cu forța susținând că dacă au puterea și pot ucide pe cine vor atunci asta înseamnă că sunt de la Dumnezeu din moment ce dețin puterea cea mai mare de a ucide... și asta vor să impună peste tot, puterea de a ucide și teroriza demonstrând prin puterea de a face rău că sunt de la Atotputernicul Dumnezeu...

Păi Atotputernicul are puterea de a face bine și de a da viață, de a fi sfânt și a nu greși ci a face mereu bunătate cu oricine... cum atunci sunt ei ai lui Dumnezeu dacă nu pot face ei niciun bine?

Oare trimite Dumnezeu un ''profet'' care să contrazică toți sfinții și profeții și drepții trimiși anterior și care să fie un violator, un pedofil, un tâlhar și un mincinos care să oblige oamenii la supunere sau dacă nu să-i ucidă cerând mereu să se lepede de creștinism?.. adică de Dumnezeu?

Nu-i mai credeți că postesc și cum poate posti un mândru smințișor ce se crede drept dacă are sabia sau mitraliera în mâini impunând minciunile și legile dictate de un înger corupt, păcătos și batjocoritor la adresa lui Dumnezeu, înger ascuns ca tâlharii, înger viclean și mândru care nu și-a dat numele fugind astfel de răspundere din moment ce nu l-a văzut Mahomed când i-a dictat și nu și-a dat nici numele? Cum?

De ce să crezi un impostor? Că-ți dictează? Păi așa a instaurat dictatura!.. la fel ca și Lenin, la fel ca și comuniștii, ca și budiștii, ca și confucius și ca toți falșii profeți întemeiatori de credințe deșarte care nu te sfințesc ci te rătăcesc de la puterea de a face binele și de a fi un om bun și drept și mai ales nepăcătos căci de la mândrie și păcat îți vine chinul și moartea și iadul!

Musulmanii sunt slugile celui rău care i-a păcălit și săracii supuși cred de frica mai-marilor că slujesc împreună pe Dumnezeu...

Cum putea să trimită un profet după Domnul Iisus Hristos care să susțină că mesia n-a venit și că Iisus a fost doar un prooroc și că adevăratul profet și adevăratul mesia e cică Mahomed... păi comparați binele făcut oamenilor și apropiaților de către Iisus cu 'binele' făcut de Mahomed și judecând drept faptele lor vedeți care a făcut bunătate și care răutate și minciună... și cum Dumnezeu este bun pricepeți care este bun din ei și care l-a mărturisit pe adevăratul Dumnezeu:

Care a făcut binele:
Iisus sau Mahomed?

Și dacă Iisus a făcut binele atunci pentru ce ascultați de unul care a făcut rău?.. pentru că a scris o carte groasă plină de minciuni? Nu pricepeți oare că este o credință deșartă care nu sfințește ci înșală omenirea?

Deci postul la vicii se ține pentru Iisus și nu pentru Mamona așa cum țin musulmanii!

Ioan_Cezar 17.07.2015 17:34:43

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 595967)
Dar la ce foloseste descifrarea facuta de altii daca cel descifrat prefera sa ramana incalcit?

Aha!.... Care va să zică....:)
P.S. Uite și pe a-Ha: https://www.youtube.com/watch?v=OfzeZvx_jZA

Ioan_Cezar 17.07.2015 17:36:06

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 595969)

Iisus sau Mahomed?

Să fie asta întrebarea?
Îndoimaș!

vsovivivi 17.07.2015 17:55:11

Musulmanii nu postesc ci se fățărnicesc!
 
Religia musulmană e culmea fățărniciei și ipocrizeniei dată lui Mahomed de către un înger corupt și care și-a ascuns numele ca să își închipuie fraierii și să creadă ca proștii că e trimis de Dumnezeu adică un fel de arhanghel gen Mihail, Gavriil sau Rafail...

Postul lor făcut la lumina zilei este pentru ca noaptea să-și dea liber la orgie...

Și așa fac mai nou și creștinii, se laudă că postesc și când colo ochii le merg după femei ca să înșele exact ca musulmanii... acoperindu-se apoi cu haine negre de lux așa ca musulmanii cu cearșafuri albe.

Nu e de la Dumnezeu o religie a terorii, o religie care contrazice pe Moise, pe toți proorocii, pe sfinți, pe Iisus și pe creștini... și cum ar putea fi de la Dumnezeu profeții mincinoși care nu au sfințenie, nu vindecă pe nimeni ci bagă frica în oameni ca să-i asculte și să-i creadă pe ei de frica chinurilor și a răzbunărilor și a uciderilor?

Ei vor să-și impună credința cu forța susținând că dacă au puterea și pot ucide pe cine vor atunci asta înseamnă că sunt de la Dumnezeu din moment ce dețin puterea cea mai mare de a ucide... și asta vor să impună peste tot, puterea de a ucide și teroriza demonstrând prin puterea de a face rău că sunt de la Atotputernicul Dumnezeu...

Păi Atotputernicul are puterea de a face bine și de a da viață, de a fi sfânt și a nu greși ci a face mereu bunătate cu oricine... cum atunci sunt ei ai lui Dumnezeu dacă nu pot face ei niciun bine?

Oare trimite Dumnezeu un ''profet'' care să contrazică toți sfinții și profeții și drepții trimiși anterior și care să fie un violator, un pedofil, un tâlhar și un mincinos care să oblige oamenii la supunere sau dacă nu să-i ucidă cerând mereu să se lepede de creștinism?.. adică de Dumnezeu?

Nu-i mai credeți că postesc și cum poate posti un mândru smințișor ce se crede drept dacă are sabia sau mitraliera în mâini impunând minciunile și legile dictate de un înger corupot și batjocoritor la adresa lui Dumnezeu care nu și-a dat numele fugind de răspundere? Cum?

Musulmanii sunt slugile celui rău crezând de frica maimarilor că slujesc pe Dumnezeu...

Cum putea să trimită un profet după Iisus Hristos care să susțină că mesia n-a venit și că Iisus a fost doar un prooroc și că mesia e Mahomed... păi comparați binele făcut oamenilor și apropiaților de către Iisus și binele făcut de Mahomed și judecând faptele lor vedeți care a făcut bunătate și care răutate și minciună... și cum Dumnezeu este bun pricepeți care este bun:

Iisus sau Mahomed?

Deci postul se ține pentru Iisus și nu pentru Mamona așa cum țin musulmanii!.. însă e treaba lor și sunt liberi să înșele și să se autoînșele căci Iisus Hristos n-a obligat pe nimeni ci a chemat la mântuire și la împărtășirea bunătății ce vine de la Dumnezeu... prin sfinți, prin drepți, prin îngeri incoruptibili, prin toată făptura ascultătoare și iubitoare de Dumnezeu ca să fie și ea la fire și la comportament, la fapte și sentimente exact așa cum este sfințenia veșnică a Domnului Dumnezeu... care pentru bunătate fărădepăcat este Dumnezeu și nu pentru răutate... căci răutate și păcate și mândrie că poți face orice rău asta poate oricine și pentru asta nu înseamnă că trebuie ascultat sau urmat... căci răul înseamnă distrugere și autodistrugere până la urmă... răzbunare venită din ură și pismă și mărirea răutății ca o consolare că ai reușit să-i faci să păcătuiască pe toți ca să nu fi singur pe fundul iadului!

sophia 17.07.2015 20:37:24

1. Multumesc Mirela

2. Daca Ioan_Cezar ar deslusi oamenii de aici de pe forum, inclusiv pe mine, castigul ar fi ca poate ar raspunde altfel la mesajele lor. El macar poate lucrul asta, altii nu stiu s-o faca.
Eu cred ca si un ne-psiholog ar putea pana la urma sa descifreze pe fiecare om de aici si sa-si dea seama ce este cu el.
Nu e vorba sa-i descalceasca, sa-i analizezeaici deschis ci macar sa inteleaga niste mesaje scrise (ce este in spatele lor) si sa dea raspunsurile potrivite si nu numai cele standard pentru toata lumea, de parca am fi siamezi toti.

Cand te duci la medic te duci sa vezi ce ai tu si sa-ti rezolvi problemele si durerile tale si nu-ti doresti ca daca te doare piciorul sa-ti recomande ceai de musetel ca e bun la toate, sau daca te doare stomacul sa-ti dea diclofenac.

Pe de o parte il inteleg pentru ca vad ca spune in toate mesajele cat este de plictisit de oameni, de pacienti, ii critica si pe ei. O fi satul. Nu e usor sa lucrezi ca terapeut, cu oameni.

Delia, nu stiu ce sa inteleg din mesajul tau ultim. Am incercat mai sus sa va raspund la amandoi, dar am renuntat.
Acum am facut-o totusi ca sa incheiem o discutie.
Nu stiu ce profesie ai, ce stii si ce nu stii. Ne iei totusi cam de sus si nu e bine. Si am sa-ti mai spun doar un lucru. In general un om se stie pe sine insusi si ce probleme are. Ceea ce le lipseste la tot mai multi este discutia cu altul. Singur nu se poate descurca. Omul este dornic sa discute si sa afle sfat, sa stie cum sa-si rezolve problemele si nu sa i se spuna ca este tampit sau ca totul este numai vina lui.
Cea mai mare tampenie a omenirii este sa tot dai in cap unui om si sa-i spui mereu ca numai la el este de vina si vezi-te pe tine si ceilalti sunt grozavi. Intotdeauna toti sunt grozavi si tu esti singurul vinovat, desi faci tot ceea ce-ti sta in putinta si tocmai de acolo vine problema ...ca la un moment dat nu mai poti, esti epuizat.

Si uni copil daca in orice imprejurare ii bagi numai asta in cap... ca numai el este vinovat si restul toti sunt fara greseala, l-ai pierdut. Acel copil va ajunge sa se izoleze si sa nu mai aibe niciodata incredere in sine si sa ii fie frica de ceilalti, sa se ascunda. Asta vrem? Nu cred.

Daca Ioan_Cezar ar fi facut macar aici un pic de pace si te-ar fi lamurit macar pe tine...

P.S. Cu Ioan_Cezar am doar problema ca noi intelegem credinta pe de o parte cam la fel, pe de alta parte undeva drumurile se bifurca si unul cade intr-o extrema.

vsovivivi 20.07.2015 14:50:10

Oare nu ar trebui mutat firul de discuție la alte religii?
 
Nu cred că are ce căuta un fir de discuție musulman sau de orice altă ''religie'' aici.

Ce mă interesează pe mine cum ''postesc'' păgânii?

Nici creștinii nu mai postesc cum ar trebui, cum este scris, cum au exemple în sfinți și drepți... și atunci vreți să ne molipsim de la teroriști?

Corinusha 22.07.2015 10:33:17

atunci nu citi :)

si daca nu citesti nici nu raspunzi. scurt si simplu.

stefan florin 22.07.2015 10:42:10

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 595241)
Tot mergand pe la benzinarii am aflat ca musulmanii sint in post. Ei spun la toata lumea cum postesc si cit postesc si cind se apuca de mancat(dupa asfintitul soarelui) voi ce ziceti e bine ca zic la toata lumea despre postul lor?

astia postesc? De ala rasaritul soarelui si pana la apus nu mananca si nu beau nimic, iar apoi se pun pe mancat si pe baut (BINE DE TOT) si bineinteles ca dupa un asa festin se impreuneaza cu sotiile lor. Pai asta e post?!

delia31 25.07.2015 00:03:02

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595981)
Cu Ioan_Cezar am doar problema ca noi intelegem credinta pe de o parte cam la fel, pe de alta parte undeva drumurile se bifurca si unul cade intr-o extrema.

Da' de unde!! "Cat sunt de departe cerurile de pamant..."
Asa cum se vede de la mine, cea mai mare diferenta dintre cum intelegi tu credinta si cum o intelege Ioan Cezar, e ca tu nu (prea) vezi diferenta.

In veacul veacului, nu mi l-as putea inchipui pe Ioan Cezar punand acest gen de intrebare ca si cea de mai jos pusa de tine. Pe mine m-a dat gata. Mare mister cum ai ajuns la asemenea concluzie!!! Imi explica si mie cineva cum se alcatuieste in mintea cuiva asemenea inteles total opus? (eventual pe alt topic)


Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595422)
Mi se pare foarte curios si am mai intalnit ideea si pe alte fire de discutie, la alte persoane.
De ce unii oameni vad in Pasti si Postul Pastilor bucurie, iar in Craciun si Postul Craciunului nu. De ce nu avem voie sa ne bucuram de Carciun?
Craciunul este pentru mine bucuria suprema, pentru ca este sarbatoarea Nasterii Domnului. Atunci vine la noi (in lume) Fiul lui Dumnezeu. Nu trebuie sa ne bucuram, oare pentru asta?
Nu ma refer acum la aspectul comercial, sau pomul impobodobit sau caoduri. O.K. si alea fac parte din bucuria omului. Dar ma refer la bucuria cu care asteptam si serbam aceasta sarbatoare. Colinde, anuntatul sarbatorii la portile oamenilor, pregatitul caselor si a bucatelor.
De ce nu avem voie sa ne bucuram de Craciun?

Care oameni zic asta? Or fi fost trolli.
In viata mea n-am auzit asa intelegere distorsionata. Cum sa pui asemenea intrebare, Sophia? Si de-ar fi vrut sa-si bata cineva joc de tine spunandu-ti ca e interzis sa te bucuri de Craciun, n-ar fi trebuit s-o iei de buna.

Pai, care-i mesajul Nasterii Domnului?
Ai citit vreodata Evanghelia? Spui ca e sarbatoarea suprema pt. tine si totusi pui intrebarea asta?
"Si îngerul le-a zis pastorilor: Nu vă temeți. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie mare, care va fi pentru tot poporul. Că vi s-a născut azi Mântuitor".

N-am auzit predica sau pastorala de Craciun care sa nu ne indemne la bucurie ca ni S-a nascut Dumnezeu-Omul care sa ne scoata din iadul in care zacem morti sufleteste! N-am auzit urare de Craciun, care sa nu transmita bucurie, pace si liniste..
Nu mai vorbesc de versurile colindelor si de cantarile liturgice ale slujbelor:
"Astazi S-a nascut Hristos...laudati si cantati si va bucurati (bis)!"

"...steaua sus rasare...care bucurie si la voi sa fie, de la tinerete pan' la batranete.."

Sa-mi dai si mie linkul catre acele "fire" ca-s tare curioasa cum de-ai inteles tu din spusele altora ca ar fi interzia bucuria de Craciun.


..nici nu mi-l inchipui pe Ioan Cezar facand asemenea afirmatie

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595422)
Marturisesc: eu inca nu am gasit legatura intre asceza si credinta.

No comment. Ca au comentat alti forumisti magistral pe marginea subiectului, de multe ori.

Si inca ceva care arata cat de diferita e abordarea ta fata de a lui ( ca sa ma rezum doar la acest topic).

Uite ce subtilitati zice el...

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 595822)
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor,
s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.


Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori.

...si uite ce intelegi tu

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595422)
Pe de o parte il inteleg pentru ca vad ca spune in toate mesajele cat este de plictisit de oameni, de pacienti, ii critica si pe ei. O fi satul..

Si chiar in toate mesajele zice asa ceva? Mai, sa fie!! Eu de ce n-am sesizat asta niciodata?! Eu il simt ca sufera pt. ei, nu ca e plictisit.
Sophia, n-am nimic cu tine, nu vreau sa te supar, dar cred sincer ca ai o problema.
Din tot ce se intampla de Craciun, a intelege nu-stiu-prin-ce-mecanisme-ale-mintii, ca unii sau altii ar fi zis ca e interzisa bucuria de Craciun dar e permisa la Pasti, si a o lua de buna, mi se pare de necrezut.

(Daca te consoleaza cu ceva, eu am mai multe. Probleme... Bine.. de alt gen.)

mii de scuze pt. offtopic

Ioan_Cezar 25.07.2015 01:46:12

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 596286)
Eu il simt ca sufera pt. ei, nu ca e plictisit.

Simt nevoia să meditez un pic pe tema asta. Nu pentru a vorbi despre mine, ca subiect major pe aici (cum tinde să se întâmple, din vina mea, desigur), ci pentru a meșteri un pic la (pe lângă?...:) tema care e taina.
Ar merita un topic aparte, bineînțeles, dar mă folosesc de prilej ca să scriu în trecere câteva gânduri, simțăminte, ce-or fi... Poate alții mai vrednici ca mine s-or îndura să abordeze tema asta, cândva, că-i subiect cu totul demn de cugetarea creștinească, îmi pare...

Mai întâi, aș vrea să precizez că eu asociez termenul de taină cu liman. Cu odihnă, cu pace. Cu libertate a duhului. Cu împlinire. Evident, în Hristos, în deschiderea sufletului către Duhul, în căutarea Lui, în dorirea Lui, în iubirea Lui.
Or, limanul acesta, așa cum îl cuget, e totodată oprire și început. E oprire a unui tip de mișcare (anume cea căzută a minții, cea întunecoasă, cea analitică/rece/raționalistă/obiectualistă) și saltul (prin răpirea care încununează dorirea) în altă mișcare. Aici s-ar putea să mă lovesc de obiecția, bine argumentată, că saltul e în nemișcare. Trec peste asta acum.
Apoi, nu îmi pot închipui taina omului ca pe o însușire individuală. Deși se poate manifesta ceva din ea în mod individual. Însă eu văd taina ca pe proprietate de natură/ sorginte colectivă, relațională, în care musai apare o deșertare care amintește (doar atât?) de perihoreză, iubire etc.
Aici voiam să ajung!
Confuzia dintre om ca mister (însușiri ascunse, inexplorabile, de necuprins în maniera obișnuită a mișcării minții și voinței) și taina persoanei pe care o văd ca libertate de respirare în relație.
Un om este o taină în măsura în care un om este bun. Categoria aceasta are sens doar în relație cu alt om. Taina nu îmi pare deloc un termen absolut, ci unul relativ. Realitatea însăși a tainei este relațională. Poate nu întâmplător Biserica este Comuniune, mai întâi, și încă o comuniune Euharistică.
O festă uriașă, una perenă, ține însă ochiul minții în zbaterea pe patul lui Procust al narcisismului. Acest nenorocit de narcisism se exprimă în valuri repetate, nesfârșite parcă și înghite orice mișcare născută întru taină, prefăcînd-o în bazaconia misterelor de tot felul, a enigmei și a altor surogate sterile.
A cădea din taină în enigmă și mister constituie, pentru mine, o jalnică și lugubră schimonosire a menirii omului.
Persoana este taină, da. De aceasta își dă seama omul doar în relație vie, curată, adumbrită de Duhul Iubirii. Cum rar și frumos se întâmplă (depun mărturie) în unele ședințe de consiliere și, cu mult mai puternic și mai înălțător în minunatele adunări/petreceri laloaltă a sufletelor în Comuniunea Euharistică.
Când un om înflorește în alt om, reciproc aceasta, prin receptivitate și dăruire simultan,
când un om înflorește în Duhul pe măsură ce Duhul înflorește în om,
eu numesc asta taină. Taina persoanei.
Așa îmi pare, să fiu iertat că am scris cum mi-a venit...:)
Doamne ajută și tuturor plecăciune.

sophia 25.07.2015 13:02:11

Pentru Delia:

M-am straduit sa gasesc informatiile cerute:

1. Legat de Ioan_Cezar si oamenii:

".....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor, s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.

Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori."

Si am gasit in alte mesaje pe care nu le am acum. Este ceva ciudat la el cu oamenii. Il deranjeaza cumva.

Spuneam ca ne potrivim in credinta, pentru ca suntem destul de profunzi. Anumite descrieri ale lui se potrivesc cu ale mele.
Numai ca el la un moment dat cade in extrema si scoate omul, refuza sa inteleaga si sa recunoasca neputintele lui. Si nu este singurul.

Aici am eu problema mare in credinta, cand multi compara pe om cu Dumnezeu si cred ca trebuie sa aibe puterile lui si ii refuza neputintele si partea umana.

Legat de Craciun si bucuria lui:

Aici:

"3) Crăciunul este o perioadă a bucuriei. Drept este, așa se obișnuiește.... Pentru mine e curios că oamenii împart timpul vieții în perioade de bucurie sau de tristețe, așa, la comandă externă. Ori prin mecanisme de contagiune socială.
Mă întreb ce fel de bucurie trăiesc oamenii de Crăciun.
Am văzut că sunt două tipuri de bucurie: una exterioară, un pic cam ciudățică și parcă hrănită din contagiune și rațiuni exterioare (tot lumescul participă la ea, e o adevărată tehnologie a fabricării acestei bucurii externe, bine comercializate, întreținute), cu nevoi subiacente dintre cele mai de neînțeles pentru mine și, mărturisesc, dintre cele mai stupide și dăunătoare pentru suflet; și una interioară, ca rod al unui demers care se poartă în toate cele firești - rugăciune, slujbe, postire, meditație etc."

...se intelege ca nu este inteleasa aceasta sarbatoare, ca este pusa la indoiala bucuria ei.

Poate ca am spus gresit ca se interzice.

Legat de celalalt mesaj cu bucuria de Craciun.
N-am sa dau numele autorului aici. Citez doar formularea:


"Dar nu trăiți și tristețea evenimentelor?

Oricum îmi pare rău că nu pot fi prezentă la slujbe, dar asta e.


Ba DA,tristetea este acolo prezenta dar oricum am lua-o ,Invierea Domnului este o poveste cu sfarsit de biruinta.
Iar simtirile duhovnicesti din aceasta saptamana sunt incomparabil mai frumoase decat cele simtite in celelalte saptamani in sanul bisericii.
Dar desigur este o parere strict personala :)"

N-am gasit mesajul initial. Cu italice cineva se refera la el si intreaba.
Apoi vine raspunsul persoanei.

Vede bucurie in Invierea Domnului si restul nu le vede asa frumoase.

Iata si raspunsul meu dat acolo:

"Nu va inteleg...
Este o saptamana trista, plangem, Il inmormantam...
Drumul pe Golgota etse pentru mine ceva cumplit...

Oh, pentru mine nasterea Pruncului este mai frumoasa..."

Delia, nu vreau sa facem aici tribunal cu parerile si sentimentele oamenilor. Trebuie sa intelegem si sa toleram pe fiecare in parte cu ceea ce simte si intelege.
Am mai spus-o si o repet. Credinta este un lucru profund si foarte, foarte greu.

Nu stiu de ce imi luati la puricat fiecare cuvant si mesaj cautand greseli si necredinta.

Revin la ideea mea:
In general cam poti sa-ti dai seama de oameni de aici de pe forum din mesajele lor.
Nu e bine sa rupem mereu omul si cuvintele lui din context si sa-l tocam la fiecare ocazie.
Si de la Ioan_Cezar ma asteptam sa aduca mai multa intelegere pe forum, el putand descifra mai usor/bine omul pe ansamblu. Asta spuneam mai sus.

Ca sa intelegi: eu citesc mesajele tale si analizez cuvintele tale. Acolo vad lucruri bune, dar si greseli sau ciudatenii. Dar nu te stiu pe tine pe ansamblu si nu stiu ce motive ai sa scrii anumite lucruri sau sa simti anumite lucruri.
Poate imi pari mai dura, sau rautacioasa. Dar e posibil sa fii de fapt alfel si sa ai anumite motive pe moment sau in general sa judeci asa, sa fii asa.

Tu l-ai cunoscut pe Ioan_Cezar si personal, sau iti place numai prin mesajele lui?

Vezi, tu faci comparatie in mesajele tale intre mine si el. Pe ce baza? Ce stii despre noi? De unde stii ca in realitate nu ai avea surprize (mari)?

Eu nu am nimic cu nici unul din voi. Imi plac unele lucruri din mesajele voastre si altele nu.

Ma tot intreb daca m-as duce la el ca psiholog. Din felul in care scrie aici...nu.
Fiecare persoana se duce la cel cu care se potriveste mai bine, care corspeunde asteptarilor si nevoilor sale.

sophia 25.07.2015 13:59:16

As vrea sa revin putin la tema initiala a discutiei.
Oamenii, indiferent de credinta, se straduiesc sa faca o anumita ascultarea, sa indeplineasca regulile respective.
Dar fiecare are puterile lui. Unul poate intr-un fel, altul in altfel. Unul mai putin, altul mai mult.

Sunt oameni care nu pot tine postul, sau au greutati cu el. Nu e usor a tine, mai ales pe caldura , post negru (deci si fara baut), in fiecare zi.
La cata apa ai nevoie sa bei la temperaturile astea, este cumplit. Ganditi-va la alte tari unde este si mai cald (Africa, Asia etc.).
Au aratat la televizor oameni morti sau dusi la spital in ramadanul din acest an, in Pakistan.
Asa ca nu este bine sa judecam ca cineva vrea imediat sa fie servit, sa bea si sa mananca. Nu mai intru in detalii legat de postul la musulmani. Asa il au ei.

Si la noi sunt probleme si la noi nu se respecta niste reguli ("Sa nu stie stanga ce face dreapta, cel ce mananca sa nu judece pe cel ce mananca si invers si etc.").

Nu trebuie si nu putem sa despartim la om sufletul de trup.

Legat de posturi si sarbatori:
Exista articole care incearca sa explice postul Craciunului, tocami pentru ca este ceva mai greu de inteles rostul lui, fata de celelalte posturi.

Eu stiu ca Invierea Domnului este in sine si o bucurie. Dar se combina acolo tristetea evenimentelor de dinainte cu bucuria finala. Acolo postul este de inteles.

La fel la celelalte posturi de peste an. Se inchina sarbatorii mortii unor sfinti si muceniciei lor.

La Craciun in schimb postul care inseamna pentru om seriozitate, retinere, sa nu serbezi, sa nu te bucuri, se combina cu bucuria evenimentului.
Sigur ca inteleg rostul postului (macar putin), caci se adreseaza persoanei indragite de noi: Iisus Hristos.

Pentru mine bucuria Craciunului este si interioara si exterioara. Din motive personale are si ceva trist.
Eu sunt om, cu simplitatea lui.
Traiesc si bucurii si necazuri pur si simplu, fara analize si metafore.
Ma bucur de Craciun cu tot ce are el si ma intristez de Pasti.
Spuneam mai sus ca eu mai greu vad bucuria de Pasti. Nasterea mi se pare mai palpabila decat Invierea.
Mai ales ca este atata tristete in Saptamana Patimilor.

Nu mai judecati oamenii. Nu in credinta lor. Luati-i asa cum sunt. Sunt oameni, asa ca si voi.

DragosP 25.07.2015 15:20:11

Ca și tine, n-am înțeles nimic.

delia31 25.07.2015 15:52:18

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Spuneam ca ne potrivim in credinta, pentru ca suntem destul de profunzi.

Ioan Cezar, cu siguranta. Tu...poate doar dupa propria autoevaluare.


Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Legat de Craciun si bucuria lui:

...se intelege ca nu este inteleasa aceasta sarbatoare, ca este pusa la indoiala bucuria ei.

Se intelege? Este pusa la indoiala? Sophia, tu esti cea care intelegi asa ceva,, tu esti cea care pui la indoiala. Eu am inteles cu totul altceva.
Cine altcineva de pe forumul asta, in afara de tine, a mai tras concluzia, in urma acelei postari, ca ar trebui pusa la indoiala bucuria Craciunului?
Nu te chinui sa sapi prin topicuri. Bag mana in foc ca nimeni.
Intelegerea asta sau alta, tine de receptor, nu de emitator.


Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Si de la Ioan_Cezar ma asteptam sa aduca mai multa intelegere pe forum, el putand descifra mai usor/bine omul pe ansamblu. .

Pe unde trece Ioan Cezar ( si inca vreo cativa) pe forum e plin de "seminte" ale Duhului. De fiecare depinde daca le culege sau nu, daca le pune la incoltit sau le calca in picioare, in ce pamant le pune etc.
Eu de la mine am asteptari. Sa le culeg, sa las sa inmugureasca macar o mica parte din ele. El isi face treaba lui de semanator, si o face cu iscusinta.
De-acum e treaba celui care a primit samanta, fie sa ii poarte de grija, fie sa lase spinii si buruienile mintii sa o inabuse.


Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Vezi, tu faci comparatie in mesajele tale intre mine si el. Pe ce baza? .

Pardon!? Nu mi-ar fi trecut niciodata prin cap asa ceva. Nu exista criteriu de comparatie!
Tu singura te-ai pus pe acelasi plan cu el. Ba mai mult, ai insinuat ca el ca psiholog nu ar intelege oamenii (probabil la fel de bine ca tine!?).
Eu n-am facut decat sa reactionez la asa incongruenta saritoare in ochi - faza cu bucuria Craciunului (si inca cu multe retineri, fiindca imi dau seama ca va stanjenesc pe amandoi).


Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Ma tot intreb daca m-as duce la el ca psiholog. Din felul in care scrie aici...nu.
Fiecare persoana se duce la cel cu care se potriveste mai bine, care corspeunde asteptarilor si nevoilor sale.

Normal, fiecare e liber sa mearga la medicul/preotul/psihologul de la care nu asteapta decat sa ii cante in struna, nicidecum sa-i arate rana spre vindecare.


Ma cenzurez la atat, fiindca imi dau seama ca, din nefericire, inca nu poti trage foloase din cuvinte de mustrare, mai mult sau mai putin aspre, si imi cer iertare de la amandoi. De la tine ca te-am suparat, de la Cezar ca m-am facut avocatul lui (si inca unul submediocru), fara sa-mi fi cerut nimeni.

Ioan_Cezar 25.07.2015 20:30:48

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596297)
Tu l-ai cunoscut pe Ioan_Cezar si personal, sau iti place numai prin mesajele lui?
........
Ma tot intreb daca m-as duce la el ca psiholog. Din felul in care scrie aici...nu.

1. Mizez pe îngăduința Deliei și răspund eu: da, noi ne-am cunoscut personal - cum altfel? Ne știm dintotdeauna, dinainte să știm că ne știm. Că eu nu sunt demn de acest dar dumnezeiesc, e altă poveste. Dar profit de el cum pot, ca porcu, precum îmi pare. Și nădăjduiesc că într-o zi voi putea să spun cu fruntea sus: "Mulțumesc, Doamne, pentru acest suflet pe care mi l-ai pus sprijin la ceas greu!" Precum și, simplu: "Îți mulțumesc, Delia!"

2. Dar poți să te întrebi dacă eu te-aș primi? Din felul în care scrii aici...nu. Totuși, îți fac un mic serviciu, așa ca între cunoscuți: ce crezi, corcodușele joacă poimarți?

Yasmina 25.07.2015 21:17:50

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 596298)
As vrea sa revin putin la tema initiala a discutiei.
Oamenii, indiferent de credinta, se straduiesc sa faca o anumita ascultarea, sa indeplineasca regulile respective.
Dar fiecare are puterile lui. Unul poate intr-un fel, altul in altfel. Unul mai putin, altul mai mult.

Sunt oameni care nu pot tine postul, sau au greutati cu el. Nu e usor a tine, mai ales pe caldura , post negru (deci si fara baut), in fiecare zi.
La cata apa ai nevoie sa bei la temperaturile astea, este cumplit. Ganditi-va la alte tari unde este si mai cald (Africa, Asia etc.).
Au aratat la televizor oameni morti sau dusi la spital in ramadanul din acest an, in Pakistan.
Asa ca nu este bine sa judecam ca cineva vrea imediat sa fie servit, sa bea si sa mananca. Nu mai intru in detalii legat de postul la musulmani. Asa il au ei.

Si la noi sunt probleme si la noi nu se respecta niste reguli ("Sa nu stie stanga ce face dreapta, cel ce mananca sa nu judece pe cel ce mananca si invers si etc.").

Nu trebuie si nu putem sa despartim la om sufletul de trup.

Legat de posturi si sarbatori:
Exista articole care incearca sa explice postul Craciunului, tocami pentru ca este ceva mai greu de inteles rostul lui, fata de celelalte posturi.

Eu stiu ca Invierea Domnului este in sine si o bucurie. Dar se combina acolo tristetea evenimentelor de dinainte cu bucuria finala. Acolo postul este de inteles.

La fel la celelalte posturi de peste an. Se inchina sarbatorii mortii unor sfinti si muceniciei lor.

La Craciun in schimb postul care inseamna pentru om seriozitate, retinere, sa nu serbezi, sa nu te bucuri, se combina cu bucuria evenimentului.
Sigur ca inteleg rostul postului (macar putin), caci se adreseaza persoanei indragite de noi: Iisus Hristos.

Pentru mine bucuria Craciunului este si interioara si exterioara. Din motive personale are si ceva trist.
Eu sunt om, cu simplitatea lui.
Traiesc si bucurii si necazuri pur si simplu, fara analize si metafore.
Ma bucur de Craciun cu tot ce are el si ma intristez de Pasti.
Spuneam mai sus ca eu mai greu vad bucuria de Pasti. Nasterea mi se pare mai palpabila decat Invierea.
Mai ales ca este atata tristete in Saptamana Patimilor.

Nu mai judecati oamenii. Nu in credinta lor. Luati-i asa cum sunt. Sunt oameni, asa ca si voi.

Da,pai noi sa nu-i judecam cand bat din picior sa fie serviti ca au o "urgenta"in restaurante sa bea si sa manance si disconsidera oamenii care lucreaza pt ei acolo.
Cum crezi ca s-au simtit oamenii care lucreaza in restaurant sa fie tratati cu asa ura si lipsa de respect pt ceva ce nu au facut/cauzat ?
Stiai ca si oamenii care lucreaza cu publicul o iau razna si le trebuie terapie si asistenta psihologica pt accese de manie/furie,atacuri de panica,stress etc ?

Uite eu,as propune un subiect: cat de crestin trebuie sa fi pt a trata bine un lucrator in servicii(vanzator,postas,coafeza,cosmeticiana,ospa tar,gradinar) ?

Iar doctorii,profesorii,psihologii au si ei dreptul sa-si aleaga pacientul,studentul si chiar o fac(mai pasiv dar tot o fac)pt ca nu sunt obligati sa fie abuzati de nimeni.
Spre deosebire de treapta inferioara de servicii care nu poate alege cu ce oameni sa interactioneze ,ei pot alege.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:50:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.